Rzecznik TSUE: Prawo UE nie określa, jak obniżyć koszt kredytu hipotecznego przy przedterminowej spłacie

Domowe finanse Banki Kredyty

Prawo Unii Europejskiej nie określa sposobu obliczenia obniżki kosztu kredytu hipotecznego w razie jego przedterminowej spłaty - napisał w opublikowanej 22 lutego opinii rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE Manuel Campos Sanchez-Bordona. Tocząca się sprawa dotyczy sporu między konsumentką a Santander Bank Polska. Kredyt został spłacony 19 miesięcy po zawarciu umowy.

27.02.2024

Nie trzeba spłacać zadłużenia, żeby skorzystać z sankcji kredytu darmowego

Banki Kredyty

Kredytobiorca może skutecznie złożyć oświadczenie o skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego nie tylko jako podstawy do zainicjowania własnego powództwa, ale również w trakcie postępowania egzekucyjnego. Dotyczy to sytuacji, w których kredyt nie był spłacany, bank go wypowiedział, a następnie wygrał sprawę sądową i przystąpił do egzekucji.

21.02.2024

Wakacje kredytowe w 2024 r. miały być od marca, ale rząd nie przyjął jeszcze projektu

Banki Kredyty frankowe

Rząd planował podjąć decyzję o przedłużeniu wakacji kredytowych 20 lutego. Tak się jednak nie stało. W komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów nie ma nic na ten temat. Nie wiadomo też, czy będzie kontynuował prace nad projektem w tej sprawie. Z zawieszenia rat miały skorzystać osoby, które mają kredyt do 1,2 mln zł, a na ratę kredytową co miesiąc wydają 35 proc. swojego domowego budżetu. Nie ma już jednak żadnych szans, by nowe przepisy zaczęły obowiązywać, tak jak zakładano od 1 marca.

20.02.2024

Mieszany cel umowy może pozbawić kredytobiorcę ochrony należnej konsumentom

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Jeżeli kredyt jedynie w minimalnym stopniu służył celom konsumenckim, to kredytobiorcy nie mają ochrony właściwej dla konsumentów. W konsekwencji w takich przypadkach nie znajdują zastosowania przepisy dotyczące niedozwolonych postanowień umownych – orzekł Sąd Najwyższy. Zdaniem pełnomocników kredytobiorców to krok w złym kierunku, który zamiast pomóc - jeszcze bardziej skomplikuje sytuację.

17.02.2024

Przedawnienie roszczeń banków, czyli TSUE kontra SN

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Od kiedy powinien być liczony termin przedawnienia roszczeń frankowych banku? Uważam, że od daty wypłaty kapitału. Roszczenie o zwrot nienależnego świadczenia jest bowiem roszczeniem bezterminowym, tzn. stosunek prawny, z którego się to roszczenie wywodzi samo w sobie nie zawiera daty, w której świadczenie powinno być spełnione - pisze Wiktor Budzewski, adwokat i partner zarządzający w kancelarii KBiW Kurpiejewski Budzewski i Wspólnicy sp.p.

16.02.2024

UOKiK: Banki nie chcą zwracać klientom skradzionych pieniędzy

Rynek i konsument Banki

Alior Bank, Bank Handlowy, Bank Ochrony Środowiska, Pekao SA, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski, Plus Bank – to kolejne banki, u których UOKiK kwestionuje sposób rozliczania się z konsumentem oraz odpowiedzi na reklamacje w przypadku nieautoryzowanych transakcji. Zgodnie z przepisami banki powinny oddać pieniądze do końca kolejnego dnia roboczego od otrzymania zgłoszenia.

14.02.2024

Walka banków z frankowiczami o waloryzację skazana jest na porażkę

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Obecnie trwa kolejna fala pozwów banków. Żądają one wynagrodzenia za korzystanie z kapitału oraz waloryzacji. Sądy zostały wręcz zasypane pozwami przeciwko konsumentom. W świetle orzeczeń TSUE powództwa banków są w sposób oczywisty bezzasadne i w moim przekonaniu zakończą się porażką banków - uważa Radosław Górski, radca prawny, pełnomocnik reprezentujący konsumentów w sporach z bankami, Kancelaria Prawna Radosław Górski i Wspólnicy sp.k.

10.02.2024

Rząd szykuje kolejne wakacje kredytowe dla bogatych

Banki Kredyty

Rządowy projekt dotyczący wakacji kredytowych budzi kontrowersje - będą z nich mogli skorzystać także majętni kredytobiorcy. Do tego dochodzi liberalizacja zasad pomocy z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, której efektem będzie obniżenie zdolności kredytowej osób, które będą chciały skorzystać z nowego, rządowego programu "Mieszkanie na start". Tu również może okazać się, że na nowy kredyt stać będzie tylko... bogatych.

09.02.2024

Czy TSUE dostrzega różnicę między rekompensatą a waloryzacją?

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Aktualnie w przestrzeni medialnej pojawiają się głosy, jakoby TSUE postanowieniem z dnia 12 stycznia 2024 roku w sprawie o sygn. akt C-488/23 pozbawił banki możliwości domagania się żądania zwrotu kapitału w zwaloryzowanej wysokości. Taka teza wydaje się jednak zbyt daleko idąca - pisze Robert Wechaman, radca prawny, counsel, Dyrektor Departamentu Sporów Sądowych w Lawspective.

02.02.2024

Mimo wyroków TSUE, z odsetkami w sprawach frankowych nadal bywa różnie

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Sądy nie zawsze zasądzają odsetki od momentu wezwania banku przez kredytobiorcę o zapłatę. Zdarzają się składy sędziowskie, które nie stosują orzecznictwa trybunału i wciąż dają prawo do odsetek dopiero od chwili wydania wyroku. W opinii prawników taka praktyka nie powinna mieć miejsca.

01.02.2024

Waloryzacja kapitału kredytu. Wojna banków z prawnikami na nerwy i interpretację wyroków

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Banki składają masowo pozwy przeciwko frankowiczom o waloryzację kapitału. Nie przejmują się specjalnie orzeczeniami TSUE. Związek Banków Polskich uważa, że mają do tego pełne prawo. W opinii większości prawników to jednak celowa taktyka. Wojna na nerwy. Banki wiedzą, że przegrają w sądzie. Liczą jednak, że dzięki pozwom kredytobiorcy się ugną i podpiszą ugody. Nie wszyscy jednak prawnicy są tego zdania. Pojawiają się głosy, że banki postępują właściwie, a wyroki TSUE wiążą jedynie w sprawie, której dotyczyło ich rozstrzygnięcie. 

29.01.2024

ZBP: Zmiany w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców ograniczą zdolność kredytową

Banki Kredyty frankowe

Związek Banków Polskich uważa, że zaproponowane przez rząd zmiany w przepisach dotyczących Funduszu Wsparcia Kredytobiorców ograniczają zdolność kredytową. W przypadku pięcioosobowej rodziny zdolność kredytowa może obniżyć się nawet o 30 proc. - ostrzega Związek. Krytykuje również propozycję wprowadzenia wakacji kredytowych w 2024 roku.

25.01.2024

Wszedł w życie unijny Akt w Sprawie Danych. Co to oznacza dla konsumentów, a co dla branży cyfrowej?

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Obecnie dostęp do większości danych posiadają wyłącznie producenci urządzeń. To oznacza, że poszczególny użytkownik nie może wyeksportować danych z urządzenia w celu skorzystania z konkurencyjnych usług posprzedażowych albo naprawczych. Zmiana tego stanu rzeczy to jedna z głównych korzyści wynikająca z Data Act - pisze Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska, członek zarządu Digital Europe.

24.01.2024

TSUE: Banki nie mogą domagać się waloryzacji po unieważnieniu umowy kredytu

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

TSUE pozbawił banki możliwości domagania się waloryzacji roszczeń. To czwarte rozstrzygnięcie Trybunału dotyczące roszczeń banków, związane z tym, że banki miały wątpliwości, czy w słynnym wyroku z czerwca 2023 r. rozstrzygnął o waloryzacji kapitału. Konsumenci zyskali dodatkowe narzędzie i argumenty pozwalające skutecznie odpierać takie roszczenia - wskazują prawnicy frankowiczów. Innego zdania są ci z banków.

22.01.2024

Można się pozbyć kredytu przewalutowanego ze złotych na franki

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Osoby, które w sądach walczą o unieważnienie umowy kredytu frankowego zazwyczaj wygrywają. W gorszej sytuacji są jednak kredytobiorcy, którzy najpierw wzięli kredyt w złotówkach, potem przewalutowali go na franki szwajcarskie, a teraz wnioskują o unieważnienie umowy. W ich przypadku wygrana też jest możliwa - tak uważają prawnicy i przedstawiają różne rozwiązania.

20.01.2024

Kolejny wyrok TSUE korzystny dla frankowiczów, tym razem w postępowaniu egzekucyjnym

Banki Kredyty frankowe

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że sąd nadzorujący postępowanie egzekucyjne może z urzędu badać potencjalnie nieuczciwy zapis w umowie kredytowej. W praktyce dla konsumentów wyrok ten oznacza, że przeprowadzanie postępowania sądowego przeciwko bankom stosującym nieuczciwe klauzule w umowach będzie prostsze i krótsze. 

18.01.2024

W 2024 roku frankowiczów czeka wiele wyzwań

Banki Kredyty frankowe

Najlepszą inwestycją dla frankowiczów w 2024 roku będzie złożenie pozwu do sądu przeciwko bankowi, gdyż takich zysków nie przyniesie nawet najlepsza lokata. Wskutek cyfryzacji i wzmocnienia kadrowego w sądach sprawy dotyczące kredytów frankowych będą rozstrzygane szybciej. Negatywne czynniki, które powinny skłonić niezdecydowanych frankowiczów do podjęcia decyzji o pozwanie banku to: inflacja, wzrost stóp procentowych oraz cen i kosztów życia i wysoki kurs franka szwajcarskiego - pisze Marcin Szołajski, radca prawny w Szołajski Legal Group.

18.01.2024

Upadłość Getin Noble Bank zakończy się za kilka lat, w tym czasie frankowicze muszą spłacać kredyt

Banki Kredyty frankowe

Frankowicze Getin Noble Bank S.A. długo będą żyć w niepewności. Syndyk masowo występuje do sądów o zawieszenie ich spraw do czasu prawomocnego zakończenia postępowania upadłościowego, czyli na co najmniej kilka lat. W tym czasie kredytobiorcy muszą spłacać kredyt - także ci, którzy mają postanowienia, pozwalające na nieregulowanie rat. Związek Banków Polskich uważa, że syndyk postępuje prawidłowo. Prawnicy frankowi są zbulwersowani. Ich zdaniem to jawne łamanie prawa. Niektórzy ślą skargi do ministra sprawiedliwości. 

09.01.2024

Linia orzecznicza TSUE „płynie” jak nizinna rzeka, bez spektakularnych zwrotów

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Jeśli uwierzyć (nad)używanemu określeniu „przełomowy wyrok TSUE” przyjąć trzeba by, że orzecznictwo luksemburskiego Trybunału wije się i meandruje niczym rwąca rzeka przez pasmo górskie. Tymczasem linia orzecznicza TSUE  „płynie” raczej w prosty i przewidywalny sposób jak nizinna rzeka, bez spektakularnych zwrotów. Tak jest również w przypadku wyroku TSUE w sprawie C-28/22 Getin Noble Bank S.A z 14 grudnia 2023 r. - co nie umniejsza jego znaczenia dla konsumentów - piszą adwokaci: Anna Dombska i Marcin Szymański.

02.01.2024

Koniec kredytu 2 proc.? Rząd pracuje nad nowymi rozwiązaniami

Banki Kredyty

Rząd pracuje nad nowym programem, który ma pomóc młodym osobom w zakupie pierwszego mieszkania. Zastąpi on program Bezpieczny Kredyt 2 proc., cieszący się tak dużą popularnością, że na jego realizację brakuje obecnie środków. Rząd zapewnia jednak, że problem jest przejściowy. W projekcie budżetu na 2024 r. zabezpieczono bowiem środki na umowy kredytowe realizowane w ramach BK 2 proc. Wszystkie też wnioski złożone do końca 2023 r. zostaną rozpatrzone.

28.12.2023
1  2  3  4  5    10