Czas rozpatrywania spraw frankowych to loteria

Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse Banki Kredyty frankowe

Nawet na 2028 r. są wyznaczane rozprawy w sprawach dotyczących unieważnienia kredytów we frankach szwajcarskich, a rekordziści czekali dwa lata na wydanie zarządzenia o doręczeniu pozwu. Trudno jest z tym walczyć, więc kredytobiorcy muszą uzbroić się w cierpliwość i liczyć na to, że odsetki po wygranej sprawie osłodzą im długie oczekiwanie na wyrok.

17.03.2025

Euro to nie drugie franki

Domowe finanse Banki Kredyty

Kredyty frankowe od lat są przedmiotem sporów sądowych, a niedozwolony charakter (abuzywność) niektórych rozwiązań stosowanych w tego rodzaju umowach wydaje się przesądzony. Inaczej wygląda sytuacja kredytów w euro, których los wciąż nie jest do końca jasny. Jakie czynniki odróżniają je od kredytów frankowych i złotowych? Czy kredytobiorcy eurowi mogą liczyć na podobne rozstrzygnięcia - piszą Marek Neumann i Szymon Jelonek, radcowie prawni z Dentons.

16.03.2025

Kredyt należy spłacać, nawet gdy bank upadnie

Domowe finanse Banki Kredyty Upadłość

Ogłoszenie upadłości przez bank nie powoduje rozwiązania umowy kredytowej. Dlatego kredyt należy nadal spłacać na dotychczasowych warunkach. Jednocześnie każdy klient upadłego banku powinien dokładnie śledzić przebieg upadłości, a jeżeli jest także jego wierzycielem, wziąć udział w postępowaniu upadłościowym.

14.03.2025

Spór o dane byłego klienta banku. UODO 11 razy wygrywa przed NSA

Banki RODO Kredyty Ochrona danych

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych uważa, że kiedy umowa kredytowa wygasa, bank może przetwarzać dane klienta zalegającego ze spłatą, o ile wcześniej skutecznie powiadomi go o tym zamiarze i odczeka 30 dni. Jak podaje, Naczelny Sąd Administracyjny podzielił jego stanowisko w aż 11 sprawach.

13.03.2025

TSUE sobie, banki sobie… Czy wyrok o SKD jest prokonsumencki?

Domowe finanse Banki Kredyty

Nie milkną echa pierwszego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w polskiej sprawie dotyczącej sankcji kredytu darmowego (SKD). Im więcej czasu mija od wydania wyroku, tym więcej przybywa skrajnych komentarzy. Czy wyrok można uznać za prokonsumencki? Sektor bankowy zdaje się zaklinać rzeczywistość głosząc, że TSUE nie zakazał oprocentowania kosztów kredytu, a powództwa winny być oddalane. Czy rzeczywiście tak powinno być? - zastanawia się Anna Jackowska, radca prawny, partner w Xaltum.

13.03.2025

Tezy TSUE w wyroku o SKD mogą wzmocnić pozycję konsumentów

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty Prawo europejskie

Po wyroku TSUE w polskiej sprawie C-472/23, dotyczącej sankcji kredytu darmowego, kancelarie reprezentujące konsumentów w sporach z bankami i środowisko bankowe mają rozbieżne stanowiska. Ostatnie wyroki TSUE wydane w sprawach frankowych przyzwyczaiły nas do podobnej narracji - piszą radcowie prawni Wojciech Bochenek z kancelarii Bochenek, Ciesielski i Wspólnicy oraz Karolina Wysmułek z kancelarii Wysmułek, Sysło i Wspólnicy.

06.03.2025

Prawnicy: Apelacje syndyka Getinu mogą działać na szkodę wierzycieli

Banki Kredyty frankowe Upadłość

Skarżenie przez syndyka wyroków tylko z tego powodu, że uwzględniają one żądania konsumentów, bez realnych szans powodzenia apelacji w konkretnej sprawie, może być ocenione jako działanie na szkodę masy upadłości - uważają prawnicy. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku kredytów frankowych, nieważnych z powodu abuzywnych postanowień umownych. Syndyk odpowiada, że musi dbać o interes wszystkich wierzycieli upadłego Getinu, a frankowicze nie są jedyną grupą wierzycieli.

04.03.2025

Sankcja kredytu darmowego coraz częściej trafia pod lupę rzecznika finansowego

Domowe finanse Banki Kredyty

Rzecznik finansowy często wspiera kredytobiorców tzw. istotnymi poglądami w sprawach sądowych, dotyczących sankcji kredytu darmowego. Liczba próśb o interwencję w tym zakresie rośnie w ostatnim czasie intensywnie. W styczniu 2024 r. było to 26 spraw, a w styczniu 2025 r. - aż 430. Ma to związek z faktem, że wydawane przez rzecznika poglądy są prokonsumenckie.

25.02.2025

Co tak naprawdę orzekł TSUE w sprawie sankcji kredytu darmowego

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty Prawo europejskie

Kancelarie prawne i parakancelarie reprezentujące konsumentów, trąbiące o sukcesie w TSUE robią jedynie dobrą minę do złej gry. Orzeczenie Trybunału oznacza jedynie, że w większości spraw sądowych o sankcję kredytu darmowego, które dotyczą kwestii kredytowania kosztów udzielenia kredytu, powództwa powinny być oddalone bez czekania na rozstrzygnięcie kwestii dopuszczalności oprocentowania tak skredytowanych kosztów. Taki przekaz nie służyłby jednak pozyskiwaniu nowych klientów - piszą adwokaci Wojciech Wandzel oraz Konrad Trzaskowski.

19.02.2025

Bank odmówił kredytu? Nie może przetwarzać danych wnioskodawcy

Banki RODO Kredyty Prawo europejskie Ochrona danych

Skoro nie doszło do zawarcia umowy kredytowej, to zarówno bank, jak i Biuro Informacji Kredytowej, nie mają podstaw do dalszego przetwarzania danych osoby starającej się o kredyt – stwierdził prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowy. Stanowisko to potwierdził w niedawnym wyroku Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargi kasacyjne.

18.02.2025

W ustawie frankowej zabrakło przedsiębiorców i kredytobiorców złotówkowych

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Projekt ustawy frankowej dotyczy jedynie kredytów powiązanych z frankiem szwajcarskim (CHF) oraz wyłącznie spraw z udziałem konsumentów. Z proponowanych rozwiązań nie skorzystają zatem osoby prawne czy też osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, a także złotówkowi kredytobiorcy. Nowe przepisy powinny dotyczyć również i tych kwestii - pisze Anna Bielecki, adwokat z Kancelarii Czabański Wolna-Sroka.

15.02.2025

RPO przyłączył się do sprawy w Trybunale Konstytucyjnym dotyczącej Getin Noble Bank

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty Upadłość

Trybunał Konstytucyjny bada pytanie w sprawie Getin Noble Bank. Zadał je sędzia komisarz, który prowadzi postępowanie w sprawie upadłości tego banku. Sędzia ma wątpliwości co do zgodności z Konstytucją przepisu dotyczącego kolejności zaspokajania roszczeń upadłego banku - na pierwszym miejscu jest tam Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Teraz swój udział w postępowaniu zgłosił rzecznik praw obywatelskich

14.02.2025

Ważne orzeczenie TSUE: Bank może zostać pozbawiony prawa do odsetek

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty Prawo europejskie

W razie niewykonania obowiązku informacyjnego bank może zostać pozbawiony prawa do odsetek. Może tak być nawet wtedy, gdy indywidualna waga naruszenia tego obowiązku i jego konsekwencje dla konsumenta będą się różnić w zależności od przypadku - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE. To pierwszy wyrok TSUE w polskiej sprawie dotyczącej sankcji kredytu darmowego.

13.02.2025

Dziś pierwszy wyrok TSUE w sprawie sankcji kredytu darmowego, czego się spodziewać

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty Prawo europejskie

W czwartek, 13 lutego, Trybunał Sprawiedliwości UE wyda pierwszy wyrok w sprawie sankcji kredytu darmowego. Nikt nie ma wątpliwości, że orzeczenie będzie prognostykiem, w którym kierunku pójdzie orzecznictwo TSUE. W kolejce czeka jeszcze bowiem kilkanaście polskich pytań dotyczących SKD. Prawnicy kredytobiorców spodziewają się prokonsumenckiego rozstrzygnięcia, zaś prawnicy bankowi uważają, że wcale tak nie będzie.

13.02.2025

Rząd za projektem ustawy umożliwiającej BGK udzielanie pomocy rozwojowej za granicą

Finanse Banki

We wtorek, 11 lutego, Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o współpracy rozwojowej. Celem zmian ma być rozszerzenie zakresu działania Banku Gospodarstwa Krajowego. Po wejściu w życie nowych przepisów BGK będzie mógł udzielać pomocy za granicą, m.in. wspierać modernizację oraz odbudowy Ukrainy po wojnie.

11.02.2025

Rozliczenia po wyroku bywają kłopotliwe

Domowe finanse Banki Kredyty Kredyty frankowe

Po wyroku unieważniającym umowę kredytu frankowego banki albo proponują zawieranie porozumień kompensacyjnych, albo kredytobiorcy rozliczają się w formie złożonego oświadczenia o potrąceniu. Dla wszystkich lepsze jest dogadanie się, ale stronom nie zawsze się to udaje. Czasem kancelarie obsługujące bank piszą wprost, że rozliczenie wyroku nie jest już ich zadaniem. Bank z kolei potrafi nie odpisywać tygodniami na wiadomości, pobiera jednak nadal raty.

10.02.2025

Frankowicze chcą, by Komisja Europejska przyjrzała się dwóm wyrokom Sądu Najwyższego

Wymiar sprawiedliwości Banki Prawo europejskie Kredyty frankowe

Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu chce, żeby Komisja Europejska przyjrzała się dwóm wyrokom Sądu Najwyższego dotyczącym kredytów frankowych. Według Trybunału Sprawiedliwości UE sąd krajowy nie może usuwać jedynie części warunku umownego uznanego za nieuczciwy ani zmieniać jego treści – takie działanie jest sprzeczne z przepisami dyrektywy 93/13/EWG. Tymczasem w przypadku dwóch wyroków SN nie zastosowano tej wykładni.

07.02.2025

Nowa ustawa o kredycie konsumenckim ograniczy sankcję kredytu darmowego?

Banki Kredyty

Czy obok wydziałów frankowych w sądach pojawią się wydziały kredytów gotówkowych? Rośnie liczba spraw dotyczących sankcji kredytu darmowego (SKD). Prawomocnych orzeczeń nie ma jednak wiele. Polskie sądy czekają bowiem na wyroki TSUE - pierwszy będzie w przyszłym tygodniu. Trwają też prace nad nową ustawą o kredycie konsumenckim, regulującą SKD. Ma ona m.in. ograniczyć liczbę uchybień, w wypadku których można zastosować tę instytucję.

04.02.2025

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - zwrotna pożyczka lub dofinansowanie rat

Banki Kredyty

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców to forma pomocy dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, a muszą spłacać raty kredytu mieszkaniowego. Jest ona dostępna zarówno dla kredytobiorców „złotówkowych” jak i „walutowych”. Z FWK można uzyskać zwrotne wsparcie finansowe na pokrycie rat kredytu (przez maksymalnie 40 miesięcy) lub zwrotną pożyczkę na pokrycie pozostałej po sprzedaży kredytowanej nieruchomości części zadłużenia (maksymalnie 120 tys. zł).

31.01.2025
1  2  3  4  5    16