Dozwolony użytek nie dla AI - ale na wynagradzanie twórców szanse nadal niewielkie

Nowe technologie Prawo europejskie Prawo autorskie

W projekcie nowelizacji prawa autorskiego przewidziano, że w zakres dozwolonego użytku utworów nie będzie wchodziło ich wykorzystanie przez sztuczną inteligencję. Teoretycznie mogłoby to otworzyć twórcom drogę do uzyskiwania wynagrodzeń za wykorzystywanie ich pracy przez generatywną AI. Prawnicy oceniają jednak, że w praktyce będzie to trudne. Zwracają również uwagę na nieumiejętne sformułowanie przepisów.

01.03.2024

Resort kultury zapowiada prawo dotyczące korzystania z tantiem w internecie

Nowe technologie

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz zapowiedział w czwartek, że najdalej za 2-3 tygodnie do parlamentu trafi projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, dotyczący korzystania z tantiem w internecie. Celem jest wdrożenie dwóch dyrektyw UE. Twórcy i wykonawcy będą mieć prawo do pobierania tantiem wynikających z odtwarzania ich dzieł w internecie.

29.02.2024

Komunikator i e-mail pod kontrolą służb? Rząd wycofuje się z kontrowersyjnych zmian

Policja Nowe technologie RODO

Na tapet wraca nowe Prawo komunikacji elektronicznej - projekt przekazano do konsultacji i uzgodnień międzyresortowych. W zeszłym roku podejście do wdrożenia przepisów zrobił poprzedni rząd, projekt wywołał kontrowersje, bo zmieniał uprawnienia służb w kwestii dostępu do danych - pojawiły się nawet komentarze o przyzwoleniu na masową inwigilację maili i komunikatorów. Nowa wersja też przyznaje służbom szerszy dostęp do danych.

28.02.2024

Magdalena Jaworska: Co oznaczają nowe obowiązki dla platform internetowych i ich użytkowników

Doradca podatkowy Nowe technologie Podatki międzynarodowe

Wdrożenie dyrektywy DAC7 nie zmieni dotychczasowych zasad opodatkowania. Warto jednak mieć na uwadze, że nowe obowiązki to zasilanie organów podatkowych określonymi danymi dotyczącymi sprzedaży internetowej. Kontrolujący mogą natomiast wykorzystywać te dane do sprawniejszego typowania podatników do weryfikacji - pisze Magdalena Jaworska, ekspertka e-Izby ds. podatków, partnerka w spółce doradztwa podatkowego Quidea.

27.02.2024

Już ponad 2 mln osób zastrzegło numer PESEL

Nowe technologie RODO

Minęły 3 miesiące od wprowadzenia możliwości zastrzeżenia numeru PESEL. W tym czasie z tej nowej opcji zabezpieczenia danych skorzystało ponad 2 mln obywateli. Nasze dane będą jednak w pełni chronione dopiero od 1 czerwca, bo wtedy na instytucje finansowe nałożony zostanie obowiązek sprawdzania bazy zastrzeżonych numerów PESEL.

26.02.2024

Krajowy Rejestr Zadłużonych wciąż działa na pół gwizdka

Nowe technologie Prawo gospodarcze Restrukturyzacja

Czas mija, a Krajowy Rejestr Zadłużonych, jak nie działał prawidłowo, tak nie działa. I zamiast pomagać, tylko utrudnia prowadzenie postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Dla prawników praca z KRZ to jak stąpanie po polu minowym - nie wiadomo jak i kiedy wybuchnie jakiś problem. Natomiast Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że rejestr działa coraz lepiej i chwali się dodaniem do niego od 27 lutego nowego modułu.

22.02.2024

Data Act: Nowe oblicze zarządzania danymi w Unii Europejskiej

Nowe technologie Prawo europejskie

Data Act wprowadza nowe standardy w branży przetwarzania danych, kładąc nacisk na większą kontrolę klientów nad ich danymi oraz na otwartość i konkurencyjność rynku. To rozporządzenie, mając na celu wspieranie innowacji i ochronę interesów użytkowników, przyczynia się do kształtowania bardziej zrównoważonego i dynamicznego ekosystemu cyfrowego - piszą Maciej Kuranc oraz Natalia Kotłowska-Wochna z kancelarii Kochański & Partners.

17.02.2024

Dr Gumularz: Stosowanie aktu o usługach cyfrowych – jak się przygotować?

Nowe technologie Prawo europejskie

DSA nie wymaga (aktywnego) monitorowania, czy dostawca przechowuje treści nielegalne, ale w przypadku uzyskania w tym zakresie wiedzy uruchamia szereg mechanizmów, które z jednej strony wymagają od dostawcy działania, ale z drugiej - starają się chronić odbiorców usługi przed nadmiernym i arbitralnym działaniem dostawców - pisze dr Mirosław Gumularz, adiunkt WSB Merito, radca prawny w kancelarii NTL (NewTechLaw.eu).

14.02.2024

Parlament Europejski może przyjąć AI Act jeszcze w tym miesiącu

Nowe technologie Prawo europejskie

Jest szansa, że Parlament Europejski zatwierdzi AI Act (czyli unijny Akt o sztucznej inteligencji) podczas najbliższej sesji, która rozpocznie się 26 lutego br. To przedostatni krok do przyjęcia przełomowej regulacji. We wtorek porozumienie w sprawie nowych przepisów zatwierdziły unijne komisje. Polska już teraz powinna zacząć pracować nad strategią wdrożenia nowych regulacji.

13.02.2024

Akt o usługach cyfrowych zaraz wchodzi w życie, a nadal dużo do zrobienia

Nowe technologie Prawo europejskie

Unijny akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA) zacznie obowiązywać już w najbliższą sobotę. I choć niedawno w resorcie cyfryzacji zakończono konsultacje dotyczące ogólnych założeń, na których ma być oparta polska ustawa wdrażająca regulację, to nadal nie znamy nawet roboczej wersji projektu. Może to spowodować problemy interpretacyjne, bo rozporządzenie tak czy inaczej wpłynie na krajowe regulacje.

13.02.2024

Algorytmy doczekają się jednak uregulowania w polskim prawie

Prawo pracy Nowe technologie Prawo europejskie Rynek pracy

Sejmowa podkomisja zamierza rozpocząć prace nad przepisami, które mają zobowiązać pracodawców do udzielania informacji dotyczących m.in. parametrów, na których opierają się algorytmy lub systemy sztucznej inteligencji, które mogą wpływać na warunki pracy i płacy. Jak ustalił serwis Prawo.pl, podstawą ma być projekt, który w poprzedniej kadencji Sejmu został zablokowany. Zdaniem pracodawców z pracą nad przepisami krajowymi należałoby się wstrzymać do czasu pojawienia się przepisów unijnych.

08.02.2024

Sztuczna inteligencja przyda się prawnikowi, ale wciąż ma skłonność do fantazjowania

Prawnicy Nowe technologie

Jak wskazują eksperci, narzędzia oparte na generatywnej sztucznej inteligencji mogą okazać się pomocne w kancelarii czy sądzie, zwłaszcza w zakresie powtarzalnych czynności czy analizowaniu dużej ilości orzecznictwa i pism. Z drugiej strony, nie można zapominać, że są to nadal niedoskonałe narzędzia, które potrafią podawać całkowicie zmyślone dane - choć w niezwykle profesjonalnej i przekonującej formie.

08.02.2024

Cyfrowy Paszport Produktu ma ułatwić zakupy. Pracuje nad nim UE

Rynek i konsument Nowe technologie

Już za dwa lata, dzięki Cyfrowemu Paszportowi Produktu, będzie możliwe sprawdzenie za pomocą telefonu komórkowego w łatwy i szybki sposób wszystkich informacji o danym produkcie. To rewolucyjne rozwiązanie, które pokaże całą  „podróż” danego towaru – uważa Konfederacji Lewiatan. Podstawowe dane o produkcie będą dostępne offline, bez konieczności połączenia z internetem.

05.02.2024

Sztuczna inteligencja zdominuje tegoroczną edycję Legal Hackathonu

Prawnicy Nowe technologie

„AI impulsem prawniczych innowacji” to przewodni temat szóstej edycji Legal Hackathonu, który odbędzie się stacjonarnie już w dniach 8-10 marca 2024 r. Podczas maratonu programowania, w którym siły połączą prawnicy i specjaliści IT, mają powstać rozwiązania pozwalające na przykład zoptymalizować pracę w kancelariach prawnych. Na zwycięzcę konkursu czeka aż 20 tys. zł. Wciąż można się zapisywać.

01.02.2024

ZPP: Wdrożenie Aktu o Usługach Cyfrowych jednym z priorytetów tej kadencji rządu

Nowe technologie Prawo gospodarcze

Większy nacisk na cyberbezpieczeństwo, zapewnienie szerszego dostępu do szybkiego internetu, wypracowanie strategii wdrażania rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji i praca nad wspieraniem kompetencji cyfrowych przedsiębiorstw. To, zdaniem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP), kluczowe wyzwania czekające rząd w tej kadencji. Jedną z bardzo istotnych kwestii jest też wdrożenie DSA (tzw. Aktu o Usługach Cyfrowych).

31.01.2024

Implementacja przepisów o usługach cyfrowych coraz bliżej

Nowe technologie Prawo europejskie

Precyzyjne wyznaczenie kompetencji, wdrożenie tylko niezbędnych elementów rozporządzenia - tak, by uniknąć przeregulowania, i wskazanie urzędów odpowiedzialnych za nadzorowanie wykonywania obowiązków nałożonych przez rozporządzenie. To tylko część postulatów, które najczęściej powtarzały się w czasie opiniowania wdrożenia Aktu o Usługach Cyfrowych (DSA) na polskim gruncie. Czasu zostało niewiele, bo rozporządzenie zacznie obowiązywać już 17 lutego br.

31.01.2024

Jak opodatkować wynagrodzenie w kryptowalutach

PIT Nowe technologie

Popularność kryptowalut wciąż rośnie. Stają się one nie tylko przedmiotem gromadzenia kapitału, czy inwestycji, lecz co raz częściej także formą wynagradzania za pracę. Ciągły rozwój świata finansów stawia przed nami liczne wyzwania podatkowe związane z wynagrodzeniami w pieniądzu wirtualnym.

30.01.2024

Sztuczną inteligencją w resorcie cyfryzacji zajmie się specjalny zespół

Nowe technologie

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej resort cyfryzacji ogłosił powołanie zespołu doradczego PL/AI Sztuczna inteligencja dla Polski, który będzie opracowywał rekomendacje wykorzystania AI dla usprawnienia konkretnych obszarów działania państwa. Zespół składa się z naukowców, przedsiębiorców i programistów, którzy odnieśli światowe sukcesy w obszarze AI, i będzie na stałe doradzać Ministerstwu Cyfryzacji.

29.01.2024

Implementacja Aktu o usługach Cyfrowych kluczowa dla branży

Nowe technologie

Implementacja unijnego Aktu o Usługach Cyfrowych do polskiego prawa będzie kluczowa dla przyszłości firm działających na krajowym rynku cyfrowym - ocenia Związek Cyfrowa Polska. W przedstawionym stanowisku wskazuje, że propozycje założeń przedstawione przez Ministerstwo Cyfryzacji w tym zakresie kierunkowo są właściwe, zaznaczają jednak, że należy uważać, by przy okazji nie przeregulować rozwiązań.

23.01.2024

Koniec zwodniczych interfejsów? Wkrótce wchodzą w życie nowe przepisy

Rynek i konsument Nowe technologie Prawo europejskie

17 lutego br. zacznie obowiązywać tzw. akt o usługach cyfrowych. Nowe obowiązki mają objąć przede wszystkim cyfrowych gigantów, a użytkownikom - zapewnić bezpieczniejsze i bardziej przyjazne otoczenie w internecie. Zakazane ma być m.in. tworzenie tzw. zwodniczych interfejsów w sklepach internetowych. Obecnie trwa również wdrażanie regulacji w ramach ustawy na polskim gruncie, eksperci oceniają jednak, że wiele kwestii wciąż wymaga doprecyzowania.

18.01.2024