Lewiatan: Praca 4.0 - przybywa wyzwań na rynku pracy

Rynek Prawo pracy

Niedobór pracowników, niewykorzystany potencjał młodych kobiet, osób starszych i niepełnosprawnych, rosnące koszty pracy, trudności w pozyskiwaniu pracowników o odpowiednich kwalifikacjach, frustracja pracowników i pracodawców czy zatrudnianie cudzoziemców – to najważniejsze wyzwania na które zwracali uwagę uczestnicy konferencji „Praca 4.0. Przewidzieć jutro – rynek pracy w dobie niepewności”, którą zorganizowała Konfederacja Lewiatan.

30.01.2023

Niemieckie firmy sprawdzą standardy obowiązujące u polskich partnerów

Rynek Prawo gospodarcze

Przedsiębiorcy będący podwykonawcami dużych niemieckich firm, lub zamierzający nimi być, muszą prawidłowo wypełniać obowiązki w zakresie prawa pracy, równości czy korzystania ze środowiska. Inaczej mogą mieć kłopoty, bo np. spółka zza Odry nie zechce ich współpracy w przetargu czy innym ważnym kontrakcie. Bo wymaga tego od niej obowiązująca od początku roku niemiecka ustawa.

26.01.2023

Instytut Finansów: Polska z jednym z najniższych poziomów bezrobocia w UE. Szczególna sytuacja kobiet

Rynek Prawo pracy

Na przestrzeni ostatnich kilku lat Polska to kraj o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia na kontynencie. Na szczególną uwagę zasługuje proporcja bezrobocia wśród kobiet i mężczyzn – twierdzi Instytut Finansów, powołując się na zebrane dane. W sierpniu 2022 roku stopa bezrobocia kobiet w Polsce była wyższa od stopy bezrobocia mężczyzn o zaledwie 0,6 pkt proc., podczas gdy w innych krajach UE dysproporcje były większe.

25.01.2023

Rynek Pracy Specjalistów 2022 - ponad milion ofert pracy

Rynek Prawo pracy

1 103 000 – tyle ofert zamieszczono w Pracuj.pl w 2022 roku. Przyniósł on szczyt ożywienia rekrutacyjnego z ostatnich lat. Po raz pierwszy w historii liczba ogłoszeń przekroczyła milion. Pomimo gospodarczych wyzwań, pracodawcy byli aktywni, szczególnie w pierwszym półroczu. W rekrutacji widoczna była rosnąca rola kompetencji cyfrowych oraz utrzymująca się popularność pracy zdalnej i hybrydowej – wynika z raportu Pracuj.pl.

23.01.2023

Nowa odsłona Pracuj.pl. Intuicyjna i łatwa rekrutacja

Rynek Prawo pracy HR

Intuicyjny design i interfejs, rozwinięte wsparcie sztucznej inteligencji, lepsze wyszukiwanie i łatwe aplikowanie o pracę – to kluczowe cechy nowej odsłony Pracuj.pl. Popularny serwis rekrutacyjny w Polsce, odwiedzany co miesiąc przez prawie 5 mln internautów, wzmacnia wsparcie kandydatów i pracodawców. Nowa wersja zadebiutowała w połowie stycznia 2023 roku.

19.01.2023

Bezrobocie niskie, ale 42 proc. z nas boi się utraty pracy - raport

Rynek Prawo pracy

Jeszcze w styczniu 2022 r. straty zatrudnienia obawiało się zaledwie 27,7 proc. pracujących Polaków. Wybuch wojny w Ukrainie, inflacja oraz pogorszenie sytuacji gospodarczej spowodowały jednak, że na koniec roku odsetek ten wyniósł już 42 proc. - wynika z raportu Gi Group. Spadł natomiast odsetek osób spodziewających się wzrostu wynagrodzeń - z 54,5 proc. w styczniu do 35 proc. w listopadzie 2022 r.

18.01.2023

Przedsiębiorcy ostrzegają - przepisy o patodeweloperce zaszkodzą rynkowi nieruchomości

Rynek Budownictwo

Rada Przedsiębiorczości krytykuje propozycje zmian dotyczące tzw. patodeweloperki. Apeluje do premiera oraz ministra rozwoju i technologii o całościowe podejście do rozwoju budownictwa mieszkaniowego. - Fragmentaryczne zmiany w przepisach nie spowodują, że mieszkań będzie więcej i że Polaków nagle będzie na nie stać - uważa.

18.01.2023

Rekrutacji w sektorze usług dla biznesu będzie nieco mniej – raport

Rynek Prawo pracy

Rosnąca presja płacowa oraz popularyzacja pracy zdalnej sprawiają, że firmy z branży nowoczesnych usług dla biznesu w roku 2023 spodziewają się wyzwań związanych z pozyskiwaniem pracowników – wynika z najnowszego raportu płacowego Hays. Sytuacji pracodawców nie ułatwia kontynuacja silnej konkurencji o talent, dyktowanej rozwojem istniejących oraz powstawaniem nowych centrów w Polsce. Pomimo zmiany koniunktury gospodarczej, rekrutacje nadal planuje prowadzić aż 91 proc. pracodawców.

18.01.2023

Zmiany w prawie komunikacji elektronicznej zagrożeniem dla prywatności i cyberbezpieczeństwa

Rynek Nowe technologie Prawo gospodarcze

Cyberbezpieczeństwo oraz prywatność użytkowników – to dwie główne kwestie, jakie zdaniem Związku Cyfrowa Polska mogą być zagrożone przez wprowadzenie nowych ustaw o prawie komunikacji elektronicznej (PKE). Eksperci organizacji zwracają uwagę między innymi na kwestie dostępu służb do danych wrażliwych oraz na konieczność przenoszenia centrów danych do Polski.

17.01.2023

Rekrutacje trwają zbyt długo, tracą na tym firmy i kandydaci - badanie

Rynek Prawo pracy HR RODO

Ponad dwie trzecie rekrutujących uważa, że prowadzone w ich firmach rekrutacje mogłyby być krótsze – wynika z najnowszego badania eRecruiter. Trudna sytuacja ekonomiczna wpływa na plany zatrudnienia w organizacjach, które odczuwają skutki rosnących kosztów i szukają sposobów na optymalizację, także w związku z pozyskiwaniem nowych pracowników.

16.01.2023

Rynek pracy w 2023 roku - szanse, wyzwania, zagrożenia

Rynek Prawo pracy

W drugiej połowie 2022 roku wyraźnie można było zaobserwować spowolnienie na rynku pracy. Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego dotyczącego popytu na pracę w trzecim kwartale 2022 roku, w tym czasie było o 11,7 proc. mniej wolnych miejsc pracy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Pytanie więc, jaki będzie rok 2023.

16.01.2023

Adwokatura krok przed zmianami w zakresie reklamy - propozycje gotowe

Prawnicy Rynek

Środowisko adwokackie chce liberalizacji przepisów o reklamie ale uważa, że pewne ograniczenia w kodeksie etyki powinny pozostać - np. zakaz reklamy porównawczej - wynika z badań przeprowadzonych w czasie prac nad propozycjami zmian. Będzie im poświęcone rozpoczynające się posiedzenie plenarne NRA. Prezes Przemysław Rosati liczy, że uda się je przyjąć jeszcze w maju, a wprowadzić w pierwszej połowie roku.

13.01.2023

Prof. Męcina: Jest szansa, że kondycja rynku pracy w 2023 r. nie pogorszy się drastycznie

Rynek Prawo pracy

W ostatnich latach mimo licznych turbulencji w gospodarce, polski rynek pracy był w dobrej kondycji. Poziom zatrudnienia, stopa bezrobocia i dynamika wzrostu płac pozytywnie zaskakiwały. W kolejny rok weszliśmy z najniższym w UE po Czechach bezrobociem i zdecydowaną poprawą jakości pracy i wynagrodzeń. Mimo że 2023 rok nie będzie już tak dobry, jest szansa, że kondycja rynku pracy nie pogorszy się drastycznie – pisze prof. Jacek Męcina.

03.01.2023

Noworoczne życzenia pracowników. Badanie Pracuj.pl

Rynek Prawo pracy

Nowy rok przynosi nowe okazje do pozytywnej zmiany w karierze. Postanowienia związane z pracą podjęło w Sylwestra aż 53 proc. pracowników badanych przez Pracuj.pl. Najczęściej dotyczyły one zmiany pracodawcy, rozwoju zawodowego, równowagi między pracą i życiem osobistym, a także starań o podwyżkę. Większość badanych zdaje sobie sprawę, że 2023 rok przyniesie wyzwania.

03.01.2023

Świat HR 2022 - podsumowanie Grupy Pracuj

Rynek Prawo pracy

Rok 2022 powoli odchodzi do historii. Nie zabrakło w nim ciekawych, nowych zjawisk na rynku pracy oraz kontynuacji trendów z ostatnich lat. Dużemu zapotrzebowaniu na pracowników i pozytywnym tendencjom towarzyszyły duże wyzwania, związane m.in. z inflacją czy wojną w Ukrainie – podsumowują mijający rok eksperci Pracuj.pl.

29.12.2022

Mimo niepewności gospodarczej, polskie startupy nadal aktywnie rekrutują – raport

Rynek Prawo pracy

W III kwartale 2022 r. startupy prowadziły o 54 proc. więcej rekrutacji niż w II kwartale – wynika z raportu bValue oraz Just Join IT. Wzrost ten nie spowodował jednak znaczącej presji na wzrost wynagrodzeń, co prawdopodobnie związane jest ze zmieniającymi się warunkami gospodarczymi. Najwięcej rekrutacji dotyczy programistów średniego szczebla.

14.12.2022

Raport Lewiatana: Dzięki Zielonej Transformacji będzie mniej chorób zawodowych i więcej miejsc pracy

Środowisko Rynek Prawo pracy

Wiele osób pracujących w branżach, które jak np. górnictwo, będą wygaszane, znajdzie zatrudnienie w zielonej gospodarce. Spadnie liczba chorób zawodowych i wypadków związanych z wydobyciem i przetwarzaniem paliw stałych. Poprawi się też stan zdrowia psychicznego pracowników, bo będzie dużo ofert zatrudnienia w zielonym sektorze – wynika z raportu „Pozytywny wpływ zielonej transformacji na zdrowie” Konfederacji Lewiatan.

13.12.2022

Raport - małe firmy szukają sposobów na motywowanie pracowników

Rynek Prawo pracy

Aż 42 proc. pracowników małych firm, zatrudniających do 100 osób, przyznaje, że rozgląda się za lepiej płatną pracą. 70 proc. ankietowanych twierdzi, że musi szukać oszczędności w domowym budżecie, by starczyło pieniędzy na wszystkie opłaty i niezbędne potrzeby – wynika z najnowszego badania Sodexo Benefits and Rewards Services Polska.

08.12.2022
1  2  3  4  5    159
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski