SN uchyla wyrok wydany 19 lat temu, bo odsetki były lichwiarskie

Prawo cywilne Prawnicy

Wyrok wydano 19 lat temu, a skarga nadzwyczajna Prokuratora Generalnego wniesiona została po upływie pięciu lat od uprawomocnienia zaskarżonego nakazu zapłaty. Mimo to Sąd Najwyższy uwzględnił skargę i stwierdził, że zaskarżone orzeczenie zostało wydane z naruszeniem prawa, gdyż oprocentowanie umowne w wysokości 30 proc. w skali roku - było lichwą.

22.04.2024

SN: W sprawie członkostwa w gronie działkowców można odwołać się do sądu

Prawo cywilne Domowe finanse

Ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych w sprawach nabycia lub utraty członkostwa w stowarzyszeniu ogrodowym wskazuje, że droga sądowa jest niedopuszczalna do chwili wyczerpania postępowania wewnątrzorganizacyjnego lub upływu terminu określonego w art. 50 ust. 2 powołanej ustawy. Taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego w składzie trzech sędziów.

19.04.2024

Nie tylko kierowcy odpowiadają za wypadki. Piesi też

Prawo cywilne

Piesi często są osobami najbardziej poszkodowanymi na skutek zderzenia z samochodem. Nie oznacza to jednak, że zawsze można automatycznie przyjmować odpowiedzialność kierowcy, gdyż bywa, że winnym zdarzenia jest pieszy. A pieszym zdarza się wejść na przejście bez upewnienia się, czy nie stworzą w ten sposób zagrożenia w ruchu drogowym czy przechodzić przez jezdnię z nosami utkwionymi w smartfonach.

13.04.2024

Czy spekulacja biletami na imprezy powinna być karana?

Prawo karne Prawo cywilne Domowe finanse Prawo gospodarcze

Bilety na koncerty znanych gwiazd wyprzedają się w kilka minut. Podobnie jest z biletami na mecze reprezentacji Polski w piłce nożnej na Stadionie Narodowym. Kto kupuje na pniu? Osoby indywidualne i „koniki” dla zysku. Takie praktyki podlegają jednak karze grzywny i aresztu. Dlatego podnoszą się głosy, aby wyeliminować przestarzały przepis z kodeksu wykroczeń, bo jest anachroniczny, rodem z PRL. Jednak są też opinie przeciwne: spekulacja to nadal zło godzące w klientów.

13.04.2024

SN: Jedna opłata dla pełnomocnika w e-postępowaniu i zwykłym

Prawo cywilne

W przypadku wniesienia przez powoda, w terminie trzech miesięcy od dnia wydania postanowienia o umorzeniu elektronicznego postępowania upominawczego, pozwu przeciwko pozwanemu o to samo roszczenie w postępowaniu innym niż elektroniczne - sąd uwzględnia jedną opłatę za czynności pełnomocnika w wysokości odpowiadającej temu postępowaniu – taki jest sens uchwały Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

13.04.2024

SN: Obniżenie spłat na rzecz współwłaściciela - niedopuszczalne

Prawo cywilne

W przypadku ustalenia przez sąd w okolicznościach konkretnej sprawy zachowań wskazujących na nadużycie prawa, domaganie się dopłaty lub spłaty nie jest możliwe - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Chodziło o przyznanie rzeczy na własność jednego ze współwłaścicieli i spłaty wynikającej z wartości udziałów.

12.04.2024

Zmiana prawa ma rozwiązać problem podwójnych postanowień spadkowych

Prawo cywilne Domowe finanse

Sąd orzekający w I instancji w postępowaniu, w którym wydano kolejne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po tym samym spadkodawcy, będzie mógł je uchylić - także z urzędu. Ma też powstać mechanizm prewencyjny ujawniający informacje o toczących się postępowaniach spadkowych - to propozycje Ministerstwa Sprawiedliwości, które mają rozwiązać problem wydawania podwójnych orzeczeń o nabyciu spadku w tych samych sprawach.

11.04.2024

Premier: Projekt ustawy o związkach partnerskich gotowy

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Projekt ustawy o związkach partnerskich jest gotowy. Jednak nie może on zostać złożony, dopóki nie będzie pewności, że poprą go partie, które wchodzą w skład koalicji rządzącej - poinformował premier Donald Tusk. Dodał, że nie zmusi nikogo z koalicjantów do poparcia tego projektu. Wprowadzenie ustawy o związkach partnerskich było jednym ze stu konkretów na pierwsze sto dni rządów.

10.04.2024

Prof. Dziurda: Oznaczanie stron w sprawach cywilnych to stąpanie po polu minowym

Prawo cywilne

Arbitralność ustawodawcy i niespójność orzecznictwa powodują, że coraz więcej jest spraw, w których nawet doświadczony pełnomocnik nie ma pewności, jak oznaczyć stronę. Konsekwencje ponosi zaś sama strona i to daleko idące, ponieważ grozi jej odrzucenie pozwu albo nieważność postępowania – mówi prof. Marcin Dziurda z Katedry Postępowania Cywilnego Uniwersytetu Warszawskiego.

08.04.2024

Skarga nadzwyczajna o błędne ustalenie ojcostwa

Prawo cywilne

Rzecznik Praw Obywatelskich złożył skargę nadzwyczajną w sprawie wadliwego ustalenia ojcostwa. Sąd w 2006 r. ustalił ojcostwo pozwanego i zasądził alimenty na córkę, opierając się wyłącznie na niesprawdzonych twierdzeniach matki dziecka i jej znajomej. Pozwany, domniemany ojciec dziecka, który przebywał w Niemczech, nie wiedział o toczącym się postępowaniu. Zabrakło wnikliwości sądu w ustaleniu wszystkich okoliczności potrzebnych do rozstrzygnięcia - ocenił RPO.

06.04.2024

SN: Sprzedaż spółki pozbawia rodziny zadośćuczynienia za śmierć bliskiego

Prawo cywilne Prawo pracy

Dochowanie należytej staranności przy nabywaniu spółki chroni nowego właściciela przed spłatą zobowiązań zaciągniętych przez poprzedniczkę prawną – taki jest sens wyroku Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Izba rozpoznawała skargę kasacyjną rodziny, której mąż i ojciec zmarł w wyniku wypadku w zakładzie pracy, a bliscy domagali się wypłaty zadośćuczynienia za utraconą więź emocjonalną.

05.04.2024

SN: Były właściciel rzeczy może żądać wynagrodzenia sprzed zasiedzenia

Prawo cywilne

Sąd Najwyższy podjął uchwałę, która odbiega od utrwalonej linii orzeczniczej. Według uchwały składu siedmiorga sędziów Izby Cywilnej z 3 kwietnia br. utrata własności rzeczy na skutek zasiedzenia nie powoduje wygaśnięcia roszczenia byłego właściciela o wynagrodzenie za korzystanie z rzeczy w okresie poprzedzającym upływ terminu zasiedzenia.

04.04.2024

Wszystko o sukcesji w firmie - konferencja

Prawo cywilne

3 kwietnia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyła się się konferencja poświęcona sukcesji firm. Data nie jest przypadkowa. Jest ściśle związana z piątą rocznicą wejścia w życie ustawy z 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw.

03.04.2024

SN: Wartość działek zależy od ich przeznaczenia z daty darowizny

Prawo cywilne Prawnicy Nieruchomości

Oszacowanie darowanej nieruchomości powinno uwzględniać przeznaczenia działek w chwili dokonania darowizny, nie zaś przeznaczenia, które darowana nieruchomość uzyskała na skutek następczych zmian planistycznych – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej, rozstrzygając o zaliczaniu darowizn do schedy spadkowej.

31.03.2024

RPO interweniuje w sprawie problemów tłumaczy przysięgłych

Prawo cywilne Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Ministerstwo Sprawiedliwości rozpoczęło prace koncepcyjne w celu rozwiązania problemu tłumaczy przysięgłych. Przepisy nie przewidują terminu, w którym sąd powinien przyznać wynagrodzenie tłumaczowi przysięgłemu, tymczasem od wystawienia rachunku za tłumaczenie zaczynają biec dla niego terminy opłacenia zaliczki na podatek dochodowy i składki zdrowotnej. Według MS istotne dla przyjęcia przyszłych rozwiązań legislacyjnych będzie ustalenie, czy zmiany te wpłyną, a jeśli tak - to w jakim stopniu, na zwiększenie wydatków z budżetu państwa.

29.03.2024

Mapa drogowa do praworządności

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Jeszcze w kwietniu ma być gotowy projekt ustawy rozdzielającej urząd Prokuratora Generalnego od Ministra Sprawiedliwości. Powoli tworzy się tam mapa drogowa, która ma doprowadzić do zgodności organów państwa z konstytucją. W pierwszej kolejności powstanie i powinien zostać uchwalony przez Parlament projekt ustawy pomostowej, regulujący kwestie powoływania prezesów sądów, delegacji sędziowskich, dyscyplinarek czy wzmocnienia sędziowskiego samorządu. Trwają też prace nad rozwiązaniem problemu statusu neo-sędziów.

29.03.2024

Jest pomysł, by płacić ZUS od każdej umowy - aż do rocznego limitu

Prawo cywilne Prawo pracy

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej potwierdziło serwisowi Prawo.pl, że w resorcie trwają prace nad projektem ustawy, który będzie przewidywał ozusowanie wszystkich umów cywilnoprawnych i związaną z tym likwidację zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych. Zdaniem prawników oznacza to, że składki na ZUS będą płacone od każdej umowy. Dziś problem zbiegu tytułów do ubezpieczeń społecznych dotyczy ponad 1 mln zatrudnionych, a aż 2/3 tej grupy to osoby powyżej 40. roku życia, najczęściej osiągające wynagrodzenie powyżej średniej krajowej.

28.03.2024

Jak zdalny rozwód to tylko z sądu, z kancelarii już nie można się łączyć

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Od 14 marca br. posiedzenia w sprawach odbywających się za zamkniętymi drzwiami, czyli m.in. w sprawach rozwodowych, nie mogą odbywać się zdalnie, chyba że jego uczestnicy łączyć się będą z sal sądowych. Ustawodawca dopuszcza przeprowadzenie dowodu na odległość, ale pod warunkiem, że w istotny sposób przyspieszy to rozpoznanie sprawy lub przyczyni się znacznie do ograniczenia jego kosztów. Pełnomocnicy już odczuwają tego konsekwencje - pierwsze sprawy, które miały się odbyć zdalnie, zostały odroczone, a sędziowie wyznaczyli terminy stacjonarne.

26.03.2024

Na dwóch kółkach można wyrządzić duże szkody

Prawo cywilne

Nadmierna prędkość, brak oświetlenia, rozmowa przez telefon, jazda w słuchawkach oraz alkohol to najczęstsze błędy i wykroczenia powodowane przez rowerzystów. Odpowiadają oni za wyrządzone przez siebie szkody tylko wtedy, gdy zawinią, ale gdy tak się stanie - ponoszą pełną odpowiedzialność za wyrządzoną przez siebie szkodę.

23.03.2024

Wynagrodzenie pełnomocnika z urzędu, gdy klient zmarł

Prawo cywilne Prawnicy

Czy przy podziale majątku, w razie wygaśnięcia pełnomocnictwa o zwrocie kosztów nieopłaconej pomocy prawnej sąd orzeka w chwili złożenia wniosku przez pełnomocnika? Czy podstawą do ich określenia powinna być wartość udziału reprezentowanego uczestnika wynikająca ze wskazanej we wniosku wartości przedmiotu sprawy, czy wartość udziału ustalona przez sąd na dzień złożenia wniosku – takie zagadnienia rozstrzygnie Izba Cywilna Sądu Najwyższego.

22.03.2024