SN: Niewinny człowiek wciągnięty w aferę między spółkami

Prawo cywilne

Początkiem kłopotów pozwanego była kradzież dokumentów, które złodzieje wykorzystali do przeprowadzenia transakcji. Sąd Najwyższy stwierdził rażące naruszenie przez Sąd Rejonowy kodeksu spółek handlowych poprzez błędne przypisanie pozwanemu odpowiedzialności za zobowiązania spółki, w której organach nigdy nie zasiadał. Tym samym bezskuteczność egzekucji prowadzonej przeciwko tej spółce, nie mogła skutkować odpowiedzialnością pozwanego za jej zobowiązania – orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych i uchyliła nakaz zapłaty.

17.03.2025

Alimenty od dziadków? Tylko gdy dziecko w niedostatku

Prawo cywilne Prawo rodzinne Domowe finanse

Dochodzenie alimentów od dziadków jest możliwe, ale często utrudnione. W takich sprawach należy wnikliwie przeanalizować w szczególności to, czy uprawniony wnuczek znajduje się w niedostatku. Z tego względu dochodzenie świadczeń od dziadków w postępowaniu uproszczonym, czyli szybkim trybem, wydaje się niemożliwe. Jednak na ostateczną odpowiedź należy poczekać, bo wkrótce Sąd Najwyższy wyda w tej sprawie uchwałę.

16.03.2025

Nowy rodzaj postępowań grupowych w sprawach konsumenckich – przesłanki dopuszczalności

Prawo cywilne Rynek i konsument

Na gruncie ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym możemy obecnie wyróżnić klasyczne postępowanie grupowe i przedstawicielskie postępowanie grupowe. Ustawodawca zdecydował się zmodyfikować warunki, które musi spełniać sprawa, aby móc być rozpoznana w grupowym trybie - pisze Agnieszka Trzaska-Śmieszek, adwokatka, partner w KKG Legal Kubas, Kos, Gałkowski i Wspólnicy sp. k.

15.03.2025

Umowa o pracę i umowy cywilnoprawne, czyli między stabilizacją a elastycznością

Prawo cywilne Prawo pracy

Upowszechnianie się innych niż pracownicze form zatrudnienia ma na celu racjonalizację i uelastycznienie współpracy między stronami. Dzięki temu mogą one ukształtować łączący je stosunek prawny według swoich potrzeb i preferencji. Niestety jest też druga strona medalu. Umowy cywilnoprawne bywają bowiem przykrywką dla świadczenia pracy w warunkach umowy o pracę.

15.03.2025

SO: Ojciec nie mógł cofnąć darowizny na rzecz córki

Prawo cywilne Domowe finanse

Nie każdy konflikt rodzinny można uznać za przejaw rażącej niewdzięczności w stosunku do obdarowanego. Czyny dowodzące niewdzięczności muszą świadczyć o znacznym natężeniu złej woli obdarowanego i w danych warunkach wykraczać poza zwykłe przypadki rodzinnych konfliktów – orzekł Sąd Okręgowy w Łodzi i oddalił pozew ojca przeciwko córce o zwrot darowizny.

15.03.2025

Dotkliwe kary grożą za pozostawiony bagaż na lotnisku

Prawo karne Prawo cywilne

Lotniska to miejsca o szczególnym reżimie bezpieczeństwa, w których każda nieprawidłowość czy podejrzane zachowanie może prowadzić do poważnych konsekwencji. Pozostawienie plecaka w miejscach publicznych lub zgłoszenie fałszywego alarmu to sytuacje, które nie tylko wywołują niepokój, ale również mogą wciągnąć pasażerów w poważne problemy prawne. W obliczu takich zagrożeń służby porządkowe i lotniskowe muszą reagować błyskawicznie.

14.03.2025

Cinkciarz to nie Amber Gold. Pozew grupowy można rozważyć, ale…

Prawo cywilne Domowe finanse Prawo gospodarcze

Klienci internetowego kantoru Cinkciarz.pl różnymi sposobami walczą o odzyskanie swoich pieniędzy. Prokuratura oszacowała właśnie sumę oszukańczych transakcji na ponad 49 mln zł, na rozpoznanie czeka drugi wniosek o upadłość spółki. Padają też pytania o możliwość wystąpienia z powództwem grupowym. Część prawników podchodzi do takiej strategii ostrożnie, a niektórzy wprost odradzają jej stosowanie.

14.03.2025

Zmiana ubezwłasnowolnienia z częściowego na pełne - uchwała SN

Prawo cywilne

Sąd, rozpoznając wniosek o ubezwłasnowolnienie, nie jest związany zakresem wniosku co do rodzaju ubezwłasnowolnienia. Tego problemu przepisy kodeksowe nie rozstrzygają jednoznacznie, dlatego Izba Cywilna Sądu Najwyższego w składzie siedmiorga sędziów podjęła 13 marca uchwałę w składzie siedmiorga sędziów.

13.03.2025

Komornicy zabezpieczyli ponad miliard złotych dzięki e-licytacjom

Prawo cywilne Egzekucja

E-licytacje były narzędziem, które ratowało licytacje komornicze w czasie pandemii. Specjalny portal internetowy komorników działa już od pięciu lat i udało się dzięki niemu odzyskać ponad miliard złotych. Komornicy postulują teraz, by licytacje elektroniczne miały pierwszeństwo przed tymi, które odbywają się w sądach - te stacjonarne miałyby być na wniosek wierzyciela. Chcieliby też wykorzystania portalu do licytacji majątku w postępowaniach upadłościowych.

12.03.2025

Eksperci będą dyskutować o zniesieniu ubezwłasnowolnienia i nowych regulacjach

Prawo cywilne

12 marca br. w Auli Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa „Nowe regulacje z zakresu prawa osobowego i rodzinnego — społeczny wymiar pomocy prawnej”. Wezmą w niej udział eksperci, prawnicy i przedstawiciele instytucji rządowych. Konferencja odbywa się stacjonarnie, ale transmisję będzie można śledzić także online. Prawo.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

10.03.2025

Jak zatrzymać lawinę nieprawdziwych komentarzy na temat firmy

Prawo cywilne Małe i średnie firmy

Z powodu nieprzychylnych komentarzy na temat prowadzonej przez nas działalności nietrudno o utratę budowanej przez lata renomy. O ile każdy ma prawo do wyrażenia własnej opinii, w tym niezadowolenia ze świadczonych na jego rzecz usług, o tyle krytyka ta powinna być konstruktywna i wyrażona w sposób obiektywny, a przede wszystkim odpowiadać prawdzie i nie polegać na szerzeniu nieprawdziwych informacji - piszą Anna Maksymiuk i Maja Graczyk z kancelarii Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni.

10.03.2025

Polisy nieobejmujące powodzi - jest masa skarg powodzian

Prawo cywilne Ubezpieczenia Powódź

Większość skarg do rzecznika finansowego dotyczy odmowy wypłaty odszkodowania za szkody powodziowe, gdy zawarta umowa nie obejmowała ryzyka powodzi. W momencie zawierania umowy ubezpieczenia ochrona przed skutkami powodzi wymagała w takich sytuacjach zaznaczenia dodatkowo płatnej opcji. Przyczyny nieobjęcia ochroną takiego ryzyka mogły być różne i - jak się okazuje - niekoniecznie wynikały z woli klienta.

08.03.2025

Porwania rodzicielskie: Czy pełna władza rodzicielska chroni przed odpowiedzialnością karną?

Prawo karne Prawo cywilne Prawo rodzinne

Sądy zazwyczaj decydują o pozostawieniu dziecka przy rodzicu, który je wywiózł. Jeśli taki stan rzeczy się utrwali w toku postępowania sądowego, opiekun, który wywiózł dziecko, jest określany „rodzicem pierwszoplanowym”, sprawującym bieżącą opiekę nad dzieckiem. Drugiemu opiekunowi pozostaje jedynie stoczyć nierówną walkę o kontakty - piszą Dominika Bielska i Piotr Borowy z kancelarii prawnej Octo Legal.

08.03.2025

SN: Sądy powszechne zajmują się zwrotami opłat za kasacje

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy nie może uzupełnić postanowienia i zdecydować o zwrocie opłaty od skargi kasacyjnej po umorzeniu postępowania z uwagi na cofnięcie skargi kasacyjnej. Z przepisów ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych wynika, że to zadanie spoczywa na sądzie pierwszej lub drugiej instancji - orzekł Sąd Najwyższy.

06.03.2025

SN: Bankowi nie przysługuje prawo zatrzymania

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Izba Cywilna Sądu Najwyższego w składzie siedmiorga sędziów podjęła uchwałę, zgodnie z którą w razie dochodzenia od banku zwrotu świadczenia spełnionego na podstawie umowy kredytu, która okazała się nieważna bankowi nie przysługuje prawo zatrzymania. Jest to uchwała sprzeczna z podjętą przez tę Izbę uchwałą siódemkową z 28 lutego br.

05.03.2025

Przełomowa uchwała SN - przy korekcie płci nie trzeba nikogo pozywać

Prawo cywilne

Bez pozywania rodziców, bez możliwości interwencji prokuratora i kierownika Urzędu Stanu Cywilnego - Sąd Najwyższy podjął przełomową uchwałę dla osób chcących dokonać tranzycji. Sąd rozstrzygnął, że sprawy tego rodzaju należy rozpatrywać wyłącznie w trybie nieprocesowym - oprócz wnioskodawcy uczestnikiem postępowania może być tylko jego małżonek.

04.03.2025

Szybsze zadośćuczynienia po wyrokach Trybunału w Strasburgu

Prawo cywilne Prawnicy Prawo europejskie

Współdziałanie organów w wypłacaniu zasądzonych zadośćuczynień – to cel nowej ustawy. Rząd przygotował projekt ustawy o wykonywaniu orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Mają one być wykonywane przez organy władzy natychmiast. Czuwać nad tym procesem ma minister spraw zagranicznych, który powoła zespół do spraw Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

04.03.2025

Czy sąsiedzi mogą doprowadzić do zamknięcia uciążliwego biznesu?

Środowisko Prawo cywilne Nieruchomości

Prowadzący działalność gospodarczą muszą respektować prawa swoich sąsiadów, zwłaszcza związane z zapewnieniem im możliwości normalnego korzystania z ich nieruchomości, zgodnie z ich przeznaczeniem. Do tego dochodzi obowiązek przestrzegania regulacji dotyczących danego rodzaju działalności, przede wszystkim w obszarze ochrony środowiska oraz prawa budowlanego. Zaniedbania w tym zakresie otwierają sąsiadom przedsiębiorcy nawet możliwość dążenia do zamknięcia jego biznesu.

01.03.2025

SN: Prezent dla żony był ucieczką od zadłużenia

Prawo cywilne Prawnicy

Darowizna na rzecz żony była pokrzywdzeniem wierzyciela - potwierdził Sąd Najwyższy. I dodał, że możliwość zaspokojenia się wierzyciela nie ma znaczenia dla oceny zasadności skargi pauliańskiej. Wierzyciel nie musi więc dowodzić, że w razie niedokonania zaskarżonej czynności prawnej miałby rzeczywiste szanse na uzyskanie choćby częściowego odzyskania pieniędzy.

01.03.2025

Niełatwa droga do odszkodowania za upadek na śliskim chodniku

Prawo cywilne

Zima się kończy, jednak jej skutki niektórzy będą odczuwać dłużej. Poszkodowany po upadku na śliskim chodniku czy nieodśnieżonych schodach musi nie tylko ustalić, kto odpowiada za zaniedbanie w utrzymaniu miejsca, w którym doszło do zdarzenia, ale też udowodnić, że do wypadku doszło z powodu niewywiązania się podmiotu odpowiedzialnego za daną nieruchomość czy drogę z ciążących na nim obowiązków. To ostatnie bywa trudne i czasochłonne.

01.03.2025
1  2  3  4  5    137