Po wyborach kolejki do lekarzy mają być krótsze

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne Wybory

Partie i koalicje startujące w wyborach prześcigają się w pomysłach, jak przyśpieszyć wizytę u lekarza, usprawnić diagnostykę, skrócić czas oczekiwania na operację i rehabilitację w publicznym systemie. Wśród deklaracji są także te dotyczące dostępu do leków, prawa do aborcji, świadczenia chorobowego, roli szpitali powiatowych czy kształcenia kadr medycznych. Zebraliśmy je w jednym miejscu.

13.09.2023

Recepta dla seniora "in spe" nie daje prawa do leków za darmo

Pacjent Finansowanie zdrowia

Niektórzy seniorzy i rodzice dzieci muszą pofatygować się jeszcze raz do lekarza po receptę uprawniającą do bezpłatnego leku. Jeśli lekarz wystawił receptę zanim pacjent otrzymał prawo do darmowych leków, to farmaceuta nie powinien wydać leku bezpłatnie. To, że pacjent: senior lub rodzice dziecka, realizują ją już po wejściu w życie przepisów o darmowych lekach lub po przekroczeniu określonego wieku, nie ma znaczenia. Kluczowa jest bowiem data wystawienia recepty.

12.09.2023

Szczepienie na Covid-19 w wykazie zalecanych szczepień

Pacjent Opieka zdrowotna

W wykazie zalecanych szczepień ochronnych znalazło się między innymi szczepienie na Covid-19, półpasiec czy RSV. W sumie lista zawiera 26 pozycji oraz określa wzór i zasady wydawania Międzynarodowej Książeczki Szczepień. Ministerstwo planuje, by przepisy weszły w życie już 1 października.

11.09.2023

Paradoks refundacji toksyny botulinowej  - lek dla wybranych

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Toksyna botulinowa w dużych dawkach jest silną trucizną biologiczną. Zaaplikowana w mniejszych porcjach staje się skutecznym lekiem, z którego korzysta nie tylko medycyna estetyczna. Botulinę wykorzystuje się z efektami przy wielu schorzeniach neurologicznych, np. przewlekłej migrenie. Na refundację mogą liczyć chociażby osoby z mózgowym porażeniem dziecięcym, ale tylko dopóki są dziećmi. Jest jednak szansa na zmianę.

11.09.2023

Jedzenie w szpitalu już miało być smaczne i zdrowe

Pacjent Finansowanie zdrowia

Zamiast parówek i mielonek pacjenci w szpitalach mieli dostawać jagnięcinę i szynkę. Na talerzu powinna znaleźć się przede wszystkim spora porcja warzyw, a posiłki powinny być zbilansowane. Takie zalecenia minister zdrowia wpisał do konsultowanego projektu rozporządzenia już półtora roku temu. Projekt jednak utknął. Jednym z problemów był brak finansowania. Szpitale miały zmienić menu w zakresie własnych możliwości. Te jednak - zwłaszcza w zadłużonych placówkach - są mocno ograniczone.

08.09.2023

17-latka nie kupi papierosów, ale wstrzyknie sobie botoks

Pacjent

Nastolatka nie potrzebuje zgody na powiększenie ust. Chociaż toksyna botulinowa to lek przepisywany na receptę, a kwas hialuronowy jest wyrobem medycznym, to zabieg ten jest dostępny w szarej strefie, wykonywany w tzw. salonach beauty czy fryzjerskich. Poza gabinetami lekarskimi nie działają natomiast prawa i obowiązki, którym podlegają medycy. Nie mają zastosowania przepisy, które powinny chronić małoletnich, jak zgoda rodziców.

06.09.2023

Tymiński: Ścieżka sądowa może być dłuższa, ale i korzystniejsza finansowo dla pacjenta

Pacjent Zawody medyczne

Za uszkodzenie okołoporodowe pacjent może otrzymać z Funduszu Kompensacyjnego od 2 tys. zł do 200 tys. zł, podczas gdy w sądach cywilnych - w przypadku uznania zasadności roszczeń - nie są rzadkością orzeczenia zasądzające kwoty 500 tys. zł do nawet 2 mln zł – mówi dr hab. Radosław Tymiński, radca prawny. Niemniej - jak zaznacza - nowa pozasądowa ścieżka dochodzenia roszczeń będzie miała przełożenie na sprawy cywilne. Na sprawy karne raczej nie wpłynie.

06.09.2023

Wypożyczalnia PFRON oficjalnie otwarta - jest lista dostępnego sprzętu

Pacjent Finansowanie zdrowia Niepelnosprawność

Jest już dostępna lista specjalistycznego sprzętu dla osób z niepełnosprawnościami. Można go wypożyczyć - po wniesieniu kaucji - z centralnej wypożyczalni technologii wspomagających, którą tworzy Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Z kolei wzór wniosku o wypożyczenie sprzętu na stronie PFRON pojawił się we wtorek późnym popołudniem.

05.09.2023

Więcej badań dostępnych u lekarza rodzinnego

Pacjent Zawody medyczne

Leczenie i diagnoza stanu przedcukrzycowego, nadczynności tarczycy czy możliwość konsultacji specjalistycznej dla dzieci w ramach opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) to niektóre zmiany, które Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić od 1 października. Zgodnie z projektem lekarz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej będzie mógł skierować pod pewnym warunkiem na badania laboratoryjne - te zmiany miałaby wejść w życie od nowego roku.

05.09.2023

SN: Leczenie raka metodą reiki i unikanie szpitala nie spowodowało zgonu

Prawo karne Pacjent

Terapeuta pomagał pacjentce zwalczać raka metodą reiki. Pacjentka zmarła. Prokurator postawił mu więc zarzuty przyczynienia się do śmierci i oszustwo. Sąd Najwyższy uchylił wyrok skazujący i nakazał wyjaśnić, czy SMS oskarżonego do pacjentki, w którym odradzał jej leczenie szpitalne było wprowadzeniem w błąd. A także, czy, ulegając sugestiom lekarza, niekorzystnie rozporządziła mieniem.

05.09.2023

Pacjent może się nie zgodzić na monitoring podczas zabiegu

Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie RODO

Od 6 września obowiązują przepisy, które dopuszczają monitoring na wszystkich salach, w których udzielane są świadczenia zdrowotne. Takie oddziały czy sale szpitalne powinny być oznaczone. Jeśli pacjent jest przygotowywany do zabiegu na sali z monitoringiem, to powinien być o tym poinformowany i mieć możliwość niewyrażenia na to zgody. Wówczas kamera powinna zostać wyłączona - wynika to z przepisów chroniących dane osobowe.

04.09.2023

Pacjent nie dostał wyników badań - szpital naruszył jego prawa

Pacjent

41-letni pacjent został poddany zabiegowi usunięcia zmiany skórnej – brodawki. Został od niego pobrany materiał do badania histopatologicznego. Miał zostać poinformowany, gdyby wyniki były niepokojące. Tak się nie stało. Po czterech latach zdiagnozowano u niego nowotwór z przerzutami. Okazało się, że nieprzekazany wynik histopatologii wskazywał na czerniaka. Pacjent zmarł. Rzecznik Praw Pacjenta stwierdził, że placówka naruszyła jego prawo do informacji.

02.09.2023

Od 1 września bezpłatne leki dla dzieci i osób 65+ - jest lista

Pacjent Farmacja

Prawo do bezpłatnych leków z listy ministra zdrowia mają dzieci do ukończenia 18 lat i seniorzy od 65. roku życia. Wcześniej przysługiwało ono osobom od 75. roku życia. W wykazie dla dzieci jest ponad 2,8 tys. leków, zaś w wykazie dla seniorów – ponad 3,8 tys. Aktualną listę bezpłatnych leków dla obu grup można przejrzeć przez Internetowe Konto Pacjenta.

01.09.2023

Koniec boomu na lekarskie zaświadczenia, które pozwalają dłużej pisać egzamin

Pacjent Szkoła i uczeń

Jedynie 3 proc. uczniów skorzystało w tym roku z wydłużonego czasu na egzaminie ósmoklasisty – wynika z danych przekazanych serwisowi Prawo.pl przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. To znaczny spadek, bo jeszcze rok temu było to aż 17 proc. uczniów. Lekarze alarmowali wówczas, że po zaświadczenia coraz częściej zgłaszają się rodzice dzieci chorych na astmę, katar alergiczny czy ze skoliozą. Jak się właśnie okazało, trend się odwrócił.

01.09.2023

Nowe świadczenie gwarantowane dla pacjentów z ciężką niewydolnością serca

Pacjent Opieka zdrowotna

Pacjenci nie kwalifikujący się do przeszczepu serca z jego ciężką niewydolnością, będą mogli skorzystać „na NFZ” ze świadczenia wysokospecjalistycznego z użyciem pompy wspomagającej lewą komorę serca. Dotychczas taka możliwość dotyczyła wyłącznie „terapii pomostowej”, czyli interwencji stosowanej u pacjentów, u których ze względu na stan zdrowia lub brak organu do przeszczepu nie było możliwe przeprowadzenie transplantacji serca.

31.08.2023

Król-Całkowska: Policja ma dostęp do danych pacjenta w ściśle określonych przypadkach

Pacjent Opieka zdrowotna

Często pada pytanie, czy bez zgody pacjenta, podmiot leczniczy może udostępnić dokumentację medyczną policji. Odpowiedź jest przecząca. Policja nie jest organem władzy publicznej i nie została wymieniona w katalogu podmiotów uprawnionych do pobrania dokumentacji medycznej pacjenta. Policja ma do nich jednak dostęp, gdy wykonuje czynności na zlecenie prokuratury lub sądu, a także w przypadkach niecierpiących zwłoki - podkreśla prof. Justyna Król-Całkowska z Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

31.08.2023

Trudno o odszkodowanie za zakażenie legionellą

Pacjent

Bliscy osób zmarłych w wyniku zakażenia legionellą lub same osoby poszkodowane mogą dochodzić odszkodowania. Nie wiadomo jednak, od kogo. Odpowiedzialnych trudno wskazać bez znalezienia źródła zakażenia - a to na razie nie jest znane. Jest co najmniej jeden wyrok sądowy w podobnej sprawie, wskazujący na odpowiedzialność spółki wodociągowo-kanalizacyjnej. W grę może też wchodzić odpowiedzialność właścicieli lub zarządców nieruchomości.

31.08.2023

Psycholog w komisji wojskowej będzie pracował jak lekarz

Pacjent Zawody medyczne

Nie tylko lekarz, ale także psycholog otrzyma wynagrodzenie od swojego pracodawcy, jeśli w godzinach pracy zawodowej będzie kwalifikował do wojska w powiatowych lub wojewódzkich komisjach lekarskich. Podczas ostatniej kwalifikacji był problem z obsadą komisji. Zmiany w ustawie o obronie Ojczyzny usuwają przeszkody osobom spoza systemu ochrony zdrowia, na przykład psychologom szkolnym. Orzekanie w komisjach wojskowych na podstawie tych przepisów odradza jednak Polskie Towarzystwo Psychologiczne.

30.08.2023

Lista bezpłatnych leków, w tym dużo antybiotyków i tanie produkty

Pacjent Farmacja

Na wstępnej liście bezpłatnych leków dla dzieci i osób od 65. roku życia znalazło się ponad dwa tysiące produktów. To w dużej liczbie antybiotyki zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, których nadużywanie szkodzi. Gdy przepisy wejdą w życie, może wzrosnąć na nie popyt. Jest na niej także szczepionka na HPV dla seniorów oraz tanie produkty z ryczałtem 3,2 zł lub z 30-proc. upustem, a eksperci pytają: po co? 

29.08.2023

Stałe orzeczenie o niepełnosprawności także dla osób z zespołem Downa

Pacjent Niepelnosprawność

Zespół Downa ma znaleźć się na liście chorób rzadkich, które uprawnią do otrzymania orzeczenia o niepełnosprawności na stałe. Wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik zaprzecza doniesieniom medialnym mówiącym, że tak nie jest. Na razie listy nie ma i jak pisaliśmy ostatnio w serwisie Prawo.pl, jest ona w konsultacjach w MZ i może się jeszcze zmienić.

28.08.2023