E-doręcznia od 1 stycznia 2025 r. - zapowiedź projektu w wykazie legislacyjnym

e-Doręczenia

W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiła się już zapowiedź projektu nowelizacji ustawy o doręczeniach elektronicznych, która ma przesunąć maksymalnie na 1 stycznia 2025 r. obowiązek posiadania skrzynek i stosowania e-doręczeń. Przypomnijmy, że zobowiązani do tego mieliby być od 10 grudnia br. m.in. adwokaci i radcy prawni. Ten termin - komunikatem ministra - już został przesunięty na 30 grudnia br.

24.11.2023

E-doręczenia przesunięte po raz kolejny - i to aż o rok

e-Doręczenia

Co najmniej do 30 grudnia br. przesunie się obowiązek posiadania, m.in. przez adwokatów i radców prawnych, skrzynek do e-doręczeń. To nie wszystko, bo Ministerstwo Cyfryzacji chce wyjść z inicjatywą legislacyjną przesuwającą ten termin jeszcze o rok - do 1 stycznia 2025 r. Z nieoficjalnych informacji wynika, że operatorowi zabrakło czasu - system nie jest jeszcze w pełni przygotowany. Komunikat ministra przesuwający termin planowany jest na czwartek, 23 listopada.

22.11.2023

E-Doręczenia, czyli nowe obowiązki przedsiębiorców

Prawo gospodarcze Finanse e-Doręczenia

Proces likwidacji tradycyjnej, papierowej korespondencji w polskiej administracji wkracza w kluczową fazę. Już od 10 grudnia 2023 r. pierwsza grupa przedsiębiorców zostanie objęta obowiązkiem posiadania adresu do doręczeń elektronicznych, który służyć będzie do komunikacji z urzędami. W kolejnych etapach e-Doręczenia obejmą stopniowo wszystkie podmioty wpisane do KRS i CEIDG. O nowych obowiązkach dla biznesu i praktycznych problemach piszą Aleksandra Mazur-Zych i Piotr Solka z Deloitte Legal.

14.11.2023

E-doręczenia nie w każdej instytucji - przedsiębiorca musi pilnować kilku skrzynek

Nowe technologie Prawo gospodarcze e-Doręczenia

Doręczenia elektroniczne to ogromne zmiany, również dla przedsiębiorców. Nie wszyscy mają jednak świadomość, że problem związany z rozproszeniem korespondencji 10 grudnia wcale nie zniknie. Do systemu e-doręczeń dołączy bowiem większość instytucji państwowych, ale sądy i komornicy znajdą się w nim dopiero za sześć lat. Przedsiębiorców czeka zatem kilkuletni okres przejściowy, w którym wciąż będą musieli korzystać z kilku platform.

13.11.2023

Prawnicy już rejestrują skrzynki do e-doręczeń, bo obawiają się zatorów

Prawnicy e-Doręczenia

Część radców prawnych i adwokatów już przetestowało, a nawet zarejestrowało, skrzynkę lub skrzynki do e-doręczeń. Tę "zawodową" będą musieli mieć od 10 grudnia br., który przypada w... niedzielę. By dopełnić obowiązku, trzeba przejść dwa etapy - najpierw wypełnić i przesłać wniosek, uzyskać akceptację - co już trwa co najmniej kilka dni, a następnie "kliknąć" aktywację. Ci, którzy jeszcze czekają, obawiają się m.in. tego, jak będą liczone terminy doręczenia.

10.11.2023

Samorządowcy ciągle nie wiedzą, jak wdrożyć e-doręczenia

Samorząd terytorialny e-Doręczenia

Od 10 grudnia wszystkie jednostki samorządu terytorialnego muszą posiadać adres do doręczeń elektronicznych oraz odbierać i doręczać korespondencję przychodzącą na ten adres. Samorządowcy domagają się podjęcia przez Ministerstwo Cyfryzacji pilnych działań usprawniających wdrożenie nowego modelu doręczeń elektronicznych. Może się okazać, że usługa nie zadziała np. w systemie teleinformatycznym, który wykorzystują powiatowe urzędy pracy.

08.11.2023

Pełnomocnik zobaczy datę e-doręczenia przez portal, a sąd automatycznie - potwierdzenie

Wymiar sprawiedliwości e-Doręczenia

Od 14 marca 2024 roku adwokaci i radcy prawni będą mieć obowiązek posiadania konta w portalu informacyjnym sądu i tą drogą sąd - już na stałe - będzie mógł dostarczać im pisma sądowe. Ministerstwo Sprawiedliwości skierowało właśnie do konsultacji projekt rozporządzania, w którym m.in. wprowadza potrzebne definicje, ale też określa, kiedy pismo będzie traktowane jako odebrane i co powinno zawierać elektroniczne potwierdzenie odbioru.

03.11.2023

Brak adresu do e-doręczeń przedsiębiorcy w praktyce utrudni działanie firmy

Nowe technologie Prawo gospodarcze e-Doręczenia

Nie tylko prawników i urzędy czeka cyfrowa rewolucja w e-doręczeniach, ale także przedsiębiorców - zarówno tych zarejestrowanych w KRS, jak i CEiDG. Reforma wchodzi w życie w kilku terminach, w których trudno się połapać. Pierwszy z nich upływa już wkrótce, bo 10 grudnia, o czym wie niewiele firm. I choć sankcji nie ma, to jednak utrudniony kontakt z urzędami np. skarbowym, może być wystarczającym bodźcem do założenia takiej skrzynki.

02.11.2023

Od e-doręczeń prawnicy już nie uciekną, brak skrzynek może skończyć się nawet deliktem

Prawnicy e-Doręczenia

Już wkrótce prawników czeka prawdziwa rewolucja, za kilka miesięcy będą musieli korzystać z trzech systemów do e-doręczeń i co najmniej dwóch skrzynek odbiorczych oraz konta na portalu informacyjnym sądów. Nie ma też co się łudzić, że niedopełnienie tych obowiązków, zapisanych zresztą w ustawach, rozejdzie się po kościach. Samorządy prawnicze już doradzają odpowiedzialność, przypominając o zasadach etyki, a sędziowie mówią wprost... kończy się czas wymówek.

20.10.2023

Samorządy adwokacki i radcowski szykują się do e-doręczeń

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości e-Doręczenia

Mają być szkolenia, opracowywane są materiały instrukcyjne i przygotowywane zalecenia w zakresie choćby ochrony tajemnicy zawodowej. Samorządy radcowski i adwokacki zapewniają, że już wkrótce ruszą z akcjami, które ułatwią radcom i adwokatom korzystanie nie tylko z e-doręczeń, ale i dwóch pozostałych systemów. Przy okazji pojawiają się głosy, by punkt logowania był jeden.

06.10.2023

Trzy systemy, co najmniej dwa konta - e-doręczenia to dla prawników ból głowy

Wymiar sprawiedliwości e-Doręczenia

Do 10 grudnia adwokaci i radcy prawni, muszą mieć zarejestrowany adres elektroniczny do e-doręczeń. Tą drogą będą się kontaktować z administracją publiczną i podatkową. Równocześnie pisma sądowe otrzymywać będą przez portal informacyjny sądów, chyba że chodzi o sąd administracyjny - w tym przypadku na elektroniczną skrzynkę podawczą. Prawnicy już teraz mówią o chaosie i liczą koszty związane z przygotowaniem do zmian kancelaryjnych programów.

04.10.2023

E-rozprawy i e-doręczenia na stałe, przepadek auta pijanego i mocniejszy Prokurator Krajowy

Wymiar sprawiedliwości e-Doręczenia

Nowelizacja procedury cywilnej i 30 innych ustaw została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Wprowadza na stałe e-rozprawy, e-doręczenia przez portal informacyjny sądu, składy jednoosobowe w II instancji, obniża część opłat sądowych, ale też m.in. uchyla przepis wstrzymujący bieg terminów przedawnienia karalności czynu w sprawach o przestępstwa i zwiększa uprawnienia Prokuratora Krajowego.

14.09.2023

Czas na e-apelację - NRA postuluje poprawki do zmian dotyczących e-doręczeń

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości e-Doręczenia

Doręczenia przez sąd pism procesowych poprzez portal informacyjny stało się już postpandemiczną rzeczywistością. Nowela procedury cywilnej i karnej, którą ma zająć się Senat, sankcjonuje to rozwiązanie na stałe. Adwokatura chce jednak, by była również możliwość e-komunikacji w drugą stronę. Na początek chodzi o składanie drogą elektroniczną apelacji, zażaleń, skarg i sprzeciwów.

21.07.2023

Od 10 grudnia samorządy terytorialne i podmioty publiczne muszą stosować e-doręczenia

Samorząd terytorialny Administracja publiczna e-Doręczenia

Od 10 grudnia 2023 r. podmioty publiczne, jednostki samorządu terytorialnego i ich związki oraz związki metropolitalne i samorządowe zakłady budżetowe będą zobowiązane stosować przepisy ustawy w zakresie doręczania korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego wynika z komunikatu ministra cyfryzacji 29 maja 2023 r.

07.06.2023

Na stałe e-doręczenia, e-rozprawy i szybciej przepadek auta pijanego kierowcy - rząd przyjął projekt

Wymiar sprawiedliwości e-Doręczenia

Wielkimi krokami zbliża się kolejna nowelizacja procedury cywilnej. W sprawach cywilnych na stałe zostaną wprowadzone e-rozprawy, adwokaci, radcy prawni będą musieli mieć konto w portalu informacyjnym sądu. Projekt kilku nowelizacji przyjęty właśnie przez rząd zakłada też wzmocnienie roli prokuratora krajowego i przyspieszenie przepadku aut pijanych kierowców. "Odwieszony" ma też zostać bieg przedawnienia karalności.

09.05.2023

SN: Elektroniczne doręczenia rodzą nadal wiele pytań

Prawo cywilne e-Doręczenia

Wprowadzenie doręczeń pism procesowych za pomocą portalu informacyjnego ułatwiło w czasie epidemii działanie wymiaru sprawiedliwości, ale wywołało wiele wątpliwości. Nie wyjaśniono ich do dziś. Izba Cywilna Sądu Najwyższego stoi przed zadaniem rozstrzygnięcia, jaka data końcowa obowiązuje w przypadku braku zapoznania się przez odbiorcę z pismem umieszczonym w portalu informacyjnym w dniu umieszczenia tam pisma.

15.04.2023

W styczniu wróci problem z e-doręczeniami? MS ogranicza prezesów sądów

Wymiar sprawiedliwości e-Doręczenia

Ministerstwo Sprawiedliwości chce odebrać prezesom sądów możliwość samodzielnego kształtowania katalogu pism, które można doręczać bez podpisu. Tłumaczy to tym, że takie rozwiązanie jest niedozwoloną subdelegacją i to w obszarze dotyczącym praw stron i uczestników postępowań. Problem jednak w tym, że zarządzenia prezesów pomagały, gdy sądy nie wiedziały, jak stosować e-doręczenia, a rozporządzenia w tym zakresie, jak nie było, tak nie ma.

27.12.2022

E-doręczenia wpisały się w prawniczą codzienność, ale przepisy nadal "czasowe"

Wymiar sprawiedliwości e-Doręczenia

E-doręczenia przeszły niełatwą drogę. Początkowo budziły wątpliwości wśród adwokatów i radców prawnych, ale też i sędziów. Wymagały dostosowań w zakresie portalu informacyjnego i zarządzeń prezesów sądów. Przez półtora roku zdążyły jednak przekonać do siebie większość prawników. Problem w tym, że ich podstawą są nadal covidowe przepisy "czasowe", brakuje też aktów wykonawczych, więc i jednolitej praktyki sądów.

30.11.2022

Rusza moduł doręczeń na Portalu Informacyjnym Sądów

Wymiar sprawiedliwości e-Doręczenia

Od 29 listopada pisma sądowe doręczane adwokatowi i radcy prawnemu przez sąd będą trafiać do specjalnej zakładki "Moje doręczenia". Co ważne te, które nie są równocześnie doręczane w sposób tradycyjny – za pośrednictwem poczty. Odebranie nastąpi dopiero po naciśnięciu ikony "odbierz", a i tak przed pojawi się komunikat, że naciśniecie jej oznacza "doręczenie".

27.11.2021

Od 25 listopada specjalna zakładka na e-doręczenia w Portalu Informacyjnym Sądu

Wymiar sprawiedliwości e-Doręczenia

To jedna z funkcji Portalu Informacyjnego Sądów Powszechnych, na którą czekają adwokaci i radcy prawni. Chodzi o odrębną zakładkę/ skrzynkę doręczeniową do której miałaby trafiać e-pisma sądowe. Z informacji Prawo.pl wynika, że nowa funkcjonalność jest już testowana w sądach, Naczelna Rada Adwokacka poinformowała właśnie, że ma działać od 25 listopada.

15.11.2021