Konstytucja internetu powinna "ukrócić" monopolistyczne zapędy gigantów cyfrowych

Nowe technologie Prawo europejskie

Internet rozwija się w zawrotnym tempie. Tymczasem ostatnia duża regulacja unijna, czyli dyrektywa o handlu elektronicznym, powstała 20 lat temu! Te przepisy kompletnie już nie odpowiadały współczesnym wyzwaniom. Trąciły mocno myszką. Dobrze więc, że mamy Akt o Usługach Cyfrowych i doczekaliśmy się odrębnych uregulowań dla dużych i małych graczy hostingowych, platform cyfrowych oraz wyszukiwarek internetowych. Wcześniej takich rozwiązań nie było - mówi prof. dr hab. Jacek Gołaczyński.

26.07.2024

Nowe technologie, nowe obawy. AI nasila niepokoje dotyczące cyberbezpieczeństwa

Prawo pracy Nowe technologie Rynek pracy

Rozwój AI zwiększył skalę zagrożeń, na które pracownicy nie są wystarczająco przygotowani. Aż 80 proc. respondentów jest zaniepokojona możliwością wykorzystania tej technologii do przeprowadzania cyberataków. Ponad połowa (53 proc.) obawia się, że ich organizacja stanie się celem hakerów, a jedna trzecia (34 proc.) martwi się, że swoimi działaniami może narazić pracodawcę na niebezpieczeństwo – wynika z badania EY.

19.07.2024

Globalna awaria systemów informatycznych wpływa na całą gospodarkę

Nowe technologie

Wielka awaria systemów informatycznych sprawiła, że w piątek od samego rana poważne problemy mają lotniska, banki, platformy cyfrowe i firmy na całym świecie. Sygnały o problemach napływają z USA, Australii i Europy. Utrudnienia wpływają na gospodarkę. Rzeczniczka Microsoft Polska poinformowała, że przyczyną są dwie awarie, do których doszło jednocześnie.

19.07.2024

Unijny AI Act w kontekście wykorzystania sztucznej inteligencji w procesach AML w Polsce

Nowe technologie Finanse Prawo europejskie

Zważywszy na wzrastające zainteresowanie sztuczną inteligencją, przyjęty w maju Unijny AI Act może okazać się istotnym czynnikiem kształtującym procesy w wielu polskich firmach, w tym w instytucjach obowiązanych wymogami przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (AML/CFT) - pisze Piotr Jagodziński, starszy menedżer oraz Magdalena Warzecha, konsultantka, zespół Financial Crime, Deloitte.

18.07.2024

TSUE: TikTok jest strażnikiem dostępu

Nowe technologie Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości UE oddalił w środę skargę Bytedance, spółki-matki TikToka, na decyzję Komisji Europejskiej. Chodzi o uznanie jej za tzw. strażnika dostępu, czyli przedsiębiorstwo mające dominującą pozycję na rynku. Oznacza to, że spółka nadal podlegać będzie surowszym przepisom o rynkach cyfrowych (DMA).

17.07.2024

Rejestracja stowarzyszeń i fundacji online, są założenia do ustawy

Nowe technologie Prawo gospodarcze

Rząd przygotował założenia do nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Celem zmian jest odejście od papierowych wniosków oraz papierowych akt rejestrowych i zastąpienie fakultatywności obecnej drogi obowiązkiem składania wniosków za pośrednictwem systemu teleinformatycznego do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

16.07.2024

NIK: Polska wciąż bez Krajowego Programu Kosmicznego

Administracja publiczna Nowe technologie

W 2017 roku rząd przyjął Polską Strategię Kosmiczną. Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak wygląda wdrożenie określonych w niej kluczowych zadań. Okazuje się, że po siedmiu latach nie mamy ani Krajowego Programu Kosmicznego, ani kluczowych dla sektora kosmicznego aktów prawnych. Brakuje też narzędzi pozwalających na wsparcie podmiotów sektora kosmicznego. A to obecnie jeden z najbardziej innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie obszarów w gospodarce europejskiej i światowej.

16.07.2024

Europejski AI Act opublikowany

Nowe technologie

12 lipca 2024 roku rozporządzenie o sztucznej inteligencji (AI Act) zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Komisji Europejskiej. Ten kluczowy dokument określa ramy regulacyjne dla rozwoju, wdrażania i użytkowania sztucznej inteligencji na terenie Unii Europejskiej. Ministerstwo Cyfryzacji pracuje już nad projektem ustawy, która pozwoli na stosowanie AI Act w Polsce.

15.07.2024

Obowiązkowe e-Doręczenia ruszają 1 stycznia 2025 roku

Nowe technologie e-Doręczenia

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń to 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu przeprowadzimy zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania - powiedział w piątek podczas konferencji prasowej w MS wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski

12.07.2024

Umowne wynagrodzenie autorskie w projekcie nowelizacji 

Nowe technologie Prawo autorskie

W cieniu gorących dyskusji sejmowych nad wynagrodzeniami za streaming i wzmocnieniem nowego prawa pokrewnego wydawców nie wzbudziła uwagi zasadnicza zmiana generalnej regulacji prawa twórcy do wynagrodzenia. Najogólniej ujmując: zrobiono to nieudolnie, ale przynajmniej w części transponowano tu dyrektywę 2019/790, słusznie istotnie wzmacniając prawo twórcy do wynagrodzenia - pisze prof. Ryszard Markiewicz. 

12.07.2024

Sztuczna inteligencja może pomóc i pacjentowi, i lekarzowi - ale konieczna kontrola

Pacjent Nowe technologie Opieka zdrowotna

Na świecie sztuczna inteligencja coraz częściej pomaga w ocenie zdjęć rentgenowskich i przeprowadzaniu skomplikowanych, niezwykle precyzyjnych operacji. Przykładów jej wykorzystania w ochronie zdrowia jest mnóstwo - a samo Ministerstwo Zdrowia chce wkrótce stworzyć oparte na niej narzędzia. I choć AI niewątpliwie może pomóc zarówno kadrze medycznej, jak i pacjentom, nie należy zapominać o tym, że nigdy nie zastąpi oceny człowieka.

08.07.2024

Artyści i dziennikarze apelują do marszałka Sejmu o zagwarantowanie tantiem od gigantów cyfrowych

Nowe technologie Prawo autorskie

Obowiązujące w Polsce prawo autorskie ma już 30 lat i nie uwzględnia istnienia platform cyfrowych, dlatego niezbędne są zmiany dostosowujące prawo do współczesnych norm europejskich. - Międzynarodowe korporacje medialne osiągają miliardowe przychody na polskim rynku, eksploatując utwory z udziałem polskich artystów - w internecie, w serwisach streamingowych, takich jak Netflix czy MAX, płatnej telewizji i w sieciach kablowych - informują.

25.06.2024

Firmy monitorują mobilność pracowników, by walczyć o specjalistów - badanie EY

Prawo pracy Nowe technologie Rynek pracy

Już 98 proc. firm gromadzi dane na temat krajowych i międzynarodowych migracji pracowników w swoich strukturach. To dwukrotnie więcej niż zaledwie rok wcześniej. Organizacje stawiające na mobilność specjalistów półtorakrotnie częściej od pozostałych firm wskazują, że mechanizm ten pomaga im rozwiązać problem niedoboru talentów – takie wnioski płyną z drugiej edycji badania EY 2024 Mobility Reimagined Survey.

24.06.2024

Manipulacja za pomocą AI narazi firmy na dotkliwe kary

Nowe technologie Prawo europejskie

Pierwsze unijne regulacje dotyczące sztucznej inteligencji mogą zacząć obowiązywać już pod koniec roku. Firmy będą musiały wyeliminować stosowanie systemów zakwalifikowanych jako stwarzające największe ryzyko naruszeń. To spore wyzwanie, bo wymaga połączenia perspektywy prawnej, biznesowej i technicznej. Za nieprzestrzeganie przepisów będą grozić wysokie kary - nawet do 6 proc. obrotu lub 30 mln euro.

24.06.2024

Jak oznaczać treści wygenerowane przez AI użyte we własnych utworach?

Nowe technologie Prawo europejskie Prawo autorskie

Przywłaszczenie sobie „autorstwa” wytworu AI (przez brak odpowiedniego oznaczenia AI, co sugerowałoby, że dzieło pochodzi od autora) nie jest plagiatem w rozumieniu obecnych przepisów. Zasadniczo o plagiacie nie może być mowy w sytuacji, w której przypisanie dotyczy czegoś, co prawem autorskim chronione nie jest - piszą Michał Ryba i Karol Wątrobiński z kancelarii WN Legal Wątrobiński Nartowski.

22.06.2024

Meta rezygnuje z planów przetwarzania danych użytkowników Facebooka w Europie

Nowe technologie RODO

Irlandzki organ ochrony danych (Data Protection Comission) przeprowadził rozmowy z przedstawicielami META, w wyniku których spółka zawiesiła wykorzystanie danych osobowych do trenowania swoich modeli językowych działających w oparciu o sztuczną inteligencję. META nie będzie wykorzystywać w tym celu treści udostępnianych publicznie przez użytkowników serwisów społecznościowych należących do spółki na terenie Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

18.06.2024

Od lipca nowe obowiązki dla sprzedających przez internet i platform internetowych

CIT PIT Nowe technologie

Już za dwa tygodnie fiskus zyska nowe narzędzie monitorowania handlu w internecie. Przepisy wchodzące w życie 1 lipca nakładają nowe obowiązki na operatorów platform internetowych, ale także na użytkowników. Platformy będą raportować dane osób, które przekroczą limit 30 transakcji lub 2 tys. euro. Z kolei sprzedający muszą podać platformie wymagane przez nią dane, by nie narazić się na blokadę pieniędzy. Mimo iż nie będzie nowych podatków, fiskus dowie się, kto nie płaci.

17.06.2024

Meta chce wykorzystać dane z Facebooka - nie będzie pytać o zgodę

Nowe technologie RODO Prawo europejskie

Dane nawet ponad 400 milionów europejskich użytkowników Facebooka mogą zostać wykorzystane przez algorytmy sztucznej inteligencji, z której planuje korzystać Meta. W jakim celu? Nie wiadomo, bo przedsiębiorstwo powołuje się na "uzasadniony interes", co oznacza, że użytkownik portalu będzie mógł co najwyżej wyrazić w tej sprawie sprzeciw. Na to zostało jednak niewiele czasu. Skarga w tej sprawie została już skierowana m.in. do polskiego UODO.

15.06.2024

Czy system AI jest systemem wysokiego ryzyka?

Nowe technologie Prawo europejskie

Kluczową kwestią dla bezpieczeństwa organizacji jest dokonanie poprawnej oceny, czy mamy do czynienia z systemem wysokiego ryzyka w rozumieniu AI Act. Nie wszystkie bowiem systemy sztucznej inteligencji to systemy wysokiego ryzyka. Wbrew pozorom, AI Act precyzyjnie wskazuje, gdzie szukać odpowiedzi - pisze Rafał Rozwadowski, adwokat.

15.06.2024
1  2  3  4  5    61