WSA: Kurator spadku nie mógł zostać obciążony kosztami rozbiórki

Budownictwo Nieruchomości

Kosztami środka zabezpieczającego nie może zostać obciążony podmiot, który w chwili jego zastosowania nie był właścicielem lub zarządcą obiektu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wskazał, że kurator spadku zaczął pełnić swoją funkcję w momencie, w którym na nieruchomości nie istniał już budynek, ponieważ został rozebrany. Nie mógł on więc stać się jego zarządcą.

25.07.2024

WSA: Wiadomość o konsekwencjach nieterminowej płatności nie narusza RODO

RODO

Spółka poinformowała klienta, że do dnia wysłania wiadomości nie odnotowano wpłaty należności i wskazała na konsekwencje jej nieuregulowania w terminie. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że cel przesłanej informacji był bezpośrednio związany z wykonywaniem umowy, więc przetwarzanie danych osobowych miało podstawę prawną. Oznacza to, że organ nie mógł ukarać spółki upomnieniem.

22.07.2024

WSA: Tymczasowy pełnomocnik szczególny nie może wnieść skargi za spółkę

Ordynacja Spółki Prawo gospodarcze

Z uwagi na brak organów umocowanych do reprezentowania spółki, skarga w jej imieniu została podpisana przez tymczasowego pełnomocnika szczególnego. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uznał, że pełnomocnik ten jest ustanawiany w postępowaniu podatkowym i dla realizacji celów tego postępowania. Tym samym nie mógł on reprezentować spółki przed sądem, więc skarga została odrzucona.

18.07.2024

TSUE: TikTok jest strażnikiem dostępu

Nowe technologie Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości UE oddalił w środę skargę Bytedance, spółki-matki TikToka, na decyzję Komisji Europejskiej. Chodzi o uznanie jej za tzw. strażnika dostępu, czyli przedsiębiorstwo mające dominującą pozycję na rynku. Oznacza to, że spółka nadal podlegać będzie surowszym przepisom o rynkach cyfrowych (DMA).

17.07.2024

WSA: Prezes zarządu mógł samodzielnie złożyć odwołanie

Spółki Prawo gospodarcze

Spółka posiadała jednoosobowy zarząd. W Krajowym Rejestrze Sądowym wskazano jednak, że do składania oświadczeń wymagane było współdziałanie dwóch członków zarządu albo jednego członka zarządu łącznie z prokurentem. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wskazał, że ujawniony sposób reprezentacji obowiązuje jedynie w przypadku, gdy zarząd spółki jest wieloosobowy, więc jedyny członek zarządu mógł samodzielnie złożyć odwołanie.

14.07.2024

NSA: Oddanie zarządzania spółką nie zwalnia członka zarządu z odpowiedzialności

Spółki Prawo gospodarcze

Jednym z obowiązków członka zarządu jest prowadzenie spraw spółki, w tym finansowych. Obowiązek ten ma osobisty charakter, więc oddanie zarządzania spółką osobie spoza zarządu lub godzenie się na to, nie zwalnia z obowiązków wynikających z pełnionej funkcji i odpowiedzialności za ich niedopełnienie. Okoliczność ta nie może więc stanowić przesłanki zwalniającej z odpowiedzialności za zaległości podatkowe - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

11.07.2024

NSA: Rejestr przedsiębiorców jest jawny, ale strona musi dostarczyć odpis

Spółki Prawo gospodarcze

Osoby uprawnione do działania w imieniu osób prawnych powinny wykazać to prawo stosownym dokumentem przy pierwszej czynności w postępowaniu. Dokumentem tym w przypadku spółki prawa handlowego jest co do zasady odpis z Krajowego Rejestru Sądowego. Rejestr ten jest jawny, ale nie oznacza to, że sąd może zastępować stronę i uzupełniać za nią braki formalne składanych pism.

08.07.2024

WSA: Wymierzając karę za zajęcie drogi, trzeba rozważyć przedawnienie

Drogi Budownictwo

Kara za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia zarządcy naliczana jest za każdy dzień. Organ musi jednak rozważyć, czy nie zachodzą podstawy do zastosowania instytucji przedawnienia. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie podkreślił, że kara nie może zostać nałożona, jeżeli upłynęło pięć lat od dnia naruszenia prawa albo wystąpienia skutków jego naruszenia.

28.06.2024

WSA: Spółka przejmująca nabywa prawo do odszkodowania za nieruchomość

Spółki Nieruchomości

Organ twierdził, że okoliczność nabycia przez spółkę przejmującą wszystkich akcji spółki przejmowanej nie skutkowała przejściem praw do odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku nie podzielił tego stanowiska i podkreślił, że doszło do sukcesji uniwersalnej, która wywołuje skutki w sferze praw i obowiązków publicznoprawnych.

26.06.2024

WSA: Administrator musi współpracować z prezesem UODO

RODO

Wojewódzki Sąd w Warszawie w wyroku z 21 czerwca potwierdził, że administrator jest zobowiązany, na żądanie Prezesa UODO, dostarczyć wszelkich informacji niezbędnych do realizacji jego zadań. Musi więc reagować na wezwania Prezesa UODO do złożenia wyjaśnień, udzielać odpowiedzi i dostarczać potrzebne dokumenty.

24.06.2024

SN: Zbycie sklepu online powoduje odpowiedzialność

Prawo cywilne

Sklep internetowy - online-shop - może stanowić odrębne, samodzielne dobro majątkowe, będące przedsiębiorstwem - orzekł Sąd Najwyższy. A jako składnik większej całości - zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa. Jego zbycie może prowadzić do powstania solidarnej odpowiedzialności nabywcy ze zbywcą za zobowiązania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

21.06.2024

TSUE: Reklama nie może sugerować, że środek do dezynfekcji jest przyjazny dla skóry

Prawo europejskie Ochrona konkurencji

Jeśli producent reklamuje produkt o charakterze biobójczym hasłami typu "przyjazne dla skóry", można uznać, że firma wprowadza w klientów błąd, bo odwraca uwagę od ryzyk związanych z użyciem tego typu środków. To najważniejsza konkluzja z najnowszego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa toczyła się przeciwko popularnej sieci niemieckich drogerii, która sprzedawała środek do dezynfekcji.

20.06.2024

NSA niechętny wstrzymaniu decyzji ministra o cofnięciu koncesji

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Wniosek o wstrzymanie decyzji ministra o odebraniu koncesji na sprzedaż materiałów wybuchowych powinien mieć uzasadnienie. Musi ono odnosić się do konkretnych okoliczności pozwalających sądzić, że wstrzymanie wykonania zaskarżonego aktu lub czynności grozi wyrządzeniem znacznej szkody. I nie można dopiero w zażaleniu do drugiej instancji sądu uzupełniać złożonego w sprawie wniosku – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

18.06.2024

TSUE: Znak towarowy można zarejestrować, jeśli ryzyko pomyłki jest niskie

Rynek Prawo europejskie Własność przemysłowa

Jeśli używanie jednego znaku towarowego nie będzie powodowało czerpania nienależnej korzyści z charakteru odróżniającego lub renomy znaku już funkcjonującego na rynku, nie ma przeszkód, by go zarejestrować. Każda taka sprawa jest jednak badana indywidualnie. To kluczowy wniosek z najnowszego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

12.06.2024

WSA: Zgoda właścicieli nie była konieczna, by uzyskać zezwolenie na sprzedaż alkoholu

Prawo gospodarcze

Wyrażenie zgody na sprzedaż napojów alkoholowych w budynku mieszkalnym wielorodzinnym nie zawsze mieści się w zakresie czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu, a jedynie wówczas, gdy prowadzi do zmiany dotychczasowego sposobu użytkowania części nieruchomości. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wskazał, że w przypadku kontynuacji dotychczasowego przeznaczenia części nieruchomości, nie jest wymagane przedłożenie uchwały właścicieli lokali.

08.06.2024

TSUE: Firma bezprawnie wykluczona z przetargu ma prawo do odszkodowania

Zamówienia publiczne Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w czwartek, że zgodnie z prawem unijnym firma, która została bezprawnie wykluczona z przetargu może żądać odszkodowania z tytułu utraty szansy na zamówienie, nawet jeśli przepisy krajowe stanowią inaczej. Zostało to bowiem unormowane w dyrektywie, którą państwa członkowskie miały wdrożyć do swojego porządku prawnego.

06.06.2024

TSUE: McDonald’s stracił unijny znak towarowy Big Mac dla towarów drobiowych

Prawo europejskie Własność przemysłowa

Jeśli przedsiębiorstwo nie wykaże rzeczywistego używania znaku towarowego na terytorium Unii Europejskiej przez nieprzerwany okres pięciu lat w odniesieniu do niektórych towarów i usług, może stracić do niego prawo. To sedno wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nawiązującego do produktu znanej sieci fast-foodów. Firma może jeszcze odwołać się od orzeczenia.

05.06.2024

TSUE: Przedsiębiorca musi wyraźnie informować o obowiązku zapłaty w internecie

Rynek i konsument Prawo europejskie

Przedsiębiorca musi jasno poinformować konsumenta o tym, że poprzez złożenie zamówienia zobowiązuje się dokonać płatności. Powinno być to wyraźnie zaznaczone przy finalizowaniu zamówienia, nie tylko w regulaminie. Jeżeli przedsiębiorca nie wywiązał się z obowiązku udzielenia informacji, konsument nie jest związany umową. To sedno wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który odpowiadał na pytanie niemieckiego sądu.

04.06.2024

NSA: Brak powodzenia licytacji nie świadczy o bezskuteczności egzekucji

Spółki Prawo gospodarcze

Bezskuteczność egzekucji wobec majątku spółki powinna wynikać z niebudzących wątpliwości dowodów, a nie przypuszczeń. Takim dowodem nie może być okoliczność, że licytacja nieruchomości nie powiodła się. Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że nawet jeżeli dwukrotna licytacja nie doprowadziła do sprzedaży nieruchomości, nie oznacza to, że nie jest możliwa jej sprzedaż w ramach egzekucji.

04.06.2024
1  2  3  4  5    66