Ważność orzeczeń o niepełnosprawności przedłużona do 30 września 2024 r.

Pacjent Niepelnosprawność

Ustawa przedłużająca ważność orzeczeń o niepełnosprawności weszła w życie 30 grudnia. Orzeczenia o niepełnosprawności, których ważność upływa po 5 sierpnia 2023 r., a także orzeczenia których ważność przedłużono podczas epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego, są ważne do 30 września 2024 r. Interwencja była potrzebna, bo czas oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia to obecnie nawet kilka miesięcy. W związku z tym niektóre osoby z niepełnosprawnością utraciły uprawnienia, w tym do świadczeń. 

30.12.2023

Nastolatek może nie zgodzić się na obecność rodzica podczas badania

Pacjent

Nastolatek może sprzeciwić się, aby rodzic czy opiekun był obecny podczas jego badania medycznego. W dwóch przypadkach nawet medyk, który udziela świadczenia zdrowotnego takiemu pacjentowi może odmówić udziału osób bliskich przy badaniu. Musi jednak odnotować taką odmowę w dokumentacji medycznej.

29.12.2023

W świąteczne dni działa pomoc lekarska, także dentystyczna

Pacjent Opieka zdrowotna

W Święta Bożego Narodzenia, a zaraz potem w Nowy Rok, pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka. Listę placówek przyjmujących w nocy od godziny 18 do 8 rano, a także całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy, można znaleźć na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia. Publikują je również miejskie portale.

23.12.2023

Zieliński: Opieka koordynowana to krótsze kolejki do specjalistów

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Większość pacjentów nie wymaga leczenia specjalistycznego, a wiele z tych osób czeka w kolejce tylko po to, żeby dostać receptę na od dawna zażywany lek. Tymczasem ci, którzy naprawdę wymagają pomocy, czekają zbyt długo. Ten mechanizm trzeba odkręcić i opieka koordynowana w tym pomaga. Mamy nowe narzędzia i możemy pacjentowi zapewnić kompleksową opiekę - mówi Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego, specjalista medycyny rodzinnej, współwłaściciel poradni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

22.12.2023

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu już nie działa

Pacjent Opieka zdrowotna

Od 15 grudnia nie działa Teleplatforma Pierwszego Kontaktu pod numerem telefonu 800 137 200. Uruchomiona przez Ministerstwo Zdrowia pod koniec maja 2021 r. miała odciążyć nocną i świąteczną pomoc lekarską oraz SOR-y. Jednak nie cieszyła się dużą popularnością, często pacjenci o niej po prostu nie wiedzieli.

21.12.2023

In vitro z budżetu państwa od 1 czerwca 2024 r. - ustawa w Dzienniku Ustaw

Pacjent Finansowanie zdrowia

Co najmniej 500 mln zł rocznie z budżetu państwa w części pozostającej w dyspozycji ministra zdrowia rocznie będzie przeznaczane na finansowanie leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Minister zdrowia opracuje i wdroży pierwszy program oraz rozpocznie jego realizację od dnia 1 czerwca 2024 r. - zakłada ustawa opublikowana w Dzienniku Ustaw.

20.12.2023

Wyrok ETPC to za mało. Potrzebna zmiana ustawy aborcyjnej

Pacjent

Wykonaniem orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 14 grudnia może być przywrócenie przesłanki zezwalającej na aborcję ze względu na upośledzenie płodu. Decyzja należy jednak do polskiego państwa. Usunięcie ciąży z ciężką wadą płodu jest co prawda obecnie legalne ze względu na zdrowie, w tym psychiczne, kobiety. Jednak po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r. zadziałał efekt mrożący. Niektórzy lekarze nie wykonują aborcji, także wtedy, gdy kobieta ma do tego prawo.

18.12.2023

Uczelnia mogła znieważyć zwłoki, publikując na TikToku film z prosektorium

Pacjent Zawody medyczne

Uniwersytet w Siedlcach na oficjalnym kanale mediów społecznościowych opublikował film ze scenami z zajęć w prosektorium, a na nich widoczne ludzkie ciało. Tymczasem korzystanie ze zwłok w celach medycznych ma charakter wyjątkowy. Nie mieści się w tej definicji promocja kierunku lekarskiego. Kodeks karny za znieważenie zwłok przewiduje nawet pozbawienie wolności do dwóch lat. Okręgowa Rada Lekarska w Warszawie zawiadomienia do prokuratury na razie składać jednak nie zamierza.

16.12.2023

Przewodniczący KEP prosi prezydenta o niepodpisywanie ustawy o finansowaniu in vitro

Pacjent

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście do prezydenta Andrzeja Dudy zwrócił się "z uprzejmą prośbą" o zawetowanie lub skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego ustawy, która zakłada finansowanie z budżetu państwa procedury in vitro. Zwrócił w nim uwagę, że „Episkopat wielokrotnie zabierał głos w sprawie zapłodnienia pozaustrojowego, które nie jest metodą leczenia niepłodności”.

15.12.2023

Lekarz elektronicznie opisze natężenie bólu u pacjenta

Pacjent

Karta oceny natężenia bólu będzie mogła być prowadzona elektronicznie i nie musi być dosłownym odbiciem tej załączonej w wersji papierowej do rozporządzenia. To duże ułatwienie dla lekarzy w poradniach rodzinnych i specjalistycznych, którzy od 24 sierpnia mają obowiązek kierować pacjentów do poradni leczenia bólu wedle jednolitych standardów.

15.12.2023

Aborcja za granicą po wyroku TK - Polska naruszyła przepisy

Pacjent Opieka zdrowotna

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że Polska naruszyła Europejską Konwencję Prawa Człowieka w stosunku do ciężarnej kobiety, której zakazano dostępu do legalnej aborcji, ze względu na reformę polskiej legislacji. Lekarze potwierdzili zespół Downa u płodu w 14. tygodniu. W 2021 r. planowana w szpitalu w Warszawie aborcja została odwołana z powodu reformy legislacyjnej po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Kobieta udała się do prywatnej kliniki w Holandii.

14.12.2023

Zapisy na badanie w ramach profilaktyki 40 Plus nadal poza e-rejestracją

Pacjent Opieka zdrowotna

Po raz kolejny Ministerstwo Zdrowia przedłuża możliwość zarejestrowania się do programu „Profilaktyka 40 PLUS” poza centralną elektroniczną rejestrację. Miała być wdrożona od lipca, jednak realizatorzy programu potrzebują więcej czasu na dostosowanie swoich systemów teleinformatycznych.

14.12.2023

Nowa lista leków refundowanych od 1 stycznia 2024 r.

Pacjent Farmacja

Po dwumiesięcznej przerwie na listę refundacyjną wracają popularne flozyny, w trzech wskazaniach: cukrzycy typu 2, przewlekłej niewydolności serca i chorobie nerek. Na listę wpisano nową substancję, która będzie refundowana w przypadku zaawansowanej postaci hormonozależnego raka gruczołu krokowego u pacjentów dorosłych, a także szczepionkę przeciwko półpaścowi – pierwszą taką w refundacji dla pacjentów powyżej 65 roku życia z wyższym ryzykiem zachorowania.

14.12.2023

SN: Nagana dla lekarza za złą metodę leczenia boreliozy, choć pacjentka wyzdrowiała

Prawo karne Pacjent

Karą nagany został ukarany przez sąd lekarski doktor, który odpowiadał za nieprawidłowości diagnostyczne i terapeutyczne w leczeniu boreliozy. Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej uchylił zaskarżony wyrok i umorzył postępowanie z powodu przedawnienia karalności. Jednak dwuletnia terapia antybiotykowa została oceniona jako błędna i szkodliwa dla pacjentki, chociaż nie czuła się ona poszkodowana przez lekarza, gdyż wyzdrowiała.

14.12.2023

Nie ma leku i szczepionek na Covid-19

Pacjent Farmacja Koronawirus Koronawirus szczepienia

Obecnie farmaceuci nie mogą zamówić leku na Covid-19 – Paxlovidu w żadnej z hurtowni farmaceutycznych. Wcześniej, jeśli był dostępny, to tylko sporadycznie. Jedną z barier w dostępności do leku była też jego wysoka cena. Na razie nie zanosi się na zmianę tej sytuacji. Dodatkowo apteki mają też problem z zamówieniem szczepionek Novavaxu na Covid-19, co sprawia, że w środku sezonu pacjenci nie mogą ochronić się najnowszą szczepionką przed zarażeniem wirusem.

13.12.2023

Asystent osoby z niepełnosprawnością pomoże jej w przychodni, ale w szpitalu już nie

Pacjent Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Podczas wizyty w przychodni osobę z niepełnosprawnością będzie mógł wesprzeć asystent. Nie będzie jednak mógł udzielić jej wsparcia na terenie szpitala, hospicjum czy zakładu opiekuńczo-leczniczego. Wyklucza to prezydencki projekt ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami opublikowany kilka dni temu. Osoby z niepełnosprawnością uważają natomiast, że przepisy powinny pozwalać na obecność asystenta w szpitalu, chociażby w minimalnym zakresie.

11.12.2023

Za młoda na in vitro? Refundowana procedura nie dla każdego

Pacjent

Niezależnie od źródeł finansowania, in vitro w Polsce jest dozwolone dla małżeństw i par: kobiety i mężczyzny. Autorzy programu finansowania tej procedury z budżetu państwa określą dodatkowo granice wieku kobiety, która chce zajść w ciążę. Są postulaty, aby w pierwszych latach górną granicę podnieść ze względu na pary, które z in vitro nie mogły skorzystać, bo rząd PiS zawiesił finansowanie od 2016 r. Z kolei niektóre samorządowe programy wykluczają z dofinansowania osoby młode, a one też mają problem z płodnością.

09.12.2023

Skuteczność szczepionki białkowej Nuvaxovid potwierdzona badaniami

Pacjent Koronawirus

Dostępna w Polsce od 6 grudnia szczepionka na Covid-19 firmy Novavax to szczepionka białkowa. Jest tak samo skuteczna jak szczepionki np. Pfizera czy Moderny produkowane w innej technologii (mRNA) - przekonują eksperci. Mogą się nią zaszczepić pacjenci nawet jeśli przyjęli wcześniej inny typ szczepionki, gdyż nie jest ona lekiem i nie wchodzi w interakcję z innym typem szczepionki.

07.12.2023

Znęcanie się nad małymi pacjentami ośrodka w Kamieńcu - są dwa śledztwa

Pacjent

Wykręcanie rąk, przytrzymywanie na siłę, wyzywanie dzieci, nieuzasadnione karanie małoletnich karami, które w żaden sposób nie wpływały na zmianę zachowań negatywnych - na takie nieprawidłowości w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym Psychiatrycznym dla dzieci i Młodzieży w Zbrosławicach i Kamieńcu oraz w szkole, która działa przy Zakładzie, wskazano w zawiadomieniu do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez personel.

06.12.2023

Lekarz POZ nie może wystawić skierowania na densytometrię

Pacjent Opieka zdrowotna

Opieka koordynowana w podstawowej opiece zdrowotnej rozszerzyła znacząco możliwości lekarza POZ związane z kierowaniem pacjenta na badania diagnostyczne, np. do tej pory zarezerwowane wyłącznie dla kardiologa. Pacjenci, zasugerowani tymi większymi uprawnieniami, nie zawsze wiedzą, że nie dotyczą one wszystkich skierowań. Lekarz POZ nie jest uprawniony do wystawienia skierowania na wykonanie badania densytometrycznego, które zostałoby sfinansowane ze środków publicznych.

04.12.2023