SN: Skarga kasacyjna o wynagrodzenie za służebność - odrzucona

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Niedopuszczalne jest odrębne dochodzenie wynagrodzenia z tytułu ustanowienia służebności drogi koniecznej od samego ustanowienia. Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej odmówił przyjęcia do rozpoznania skargi kasacyjnej osoby fizycznej w takiej sprawie prowadzonej z udziałem kilkorga innych osób. Skarga staje się dopuszczalna wyłącznie w razie przekroczenia wartości progowej, czyli 50 tysięcy złotych.

20.02.2024

SN: Przeproszenie za obraźliwe teksty miało charakter cenzury

Prawo cywilne

Parametry oświadczenia o przeproszeniu za naruszenie dóbr osobistych są nie do pogodzenia z wolnością słowa i wolnością prasy oraz z zakazem cenzury prewencyjnej - orzekł Sąd Najwyższy. Uwzględnił skargę kasacyjną wydawcy prasowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie w sprawie z powództwa kobiety opisanej jako osoba, która nie płaci w sklepie za odzież.

19.02.2024

Niejasna opłata od wniosku o nadanie klauzuli wykonalności od wyroku administracyjnego

Prawo cywilne

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia powziął wątpliwość, którą przedstawił Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego. Chodzi o kwestię, czy od wniosku o nadanie klauzuli wykonalności tytułowi wykonawczemu w postaci prawomocnego wyroku wydanego przez sąd administracyjny pobiera się opłatę, o której mowa w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Sąd Najwyższy podejmie uchwałę w tej sprawie w najbliższych tygodniach.

16.02.2024

Poprawa jakości prawa jednym z ważniejszych wyzwań dla nowej władzy

Prawo karne Prawo cywilne Prawo rodzinne Administracja publiczna Prawo pracy Spółki Prawo gospodarcze Poprawmy prawo

W 2023 r. padły kolejne niechlubne rekordy w ilości tworzonego prawa. Po raz kolejny zwiększyła się liczba ogłoszonych nowych aktów prawnych – łącznie było ich aż 143 155. Przynajmniej raz zmieniono 31 968 aktów, co daje wzrost aż o 26,9 proc. w porównaniu do 2022 r. W żadnej dziedzinie prawa nie zabrakło też przykładów przepisów sprzecznych, niejasnych czy też luk prawnych, które wymagają pilnej poprawy. Wskazujemy je w raporcie "Poprawmy prawo".

15.02.2024

SN: Niewierna żona straci na podziale majątku

Prawo cywilne

Ważnym powodem przemawiającym za ustaleniem nierównych udziałów w majątku wspólnym mogło być orzeczenie rozwodu z wyłącznej winy wnioskodawczyni – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. I uwzględnił skargę kasacyjną byłego męża w sprawie o podział majątku wspólnego prowadzonej z wniosku byłej małżonki skarżącego.

14.02.2024

Nieodśnieżenie szyb może skutkować brakiem odszkodowania z AC

Prawo cywilne

Zmienna zimowa pogoda nie służy samochodom i łatwiej o uszkodzenie auta. Nie zawsze można liczyć na odszkodowanie z autocasco. Jeśli do szkody dojdzie z powodu rażącego niedbalstwa kierowcy, to ubezpieczyciel może odmówić odszkodowania, a tak będzie np. wtedy, gdy kierowca nie usunie szronu z szyby i do zdarzenia dojdzie z powodu niedostatecznej widoczności.

10.02.2024

Prokuratoria Generalna RP: Kara umowna powinna być dolegliwa, ale i adekwatna do skutków naruszenia umowy

Prawo cywilne

Jak powinny być zastrzeżone kary umowne, żeby interes zamawiającego był zabezpieczony? Czy umowa, która przewiduje szeroki katalog wysokich kar za wszelkie przejawy nienależytego wykonania obowiązków kontraktowych, zawsze będzie korzystna dla zamawiającego? Opublikowane niedawno Rekomendacje Prokuratorii Generalnej w zakresie postanowień umów dotyczących kar umownych ukazują, że dolegliwość oraz skuteczność kar umownych powinna być oceniana w szerszej perspektywie - pisze Luiza Modzelewska, wiceprezes Prokuratorii Generalnej RP.

06.02.2024

Czy uda się uregulować franczyzę? Wciąż jest na to szansa

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Franczyza

Choć w poprzedniej kadencji parlamentu propozycja uregulowania franczyzy w kodeksie cywilnym zdążyła trafić do Sejmu, nie udało się wówczas jej przyjąć. Wciąż jest na to szansa, bo choć projekt został wycofany, o jego dalszych losach zadecyduje resort sprawiedliwości. Zdaniem ekspertów to dobry moment, by poprawić propozycję, a także rozważyć, czy franczyzobiorcom - czyli słabszym stronom umów - bardziej nie przysłużyłaby się osobna ustawa.

06.02.2024

Stowarzyszenie będzie się rejestrowało jak spółkę. Jest projekt w Sejmie

Prawo cywilne

Za rok będzie można zarejestrować stowarzyszenie na takich samych zasadach jak spółki, czyli przy pomocy specjalnego portalu. Wystarczy wypełnić wzór statutu i przesłać z wnioskiem. Opłata sądowa wyniesie 125 zł. Projekt w tej sprawie wpłynął właśnie do Sejmu. Nie zastępuje on obecnej ścieżki rejestracji stowarzyszeń, jest natomiast w stosunku do niej rozwiązaniem dodatkowym.

05.02.2024

Kilka polis NNW to po zdarzeniu kilka wypłat odszkodowania

Prawo cywilne

Dziecko, które połamie się na nartach, może dostać świadczenie ze wszystkich polis, dotyczących następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), które ma, czyli np. z polisy szkolnej, ubezpieczenia na wyjazd czy polisy mieszkaniowej rodziny. Świadczenia z ubezpieczeń osobowych można sumować. Inaczej jest w ubezpieczeniach majątkowych, gdzie odszkodowanie związane jest z wysokością szkody.

03.02.2024

SN: Kariera sportowa może być dobrem chronionym

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W sprawie chodziło o dobór kadry reprezentującej Polskę na zawodach sportowych. Sąd Apelacyjny niesłusznie pominął charakter dobra oraz poczucie krzywdy i poniżenia wywołanej u sportowca, a także negatywne reakcje innych organizacji sportowych za niezakwalifikowanie studenckiego judoki do zawodów rangi międzynarodowej. Może więc okazać się, że prawo do rozwoju kariery sportowej jest dobrem osobistym, chronionym przez prawo – orzekł Sąd Najwyższy.

01.02.2024

To ostatni dzwonek na odszkodowanie planistyczne lub wykup nieruchomości

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Ład Przestrzenny

Z dniem 31 grudnia przedawnią się roszczenia mające podstawę w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, które zostały uchwalone 31 grudnia 2014 r. lub w latach 2015-2018. Obecnie przedawniają się już roszczenia z planów, które weszły w życie na początku 2014 r. Tak więc ten rok to ostatni dzwonek na odszkodowanie planistyczne lub wykup nieruchomości.

01.02.2024

SN: Radca prawny może skorzystać z pomocy prawnej z urzędu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Nie można z góry założyć, że osoby wykształcone prawniczo nigdy nie mają potrzeby korzystania z pomocy prawnej świadczonej z urzędu – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Wykładnia zawężająca regulacji, mających wymiar gwarancyjny, stanowiłaby ograniczenie prawa do sądu, będąc przy tym przykładem niedopuszczalnej wykładni zmierzającej do ograniczenia konstytucyjnych praw i wolności.

31.01.2024

Ważna decyzja reprywatyzacyjna na podstawie przesłanki lokatorskiej

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Nieruchomości

Okoliczności określone w art. 30 ust. 1 pkt 6 ustawy z 9 marca 2017 r. o szczególnych zasadach usuwania skutków prawych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich wydanych z naruszeniem prawa, mogą stanowić przesłankę do uchylenia decyzji reprywatyzacyjnej również w sytuacji, gdy miały miejsce przed wejściem w życie tej ustawy. Taką uchwałę, 11 stycznia 2024 r. podjął skład siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego - pisze Zofia Gajewska, adwokat.

30.01.2024

Nie zawsze łatwo udowodnić winę narciarzowi, który wyrządzi szkodę

Prawo cywilne

Najczęstsze przypadki odpowiedzialności cywilnej użytkowników stoków wiążą się ze zderzeniem dwóch osób. Po tym, gdy narciarz czy snowboardzista wyrządzi szkodę, najtrudniejsze jest zwykle ustalenie okoliczności faktycznych, sprawcy i związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy zakresem szkody a zdarzeniem. Poszkodowany w takim przypadku musi udowodnić winę narciarza typowymi środkami dowodowymi. Mogą to być m.in. zeznania świadków i zapisy monitoringu.

27.01.2024

SN: Zaginięcie przesyłki do Włoch i odszkodowanie

Prawo cywilne Transport

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej rozstrzygnie, czy w przypadku utraty przesyłki z deklarowaną wartością, jej nadawca może domagać się od przewoźnika zapłaty odszkodowania odpowiadającego rzeczywistej wartości utraconego towaru wyliczonego wedle rachunku sprzedawcy, jeśli przewoźnik nie mógł się z nim zapoznać. Termin podjęcia uchwały nie został jeszcze wyznaczony.

27.01.2024

SN: Rozwód w czasie pandemii był nieważny, gdy orzekali ławnicy

Prawo cywilne

W sprawach o rozwód, zarówno niezakończonych do 3 lipca 2021 r., jak i wszczętych w okresie od 3 lipca 2021 r. do 14 kwietnia 2023 r., sąd pierwszej instancji orzeka w składzie jednego sędziego, chyba że prezes sądu zarządził rozpoznanie sprawy w składzie trzech sędziów. W razie rozpoznania takiej sprawy w składzie jednego sędziego i dwóch ławników zachodzi nieważność postępowania - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej.

25.01.2024

Rząd wycofał 14 projektów różnych ustaw, wróciły do ministerstw

Prawo cywilne Prawo pracy Prawo gospodarcze

W środę Rada Ministrów przyjęła informację na temat projektów ustaw skierowanych do Sejmu przez rząd od 21 listopada do 8 grudnia 2023 roku. Wynika z niej, że 14 z nich zostało wycofanych i wróciło do poszczególnych resortów. Wśród nich jest m.in. propozycja zmian prawa restrukturyzacyjnego, kodeksu cywilnego czy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

24.01.2024

Wkrótce decydująca uchwała dotycząca kredytów frankowych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 9 stycznia br. uznał za oczywiście niedopuszczalny wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Sąd Najwyższy. Akta sprawy zostały już zwrócone Sądowi Najwyższemu, co pozwoli na powrót do rozpoznawania zagadnień prawnych dotyczących tzw. kredytów frankowych - w tym niedopuszczalności wprowadzania do umowy innego sposobu obliczania kursu waluty niewynikającego z umowy.

24.01.2024

SN: Niewykonalność zapisu na sąd polubowny z powodu kosztów

Prawo cywilne

Obiektywna niemożność poniesienia kosztów, których wyłożenie jest konieczne do wszczęcia i przeprowadzenia postępowania przed sądem polubownym, może pociągać za sobą niewykonalność zapisu na sąd polubowny – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Stwierdzenie niewykonalności zapisu powinno stanowić ostateczność na wypadek, gdyby usunięcie bariery finansowej było niemożliwe w postępowaniu przed sądem polubownym.

22.01.2024