SN: Nieważny nakaz zapłaty z powodu braku pełnomocnika

Prawo cywilne

W chwili uprawomocnienia się zaskarżonego nakazu zapłaty strona powodowa nie była należycie umocowana. A późniejsza zmiana zakresu pełnomocnictwa, pozwalająca prowadzić postępowanie przeciwko małoletniemu pozwanemu, nie mogła wpłynąć na ocenę ważności zaskarżonego nakazu zapłaty – orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego i unieważniła całe postępowanie.

21.01.2025

Prof. Safjan: Projekt szybkich zmian w prawie cywilnym prawie gotowy, ale wejście w życie niepewne

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Projekt tzw. ustawy naprawczej, mającej usunąć największe deformacje wprowadzone do postępowania cywilnego w ostatnich latach, jest już prawie gotowy i może być wkrótce uchwalony – mówi prof. Marek Safjan, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego. Ma jednak wątpliwości, czy jest szansa na uchwalenie i podpisane tej ustawy jeszcze w trakcie obecnej kadencji prezydenta.

21.01.2025

RPO: Wątpliwe uregulowanie pełnomocnictwa medycznego

Prawo cywilne Pacjent

Sposób uregulowania instytucji pełnomocnictwa rejestrowanego, jako obejmującego także pełnomocnictwo medyczne, budzi wątpliwości - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich, który zgłosił swoje uwagi do projektu ustawy o instrumentach wspieranego podejmowania decyzji. Wskazuje przy tym, że wskazanie osoby, która ma decydować o czynnościach medycznych wobec pełnomocnika, powinno być niezależne od innych umocowań.

17.01.2025

Ważna uchwała w sprawie waloryzacji odszkodowania po wypadku

Prawo cywilne Ubezpieczenia

Wysokość sumy gwarancyjnej dla umów obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, określona w przepisach obowiązujących w chwili orzekania, nie może stanowić jedynego kryterium waloryzacji - taką uchwałę podjęło 15 stycznia br. siedmioro sędziów Izby Cywilnej SN. Pośrednio zgodzili się z sędziami, którzy uważają, że warto także rozważyć wysokość szkody poniesionej przez poszkodowanego.

15.01.2025

Rewizja KPO. Polska proponuje alternatywną reformę form zatrudnienia na rynku pracy

Prawo cywilne Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Rynek pracy

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowuje projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie zmian Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności w kwestii ograniczenia segmentacji rynku pracy i usunięcia przeszkód dla trwałych form zatrudnienia. Polska proponuje alternatywną reformę w związku z tym, że obecna struktura różnych form zatrudnienia nie powoduje silnego zróżnicowania pracowników pod względem zabezpieczenia emerytalnego. Zdecydowana większość osób wykonujących umowy cywilnoprawne jest bowiem jednocześnie ubezpieczona na podstawie innych umów.

15.01.2025

Informacja publiczna - czy po 24 latach trzeba zmienić przepisy

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Administracja publiczna Prawo pracy

Uzyskanie dostępu do informacji publicznej to dla obywatela często droga przez mękę. Podmioty zobowiązane do jej udzielenia opóźniają moment przekazania informacji - np. twierdzą, że nie jest publiczna albo - jak spółki należące do Skarbu Państwa - że stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa. W efekcie są sprawy, które trwają po 9 lat, a wyroki sądowe niewiele zmieniają. Sprawa o dostęp do kalendarza Julii Przyłębskiej została wygrana dopiero przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Zdaniem prawników konieczna jest nowelizacja ustawy.

14.01.2025

Brak jasnych przepisów w sprawie tranzycji to ryzyko również dla lekarza

Prawo cywilne Pacjent Poprawmy prawo

W Polsce procedura tranzycji wciąż opiera się przede wszystkim na wytycznych, a nie przepisach, a osoba transpłciowa wciąż musi występować na drogę sądową i pozywać własnych rodziców. To problem również dla lekarzy, którzy nie wiedzą do końca, na czym opierać się w procesie diagnostycznym, a w konsekwencji narażają się na popełnienie błędu. Potrzebne są zmiany, które pomogą zarówno pacjentom, jak i medykom.

14.01.2025

Czy jest potrzebna kontrola klauzul umownych w stosunkach między przedsiębiorcami?

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Współczesny rynek coraz silniej wymyka się tradycyjnej klasyfikacji. Podział na obrót konsumencki (B2C) i profesjonalny (B2B) – z podkreśleniem ochrony konsumenta jako podmiotu słabszego – nie tylko traci na znaczeniu z perspektywy regulacyjnej, ale może też prowadzić do efektów odmiennych niż zamierzone, odbierając ochronę przedsiębiorcom. Z tego powodu Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego podjęła prace zmierzające do diagnozy potrzeb regulacyjnych w tym zakresie oraz rozważenia możliwego kształtu kontroli abuzywności klauzul w stosunkach B2B – piszą prof. Mateusz Grochowski i prof. Ewa Rott-Pietrzyk.

14.01.2025

SO: Trzeba wyciąć stare drzewa zagrażające sąsiadom

Środowisko Prawo cywilne

Obawy o przewrócenie się drzew na nieruchomość należącą do powoda, są uzasadnione - ocenił Sąd Okręgowy w Płocku i potwierdził, że wysokie drzewa przy granicy działek należy wyciąć, a niektóre z nich przyciąć. Sąd dał priorytet interesom powoda, który ma prawo obawiać się o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich, zamieszkujących należącą do niego nieruchomość. Wieloletnie zaniedbania przyczyniły się do stanu, w którym aktualnie niezbędna jest ingerencja.

11.01.2025

Samorząd lekarski krytycznie o braku osobnego pełnomocnictwa medycznego

Prawo cywilne Pacjent Opieka zdrowotna

Naczelna Rada Lekarska krytykuje projekt ustawy o instrumentach wspieranego podejmowania decyzji w zakresie braku umożliwienia pacjentom ustanowienia pełnomocnika do spraw związanych ze zdrowiem mocodawcy. - Zaniechanie dalszych prac nad uregulowaniem pełnomocnika medycznego jest błędem, który odsunie o kolejne lata wprowadzenie do polskiego porządku prawnego tej potrzebnej instytucji – wskazuje samorząd.

11.01.2025

SN: Rodzice nie dostaną wynagrodzenia za pomoc prawną swemu dziecku

Prawo cywilne

​Wynagrodzenie za sprawowanie opieki prawnej nad ubezwłasnowolnionym dzieckiem - co do zasady - nie przysługuje rodzicom, na których spoczywa obowiązek alimentacyjny wobec tego dziecka na podstawie art. 162 par. 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego - taka uchwała zapadła w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego w piątek, 10 stycznia br.

11.01.2025

Odmowa publikacji sprostowania nie zamyka drogi do dochodzenia swoich praw

Prawo cywilne Własność intelektualna

Nawet gdy nie dopełnimy warunków formalnych sprostowania, możemy jeszcze skorzystać z przysługującego nam roszczenia opartego o ochronę szeroko pojętych dóbr osobistych - takie działanie, w niektórych wypadkach, może okazać się nawet bardziej korzystne - pisze Erika Czereda-Dziubek, prawnik z kancelarii Markiewicz Sroczyński Mioduszewski Kancelaria Radców Prawnych sp. j.

10.01.2025

Zdalne ugody frankowe bez podpisu – nowela k.p.c czeka na uzgodnienia resortowe

Prawo cywilne Prawnicy Kredyty frankowe

Propozycja uregulowania możliwości zawierania ugód na posiedzeniu zdalnym została przedstawiona przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Cywilnego, która pracuje przy Ministerstwie Sprawiedliwości. Rozwiązanie to znajduje się w projekcie ustawy o rozwiązywaniu sporów dotyczących kredytów frankowych. Ugoda zawarta na rozprawie zdalnej nie będzie wymagała podpisu stron. Już 8 listopada ubiegłego roku zespół ekspertów prawa cywilnego przekazał projekt do uzgodnień międzyresortowych.

09.01.2025

Hejt w internecie ma być szybciej zwalczany

Prawo cywilne

Szczególna, przyspieszona ścieżka dochodzenia roszczeń o ochronę dóbr osobistych w związku z naruszeniami w interenecie nie znajduje aprobaty wśród prawników. Poselski projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego ma wiele mankamentów, zwłaszcza jeśli idzie o zachowanie krótkich terminów instrukcyjnych i pozyskiwania danych przez sądy.

07.01.2025

SN: Izba Aptekarska obwinia spółkę o patologię i narusza jej dobre imię

Prawo cywilne Zawody medyczne RODO Ochrona konkurencji

Naruszenie dóbr osobistych nie wymaga imiennego, bezpośredniego wskazania go w wypowiedzi. Wystarczające jest powołanie jakichkolwiek danych, które pozwalają na zidentyfikowanie tego podmiotu i powiązanie treści analizowanej wypowiedzi z jego działalnością. A także, by wypowiedź ta mogła wpływać na odbiór określonego podmiotu w społeczeństwie – orzekł Sąd Najwyższy i uchylił wyrok, w którym pozwano Naczelną Izbę Aptekarską.

03.01.2025

Sprawa karna? E-pismo sądowe będzie doręczone z upływem 14 dni

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce usunąć niespójność pomiędzy przepisami kodeksu postępowania karnego a kodeksu postępowania cywilnego w zakresie terminu skuteczności doręczenia pisma przez portal informacyjny sądów. W projekcie, który trafił do opiniowania, sformułowanie "po upływie 14 dni" zastąpione zostało "z upływem 14 dni". MS uzasadnia to tym, że chce usunąć właśnie niespójność w przepisach.

03.01.2025

Skuteczność egzekucji spada - potrzebne zmiany w przepisach

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse Prawo pracy Poprawmy prawo

Wzrost wysokości minimalnego wynagrodzenia ogranicza możliwość egzekucji długu od coraz większej liczby dłużników. Komornicy, ale też prawnicy reprezentujący wierzycieli apelują o zmiany w przepisach, bo jak podkreślają, nadal część pracowników wykorzystuje przepisy, zatrudnia się na umowę o pracę z minimalnym wynagrodzeniem, by uniknąć egzekucji. Dodatkowo - jak wskazują - emeryci nie są tak chronieni - w ich przypadku kwota wolna od zajęcia wynosi do 75 proc. minimalnej emerytury.

02.01.2025

Trudno zajrzeć do rodzinnych papierów ukrytych w urzędach

Prawo cywilne Prawo rodzinne RODO

W Polsce wzrasta zainteresowanie genealogią i dziejami własnych rodzin. Szukający przodków - powołując się na kult osoby zmarłej – żądają dostępu do fotografii i dokumentów źródłowych z tzw. kopert dowodowych. Gdy jednak spotkają się z odmową, to stanowisko urzędników popierają sądy, powołując się na brak interesu prawnego potomków w dostępie do tych archiwaliów.

31.12.2024

Po karambolu dochodzenie odszkodowania z OC może nie być proste

Prawo cywilne Domowe finanse Ubezpieczenia

Im więcej pojazdów uczestniczy w zderzeniu, tym trudniej ustalić, kto i w jakim zakresie ponosi odpowiedzialność, a w jakim jest poszkodowanym. Niedawny karambol spowodowany przez Polaka w Niemczech jest jeszcze bardziej skomplikowany, bo w grę wchodzi kwestia poczytalności sprawcy oraz wątek międzynarodowy.

28.12.2024

Prawnicy podważają status neosędziów, ale w interesie klientów robią wyjątki

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego zarzuca prokuratorowi generalnemu, że nie uznając Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych kieruje do niej skargi nadzwyczajne. Prokuratura robi to z reguły w interesie obywateli, ale to szerszy problem, bo wielu prawników nie uznając neosędziów, przyjmuje ich orzekanie do wiadomości, gdy to jest w interesie ich klientów. - Jako adwokat mam obowiązek działać na korzyść klienta - tłumaczy adwokat Ryszard Kalisz.

27.12.2024