Będzie nowe odznaczenie dla rekordzistów wśród honorowych dawców krwi

Pacjent Opieka zdrowotna

Dawcy, którzy oddali co najmniej 40 litrów (kobiety) lub 50 litrów (mężczyźni) krwi, będą honorowani tytułem: "Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia i Narodu" I stopnia. To nowe odznaczenie. Krwiodawcy popierają pomysł takiego wyróżniania, ale uważają, że należałoby pójść o krok dalej i osobno honorować tych, którzy oddali 100 litrów krwi lub więcej. Takich osób w kraju jest garstka. 

25.03.2023

Nie ma chętnych do szczepień na Covid-19

Pacjent Koronawirus Koronawirus szczepienia

Znów odnotowujemy wzrost chorych pacjentów z COVID-19 w poradniach - mówią specjaliści medycyny rodzinnej. Jednak chętnych do przyjęcia szczepionki - brak. W czwartek w całej Polsce zaszczepiło się 1191 osób przeciwko Covid-19 - to dramatycznie mało – alarmują specjaliści medycyny rodzinnej z Federacji Porozumienie Zielonogórskie. Są dni, gdy w całym województwie nikt się nie zaszczepił.

24.03.2023

Różne ceny wyrobów chłonnych - ministerstwo chce uporządkować rynek

Pacjent Opieka zdrowotna

Wyroby chłonne, po części dofinansowane przez NFZ, także pieluchomajtki dla najmniejszych dzieci, w zależności od sklepu medycznego czy apteki różnią się cenami. W rezultacie pacjenci muszą szukać miejsca, gdzie cena jest dla nich najkorzystniejsza, ale i często sporo dopłacają do tych produktów. MZ dostrzega ten problem i zapowiada uporządkowanie cen na rynku wyrobów chłonnych oraz zmniejszenie za nie odpłatności pacjentów.

24.03.2023

Inicjatywa obywatelska "Tak dla in vitro" - do Sejmu

Pacjent Finansowanie zdrowia

Refundację z budżetu państwa procedury pozaustrojowego zapłodnienia metodą in vitro zakłada obywatelski projekt ustawy, pod którym zebrano ponad 500 tys. podpisów. Posłanki Koalicji Obywatelskiej poinformowały w czwartek, że projekt składają w Sejmie. Obecnie tego typu programy realizują tylko niektóre samorządy.

23.03.2023

Pacjenci uprawnieni do świadczeń bez kolejki zgłaszają się do RPP

Pacjent Opieka zdrowotna

Nie ma jednoznacznych przepisów, które pozwoliłyby na wyciągnięcie konsekwencji wobec placówki medycznej nie przestrzegającej prawa pacjenta do skorzystania z porady lekarskiej czy farmaceutycznej bez kolejki. Tymczasem wielu pacjentów zgłasza się do Rzecznika Praw Pacjenta o interwencję właśnie w tym obszarze.

22.03.2023

Rząd potrzebuje więcej osocza, ale za jego pozyskanie płacić już nie chce

Pacjent Farmacja Zarządzanie

Będziemy potrzebować coraz więcej osocza do produkcji leków dla starzejącego się społeczeństwa. Za sześć lat ma powstać tzw. fabryka osocza, a rząd honorowych dawców będzie zachęcać do donacji dwoma dniami wolnego, czyli „na koszt” pracodawców. Ministerstwo Zdrowia zapomniało też, że stawka za oddane osocze, które można odliczyć od podatku, nie wzrosła od blisko 10 lat i wynosi 130 zł, choć resort osocze sprzedaje sześć razy drożej.

22.03.2023

Rośnie liczba hospitalizacji z powodu grypy

Pacjent Opieka zdrowotna

Tylko w pierwszej połowie marca z powodu grypy lub jej podejrzenia wystawiono ponad 2,2 tys. skierowań do szpitala - wynika z najnowszych meldunków epidemiologicznych. W tym czasie odnotowano 422 431 przypadków tej choroby. Zmarły dwie osoby. Eksperci mówią, że w obecnym sezonie epidemicznym mamy ponad 200-procentowy wzrost zachorowań na grypę i choroby grypopodobne i 500 - procentowy wzrost hospitalizacji.

21.03.2023

Na zdrowie wydajemy dużo, ale w kolejce do lekarza poczekamy jeszcze dłużej

Pacjent Opieka zdrowotna

Dynamika wpływów Narodowego Funduszu Zdrowia, która jest związana z wynagrodzeniami i PKB, będzie spadać i nie dorówna wysokiej inflacji - przestrzegają eksperci. Wzrost finansowania publicznego ochrony zdrowia jest niewystarczający. W efekcie nie rośnie też dostępność świadczeń, wręcz czas oczekiwania na wizytę u lekarza lub zabieg w niektórych obszarach wydłuża się.

21.03.2023

Pielęgniarka wystawi skierowanie na test przeciwko Covid-19

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Pielęgniarki mają mieć rozszerzone uprawnienia. Ministerstwo Zdrowia chce, aby mogły wystawiać skierowania na testy przeciwko Covid-19, wypisywać zlecenia na cewniki urologiczne i igły do insulin, a także na opatrunki żelowe. Poza tym będą mogły, w programie profilaktyki chorób układu krążenia (ChUK), wypisać skierowanie na badania oraz zlecenie na badanie biochemiczne krwi.

20.03.2023

Pacjent zgadza się na "wszelkie ryzyka" - to bezprawna zgoda blankietowa

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Nie wystarczy, że pacjent w formularzu zgody na zabieg medyczny napisze, że zgadza się na „wszelkie” związane z nim ryzyka. Takie sformułowanie narusza prawa pacjenta, gdyż nie wie on, na co dokładnie zgodę wyraża. Prawnicy przestrzegają przed podpisywaniem przez pacjentów tzw. zgody blankietowej, która łamie prawa pacjentów, a bezprawnie wciąż funkcjonuje w wielu szpitalach.

18.03.2023

Senacka komisja za odrzuceniem w całości tzw. ustawy o jakości

Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie

Senacka Komisja Zdrowia zagłosowała w czwartek za odrzuceniem w całości ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Zastrzeżenia do ustawy przedstawili senatorowie, Biuro Legislacyjne Senatu, a także organizacje lekarskie i pacjenckie. Prawnicy zwracali uwagę na niekonstytucyjność przepisów.

16.03.2023

Rząd śpieszy się z likwidacją Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia

Pacjent Zawody medyczne Zarządzanie Compliance

Najszybciej po wejściu w życie tzw. ustawy o jakości, bo już 1 stycznia 2024 r., przestanie działać Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Jego zadania dotyczące akredytacji przejmie NFZ. Za akredytacją idą dodatkowe pieniądze z Funduszu dla szpitali. CMJ jest niezależną instytucją, a po zmianach NFZ ma badać jakość i za nią płacić. Szpitale obawiają się, że ocena nie będzie obiektywna, bo płatnik może szukać oszczędności.

16.03.2023

Rak piersi - na co może liczyć pacjent w ramach NFZ

Pacjent Opieka zdrowotna

Leczenie raka jest refundowane przez NFZ. Pacjenci z podejrzeniem choroby nowotworowej, w tym także raka piersi, mają szczególne uprawnienia, jeśli chodzi o dostęp do szybkiej diagnostyki i leczenia. Zapewnia im to tzw. pakiet onkologiczny. W praktyce pacjenci onkologiczni nie mają jednak dostępu do wszystkich leków tzw. cytostatycznych, czyli przeciwnowotworowych.

15.03.2023

Błąd medyczny lub zaniechanie - można złożyć skargę do Rzecznika Praw Pacjenta

Pacjent Opieka zdrowotna

Świadczenia zdrowotne udzielone bez należytej staranności, brak informacji od lekarza o stanie zdrowia i leczeniu, problem z uzyskaniem kopii dokumentacji medycznej – to tylko niektóre podstawy do zgłaszania skarg do Rzecznika Praw Pacjenta (RPP). Rzecznik może z urzędu lub na wniosek strony, czyli pacjenta, żądać wszczęcia postępowania albo brać udział w toczącym się postępowaniu na prawach przysługujących prokuratorowi.

15.03.2023

Opieka wytchnieniowa z programu rządowego nie dla dzieci w hospicjach

Pacjent Opieka zdrowotna

W ramach rządowego programu opiekę wytchnieniową mogą świadczyć osoby bez zawodu medycznego i ubezpieczenia. Dodatkowo wycena tej opieki jest poniżej stawek rynkowych. Ograniczeń jest więcej, ale już te sprawiają, że opiekunowie dzieci w hospicjach domowych czy stacjonarnych nie mogą z niej skorzystać. Eksperci uważają, że konieczna jest zmiana ustawy o Funduszu Solidarnościowym.

13.03.2023

Moduł komunikacji lekarza z pacjentem w e-zdrowiu - nieprędko

Pacjent Opieka zdrowotna

Pod koniec 2023 r. ma działać aplikacja e-Hemofilia. To długo oczekiwane rozwiązanie przez pacjentów z hemofilią. Przede wszystkim umożliwi ona dostawy leków do domu chorego. Jednak Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że dopiero w następnym etapie, w latach 2024-2028 zostanie wprowadzony do aplikacji moduł komunikacji między pacjentem i lekarzem. Chorzy chcieliby, żeby stało się to szybciej.

11.03.2023

Sejm poparł część senackich poprawek do ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Sejm poparł podczas czwartkowych głosowań poprawki Senatu do ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej, które modyfikują definicje określeń: "diagnostyka onkologiczna" i "leczenie onkologiczne". Dzięki temu tymi świadczeniami opieki zdrowotnej objęte będą wszystkie nowotwory, a nie tylko złośliwe lub miejscowo złośliwe. Ustawa trafi teraz do prezydenta.

10.03.2023

Szczepienia na HPV tylko w poradni POZ, bez udziału szkół

Pacjent Opieka zdrowotna

W najbliższych dniach Ministerstwo Zdrowia ogłosi przetarg na zakup szczepionek przeciwko HPV. Na razie nie wiadomo, jakimi preparatami chce szczepić dzieci, ani ile szczepionek zamówi. Wiadomo, że szczepienia mają się odbywać wyłącznie w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej, a kwalifikować do nich będzie lekarz. Nie ma planów zaangażowania farmaceutów ani szczepień w szkołach.   

09.03.2023

Wielkopolska dołącza do pilotażu Krajowej Sieci Kardiologicznej

Pacjent Opieka zdrowotna

Pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej w województwie wielkopolskim w środę zainaugurował minister zdrowia Adam Niedzielski. Diagnostyka oraz leczenie pacjentów w ramach pilotażu KSK obejmuje nielimitowane świadczenia, opiera się na współpracy lekarzy POZ z placówkami AOS i szpitalami. Pilotaż dotyczy także województw: mazowieckie, dolnośląskie, łódzkie, małopolskie, pomorskie i śląskie.

08.03.2023

Nawet 50 mln zł z NFZ może trafić do Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej

Pacjent Opieka zdrowotna

Sejmowa Komisja Zdrowia podniosła maksymalną kwotę z 20 milionów do 50 milionów złotych, którą minister zdrowia może przeznaczyć na zasilenie Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Pieniądze będą pochodzić z funduszu zapasowego NFZ. Dzięki nim samorządy mają sfinansować świadczenia fizjoterapeuty, wsparcie dietetyczne oraz psychologiczne dla dzieci podczas półkolonii.

08.03.2023
1  2  3  4  5    31
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski