Pomoc lekarska w święta Wielkiej Nocy

Pacjent

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna działa na podobnych zasadach jak podstawowa opieka zdrowotna. Aby otrzymać pomoc medyczną w święta, nie potrzeba skierowania i wcześniejszej rezerwacji. Nie obowiązuje też rejonizacja, dlatego pacjenta przyjmie każda placówka nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej - nawet poza miejscem zamieszkania.

29.03.2024

Coraz więcej przypadków boreliozy. Wycena leczenia - niska

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Z roku na rok wzrasta liczba osób zakażonych boreliozą, a eksperci przestrzegają, że ten trend się utrzyma. Tymczasem w Polsce wciąż za mało jest specjalistów i poradni chorób zakaźnych, a wycena procedur diagnostycznych i terapeutycznych związanych z boreliozą jest za niska. Stosowana metoda ILADS w leczeniu boreliozy nie jest potwierdzona naukowo i nie jest rekomendowana przez konsultanta krajowego w dziedzinie chorób zakaźnych. Obecnie na świecie trwają prace nad szczepionką przeciwko boreliozie.

29.03.2024

Centra zdrowia psychicznego mają działać w całym kraju

Pacjent

Odbyło się pierwsze po wyborach parlamentarnych posiedzenie Rady ds. Zdrowia Psychicznego. Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny podkreślił na nim, że pilotaż centrów zdrowia psychicznego się sprawdził i wkrótce Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosi konkurs na tworzenie centrów. Resort chce, aby działały one w całym kraju, bo zyskają na tym pacjenci.

28.03.2024

Znieczulenie ogólne w stomatologii dla dzieci - będą zmiany

Pacjent

Udostępnienie świadczenia znieczulenia ogólnego dzieciom i młodzieży, u których występują alergie na środki znieczulenia miejscowego; dzieciom i młodzieży z zaburzeniami ogólnoustrojowymi, w których stres związany z zabiegiem stomatologicznym może negatywnie wpłynąć na stan ogólny pacjenta oraz dzieciom i młodzieży niewspółpracującym zakłada projekt Ministerstwa Zdrowia skierowany w środę do konsultacji.

27.03.2024

Zgonów z powodu wad letalnych nikt nie liczy

Pacjent Opieka zdrowotna

Wzrost wskaźników dotyczących zgonu w pierwszej dobie życia, w pierwszym tygodniu lub później, dotyczy takich przypadków, które najprawdopodobniej są zgonami z powodu wrodzonych wad letalnych. Taką opinię przekazał konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii. Nie wiadomo jednak, ile dzieci z wadami letalnymi urodziło się przed orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, a ile po nim. Nikt bowiem tych danych nie zebrał.

27.03.2024

Samorząd lekarski uruchomił skrzynkę do zgłaszania nieprawidłowości

Pacjent Zawody medyczne

Na adres e-mail: naruszenia@nil.org.pl można anonimowo zgłosić postępowania lekarzy niezgodne z aktualną wiedzą medyczną (EBM), Kodeksem Etyki Lekarskiej, dotyczące treści w social mediach wymagające interwencji oraz takie, które uderzają w konkretnych lekarzy i całe środowisko - poinformowała Naczelna Rada Lekarska.

25.03.2024

Poradnie dla młodzieży. Dwa systemy mają współpracować

Pacjent Zarządzanie oświatą

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wzmocnienie ośrodków I stopnia referencyjności, w których wykonywane będą badania przesiewowe. Poradnie psychologiczno-pedagogiczne, które funkcjonują w systemie oświaty będą powiązane z poradniami podległymi pod resort zdrowia. Lepsza ma być także opieka psychologiczna w szkołach i więcej łóżek na oddziałach. Resort zdrowia przyjrzy się też poziomowi wyceny świadczeń.

23.03.2024

Kuracjusz sam nie wybierze uzdrowiska - projekt przepadł pod naciskami branży

Pacjent Opieka zdrowotna

Pacjent skierowany do sanatorium miał sam lub wspólnie z lekarzem wybrać miejsce pobytu. Zmiany miały obowiązywać już w 2024 r. Ośrodki miały ze sobą konkurować pod względem m.in. warunków, infrastruktury, poziomu dopłat. Obecne kierownictwo Ministerstwa Zdrowia z pomysłu się jednak wycofało. Wyjaśnia, że na tę decyzję wpłynęły liczne uwagi ze strony branży uzdrowiskowej.

22.03.2024

RPP grozi karą za leczenie niezgodne z aktualną wiedzą medyczną

Pacjent

Podmiotowi leczniczemu, który stosował metody leczenia boleriozy oraz terapii SOT, m.in. wobec pacjentów onkologicznych, niezgodne z aktualną wiedzą medyczną, grozi 500 tys. zł kary. Rzecznik Praw Pacjenta uznał, że praktyki te naruszyły zbiorowe prawa pacjentów. Rzecznik oczekuje na zaniechanie tych praktyk, w innym przypadku na podmiot zostanie nałożona kara finansowa.

22.03.2024

Tabletka "dzień po". Niechciana ciąża ma być zagrożeniem zdrowia

Pacjent Farmacja

Doprecyzowanie przesłanki "zagrożenia zdrowia" jest konieczne, aby farmaceuta miał podstawę do wystawienia recepty na tabletkę "dzień po" kobiecie, która obawia się zajścia w ciążę. Kolejnym krokiem ma być lista lub jednolite oznakowanie aptek, w których pacjentka będzie mogła otrzymać tzw. antykoncepcję awaryjną. Wystawienie recepty jest bowiem prawem, a nie obowiązkiem farmaceuty.

22.03.2024

Krajowa Sieć Onkologiczna - nowelizacja odraczająca reformę opublikowana

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W Dzienniku Ustaw opublikowana została nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Ministerstwo Zdrowia uznało, że konieczne są zmiany w zakresie terminów pierwszej kwalifikacji podmiotów leczniczych na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej Krajowej Sieci Onkologicznej oraz wdrażania elementów KSO. Więcej czasu potrzeba na wdrożenie centralnej e-rejestracji, kart e-DILO oraz przekazywanie danych o sprawowanej opiece onkologicznej do systemu KSO.

21.03.2024

NFZ: bez limitów w opiece paliatywnej i hospicyjnej

Pacjent Zawody medyczne

Projekt zarządzenia prezesa NFZ zakłada, że limity finansowe nie będą obowiązywały w oddziałach medycyny paliatywnej, hospicjach stacjonarnych i domowych oraz poradniach medycyny paliatywnej. Do tej pory ograniczenia nie dotyczyły tylko świadczeń paliatywnych i hospicyjnych dla dzieci i młodzieży.

20.03.2024

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Nowela ta przesuwa do 1 kwietnia 2025 r. termin przekazywania danych o sprawowanej opiece onkologicznej. Za przyjęciem nowelizacji ustawy bez poprawek głosowało 94 senatorów. Nikt nie głosował przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu.

20.03.2024

Będą nowe wytyczne dla lekarzy orzeczników o niepełnosprawności

Pacjent Zawody medyczne Niepelnosprawność

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) pracuje nad nowymi wytycznymi dla lekarzy orzeczników o stopniu niepełnosprawności w powiatowych i miejskich zespołach ds. orzekania o niepełnosprawności. Zapowiada też nowe narzędzia nadzoru pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych nad zespołami orzeczniczymi.

20.03.2024

Fiasko pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej - dane niedokładne i niekompletne

Pacjent Opieka zdrowotna

Ośrodki pilotażowe zbierały dane bez jednolitego standardu, a mierniki oceniające kliniczną poprawę jakości leczenia dla grupy pacjentów z danym nowotworem były niewłaściwie dobrane. W efekcie, po pięciu latach i wydanych blisko 400 mln złotych publicznych pieniędzy, pilotaż nie potwierdził, że Krajowa Sieć Onkologiczna podniesie jakość opieki. Mimo to, rezygnacja z KSO jest mało realna, bo została wpisana w Krajowy Plan Odbudowy jako kamień milowy, od realizacji którego zależy wypłata pieniędzy.

19.03.2024

Lekarze apelują o intensywne prace nad polityką antynikotynową

Pacjent

Naczelna Rada Lekarska (NRL) sprzeciwia się przedstawianiu niektórych wyrobów tytoniowych jako elementu strategii pomocowej w zaprzestawaniu palenia czy przedstawiania niektórych wyrobów tytoniowych jako „zdrowszych”. Apeluje do Ministerstwa Zdrowia o intensywne i jak najszybsze działania, które ograniczą sprzedaż takich wyrobów w Polsce.

18.03.2024

Dr Libura: Potrzebujemy narzędzia wspomagania lekarzy orzeczników

Pacjent Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Wbrew temu, co sugerowano nazywając je "listą", narzędzie to nigdy nie będzie skończone, nie będzie zamkniętym katalogiem. Idea polega na tym, aby każda dziedzina medycyny zaczęła wypracowywać narzędzie wspomagania lekarzy orzeczników - mówi dr Maria Libura, ekspertka Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego do spraw zdrowia. Dodaje, że obecnie dochodzi do kuriozalnych sytuacji, gdy osoba z chorobą genetyczną o ciężkim przebiegu, słyszy na komisji, że jej stan przez rok może się poprawić.

16.03.2024

Dziecko u lekarza – czy zawsze w obecności rodzica?

Pacjent Zawody medyczne

Obecność rodziców podczas wykonywania czynności medycznych u dzieci jest regułą. Reprezentują ich bowiem w kontakcie z lekarzem. Inne zasady dotyczą jednak nastolatków po ukończeniu 16. roku życia. Mogą już sami podjąć decyzję, czy chcą, aby podczas badania obecny był rodzic. W dwóch przypadkach nawet medyk może odmówić udziału osób bliskich przy badaniu. Musi jednak odnotować taką odmowę w dokumentacji medycznej.

15.03.2024

Fejkowego lekarza łatwo zdemaskować. Trudniej psychologa i psychoterapeutę

Pacjent Zawody medyczne

Weryfikacja uprawnień osoby, która sugeruje, że jest lekarzem, jest prosta. Wystarczy jej imię i nazwisko wpisać do internetowego rejestru. W ten sposób można też sprawdzić, czy lekarz, który wykonuje operacje plastyczne lub zabiegi medycyny estetycznej, jest chirurgiem, czy może specjalizuje się w rehabilitacji medycznej albo jest dentystą. Takiego rejestru nie mają natomiast ani psycholodzy, ani psychoterapeuci.

15.03.2024

Recepty mają różne terminy ważności: od siedmiu do 365 dni

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Co do zasady e-recepta jest ważna 30 dni, ale są i takie, które są ważne 7, 120 lub 365 dni. Najmniej czasu pacjent ma na wykupienie antybiotyku, bo tylko 7 dni. Żeby recepta elektroniczna była ważna rok – lekarz musi to wyraźnie zaznaczyć, a realizacja takiej recepty powinna rozpocząć się w ciągu 30 dni. Brak określenia na e-recepcie terminu jej ważności – nie oznacza natomiast w żadnym wypadku, że jest ona bezterminowa.

15.03.2024