Pacjent kończy 18 lat i wypada z leczenia. To ma się zmienić

Pacjent

Obecny system niesie wysokie ryzyko, że pacjenci którzy zachorują przed 18. rokiem życia, nie będą mieli zapewnionej ciągłości leczenia, gdy osiągną pełnoletność. Odpowiedzią są standardy przejścia pacjenta pediatrycznego w opiekę wieku dorosłego, propozycje zmian organizacyjnych i legislacyjnych. Mają zostać wprowadzone do końca 2024 roku. Konkretne zapowiedzi na razie dotyczą jednak tylko młodych pacjentów onkologicznych.

03.04.2024

Kartę EKUZ można wyrobić w aplikacji mojeIKP

Pacjent Opieka zdrowotna

W aplikacji mojeIKP można wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego: złożyć wniosek o EKUZ i sprawdzić, na jakim etapie jest wydanie karty. Można też wystąpić w mojeIKP o elektroniczny certyfikat zastępujący EKUZ - poinformowało we wtorek Centrum e-Zdrowia.

02.04.2024

Neumann-Podczaska: Opieka geriatryczna wymaga zmian

Pacjent Zawody medyczne

Chciałabym uczynić rentowną modelową geriatrię, reumatologię i rehabilitację, które pokażą, jak powinny wyglądać standardy świadczeń w tych obszarach – mówi w rozmowie z Prawo.pl dr hab. n. med. Agnieszka Neumann-Podczaska, dyrektor Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie. Dodaje, że potrzeba praktycznych rozwiązań systemowych, które odpowiedzą na potrzeby demografii i międzyresortowego spojrzenia na budowanie systemu opieki dla osób starszych.

30.03.2024

Dyda: Komu służą prawa medyków? Pacjentom

Pacjent Zawody medyczne

Warunki, w których pracują medycy, często przekładają się na ich – nieraz wręcz skrajne – przepracowanie. Generuje to ogromne zagrożenie dla pacjentów. Dlatego bez poszanowania praw personelu medycznego trudno spodziewać się poprawy jakości opieki zdrowotnej - pisze dr n. prawn. Konrad Dyda.

30.03.2024

Pomoc lekarska w święta Wielkiej Nocy

Pacjent

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna działa na podobnych zasadach jak podstawowa opieka zdrowotna. Aby otrzymać pomoc medyczną w święta, nie potrzeba skierowania i wcześniejszej rezerwacji. Nie obowiązuje też rejonizacja, dlatego pacjenta przyjmie każda placówka nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej - nawet poza miejscem zamieszkania.

29.03.2024

Coraz więcej przypadków boreliozy. Wycena leczenia - niska

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Z roku na rok wzrasta liczba osób zakażonych boreliozą, a eksperci przestrzegają, że ten trend się utrzyma. Tymczasem w Polsce wciąż za mało jest specjalistów i poradni chorób zakaźnych, a wycena procedur diagnostycznych i terapeutycznych związanych z boreliozą jest za niska. Stosowana metoda ILADS w leczeniu boreliozy nie jest potwierdzona naukowo i nie jest rekomendowana przez konsultanta krajowego w dziedzinie chorób zakaźnych. Obecnie na świecie trwają prace nad szczepionką przeciwko boreliozie.

29.03.2024

Centra zdrowia psychicznego mają działać w całym kraju

Pacjent

Odbyło się pierwsze po wyborach parlamentarnych posiedzenie Rady ds. Zdrowia Psychicznego. Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny podkreślił na nim, że pilotaż centrów zdrowia psychicznego się sprawdził i wkrótce Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosi konkurs na tworzenie centrów. Resort chce, aby działały one w całym kraju, bo zyskają na tym pacjenci.

28.03.2024

Znieczulenie ogólne w stomatologii dla dzieci - będą zmiany

Pacjent

Udostępnienie świadczenia znieczulenia ogólnego dzieciom i młodzieży, u których występują alergie na środki znieczulenia miejscowego; dzieciom i młodzieży z zaburzeniami ogólnoustrojowymi, w których stres związany z zabiegiem stomatologicznym może negatywnie wpłynąć na stan ogólny pacjenta oraz dzieciom i młodzieży niewspółpracującym zakłada projekt Ministerstwa Zdrowia skierowany w środę do konsultacji.

27.03.2024

Zgonów z powodu wad letalnych nikt nie liczy

Pacjent Opieka zdrowotna

Wzrost wskaźników dotyczących zgonu w pierwszej dobie życia, w pierwszym tygodniu lub później, dotyczy takich przypadków, które najprawdopodobniej są zgonami z powodu wrodzonych wad letalnych. Taką opinię przekazał konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii. Nie wiadomo jednak, ile dzieci z wadami letalnymi urodziło się przed orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, a ile po nim. Nikt bowiem tych danych nie zebrał.

27.03.2024

Samorząd lekarski uruchomił skrzynkę do zgłaszania nieprawidłowości

Pacjent Zawody medyczne

Na adres e-mail: naruszenia@nil.org.pl można anonimowo zgłosić postępowania lekarzy niezgodne z aktualną wiedzą medyczną (EBM), Kodeksem Etyki Lekarskiej, dotyczące treści w social mediach wymagające interwencji oraz takie, które uderzają w konkretnych lekarzy i całe środowisko - poinformowała Naczelna Rada Lekarska.

25.03.2024

Poradnie dla młodzieży. Dwa systemy mają współpracować

Pacjent Zarządzanie oświatą

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wzmocnienie ośrodków I stopnia referencyjności, w których wykonywane będą badania przesiewowe. Poradnie psychologiczno-pedagogiczne, które funkcjonują w systemie oświaty będą powiązane z poradniami podległymi pod resort zdrowia. Lepsza ma być także opieka psychologiczna w szkołach i więcej łóżek na oddziałach. Resort zdrowia przyjrzy się też poziomowi wyceny świadczeń.

23.03.2024

Kuracjusz sam nie wybierze uzdrowiska - projekt przepadł pod naciskami branży

Pacjent Opieka zdrowotna

Pacjent skierowany do sanatorium miał sam lub wspólnie z lekarzem wybrać miejsce pobytu. Zmiany miały obowiązywać już w 2024 r. Ośrodki miały ze sobą konkurować pod względem m.in. warunków, infrastruktury, poziomu dopłat. Obecne kierownictwo Ministerstwa Zdrowia z pomysłu się jednak wycofało. Wyjaśnia, że na tę decyzję wpłynęły liczne uwagi ze strony branży uzdrowiskowej.

22.03.2024

RPP grozi karą za leczenie niezgodne z aktualną wiedzą medyczną

Pacjent

Podmiotowi leczniczemu, który stosował metody leczenia boleriozy oraz terapii SOT, m.in. wobec pacjentów onkologicznych, niezgodne z aktualną wiedzą medyczną, grozi 500 tys. zł kary. Rzecznik Praw Pacjenta uznał, że praktyki te naruszyły zbiorowe prawa pacjentów. Rzecznik oczekuje na zaniechanie tych praktyk, w innym przypadku na podmiot zostanie nałożona kara finansowa.

22.03.2024

Tabletka "dzień po". Niechciana ciąża ma być zagrożeniem zdrowia

Pacjent Farmacja

Doprecyzowanie przesłanki "zagrożenia zdrowia" jest konieczne, aby farmaceuta miał podstawę do wystawienia recepty na tabletkę "dzień po" kobiecie, która obawia się zajścia w ciążę. Kolejnym krokiem ma być lista lub jednolite oznakowanie aptek, w których pacjentka będzie mogła otrzymać tzw. antykoncepcję awaryjną. Wystawienie recepty jest bowiem prawem, a nie obowiązkiem farmaceuty.

22.03.2024

Krajowa Sieć Onkologiczna - nowelizacja odraczająca reformę opublikowana

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W Dzienniku Ustaw opublikowana została nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Ministerstwo Zdrowia uznało, że konieczne są zmiany w zakresie terminów pierwszej kwalifikacji podmiotów leczniczych na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej Krajowej Sieci Onkologicznej oraz wdrażania elementów KSO. Więcej czasu potrzeba na wdrożenie centralnej e-rejestracji, kart e-DILO oraz przekazywanie danych o sprawowanej opiece onkologicznej do systemu KSO.

21.03.2024

NFZ: bez limitów w opiece paliatywnej i hospicyjnej

Pacjent Zawody medyczne

Projekt zarządzenia prezesa NFZ zakłada, że limity finansowe nie będą obowiązywały w oddziałach medycyny paliatywnej, hospicjach stacjonarnych i domowych oraz poradniach medycyny paliatywnej. Do tej pory ograniczenia nie dotyczyły tylko świadczeń paliatywnych i hospicyjnych dla dzieci i młodzieży.

20.03.2024

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Nowela ta przesuwa do 1 kwietnia 2025 r. termin przekazywania danych o sprawowanej opiece onkologicznej. Za przyjęciem nowelizacji ustawy bez poprawek głosowało 94 senatorów. Nikt nie głosował przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu.

20.03.2024

Będą nowe wytyczne dla lekarzy orzeczników o niepełnosprawności

Pacjent Zawody medyczne Niepelnosprawność

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) pracuje nad nowymi wytycznymi dla lekarzy orzeczników o stopniu niepełnosprawności w powiatowych i miejskich zespołach ds. orzekania o niepełnosprawności. Zapowiada też nowe narzędzia nadzoru pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych nad zespołami orzeczniczymi.

20.03.2024

Fiasko pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej - dane niedokładne i niekompletne

Pacjent Opieka zdrowotna

Ośrodki pilotażowe zbierały dane bez jednolitego standardu, a mierniki oceniające kliniczną poprawę jakości leczenia dla grupy pacjentów z danym nowotworem były niewłaściwie dobrane. W efekcie, po pięciu latach i wydanych blisko 400 mln złotych publicznych pieniędzy, pilotaż nie potwierdził, że Krajowa Sieć Onkologiczna podniesie jakość opieki. Mimo to, rezygnacja z KSO jest mało realna, bo została wpisana w Krajowy Plan Odbudowy jako kamień milowy, od realizacji którego zależy wypłata pieniędzy.

19.03.2024

Lekarze apelują o intensywne prace nad polityką antynikotynową

Pacjent

Naczelna Rada Lekarska (NRL) sprzeciwia się przedstawianiu niektórych wyrobów tytoniowych jako elementu strategii pomocowej w zaprzestawaniu palenia czy przedstawiania niektórych wyrobów tytoniowych jako „zdrowszych”. Apeluje do Ministerstwa Zdrowia o intensywne i jak najszybsze działania, które ograniczą sprzedaż takich wyrobów w Polsce.

18.03.2024