Zapewnienie ciepłych napojów pracownikom

Prawo pracy BHP

Okres zimowy to czas niższych temperatur, co związane jest z dodatkowymi obowiązkami pracodawcy w zakresie bhp. Pracodawca obowiązany jest m.in. do zapewnienia napojów gorących, który to obowiązek...

13.11.2024

Dąbal: Konieczne jest wprowadzenie przepisów chroniących zdrowie psychiczne współczesnych pracowników

Prawo pracy BHP HR RODO

Depresja jest obecnie jednym z najpowszechniejszych zaburzeń psychicznych, wpływającym na życie milionów ludzi na całym świecie. Prognozy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, że do 2030 r. może ona stać się najczęściej diagnozowaną chorobą. W kontekście prawa pracy rodzi to istotne pytania: czy pracodawcy mają prawo interesować się stanem psychicznym swoich pracowników i jak daleko mogą posunąć się w dążeniu do zapobiegania poważnym konsekwencjom, takim jak samobójstwa, nie naruszając jednocześnie ich prywatności – pisze prawnik Bartłomiej Dąbal.

09.11.2024

Raportowanie ESG a bezpieczeństwo pracowników

Prawo pracy BHP Spółki ESG

Sejm rozpoczął prace nad ustawą wdrażającą unijną Dyrektywę CSRD, która wprowadza ujednolicone standardy raportowania ESG w Polsce. W wyniku wdrożenia CSRD większa grupa jednostek, w tym spółki kapitałowe, emitenci papierów wartościowych i instytucje finansowe, będzie zobowiązana do raportowania informacji o zrównoważonym rozwoju, w tym w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa pracowników. Dzięki temu polskie firmy zyskają większą konkurencyjność i będą lepiej postrzegane przez partnerów biznesowych.

07.11.2024

Czy praca piekarza jest pracą w szczególnych warunkach?

Prawo pracy BHP

W przepisach prace w szczególnych warunkach zdefiniowano jako te związane z czynnikami ryzyka, które z wiekiem mogą z dużym prawdopodobieństwem spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia. Natomiast prace o szczególnym charakterze wymagają szczególnej odpowiedzialności, których możliwość należytego wykonywania w sposób niezagrażający bezpieczeństwu publicznemu zmniejsza się przed osiągnięciem wieku emerytalnego - wyjaśnia ekspert z programu LEX.

18.10.2024

Będzie 20 dni zwolnienia od pracy i dodatkowy urlop na żądanie

Prawo pracy BHP Powódź

Jednak będzie 20 dni zwolnienia od pracy na usuwanie skutków powodzi dla poszkodowanych pracowników, choć w zmienionej formie. Rząd dziś złożył w Sejmie autopoprawkę do projektu. Zmienił w nim też przepis o urlopie na żądanie, którego - również w tym celu - będzie musiał udzielić pracodawca na żądanie pracowników, w ramach przysługującego im urlopu wypoczynkowego. Zdaniem prawników, proponowane rozwiązania będą oznaczały większy formalizm dla pracodawców.

26.09.2024

Są wreszcie konkretne wskazówki dla firm zatrudniających osoby z depresją

Prawo pracy BHP

Obowiązujące przepisy nie określają konkretnych wymagań dotyczących sposobu dostosowania stanowisk pracy do poszczególnych rodzajów niepełnosprawności – potwierdza Główny Inspektorat Pracy. I radzi, by w tego rodzaju kwestiach pracodawcy konsultowali się ze służbą medycyny pracy. Zdaniem prawników, pracodawcy, zatrudniając osobę z depresją, powinni mieć świadomość tego, kogo zatrudniają. Nie mogą od takiej osoby wymagać, że będzie pracowała tak jak inni.

24.09.2024

Powódź - jak pracodawcy mogą pomóc pracownikom

Prawo pracy BHP Powódź

Z powodu powodzi wiele osób znajduje się obecnie w dramatycznej sytuacji i wymaga pomocy. Jak pracodawcy mogą pomóc swoim pracownikom, którzy mierzą się z konsekwencjami powodzi? Na pytania odpowiadają dr Iwona Jaroszewska-Ignatowska i Małgorzata Perchel-Ducka.

20.09.2024

Państwo powinno przejąć wypłatę wynagrodzeń na terenach objętych powodzią

Prawo pracy BHP Powódź

Powódź ujawniła pilną konieczność zmiany prawa - uważają prawnicy. Ich zdaniem państwo powinno przejąć wypłatę wynagrodzeń dla pracowników firm na zalanych terenach. Nie ma też przepisów gwarantujących wypłatę świadczeń dla załogi w perspektywie dłuższej niż dwa tygodnie. Jeszcze większym problemem jest luka prawna, bo osoby poszkodowane przez powódź, które wykonują pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, takich jak umowy zlecenia czy umowy o dzieło, nie mogą liczyć na ochronę.

19.09.2024

Rada Ochrony Pracy kosztuje miliony, a nie znają jej nawet prawnicy

Prawo pracy BHP

Przez dwie ostatnie kadencje działanie Rady Ochrony Pracy kosztowało podatników w sumie ponad 11 mln złotych. I choć jej członkowie pobierają za pracę ok. 6 tys. zł miesięcznie, niewiele wiadomo, czym się zajmują. Jak udało się nam ustalić, dopiero obecny skład Rady zajmuje się skargami, jakie wpłynęły od obywateli na działania inspekcji pracy jeszcze z czasów poprzedników. Zdaniem prawników, przepisy o ROP wymagają zmiany. Trzeba zwłaszcza uregulować tryb nadzoru ROP nad PIP.

18.09.2024

PIP uruchamia infolinię dla powodzian

Prawo pracy BHP Powódź

Marcin Stanecki, główny inspektor pracy, podjął decyzję o uruchomieniu specjalnej infolinii dla pracowników i pracodawców z terenów objętych powodzią – poinformował we wtorek Główny Inspektorat Pracy. Pod numerem (22) 391 83 70 eksperci Państwowej Inspekcji Pracy będą dostępni od poniedziałku do piątku, w godzinach 9:00-15:00.

17.09.2024

Prof. Gładoch: Kodeks pracy "nie widzi" problemu wypalenia zawodowego

Prawo pracy BHP

Wypalenie zawodowe dotyka ludzi pracujących w różnych miejscach, nie tylko korporacjach, i na wszystkich stanowiskach. Tymczasem przepisy BHP w kodeksie pracy pochodzą z PRL-u, nie uwzględniają aspektów psychicznych, mentalnych. A w sądzie trudno udowodnić, że firma doprowadziła do wypalenia pracownika – mówi w rozmowie z serwisem Prawo.pl prof. Monika Gładoch.

12.09.2024

Jak dostosować miejsce pracy dla osoby niepełnosprawnej z orzeczoną depresją?

Prawo pracy BHP

Pracodawcy zastanawiają się, jak dostosować miejsce pracy do potrzeb osoby z orzeczoną depresją. Nie jest to proste, bo nie ma wytycznych i wyraźnych wskazówek, poza ogólnymi normami prawnymi ważnymi przy zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, jak zakaz pracy w nadgodzinach czy w porze nocnej. Tymczasem, zdaniem prawników, depresja to częsty efekt wypalenia zawodowego, dlatego sugestie powinny pochodzić od psychologów, a nawet lekarzy psychiatrów, bo problem nie dotyczy już samych pracowników, lecz całych rodzin.

10.09.2024

Czy w protokole powypadkowym powinien być numer PESEL i dowodu?

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne RODO

Zespół powypadkowy nie może wpisywać do protokołu powypadkowego numeru PESEL i numeru dowodu osobistego osoby, która uległa wypadkowi przy pracy, bo stanowi to naruszenie zasady minimalizacji danych osobowych. Także ZUS nie powinien żądać uzupełnienia protokołów o podanie numeru dowodu, jeżeli podany jest w nim już numer PESEL identyfikujący pracownika, który uległ wypadkowi – uważają prawnicy. Teraz ich stanowisko potwierdziła nam Państwowa Inspekcja Pracy.

30.08.2024

Nowe przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców. Umowa o pracę jedyną opcją?

Prawo pracy BHP Rynek pracy

Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP, przedstawiony przez MRPiPS, koncentruje się na formie zatrudnienia opartej na umowie o pracę. Nie obejmuje legalizacji pracy obywateli Ukrainy - ich zatrudnienie reguluje bowiem odrębnie specustawa ukraińska. Według ekspertów ds. bezpieczeństwa pracy dokument powinien dać możliwość rozpoczęcia szerokiej dyskusji na temat zasad zatrudnienia i czytelnej polityki migracyjnej.

29.08.2024

Nadużywanie „śmieciówek” może obrócić się przeciwko pracodawcy

Prawnicy Prawo pracy BHP

Osoby na umowach cywilnoprawnych doświadczające mobbingu, stoją przed dylematem: walczyć najpierw o ustalenie stosunku pracy, a dopiero potem występować ze sprawą o mobbing, czy może iść najpierw do sądu cywilnego, wytaczając sprawę o naruszenie dóbr osobistych. Tę pierwszą drogę wybrał pracownik, któremu Sąd Okręgowy w Warszawie prawomocnie ustalił stosunek pracy z OPZZ. Tymczasem zdaniem prawników wystarczyłoby wpisać mobbing do prawa cywilnego, aby poprawić sytuację osób na B2B albo na zleceniu.

09.08.2024

Wyznaczenie palarni w zakładzie zależy od decyzji pracodawcy

Prawo pracy BHP

Właściciel lub zarządzający obiektem może wyznaczyć palarnię w pomieszczeniach zakładów pracy. Decyzja w tym zakresie jest w pełni uznaniowa. Pomieszczenie to musi być odpowiednio oznaczone i służyć wyłącznie do palenia wyrobów tytoniowych, w tym nowatorskich wyrobów tytoniowych lub papierosów elektronicznych. Trzeba też zadbać, by palarnia była zaopatrzona w wywiewną wentylację mechaniczną lub system filtracyjny.

08.08.2024

Pokolenie Z - jak bezpiecznie wprowadzać młodych na rynek pracy

Prawo pracy BHP Rynek pracy

Pokolenie Z, wychowane w erze cyfrowej, wchodzi na rynek pracy z zupełnie innymi oczekiwaniami niż jego poprzednicy. Młodzi pracownicy cenią sobie autentyczność, elastyczność oraz możliwość ciągłego rozwoju - wynika z raportu przygotowanego przez They.pl i Uniwersytet SWPS. Co ciekawe, aż 59 proc. z nich deklaruje, że szuka obecnie nowej pracy. Przyszli pracodawcy stoją więc przed zupełnie nowym wyzwaniem – jak wdrożyć tak dynamiczną grupę pracowników w z pozoru nudne i skostniałe procedury z zakresu bezpieczeństwa pracy.

31.07.2024

MRPiPS pracuje nad zmianą przepisów regulujących pracę w upale

Prawo pracy BHP

Pracujemy nad zmianą przepisów regulujących pracę w czasie upałów – poinformowała we wtorek na konferencji prasowej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Wśród proponowanych rozwiązań są m.in. zainstalowanie klimatyzacji, skrócenie czasu pracy lub przerwy na schłodzenie się.

30.07.2024

Sąd: Błędne zapisy w szpitalnej karcie nie uzasadniały odmowy przyznania zasiłku

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne

W karcie informacyjnej lekarz błędnie zinterpretował notatkę o zasłabnięciu pracownicy i zapisał, że do poparzenia wrzątkiem doszło na skutek omdlenia. Skutkowało to wydaniem decyzji, w której organ odmówił przyznania prawa do zasiłku chorobowego z tytułu wypadku przy pracy. Sąd uznał, że twierdzenia z karty informacyjnej pozostawały w sprzeczności z pozostałymi dowodami, które wskazywały, że przyczyną wypadku nie było omdlenie, tylko pęknięcie dzbanka.

27.07.2024

MRPiPS rozpoczęło prace nad uregulowaniem pracy w wysokich temperaturach

Prawo pracy BHP

10 lipca w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się spotkanie z udziałem Głównego Inspektora Pracy Marcina Staneckiego, dyrektora Centralnego Instytutu Ochrony Pracy Wiktora M. Zawieska oraz dyrektora generalnego MRPiPS Liwiusza Laski. Tematem spotkania było zapewnienie pracownicom i pracownikom bezpiecznych warunków pracy w gorące dni – poinformowało właśnie ministerstwo.

12.07.2024
1  2  3  4  5    327