Konsekracja obiektów nie może być sposobem na zajęcie komornicze

Prawo cywilne

Składanie do akt postępowań egzekucyjnych dekretów o konsekracji nieruchomości, wystawionych przez dłużniczkę, działającą w imieniu Kościoła Naturalnego, nie powoduje umorzenia postępowania przez komornika. Konsekracji obiektów towarzyszą wnioski o umorzenie z powołaniem się na wolność religii i wyznania. Sąd Rejonowy w Gdańsku uważa jednak, że jest to próba instrumentalnego wykorzystania kodeksu postępowania cywilnego.

22.06.2024

Po zgubieniu psa przez linie lotnicze pasażer może żądać zadośćuczynienia

Prawo cywilne

Dla opiekuna zwierzęcia zgubienie jego czworonoga przez linie lotnicze jest dramatem, ale prawo podchodzi do tej kwestii tak, jakby zginął normalny bagaż, za którego utratę należy się właścicielowi odszkodowanie. Pojawia się wtedy pytanie, jak wycenić wartość nierasowego psa czy kota i zwrotu jakich wydatków można żądać od przewoźnika.

22.06.2024

SN: Zbycie sklepu online powoduje odpowiedzialność

Prawo cywilne

Sklep internetowy - online-shop - może stanowić odrębne, samodzielne dobro majątkowe, będące przedsiębiorstwem - orzekł Sąd Najwyższy. A jako składnik większej całości - zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa. Jego zbycie może prowadzić do powstania solidarnej odpowiedzialności nabywcy ze zbywcą za zobowiązania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

21.06.2024

Prof. Olaś: Zasada proporcjonalności w procesie cywilnym ma rosnące znaczenie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Nadmiarowe procedury i przedłużające się procesy, wraz ze zbytecznymi kosztami i opóźnieniami, mogą uniemożliwić uczciwe i sprawiedliwe rozstrzyganie sporów - wskazuje prof. Andrzej Olaś z Zakładu Postępowania Cywilnego WPiA Uniwersytetu Jagiellońskiego. I dodaje, że dlatego tak ważna jest zasada proporcjonalności w ujęciu procesowym silnie sprzężona z zagwarantowaną konstytucyjnie i konwencyjnie zasadą prawa do sądu.

19.06.2024

TSUE: Kobiety identyfikujące się z równością płci nie wrócą do ojczyzny

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Nastolatki, których wspólną cechą jest rzeczywiste zidentyfikowanie się z podstawową wartością, jaką jest równość kobiet i mężczyzn, które nastąpiło podczas ich pobytu w państwie członkowskim, można, w zależności od sytuacji w kraju pochodzenia, uznać za należące do „szczególnej grupy społecznej”, co stanowi „powód prześladowania” mogący prowadzić do przyznania statusu uchodźcy – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

17.06.2024

Będzie ustawa o związkach partnerskich - zapowiada ministra ds. równości Katarzyna Kotula

Prawo cywilne

Ministra ds. równości Katarzyna Kotula podjęła decyzję o skierowaniu dokumentów rządowego projektu o związkach partnerskich do wykazu prac legislacyjnych. Dodała, że będzie rozmawiać z PSL o szczegółach projektu i o uregulowaniu sytuacji dzieci w "tęczowych rodzinach". Regulacja zakłada m.in. możliwość wspólnego nazwiska, prawo do informacji medycznej i wspólnego rozliczenia się.

15.06.2024

Ostatnia wola nagrana smartfonem? Biegły będzie musiał oceniać, czy nie jest to deepfake

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje nową formę testamentu ustnego. Chodzi o oświadczenie zarejestrowane, np. przy pomocy smartfona. Choć w dobie nowych technologii takie rozwiązanie kusi, prawnicy są sceptyczni. Sędziowie obawiają się przede wszystkim deepfake-ów i pracy związanej z ustalaniem, czy to, co widzą jest prawdziwe, czy zmontowane. Z kolei w ocenie pełnomocników, zamiast na ryzykowne rozwiązania, resort powinien postawić na edukację i zachęcać społeczeństwo do sporządzania testamentów.

13.06.2024

SN: Rodzinny spór o przebieg drogi koniecznej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Ustanowienie służebności drogi koniecznej innej niż poprzednia, która wygasła, było zgodne z prawem - orzekła Izba Cywilna Sądu Najwyższego. Wytyczenie szlaku łączącego posesję z drogą publiczną było podyktowane względami geodezyjnymi, nierównością terenu i osypywaniem się gruntu. Wskazał na to biegły. Więcej w tej sprawie było życia niż prawa – podsumował sąd, gdyż konflikt powstał w rodzinie.

12.06.2024

Kilka postanowień o tym samym spadku? Sędzia będzie mógł je niejawnie uchylić

Prawo cywilne Domowe finanse

Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzić do prawa spadkowego nowy instrument, który umożliwi sędziemu uchylenie kolejnych orzeczeń w sprawie spadku po tym samym spadkodawcy, aż do pierwszego. Ma to rozwiązać m.in. problem związany z terminami wznowienia takich postępowań czy wniesienia skargi nadzwyczajnej. Pełnomocnicy oceniają to jako krok w dobrym kierunku, sędziowie alarmują jednak, że proponowane przepisy mogą być polem minowym.

12.06.2024

Nie wiadomo, czy osoba zmieniająca płeć może pozwać dzieci i małżonka

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy w pełnym składzie, lecz bez sędziów wybranych przed 2018 rokiem, podjął uchwałę stanowiącą, iż niedopuszczalne jest cofnięcie wniosku przez prokuratora generalnego o rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego. Problem dotyczył ustalenia i zmiany płci, a w tym kontekście pytania – kogo pozywa osoba chcąca zmienić płeć - czy tylko rodziców, czy także dzieci i małżonka.

11.06.2024

O wykładni art. 22(1) kodeksu cywilnego, czyli kto jest konsumentem?

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

W sporach dotyczących kredytów powiązanych z walutami obcymi („sprawach frankowych”) istotne znaczenie ma to, w jakim charakterze działał, zawierając umowę, kredytobiorca. Czy jest konsumentem w relacji z bankiem i czy może korzystać z dobrodziejstwa ochrony kreowanej przez dyrektywę Rady 93/13/EWG w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich, czy też działał jako przedsiębiorca i tej ochrony nie powinien otrzymać - pisze Damian Nartowski, partner w kancelarii WN Legal Wątrobiński Nartowski.

10.06.2024

Testament ustny na nagraniu? Jest projekt zmian w przepisach

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Ma powstać nowy rodzaj testamentu ustnego - audiowizualny, czyli utrwalony za pomocą urządzenia rejestrującego obraz i dźwięk. Będzie mógł zostać sporządzony, gdy wskutek szczególnych i nagłych okoliczności, uzasadniających obawę rychłej śmierci spadkodawcy, zachowanie zwykłej formy testamentu jest niemożliwe lub nadmiernie utrudnione. Nośnik ma zostać przekazany do sądu spadku, nie później niż w ciągu miesiąca od oświadczenia, a po śmierci spadkodawcy - w terminie trzech miesięcy.

06.06.2024

Niełatwo jest odzyskać pieniądze po nieautoryzowanej transakcji płatniczej

Prawo cywilne Domowe finanse

Oszustwa z wykorzystaniem danych do logowania do bankowości elektronicznej lub mobilnej są plagą polskiej bankowości. Do kancelarii prawnych zgłaszają się kolejni klienci, których naiwność lub niewiedza zostały skutecznie wykorzystane przez przestępców. Odzyskanie utraconych pieniędzy jest trudne, ale nie niemożliwe.

05.06.2024

SN: 2 tys. zamiast 20 tys. złotych za opóźnienie rozpoznania apelacji

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse

Za półtora roku oczekiwania na termin rozpatrzenia apelacji Skarb Państwa wypłaci skarżącej 2 tys. złotych. Minimalna wysokość sumy pieniężnej, jaką należy zasądzić od Skarbu Państwa na rzecz skarżącego, wynosi 500 złotych za każdy rok dotychczasowego trwania postępowania. Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego orzekł o przewlekłości.

05.06.2024

Na temat związków partnerskich w koalicji zgody brak

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Ministra ds. równości Katarzyna Kotula powiedziała we wtorek, że opóźnienia w wykonaniu postulatów programowych Lewicy wynikają z różnicy zdań w koalicji rządowej. Jako przykład podała projekt ustawy o związkach partnerskich. Punktem spornym jest m.in. kwestia wewnętrznego przysposobienia dzieci. Na takie rozwiązanie nie zgadza się PSL.

04.06.2024

Zakaz konkurencji – praktyczne wskazówki zatrudnienia managera

Prawo cywilne Prawo pracy

Z uwagi na zajmowane stanowisko, managerowie często mają dostęp do wielu informacji dotyczących firmy, w tym do takich, które stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa. Mając to na uwadze, warto zabezpieczyć interesy spółki i zobowiązać managera do zachowania poufności i zakazu konkurencji – pisze Olga Bączyk, adwokat.

04.06.2024

SN: Jeden sędzia odrzuca zażalenie na odmowę zwolnienia z kosztów

Prawo cywilne

W stanie prawnym ukształtowanym ustawą z 7 lipca 2023 r. o zmianie ‎Kodeksu postępowania cywilnego i ustawą ‎z 9 marca 2023 r. o zmianie tego kodeksu, zażalenie do innego składu sądu pierwszej instancji na postanowienie o odmowie zwolnienia od kosztów sądowych odrzuca sąd w składzie jednego sędziego – taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego.

30.05.2024

Zanim zatrudnisz managera – praktyczne wskazówki prawnika

Prawo cywilne Prawo pracy

Przed zatrudnieniem managera pracodawcy zadają sobie pytanie, jaka forma zatrudnienia będzie najkorzystniejsza dla obu stron: umowa o pracę czy kontrakt managerski. Odpowiedź zależy od odpowiednio zdefiniowanych oczekiwań i potrzeb każdej ze stron. Jest jednak kilka aspektów prawnych, które przy zatrudnieniu managera, powinien wziąć pod uwagę każdy pracodawca – pisze Olga Bączyk, adwokat.

29.05.2024

​Odszkodowanie z OC kierowcy należy się dziecku nawet wtedy, gdy nagle wyskoczy pod koła

Prawo cywilne

Dziecku do 13. roku życia nie można przypisać winy, zatem kiedy kierowca auta potrąci dziesięciolatka, który nagle wtargnie mu pod samochód, zawsze będzie ponosił odpowiedzialność cywilną, choć odszkodowanie wypłacone przez jego ubezpieczyciela OC może być istotnie pomniejszone. Ubezpieczycielom zdarza się jednak odmawiać odszkodowania w takich przypadkach.

25.05.2024

Testament audiowizualny: Rewolucyjna zmiana czy zagrożenie dla ostatniej woli testatora?

Prawo cywilne

Rząd planuje wprowadzenie nowej formy testamentu ustnego – testamentu audiowizualnego. Ryzyko klonowania głosu i wizerunku umierającego przez AI powoduje, iż zastosowanie testamentu audiowizualnego nie będzie należało do form zwykłych testamentu, ale - tak jak w przypadku testamentu ustnego - będzie on formą szczególną - pisze Justyna Korgul, radca prawny oraz Klaudia Zaboronek, paralegal w BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy 

25.05.2024