NFZ będzie dokładniej monitorować kolejki do lekarzy

Pacjent Opieka zdrowotna

Narodowy Fundusz Zdrowia chce kontrolować prawidłowość prowadzenia list oczekujących na wizytę, przeprowadzania szczegółowych analiz czasu oczekiwania oraz eliminowanie przypadków wielokrotnych zapisów tej samej osoby na to samo świadczenie. Przychodnie i gabinety będą miały obowiązek wpisywania harmonogramów przyjęć w aplikacji AP KOLCE. Fundusz zapewnia, że to nie zwiększy biurokracji.

11.12.2024

Niewielu chorych z ciężką astmą korzysta z terapii - są problemy z programem

Pacjent Opieka zdrowotna

Astmę ciężką można skutecznie leczyć. Terapia biologiczna jest jednak dostępna tylko w ramach programu lekowego. Ośrodki nie chcą go prowadzić, ponieważ wiąże się z biurokracją i nie idzie za tym adekwatne finansowanie. Do tego wyśrubowane warunki kwalifikacji do programu lekowego wykluczają część chorych. Od 2012 roku udało się włączyć tylko 10 proc. pacjentów, którzy mogą się zakwalifikować i odnieść korzyści z leczenia.

11.12.2024

Pozew dla szpitala zamiast poprawy jakości? Wskaźniki i ankiety trudno będzie oceniać

Pacjent Opieka zdrowotna

Ankiety badające satysfakcję pacjentów są skonstruowane w taki sposób, że mogą posłużyć jako dowód w sądzie przeciwko placówce medycznej, a nie przynieść odpowiedzi na to, jaka faktycznie jest jakość leczenia. Część pytań jest nielogiczna albo ma charakter zamknięty, mimo że ocenić trzeba je w jedenastostopniowej skali. Z kolei wskaźniki jakości nie biorą pod uwagę zróżnicowanych czynników, z którymi mierzą się szpitale - oceniają eksperci w kontekście wewnętrznych systemów zarządzania jakością.

10.12.2024

„Dobry posiłek w szpitalu” dłużej o pół roku

Pacjent

Ministerstwo Zdrowia po raz kolejny przedłuża o pół roku pilotaż programu w zakresie edukacji żywieniowej oraz poprawy jakości żywienia w szpitalach. W programie obecnie są 582 szpitale. Resort zakłada, że jego wydłużenie przyczyni się do wdrożenia optymalnego modelu żywienia pacjentów w szpitalach. Oprócz wydłużenia terminu programu, resort nie planuje wprowadzać innych zmian, jak np. możliwość objęcia programem zakładów opiekuńczo-leczniczych.

09.12.2024

Profilaktyka 40 Plus - program będzie przedłużony do końca kwietnia 2025 r.

Pacjent Opieka zdrowotna

Lekarze przekonują o skuteczności programu Profilaktyka 40 Plus, na który składają się podstawowe badania finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Po pandemicznej wyrwie w dostępie do opieki zdrowotnej miał skłonić do powrotu do badania się. Skorzystało z niego jednak zaledwie 12 proc. uprawnionych. Program miał się zakończyć w tym roku, jednak resort zdrowia chce przedłużyć go o kolejne cztery miesiące.

09.12.2024

Klauzula no fault: Są argumenty za i przeciw, ale w praktyce może nie pomóc lekarzom

Pacjent Zawody medyczne

Wpisanie do kodeksu karnego klauzuli wyższego dobra (no fault), która miałaby uchronić medyków przed postępowaniami karnymi, wcale może nie być dobrym rozwiązaniem. Przede wszystkim, przepis jest bardzo trudny do skonstruowania, bo nie jest łatwo ująć przesłanki w taki sposób, by dało się ją zinterpretować. Poza tym, prawnicy podkreślają, że postępowań karnych wobec medyków jest niewiele. Z kolei lekarze zwracają uwagę na to, że są one traumatyczne.

09.12.2024

Głuchy pacjent w dostępie do ochrony zdrowia musi radzić sobie sam

Pacjent Opieka zdrowotna Poprawmy prawo

Korzystanie z uprzejmości znajomych albo własnych dzieci w tłumaczeniu podczas wizyty u lekarza, ewentualnie opłacenie tłumacza języka migowego w czasie wizyty lekarskiej z własnych środków – to wciąż powszechne sposoby osób głuchych radzenia sobie w placówkach ochrony zdrowia. Bo choć istnieje prawo, które zapewnia dostępność w tych miejscach, to najczęściej jest jednak martwe. Brakuje mechanizmów prawnych, które pozwoliłyby tym osobom skutecznie dochodzić swoich praw przed sądami czy rzecznikiem praw pacjenta.

07.12.2024

Recepta na bezpłatne leki także prywatnie - Sejm uchwalił ustawę

Pacjent Farmacja

Osoby w wieku 65 plus i do 18. roku życia będą mogły otrzymać receptę na bezpłatne leki także podczas wizyty lekarskiej w gabinecie prywatnym. Będzie ją także mógł wystawić lekarz specjalista w ambulatoryjnej opiece i lekarz w szpitalu, już nie tylko elektronicznie. Nie będzie też konieczne wpisywanie kodów oznaczających seniorów lub dzieci. Sejm uchwalił 5 grudnia br. ustawę rozszerzającą uprawnienia lekarzy do wystawiania recept na darmowe leki.

05.12.2024

127 spraw "w spadku" po komisjach wojewódzkich czeka na zbadanie

Pacjent Opieka zdrowotna

Pięć lat pisania kilkustronicowego uzasadnienia, posiedzenia w składach niezgodnych z ustawą i niedoręczanie decyzji - to tylko kilka przykładów zaniedbań, które zidentyfikował rzecznik praw pacjenta po przejęciu spraw prowadzonych wcześniej przez wojewódzkie komisje do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych. Postępowania mają zakończyć się do końca tego roku - na razie 68 (z 370) rozstrzygnięto prawomocnie, a wstępnie przeanalizowano 180.

05.12.2024

Protest przeciwko zmianom organizacji Centrów Zdrowia Psychicznego

Pacjent Opieka zdrowotna

Na 5 grudnia Ogólnopolskie Stowarzyszenie Centrum Zdrowia Psychicznego i Kongres Zdrowia Psychicznego zaplanowali protest pod Sejmem. Organizatorzy wydarzenia twierdzą, że zmiany proponowane przez Ministerstwo Zdrowia dotyczące reorganizacji CZP mogą doprowadzić do zaprzepaszczenia rozwiązań wypracowanych w pilotażu i likwidacji części centów. Protest poparł Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

04.12.2024

Informacje o pacjencie kardiologicznym w elektronicznej karcie EKOK

Pacjent

Elektroniczna karta opieki kardiologicznej, czyli EKOK, pozwoli zbierać w jednym miejscu dokumentację medyczną pacjenta - zapowiedzieli we wtorek podczas konferencji prasowej przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia. To jedno z rozwiązań Krajowej Sieci Kardiologicznej, nad którą pracuje resort zdrowia. Eksperci zaznaczyli, że karta będzie wzorowana na karcie DILO (diagnostyki i leczenia onkologicznego).

03.12.2024

Lekarz u lekarza bez kolejki? Propozycja NIL budzi kontrowersje

Pacjent Zawody medyczne

Naczelna Izba Lekarska apeluje do ministra zdrowia o systemowe zmiany, które dałyby lekarzom uprawnienia do przyjęć poza kolejnością w ochronie zdrowia. Samorząd podkreśla, że ma to szczególne znaczenie dla lekarzy seniorów. Jednak pomysł wydaje się kontrowersyjny nawet medykom, a prawnik ma wątpliwości, czy istnieją podstawy prawne do tak szczególnego traktowania lekarzy w kontekście innych osób pracujących w ochronie zdrowia.

03.12.2024

Wino i piwo obok zdrowotnych wód - czas na zakaz w uzdrowiskach?

Pacjent Poprawmy prawo

W uzdrowiskach, które teoretycznie mają wspierać pacjentów w powrocie do zdrowia i promować zdrowy tryb życia, bez problemu można kupić alkohol, a jego spożywanie często odbywa się w warunkach imprezowych - zwrócono uwagę w poselskiej interpelacji. Resort zdrowia deklaruje, że przyjrzy się problemowi, choć w obecnie procedowanym projekcie zakazu sprzedaży alkoholu w takich miejscach nie ma.

02.12.2024

Polacy niewiele wiedzą o antykoncepcji i rzadko ją stosują. Potrzebujemy sieci poradni

Pacjent Opieka zdrowotna

Jednym z pomysłów powołanej niedawno Koalicji Prawo do Antykoncepcji jest stworzenie sieci poradni, gdzie pacjentki i pacjenci uzyskaliby nie tylko receptę, ale też rzetelną wiedzę na temat metod zapobiegania ciąży, płodności oraz informacji z zakresu seksuologii. Obecnie lekarze mają problem, by przy ściśle ograniczonym czasie wizyt pomóc w tym zakresie pacjentkom - choć zgodnie z nowym kodeksem etyki powinni. Problemem jest też wciąż brak dostępu do ginekologów.

30.11.2024

NIK: Mamy systemowy problem ze szczepieniami ochronnymi dzieci

Pacjent Opieka zdrowotna

Ustalenia kontroli Najwyższej Izby Kontroli wskazują na poważne problemy z realizacją obowiązku szczepień ochronnych dzieci i młodzieży. Mimo jasno określonych zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej (PIS), związanych z nadzorem nad wykonaniem tego ustawowego obowiązku oraz zadaniami w zakresie profilaktyki, wzrosła liczba odmów szczepień, a skontrolowane organy PIS oraz placówki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) nie zapewniły odpowiedniego poziomu wyszczepienia.

28.11.2024

Ustawa o ratownictwie będzie znowelizowana, ale wiele problemów bez zmian

Pacjent Opieka zdrowotna

Projekt nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym trafił właśnie do rozpoznania przez Stały Komitet Rady Ministrów. Po zakończonym opiniowaniu resort zdrowia zdecydował się na modyfikacje, nie wszystkie problemy zostaną jednak rozwiązane. Eksperci wskazują szczególnie na dysponowanie podstawowych i specjalistycznych zespołów, bez rozróżniania powagi zdarzeń - na razie nie ma planów, by to zmienić. Powraca też propozycja dotycząca likwidacji numeru 999.

28.11.2024

Szybko rośnie zachorowalność na krztusiec. Ministerstwo Zdrowia zapewnia o działaniach

Pacjent Opieka zdrowotna

- Z wielkim niepokojem obserwujemy dramatyczny wzrost przypadków krztuśca - zaznacza w interpelacji posłanka na Sejm RP Sylwia Bielawska i pyta, co resort zdrowia robi w tej sprawie. W listopadzie odnotowano 35-krotnie więcej zachorowań w porównaniu do tego samego okresu w 2023 roku. W niektórych województwach sytuacja jest jeszcze trudniejsza, np. w lubelskim - skok jest niemal 70-krotny. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że reaguje na sytuację i wylicza co już udało się zrobić.

27.11.2024

Dr Balicki: Reformę psychiatrii można jeszcze uratować

Pacjent

Nowy system finansowania centrów zdrowia psychicznego proponowany przez Ministerstwo Zdrowia oznacza praktycznie ich likwidację. Nie możemy jednak oszczędzać na najsłabszych pacjentach, bo władzy publicznej nie wolno tego robić. Dlatego cieszy mnie deklaracja minister zdrowia, która zapowiedziała powołanie specjalnego zespołu, który w ciągu kilku tygodni ma wypracować najlepsze możliwe rozwiązania - podkreśla dr Marek Balicki, członek Rady ds. Zdrowia Psychicznego przy Ministrze Zdrowia oraz były minister zdrowia.

27.11.2024

Jakie przepisy do zmiany w obszarze zdrowia? Czekamy na zgłoszenia

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Farmacja Poprawmy prawo

Jakie przepisy dotyczące szeroko rozumianego zdrowia powinno się jak najszybciej zmienić, poprawić? Gdzie ustawodawca powinien interweniować, bo przepisów w ogóle nie ma? Zachęcamy do przesyłania propozycji w ramach piątej edycji akcji "Poprawmy prawo" - czekamy na nie do końca roku. Do wygrania są atrakcyjne nagrody.

26.11.2024

NIK: Część leków OTC nie powinna być wydawana bez recepty, warunki sprzedaży do poprawy

Pacjent Farmacja

Dopuszczanie na rynek leków bez recepty (OTC) oraz nadzór nad ich jakością, obrotem i reklamą w latach 2019-2023 nie zawsze gwarantowały bezpieczeństwo przyjmującym je pacjentom - ustaliła Najwyższa Izba Kontroli. Kontrolerzy za nielegalne uznali zaliczenie do kategorii OTC trzech leków. NIK ma również zastrzeżenia co do procesu kwalifikacji, a także sposobu dystrybucji leków i braku ich zabezpieczenia w sklepach przed dziećmi.

25.11.2024
1  2  3  4  5    58