Szpital, który nie wykonuje legalnych aborcji, nie dostanie kontraktu

Pacjent Opieka zdrowotna

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała w środę zmiany w ogólnych warunkach umów Narodowego Funduszu Zdrowia z oddziałami ginekologiczno-położniczymi. Szpital, który nie wykonuje świadczeń z koszyka, a jednym z nich jest zgodna z prawem terminacja ciąży, nie będzie miał kontraktu z NFZ - zapowiedziała szefowa resortu.

31.01.2024

Tabletka "dzień po". Seksualność nastolatków w okowach sprzecznego prawa

Pacjent

Osoba, która ukończyła 15. rok życia, choć może uprawiać seks, to nie może pójść bez rodzica do lekarza, w tym do ginekologa. Tabletkę "dzień po" mogłaby wykupić natomiast bez ich udziału. Jest więc ryzyko, że przez niedopasowane przepisy prawa, odnoszące się do seksualności nastolatków, tabletka stałaby się ich częstym wyborem. Tymczasem powinna być stosowana tylko w wyjątkowych sytuacjach, a nie jako stała metoda antykoncepcji.

30.01.2024

Urlop macierzyński liczony od wyjścia ze szpitala. Na przeszkodzie unijne prawo?

Pacjent

Rozpoczęcie urlopu macierzyńskiego dopiero w dniu wyjścia "wcześniaka" ze szpitala może być niezgodne z prawem. Unijne przepisy mówią o urlopie macierzyńskim "rozpoczynającym się po porodzie", co można interpretować jako "w dniu porodu". Jest jednak też druga z opcji, którą bada resort rodziny, czyli wydłużenie urlopu macierzyńskiego o tyle dni, ile dziecko po urodzeniu przebywało w szpitalu, bo urodziło się przed terminem lub musiało w nim zostać ze względów zdrowotnych.

29.01.2024

Pacjent odchodzi z kwitkiem. Papierowe zlecenie na badanie wciąż potrzebne

Pacjent Opieka zdrowotna

Skierowanie na badanie nie jest tym samym, co zlecenie badania. O ile to pierwsze znajduje się w systemie elektronicznym, to zlecenia wciąż są wystawiane przez lekarzy na papierze. Papierowych zleceń wymagają pracownie diagnostyczne. Pacjenci, przyzwyczajeni do udogodnień związanych z cyfryzacją, są zaskoczeni, gdy okazuje się tuż przed badaniem, że muszą przedstawić papierowy kwit.

27.01.2024

Jak leczyć i co finansować - systemowy spór w psychoterapii

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Środowisko psychoterapeutów jest podzielone. Spór dotyczy tego, czy do danej jednostki chorobowej, jak depresja, powinna być przypisana określona metoda, rekomendowana na podstawie badań jako najskuteczniejsza. Mowa o publicznym systemie ochrony zdrowia, czyli o wydawaniu publicznych pieniędzy. Obecnie NFZ wycenia jedynie formę terapii - np. grupową, ale nie wnika w to, jaką metodę stosuje psychoterapeuta.

24.01.2024

Nastolatek może mieć własny Profil Zaufany

Pacjent Domowe finanse Szkoła i uczeń

Warunkiem założenia Profilu Zaufanego przez nastolatka jest posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość. Może to być paszport albo tymczasowy dowód osobisty. Konieczna jest także weryfikacja w jednym z Punktów Potwierdzających. Profil Zaufany umożliwia logowanie do systemów informatycznych administracji publicznej.

23.01.2024

Potrzebny pilotaż całej opieki farmaceutycznej 

Pacjent Farmacja

Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji nie rekomendował zakwalifikowania opieki farmaceutycznej jako świadczenia gwarantowanego. Podstawą dla AOTMiT była ocena pilotażu przeglądu lekowego, która nie wykazała, aby miał skorzystać na tym publiczny płatnik, bo zabrakło danych. Jednak przegląd lekowy to tylko jeden z elementów opieki farmaceutycznej. Ta jako całość nie była dotąd testowana w ramach pilotażu.

23.01.2024

RPP w sprawie Joanny z Krakowa: naruszono prawa pacjentki

Pacjent

Badając sprawę p. Joanny z Krakowa, rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec analizował proces udzielenia świadczeń zdrowotnych na każdym etapie – od wykonanego przez pacjentkę telefonu do lekarza psychiatry, aż do wypisu ze szpitala. Uznał, że doszło do naruszenia jej praw przez Krakowskie Pogotowie Ratunkowe oraz tajemnicy informacji przez lekarza psychiatrę, prowadzącego indywidualną praktykę lekarską. Za nieakceptowalne uznał niektóre działania funkcjonariuszy policji.

19.01.2024

Logowanie do e-zdrowia - przerwa od piątku wieczorem do soboty

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Od piątku, od godz. 20 do soboty, do godz. 16 profil zaufany będzie niedostępny w związku z pracami serwisowymi Centralnego Ośrodka Informatyki. Oznacza to, że w tym czasie nie będzie można logować się za pomocą profilu zaufanego do systemów, w tym do systemu e-zdrowie (P1) – aplikacji gabinet.gov.pl oraz Internetowego Konta Pacjenta, rejestrów i innych e-usług e-zdrowia, udostępnianych przez Centrum e-Zdrowia, a także wykorzystać profilu zaufanego do podpisywania dokumentów, np. e-recept, e-skierowań.

19.01.2024

Jędrzejczak: Łatanie dziur w systemie ochrony zdrowia już nie wystarczy

Pacjent Zawody medyczne

System opieki zdrowotnej w Polsce wyczerpał swoje zdolności do efektywnego rozwoju i adaptacji do zaspokajania potrzeb społecznych w tym zakresie. Cały mechanizm wymaga gruntownej zmiany i należałoby poważnie rozważyć powrót do zaniechanej, niesłusznie, reformy kas chorych. Kolejne pieniądze wpompowane w ten quasi system, bez jego gruntownej zmiany, tylko go utrwalą, nie zmienią istniejących patologii – podkreśla dr Mariusz Jędrzejczak, były dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Zgierzu. 

19.01.2024

Lekarz jak ankieter GUS. Musi zebrać dane o zmarłym

Pacjent Zawody medyczne

Przychodnie lekarzy rodzinnych, szpitale i placówki nocnej i świątecznej opieki od 1 stycznia 2024 r. muszą wypytać rodzinę o wykształcenie zmarłej osoby i dane te przekazać Głównemu Urzędowi Statystycznemu. Lekarze zaznaczają, że nowe rozporządzenie nakłada na nich kolejne biurokratyczne obowiązki, tym razem na potrzeby statystyki publicznej. Przypominają, że nie są urzędnikami.

19.01.2024

Największa od lat reforma w rehabilitacji może nie skrócić kolejek

Pacjent Zawody medyczne

Fizjoterapeuta będzie mógł przedłużyć rehabilitację i samodzielnie zmienić zalecenia. Szybciej na zabiegi mają trafiać osoby po ostrej fazie choroby, na przykład onkologicznej. Zakładają to największe od 10 lat zmiany w świadczeniach z zakresu rehabilitacji. Mogą jednak nie wystarczyć jako remedium na kolejki oczekujących na rehabilitację ambulatoryjną czy domową. Nie ma też pewności, czy limity zabiegów wystarczą dla pacjentów w chorobach przewlekłych.

18.01.2024

Unieważniony przetarg na czekolady dla krwiodawców. Dostawca chciał podwyżki

Pacjent

Zamiast czekolad delikatesowych z dodatkami, czekolady mleczne z dodatkami. To rozwiązanie tańsze i daje nadzieję, że do przetargu na dostawy pakietów dla honorowych dawców krwi zgłosi się więcej firm. Narodowe Centrum Krwi wyjaśnia, że wyłoniona w przetargu firma Millano, która miała dostarczać czekolady od stycznia 2024 r., w ostatniej chwili wystąpiła o podwyżkę wyceny o 19,6 proc. Ogłoszono więc nowy przetarg. Przy okazji wróciła dyskusja, czy ekwiwalentem kalorycznym dla honorowych dawców krwi musi być czekolada.

17.01.2024

Przez wadliwy system pacjenci płacili więcej za leki recepturowe

Pacjent Farmacja

Apteki, które po 1 stycznia 2024 r. wydawały leki recepturowe, zawyżały w niektórych przypadkach opłaty ponoszone przez pacjentów. Powodem był błędny algorytm w oprogramowaniu, którym posługuje się zdecydowana większość aptek. Dla aptek oznacza to konieczność korekt tych płatności, bo ich brak może skutkować problemami z rozliczeniem refundacji.

16.01.2024

Rzecznik Praw Pacjenta: 117 wniosków o świadczenie kompensacyjne

Pacjent Opieka zdrowotna

Najwięcej wniosków, 56 proc., dotyczyło uszczerbku na zdrowiu. Kolejne 24 proc. dotyczyło zgonu pacjenta. 20 proc. wniosków odnosiło się do zakażenia szpitalnego. - Najwięcej wniosków złożyli mieszkańcy województw mazowieckiego, dolnośląskiego i śląskiego - przekazał Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

15.01.2024

Badania profilaktyczne na pikniku czasem bezpłatne tylko w teorii

Pacjent Opieka zdrowotna

Uczestnik badania profilaktycznego zawsze powinien zostać poinformowany o tym, kiedy jego dane zostaną usunięte oraz czy zostaną przekazane komuś innemu, np. do badań naukowych. Praktyka „wykonamy ci badanie, ale wyraź zgodę marketingową” oznacza, że biorący w nim udział faktycznie za nie płacą. Co prawda nie gotówką, ale swoimi danymi osobowymi. Za organizatorem stoi w takiej sytuacji zwykle sponsor, który już za kilka tygodni może do uczestnika badania zadzwonić.

13.01.2024

Kolejna interpelacja w sprawie metody leczenia boreliozy

Pacjent Zawody medyczne

Wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska (KO) zwróciła się do ministry zdrowia Izabeli Leszczyny w sprawie apelów pacjentów chorych na boreliozę. Chodzi o metodę leczenia ILADS, której sprzeciwia się Naczelna Rada Lekarska, a Rzecznik Praw Pacjenta wszczął postępowania wobec placówek medycznych ją stosujących. Eksperci podkreślają, że leczenie boreliozy tą metodą stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia pacjentów, w tym dzieci. Posłanka pyta natomiast o przywrócenie wolności wyboru metody leczenia boreliozy.

12.01.2024

Pacjent otrzyma świadczenie kompensacyjne - jest projekt rozporządzenia

Pacjent Opieka zdrowotna

Łączna wysokość świadczenia kompensacyjnego w zakresie uszczerbku na zdrowiu nie może być wyższa niż 100 tys. zł, a w odniesieniu do uciążliwości leczenia oraz pogorszenia jakości życia – nie może być wyższa niż po 50 tys. zł - wynika z projektu rozporządzenia, które umożliwi wypłatę odszkodowań przyznanych poszkodowanym w szpitalu pacjentom z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta.

09.01.2024

Część całodobowych aptek zniknie

Pacjent Finanse samorządów Farmacja

Tam, gdzie brakuje chętnych – tak jak do tej pory - dyżurującą aptekę wyznaczy starostwo. Z tą różnicą, że jeśli samorząd będzie chciał, by była otwarta dla mieszkańców przez całą noc i święta, koszt dyżuru będzie musiał pokryć powiat. Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci bowiem zaledwie za dwie godziny pracy w porze nocnej - maksymalnie do godz. 23, i za cztery godziny pracy apteki w dzień wolny od pracy, najdłużej do godz. 18.

09.01.2024

Rzecznik Praw Pacjenta pyta kobiety o łagodzenie bólu podczas porodu

Pacjent Opieka zdrowotna

W sierpniu 2023 r. Rzecznik Praw Pacjenta zwrócił się do 245 podmiotów leczniczych, aby ustalić, jakie są powody niestosowania znieczuleń zewnątrzoponowych oraz jakie formy znieczulenia podczas porodu naturalnego mogą uzyskać pacjentki. Szpitale przekazały stanowiska w sprawie, które obecnie są analizowane. RPP chce teraz poznać doświadczenia kobiet w trakcie porodu i przygotował ankietę kierowaną do pacjentek.

08.01.2024