Alimenty od dziadków? Tylko gdy dziecko w niedostatku

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Dochodzenie alimentów od dziadków jest możliwe, ale często utrudnione. W takich sprawach należy wnikliwie przeanalizować w szczególności to, czy uprawniony wnuczek znajduje się w niedostatku. Z tego względu dochodzenie świadczeń od dziadków w postępowaniu uproszczonym, czyli szybkim trybem, wydaje się niemożliwe. Jednak na ostateczną odpowiedź należy poczekać, bo wkrótce Sąd Najwyższy wyda w tej sprawie uchwałę.

13.07.2024

Rozwód u notariusza? Kulturalnie i bez adwokata

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Notariusze mogą podjąć się udzielania rozwodów. Przy założeniu, że nie zachodzi konieczność rozstrzygania o opiece nad małoletnimi dziećmi oraz orzekania o winie jednego z małżonków – rozwód mógłby odbywać się przed notariuszem. Tak rozumiane bezsporne rozwiązanie małżeństwa przybrać może postać kompleksowego uregulowania zarówno stosunków osobistych, jak i majątkowych, między małżonkami – twierdzi prezes Krajowej Rady Notarialnej. Adwokaci są bardziej sceptyczni. Wskazują na dobro dziecka i prawa stron.

13.07.2024

Można wybić szybę w aucie, jeśli właściciel zamknął w nim psa w upale

Prawo karne Prawo cywilne

Z pomocą psu czy kotu uwięzionemu w rozgrzanym samochodzie nie trzeba czekać na przyjazd policji czy straży miejskiej. Można działać samodzielnie, jeśli zwierzęciu grozi, że nie doczeka przybycia służb czy opiekuna. Warto jednak w takiej sytuacji powiadomić policję o swoich działaniach oraz postarać się o to, żeby przy zdarzeniu byli świadkowie.

13.07.2024

SN: Nie można dzielić lokalu, gdy zniesienie współwłasności nie zostało wykonane

Prawo cywilne Prawnicy Nieruchomości

Wydanie postanowienia przez sąd o zniesieniu współwłasności polegające na wyodrębnieniu własności lokali, w sytuacji kiedy nie wszystkie z nich zostały ujawnione w księdze wieczystej, stanowi przeszkodę do dokonania dalszego podziału mieszkań – stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej i podkreślił, że wniosek o ujawnienie odrębnej własności lokalu nie został zgłoszony przez 15 lat.

11.07.2024

Zatrzymanie czy potrącenie – jak skutecznie dochodzić wierzytelności?

Prawo cywilne Finanse

Sąd Najwyższy orzekł, że ten, kto ma możliwość skorzystania z potrącenia, nie może sięgnąć po zatrzymanie. Co to znaczy? Otóż celem instytucji zatrzymania jest zabezpieczenie zwrotu spełnionego świadczenia, a więc pełni ono właściwie wyłącznie funkcję zabezpieczającą. Natomiast potrącenie w pierwszym rzędzie służy spełnieniu świadczenia. Dlatego ten, kto może doprowadzić do spełnienia świadczenia (poprzez potrącenie), nie musi zabezpieczać jego spełnienia (poprzez zatrzymanie).

10.07.2024

Debata nad prawem autorskim przeniesiona do Centrum Dialogu Społecznego

Prawo cywilne

Związek Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenie chwali zmiany w nowelizacji prawa autorskiego, które uwzględniają tantiemy z reemitowania. Stowarzyszenie podkreśla, że potrzebne są jeszcze zgodne z prawem unijnym ustawowe definicje kluczowych dla egzekwowania tantiem pojęć. Projekt ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie będzie w najbliższy wtorek rozpatrywany w Senacie. Rząd przenosi dyskusję do Centrum Dialogu Społecznego.

09.07.2024

Roszczenie może przedawnić się także w sobotę lub w święto

Prawo cywilne

Co do zasady, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata. Aby poprawnie obliczyć ten termin, najpierw należy zbadać jego ewentualny związek z prowadzeniem działalności gospodarczej. Właśnie ten związek, a nie charakter roszczenia, ma decydujący wpływ na długość terminu przedawnienia.

06.07.2024

Prof. Wróbel: Dawno powinniśmy uznawać zagraniczne związki partnerskie i pozwalać na zawieranie ich w kraju

Prawo cywilne Prawo europejskie

Polska od początku przynależności do Rady Europy i Unii Europejskiej miała obowiązek uznawania związków osób tej samej płci oraz stworzenia ram prawnych dla zawierania w kraju takich związków – małżeństw lub związków partnerskich – twierdzi prof. Andrzej Wróbel, sędzia w Sądu Najwyższego w stanie w spoczynku i były sędzia Trybunału Konstytucyjnego. I dodaje, że przeraża go skala naruszania godności tych osób w ramach toczącej się obecnie debaty parlamentarnej. 

06.07.2024

Prawnicy robią porządki w prawie cywilnym i procedurze

Prawo cywilne Prawnicy

Kodeks postępowania cywilnego od 1989 r. był zmieniany... 350 razy i stał się w mało czytelny, zaś kodeks cywilny – 108 razy. Obecnie trwa „sprzątanie” bałaganu po ostatnich ośmiu latach. Najpilniejsze zmiany w k.p.c. to poprawienie środków zaskarżenia. Natomiast w k.c. należy wzmocnić ochronę strony słabszej: uregulować stosunki B2B - w umowach inwestycyjnych, w umowach agencji i pośrednictwa oraz przeprowadzić reformę prawa konsumenckiego.

05.07.2024

Pisemne zeznania świadków uprzywilejowane, strona sprzeciwu nie zgłosi

Prawo cywilne

Od kilku miesięcy obowiązuje przepis, zgodnie z którym strona w sprawie cywilnej może sprzeciwić się przesłuchaniu świadka w formie zdalnej, nawet jeśli on sam o to wcześniej zawnioskował. Regulacja budzi duże wątpliwości wśród sędziów, bo jak podkreślają, jest dobrym narzędziem do obstrukcji procesowej. Na problem zwracają uwagę też inni prawnicy przypominając, że takiego sprzeciwu nie można zgłosić w przypadku zeznań na piśmie.

05.07.2024

SN: Nie ma jasności, czy bank może zatrzymać kwoty, gdy umowa kredytu nieważna

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie nadal mają wątpliwości, czy zarzut zatrzymania jest skuteczny na wypadek unieważnienia umowy kredytu. Izba Cywilna Sądu Najwyższego przekazała rozszerzonemu składowi siedmiu sędziów zagadnienie prawne wymagające podjęcia uchwały, aby definitywnie rozstrzygnął czy umowa kredytu ma charakter umowy wzajemnej.

04.07.2024

SN: Jeśli sąd rozstrzyga roszczenie główne, to nie może orzec o ewentualnym

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Jeśli sąd drugiej instancji, w wyniku rozpoznania apelacji od wyroku uwzględniającego żądanie główne, uznaje to żądanie za niezasadne, powinien zmienić zaskarżony wyrok, oddalając żądanie główne i oznaczając zmieniony wyrok jako częściowy oraz uchylić zawarte w nim rozstrzygnięcie o kosztach procesu – taki jest sens uchwały Izby Cywilnej SN z 3 lipca br.

03.07.2024

Po szkodzie trzeba działać szybko, ale przed decyzją o odszkodowaniu warto policzyć straty

Prawo cywilne Ubezpieczenia

Klimat się zmienia i gwałtowne zdarzenia pogodowe coraz częściej nawiedzają Polskę. Ostatnio w wielu rejonach kraju szaleją nawałnice, które łamią drzewa i uszkadzają budynki. W takich przypadkach szkody zwykle sięgają kilku tysięcy złotych, a ubezpieczyciele nie robią trudności z wypłatami. Wręcz przeciwnie, starają się je przyspieszać i ułatwiają zgłaszanie szkód.

02.07.2024

Zmiana stawki minimalnej w zleceniach

Prawo cywilne Prawo pracy

Z początkiem lipca następuje podwyżka stawki minimalnej w umowach zlecenia i umowach o świadczenie usług, do których stosowane są przepisy o zleceniu – wynosić będzie 28,10 zł. Będzie to najniższa kwota wynagrodzenia za usługi wykonane od początku kalendarzowego dnia 1 lipca (od godz. 0:00). Stawka minimalna odnosi się do czasu realizowania ustalonych przez strony umowy prac, nie obejmuje przerw, dojazdów itp. o ile umowa nie wskazuje inaczej.

01.07.2024

SN masowo oddala kasacje banków dotyczące ryzyka walutowego

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Abuzywne klauzule indeksacyjne są od początku, z mocy samego prawa, dotknięte bezskutecznością na korzyść kredytobiorcy. Problem sformułowany w skardze przez bank udzielający kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich został już wyjaśniony – orzekł Sąd Najwyższy i skargę banku oddalił. Tak zresztą, jak i inne skargi banków kwestionujące niekorzystne dla nich wyroki.

29.06.2024

Trudna droga po rekompensatę za odwołany lot

Prawo cywilne Turystyka

Odwołany czy opóźniony lot może stanowić podstawę do żądania odszkodowania od przewoźnika lotniczego. Dochodzenie tych odszkodowań nie zawsze jest proste, gdyż linie lotnicze stosują różne sposoby aby uniknąć płacenia. Czasem pozostaje tylko droga sądowa.

29.06.2024

Zaginiony może zostać uznany za zmarłego, ale procedura łatwa nie jest

Prawo cywilne

Gdy osoba zaginiona przez długi okres czasu nie daje znaku życia, może dojść do zainicjowania procedury uznania jej za zmarłą. Przy czym taki wniosek należy uprawdopodobnić, ważne są też terminy - zgodnie z obowiązującymi przepisami zaginiony może zostać uznany za zmarłego jeżeli upłynęło 10 lat od końca roku kalendarzowego, w którym były sygnały, że żyje. Chyba że ukończył 70 lat.

29.06.2024

Listonosz ma doręczyć list, a nie ustalać gdzie, kto mieszka

Prawo karne Prawo cywilne

Listonosze awizują przesyłki sądowe, mimo iż są informowani, że adresat nie mieszka już albo nigdy nie mieszkał w tym miejscu. W sprawie interweniował Rzecznik Praw Obywatelskich, proponując, by listonosz w takiej sytuacji zwracał przesyłkę z wyraźną adnotacją, że adresat nie mieszka pod podanym adresem. Poczta Polska odpowiada, że aktualizacja adresu jest obowiązkiem strony postępowania, a obowiązkiem listonosza - doręczenie listu pod wskazany adres.

28.06.2024

Pełnomocnictwo medyczne jest potrzebne, ale powinno być proste

Prawo cywilne Pacjent Opieka zdrowotna

Eksperci generalnie pozytywnie oceniają kierunek zmian dotyczący wprowadzenia instytucji pełnomocnictwa medycznego, które ma być zabezpieczeniem na wypadek utraty zdolności wyrażania woli, np. na skutek choroby czy w sytuacjach, w których szczególnie liczy się czas. Podstawową zaletą rozwiązania jest to, że sam pacjent wybierze osobę, która podejmie za niego decyzję. Prawnicy wskazują jednak, że procedurę warto jak najbardziej odformalizować.

27.06.2024

Ubezwłasnowolnienie do likwidacji, będą kuratorzy i pełnomocnictwo medyczne

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W drugim kwartale 2025 r. ma być gotowy projekt zmian, które zastąpią ubezwłasnowolnienia modelem wspieranego podejmowania decyzji. Propozycje przewidują dwa typy kuratorów - wspierający będzie ustanawiany dla osób wymagających lżejszej formy wsparcia, a reprezentujący dla osób wymagających intensywniejszej pomocy. Kurator będzie wyznaczany na okres nie dłuższy niż 5 lat i możliwe będzie jego ponowne ustanowienie. Co więcej, na wypadek choroby - np. Altzheimera, przewidziano pełnomocnictwo rejestrowe.

24.06.2024