Komisja Kodyfikacyjna za likwidacją dwóch Izb SN i skargi nadzwyczajnej

Prawo cywilne

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego poparła w uchwale ideę rezygnacji z instytucji skargi nadzwyczajnej, która została wprowadzona ustawą z 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym jako nadzwyczajny środek zaskarżenia prawomocnych orzeczeń sądów, kończących postępowanie. Opowiada się także za likwidacją dwóch Izb Sądu Najwyższego: Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

14.11.2024

Wydziedziczonego traktuje się jak zmarłego - rażąca omyłka sądu

Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne Doradca podatkowy

Osoba wydziedziczona nie może zostać spadkobiercą ustawowym i traktowana jest tak, jakby nie dożyła otwarcia spadku. Postanowienie o wydziedziczeniu powinno skutkować uznaniem, że ten uczestnik został skutecznie odsunięty od dziedziczenia i nie może być spadkobiercą ustawowym. Dziedziczą pozostałe dzieci i wnuki – taki jest sens wyroku Sądu Najwyższego, który uwzględnił skargę nadzwyczajną rzecznika praw obywatelskich.

08.11.2024

Albo biznes, albo darowizna. Mylenie pojęć może być kosztowne

Prawo cywilne Małe i średnie firmy Ochrona konkurencji

Darowizna nigdy nie łączy się ze świadczeniem wzajemnym, nie można więc oferować książek, wycieczek czy usług edukacyjnych „po wpłaceniu darowizny”. Jeśli zaś przedsiębiorca otrzymuje wpłatę faktycznie będącą darowizną, powinien dbać o precyzyjną komunikację. Pokazuje to niedawny przykład zarzutów, jakie serwisowi Zrzutka.pl postawił prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

08.11.2024

SN: Umowa kredytowa ważna - bez zmiany przeliczenia franków na złote

Prawo cywilne Domowe finanse Kredyty frankowe

Usunięcie z klauzuli przeliczeniowej, zawartej w umowie kredytu indeksowanego kursem franka szwajcarskiego, postanowienia dotyczącego ustalanej arbitralnie przez bank marży i pozostawienie w umowie mechanizmu przeliczenia franków na złote i odwrotnie w oparciu o kursy średnie NBP, do których umowa odsyła, nie prowadzi do istotnej zmiany umowy powodującej jej nieważność - orzekł niedawno Sąd Najwyższy.

07.11.2024

Ugody w sprawach medycznych powinny być częstsze, ale raczej na piśmie

Prawo cywilne Pacjent

Choć polubowne rozwiązywanie sporów jest coraz szerzej promowane, sprawy medyczne wciąż rzadko kończą się poza sądami. Brakuje też rozwiązań systemowych. Tymczasem zawarcie ugody w części przypadków może być korzystne i dla lekarza, i pacjenta – trzeba jednak wiedzieć, jak uchronić się przed ewentualnymi nieporozumieniami. Z tego powodu eksperci uważają, że dla obu stron bezpieczniejsza jest forma pisemna.

07.11.2024

SN: Za zmniejszenie wartości domu trzeba zapłacić

Środowisko Prawo cywilne

Właścicielowi nieruchomości, której wartość zmniejszyła się na skutek wprowadzenia obszaru ograniczonego użytkowania, przysługuje odszkodowanie na podstawie Prawa ochrony środowiska, chociażby zmniejszenie to nie miało związku z ograniczeniami w zakresie przeznaczenia terenu czy wprowadzenia obowiązków (wynikających z art. 135 ust. 3a tej ustawy) – taką uchwałę podjęło siedmioro sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

06.11.2024

System nieodpłatnej pomocy prawnej kosztowny i nieefektywny

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Prawnicy

W ocenie NIK, system pomocy prawnej jest nieefektywny. Jego potencjał wykorzystywany jest ledwie w 25 proc. W jednostkach objętych kontrolą Izby, adwokaci i radcowie udzielali porad średnio tylko raz dziennie w czasie do jednej godziny, często w lokalach, które nie były dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Jedna bezpłatna porada prawna kosztowała państwo średnio 248 zł, ale były i takie, których koszt wyniósł nawet 3000 zł.

05.11.2024

SN: Nieważna umowa kredytu, bo nie było zgody na niekorzystne indeksowanie

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Postanowienia indeksacyjne umowy kredytu walutowego są abuzywne, więc od początku z mocy samego prawa są dotknięte bezskutecznością na korzyść kredytobiorcy - oceniła Izba Cywilna Sądu Najwyższego i oddaliła skargę kasacyjną banku. Chyba, że kredytobiorca udzieliłby świadomej i wolnej zgody na te klauzule. Jednak w tej sytuacji takiej zgody nie było.

04.11.2024

SN: Frankowicze mogą żądać unieważnienia umowy, dopóki nie jest wykonana w całości

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Dopóki nieważna umowa nie zostanie wykonana w całości lub z innych przyczyn nie przestanie wiązać, strona umowy ma interes prawny w ustaleniu nieistnienia stosunku kredytu, tj. nieważności umowy kreującej ten stosunek, niezależnie od roszczeń powstałych w związku z wykonaną częścią umowy – orzekła Izba Cywilna Sądu Najwyższego, nie przyjmując skargi kasacyjnej banku do rozpoznania.

02.11.2024

SN: Składka OC od błędów medycznych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna Ubezpieczenia

Obowiązkiem ubezpieczonej placówki medycznej jest wskazanie konkretnych błędów w kalkulacji składki OC od błędów medycznych. Na przykład podanie, co ubezpieczyciel uwzględnił niezgodnie z własną taryfą (np. zawyżył liczbę łóżek szpitalnych). Skarżący nie wyjaśnił, które dane przyjęte do kalkulacji, są w rzeczywistości inne, ze względu na likwidację szpitala – orzekł Sąd Najwyższy, odmawiając rozpoznania kasacji.

02.11.2024

Grobowiec, czyli częste zarzewie rodzinnych konfliktów

Prawo cywilne Administracja publiczna

Ostatnie lata to boom na rynku nieruchomości, ale drożeją nie tylko mieszkania, z każdym rokiem coraz więcej trzeba zapłacić także za miejsce na cmentarzu. Dla niektórych to znak, by nie czekać z inwestycją i wykupić sobie miejsce jak najszybciej. Pośpiech w tej kwestii nie zawsze jest jednak dobrym doradcą - bywa, że członkowie rodziny i powinowaci skutecznie pokrzyżują najlepsze plany. A spór o miejsce pochówku trwa... do grobowej deski. Prace nad nowym prawem pogrzebowym ciągnęły się przez lata i utknęły na etapie projektu.

01.11.2024

Testament ustny - spełnienie wymogów nie jest proste

Prawo cywilne Domowe finanse

Tylko wyjątkowo spadkodawca może swoją ostatnią wolę przedstawić w formie ustnej. Istotne jest przesądzenie obawy rychłej śmierci albo niemożności sporządzenia testamentu w zwykłej formie. Taki testament musi wysłuchać trzech świadków. Istotne jest to, aby w danym przypadku zachodziła tzw. obawa rychłej śmierci. Ewentualnie testament ustny może być wygłoszony, jeśli nie można zachować zwykłej formy testamentu (lub jest to bardzo utrudnione).

31.10.2024

Sąd uciszy głośnych sąsiadów? Pomóc może i mediacja, i kodeks cywilny

Prawo cywilne

Wiele osób skarży się na problemy z sąsiadami, którzy w nocy głośno słuchają muzyki. W takich sytuacjach pokrzywdzeni mogą domagać się ochrony przy wykorzystaniu różnych instrumentów prawnych. Możliwe jest m.in. wytoczenie powództwa o naruszenie dóbr osobistych. Prawnicy podkreślają jednak, że takie spory warto zakończyć w drodze mediacji.

31.10.2024

Wywiad bota z botem - nowa jakość w prawie pracy i informowaniu społeczeństwa

Prawo cywilne Prawo pracy Prawo AI

Krakowskie radio zoptymalizowało koszty i w ramach eksperymentu - jak to nazywa - zatrudniło boty. Już tylko ta decyzja wywołała spore kontrowersje, ale radio poszło o krok dalej, wyemitowało wywiad bota z wykreowaną przez sztuczną inteligencję inkarnacją nieżyjącej od dwunastu lat Wisławy Szymborskiej. Rodzi to wiele pytań - po pierwsze o ochronę pracowników przed wyparciem z rynku, po drugie o odporność społeczeństwa na wysyp jeszcze większej ilości niskiej jakości informacji.

28.10.2024

Mediacje w sprawach medycznych wciąż są rzadko wykorzystywane

Prawo cywilne Pacjent Zawody medyczne

Najwięcej przestrzeni do mediacji w sprawach medycznych można odnaleźć w odniesieniu do odpowiedzialności zawodowej personelu medycznego, problemem jest jednak to, że ustawodawca nie wymaga, by mediatorzy byli profesjonalistami, którzy ukończyli szkolenia i posiadają odpowiednie certyfikaty. Naprzeciw potrzebom wyszła jednak Naczelna Izba Lekarska, która zorganizowała 40-godzinne szkolenie z mediacji. Generalnie potrzebne są zmiany, by mediacja w sprawach medycznych była bardziej rozpowszechniona.

27.10.2024

Ustawa o związkach partnerskich przywraca parom godność

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Celem projektu nie jest tylko wykonanie dwóch wyroków ETPCz zapadłych przeciwko Polsce, ale przede wszystkim wyniesienie polskiego prawa do poziomu, do którego Polska od lat aspiruje – europejskiego - pisze o projekcie ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich - dr Mateusz Wąsik. Nie wyważajmy otwartych drzwi i korzystajmy ze ścieżki, którą obrały lata temu inne państwa europejskie – związku partnerskiego - podkreśla.

26.10.2024

Wolna amerykanka na cmentarzach, wola zmarłego mniej ważna

Prawo cywilne

Czy dopuszczalne jest zastrzeżenie sobie za życia wyłącznego miejsca w grobie? I wykluczenie innych krewnych, zwłaszcza gdy liczba wolnych miejsc grzebalnych w grobowcu jest większa niż liczba osób uprawnionych do grobu? Okazuje się w praktyce, że można pozbawić innych prawa do grobu z powodu rozbieżności zdań w rodzinie. Liczy się wola żyjących, a nie zmarłego. Na cmentarzach panuje wolna amerykanka, nie ma reguł, bo ustawa nie przewiduje wielu sytuacji.

26.10.2024

Związek partnerski dostępny dla wszystkich par, choć bez niektórych uprawnień

Prawo cywilne Prawo rodzinne Domowe finanse

Rząd przekazał do konsultacji projekt ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich oraz przepisy wprowadzające, zmieniające m.in. prawo spadkowe, podatkowe i emerytalne. To szansa dla par jednopłciowych na jakąkolwiek instytucjonalizację swojego związku i zabezpieczenie swoich praw - choćby na wypadek śmierci partnera lub partnerki.

25.10.2024

Forum Mediatorów 27 października - wśród tematów mediacje w sprawach medycznych

Prawo cywilne

27 października br. odbędzie się Forum Mediatorów, w trakcie którego eksperci będą dyskutować o mediacji w sprawach m.in. gospodarczych czy medycznych. Tegoroczna edycja koncentrować się będzie również na zmianach w kodeksie postępowania cywilnego (k.p.c.). Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, a sama konferencja odbędzie się w formule online. Prawo.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

23.10.2024