Radca prawny chciał "wysondować sąd" i przegrał, teraz SN bada czy sąd był bezstronny

Prawo cywilne Prawnicy

Zakład ubezpieczeń nie chce wypłacić milionowego odszkodowania za błąd radcy prawnego przy wykonywaniu czynności zawodowych. Izba Cywilna Sądu Najwyższego nie mogła wydać wyroku merytorycznego, gdyż wcześniej musi z urzędu zbadać, czy sędzia sprawozdawca orzekająca w II instancji, jest sędzią bezstronnym. Dlatego zawieszono postępowanie i poproszono o akta personalne sędziego.

24.05.2024

SN: Koszty ryczałtu syndyka nie podlegają rozliczeniu ani kontroli sądu

Prawo cywilne Upadłość

Poniesione przez wierzyciela zryczałtowane koszty postępowania upadłościowego, wynikłe ze zgłoszenia wierzytelności po upływie terminu wyznaczonego do zgłaszania tych wierzytelności, nie wchodzą do masy upadłości, a ich wydatkowanie przez syndyka nie podlega kontroli przez sędziego komisarza w ramach rozpoznania sprawozdania rachunkowego – taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej.

23.05.2024

SN: Termin przedawnienia w weekend nie przedłuża się na dzień wolny od pracy

Prawo cywilne

Jeśli termin do wystąpienia do sądu z pozwem wypada w weekend, można złożyć go w poniedziałek. Zasada ta nie odnosi się jednocześnie do upływu terminu przedawnienia, który jest określony jasno - taki jest sens środowej uchwały siedmiorga sędziów Sądu Najwyższego. Nie można zatem przyjąć, że w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy wyłączona jest możliwość podejmowania czynności skutkujących przerwaniem biegu przedawnienia - zarówno przez wierzyciela, jak i dłużnika.

22.05.2024

Prof. Zembrzuski: Ochrona konsumenta nadal nie jest skuteczna

Prawo cywilne

Przepisy postępowania odrębnego w sprawach z udziałem konsumenta urągają unijnym i europejskim standardom i założeniom. Nie są one w stanie zapewnić jednolitej i przewidywalnej praktyki sądowej - wskazuje prof. Tadeusz Zembrzuski z Katedry Postępowania Cywilnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

22.05.2024

Lepiej się dogadywać, niż walczyć – mediacja musi stać się bardziej powszechna

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Konieczne jest rozszerzenie zakresu obligatoryjnej mediacji – to jeden z ważniejszych wniosków, do jakiego zgodnie doszli eksperci, którzy dyskutowali podczas konferencji „Mediacja – eksperci o zmianach legislacyjnych w mediacji”, którą organizuje Centrum Mediacji Lewiatan. Przedstawiono również konkretne propozycje nowelizacji, które zyskały największe poparcie środowiska. Prawo.pl było patronem medialnym wydarzenia.

16.05.2024

Dr hab. Magdalena Szafranek przewodniczącą Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Rodzinnego

Prawo cywilne

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał dr hab. Magdalenę Szafranek na przewodniczącą Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Rodzinnego. Komisja będzie przygotowywać rozwiązania legislacyjne dotyczące m.in. praw i ochrony dziecka, relacji między małżonkami oraz władzy rodzicielskiej. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Rodzinnego to nowe rozwiązanie w polskim porządku prawnym.

16.05.2024

Premier powołał członków Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego

Prawo cywilne

Premier Donald Tusk powołał członków Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, która będzie przygotowywała założenia i ogólne kierunki zmian w prawie cywilnym i prawie gospodarczym prywatnym. Na jej czele stoi profesor Marek Safjan. Poprzednia Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego zakończyła pracę w 2015 roku.

16.05.2024

Proces cywilny, proces karny, a może jednolity proces sądowy? - konferencja na WPiA

Prawo karne Prawo cywilne

W piątek, 17 maja, odbędzie się IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. “Proces cywilny? Proces karny? A może jednolity proces sądowy?” organizowana przez Koło Naukowe Prawa Procesowego WPiA UW. Uczestnicy dyskutować będą m.in. o potencjale prawa procesowego, ale też o możliwości wprowadzenie zeznań świadka na piśmie w sprawach karnych oraz roli nowych technologii w usprawnieniu postępowania sądowego.

16.05.2024

Po co przedsiębiorcom mediacja? Potencjalnych korzyści jest dużo

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Dlaczego przedsiębiorcy nie biorą udziału w mediacji? Odpowiedź jest prosta - bo jej nie znają. Ponadto przedsiębiorca nie wtajemnicza przecież prawnika w stan swoich finansów i rzadko pyta, czy jest jakaś lepsza bądź szybsza opcja. Przedsiębiorca i prawnik nie rozmawiają o tym, czy przedsiębiorca ma pieniądze - pisze Małgorzata Miszkin-Wojciechowska, dyrektorka Centrum Mediacji Lewiatan, mediatorka, radczyni prawna.

15.05.2024

Bliski koniec fikcyjnych danych ojca w akcie urodzenia dziecka?

Prawo cywilne

Obowiązujące regulacje nie pozwalają na pozostawienie w akcie urodzenia dziecka pustego miejsca w polu z imieniem i nazwiskiem ojca. Trzeba tam wpisać jakiekolwiek dane - nawet fikcyjne. Kiedyś miało to zapewnić dzieciom pozamałżeńskim równy status, świat się jednak zmienił i dziś to często przeszkoda w korzystaniu z pełni praw obywatelskich. MSWiA zapowiada, że przy najbliższej nowelizacji przepisy zostaną zmienione.

15.05.2024

Kupcy z Marywilskiej z szansą na odszkodowanie - jak nie od właściciela hali, to od Skarbu Państwa

Prawo cywilne Nieruchomości

Kupcy z Marywilskiej w niedawnym pożarze stracili dorobek życia, ale w dochodzeniu ewentualnych roszczeń nie są skazani na porażkę. Na właścicielu nieruchomości komercyjnej spoczywa z mocy prawa odpowiedzialność za bezpieczeństwo użytkowania, w tym bezpieczeństwo pożarowe. Pod lupą śledczych znajdzie się więc i to, czy dopełniono w tym zakresie wszystkich obowiązków. A jeśli nie, to w sądzie będzie można podważyć nawet ewentualne klauzule umowne, dotyczące braku jego odpowiedzialności za zniszczenie towaru.

15.05.2024

Nie tylko praca na etacie będzie liczona do stażu pracy - MRPiPS pracuje nad projektem

Prawo cywilne Prawo pracy

Do okresu zatrudnienia – poza wykonywaniem pracy na podstawie stosunku pracy i stosunków służbowych – wliczane będą okresy wykonywania pracy i prowadzenia działalności, jeśli stanowiły tytuł do ubezpieczeń społecznych. W szczególności chodzi o okresy wykonywania pracy na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do których zgodnie kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, prowadzenia działalności pozarolniczej, w tym – indywidualnej działalności gospodarczej.

14.05.2024

Prof. Marek Safjan przewodniczącym Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego

Prawo cywilne

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar 13 maja powołał profesora Marka Safjana na przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego. Komisja będzie przygotowywała założenia i ogólne kierunki zmian w prawie cywilnym i prawie gospodarczym prywatnym. Zajmie się też opracowywaniem projektów ustaw i innych aktów normatywnych o podstawowym znaczeniu dla systemu prawa cywilnego i gospodarczego prywatnego.

14.05.2024

Sprzedawcy z Marywilskiej 44 stracili najwięcej, ale trudno będzie o odszkodowanie

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

W pożarze w centrum handlowym Marywilska 44, który wybuchł w niedzielę nad ranem, spłonęło ponad 1400 sklepów i punktów usługowych. Wielu sprzedawców, którzy oferowali w nim swoje towary, straciło w ten sposób dorobek życia. Eksperci oceniają, że o odszkodowanie będzie trudno. Specjalną infolinię dla przedsiębiorców uruchomił ZUS - za jej pośrednictwem będzie informować m.in. o ulgach w opłacaniu składek.

13.05.2024

Za puszczenie luzem psa w lesie można dostać mandat

Środowisko Prawo cywilne

Wędrując z psem po lesie, po plaży czy w parku narodowym, powinniśmy trzymać zwierzę na smyczy. Zaniedbanie tego obowiązku może skutkować mandatem. Czasem zakazy idą dalej. Do niektórych lasów oraz do wielu parków narodowych w ogóle nie można wejść z czworonogiem. Rasa nie ma tu żadnego znaczenia. Puszczenie psa luzem jest niedopuszczalne zarówno wtedy, gdy jest to terier chętnie goniący dzikie zwierzęta czy niewielki york.

11.05.2024

Eksperci będą dyskutować nad sposobami na upowszechnienie mediacji

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Już 16 maja br. odbędzie się konferencja „Mediacja – eksperci o zmianach legislacyjnych w mediacji”, którą organizuje Centrum Mediacji Lewiatan. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Podczas konferencji eksperci zaprezentują m.in. propozycje zmian, które mają na celu szersze wykorzystywanie alternatywnych sposobów rozwiązywania sporów. Prawo.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

10.05.2024

Uchwała frankowa SN cieszy frankowiczów. Pytanie, czy zapadła zgodnie z prawem

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Uchwała Sądu Najwyższego dotycząca kredytów frankowych okazała się prokonsumencka. Jednak cieniem na niej kładzie się nierozpoznanie wniosku prokuratora generalnego o wyłączenie ze składu "nowych sędziów", a konkretnie to, jak go potraktowała I Prezes SN. Prawnicy uważają, że SN powinien wydać postanowienie niezależnie od abstrakcyjności uchwały czy terminu jego wpłynięcia. Sędziowie SN wskazują na lukę w przepisach, która powinna zostać uregulowana.

09.05.2024

Błąd medyczny w sądzie. Może być szybciej i rzetelniej

Prawo karne Prawo cywilne Zawody medyczne

Prawnicy zaangażowani w sprawy o błędy medyczne zauważają, że niska jakość opinii biegłych sądowych, na których wybór strony w praktyce nie mają żadnego wpływu, wprost przekłada się na brak komfortu sądów orzekających. Oceniają, że zrównanie opinii prywatnych z opiniami sądowymi, co rozważa resort sprawiedliwości, jest korzystne z wielu powodów, w tym przyśpieszy procesy sądowe i umożliwi rzetelniejsze rozpatrzenie sprawy.

09.05.2024

SN: Rabaty i upusty przy naprawie samochodu

Prawo cywilne

Sąd Najwyższy w składzie siedmiorga sędziów podjął 8 maja br. uchwałę, według której, jeżeli poszkodowany poniósł koszty naprawy pojazdu lub zobowiązał się do ich poniesienia, wysokość odszkodowania z ubezpieczenia OC powinna odpowiadać tym kosztom, chyba że w danych okolicznościach są one nieuzasadnione. Wysokość odszkodowania nie zależy od ulg i rabatów możliwych do uzyskania przez poszkodowanego od podmiotów współpracujących z ubezpieczycielem.

08.05.2024

Nowe przepisy ochronią dziennikarzy i aktywistów przed bezpodstawnymi pozwami

Prawo cywilne

Od poniedziałku obowiązuje w Unii Europejskiej nowa dyrektywa, która ma przeciwdziałać pozwom SLAPP, czyli strategicznym powództwom zmierzającym do stłumienia debaty publicznej, wymierzonym głównie w aktywistów i dziennikarzy. Chodzi o bezpodstawne powództwa sądowe mające na celu nękanie i cenzurowanie osób ujawniających informacje w interesie publicznym. Polska ma teraz dwa lata na wdrożenie tych regulacji na poziomie krajowym.

07.05.2024