Resort zdrowia pracuje nad refundowaną receptą farmaceutyczną na szczepionki

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Na wtorkowym posiedzeniu senackiej Komisji Zdrowia omówiono stan przygotowań do zbliżającego się sezonu infekcyjnego 2024/2025. Jak zapowiedziała Katarzyna Piotrowska-Radziewicz, dyrektorka Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia, w resorcie toczą się prace nad refundowaną receptą farmaceutyczną na szczepionki. Regulacja w tej sprawie prawdopodobnie wejdzie w życie jesienią.

09.07.2024

Leszczyna: Chcemy poprawiać przepisy małymi krokami, nie burząc całego systemu

Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie

Chcę zapewnić wszystkich, zwłaszcza pacjentów: opieka medyczna, świadczenia będą nadal opłacane i finansowane. Co więcej, będziemy pracować nad zwiększeniem dostępności, odwracać piramidę świadczeń. Spotkam się wkrótce z dyrektorami szpitali, by przedstawić im koncepcję dobrowolnego wejścia w proces transformacji leczenia szpitalnego - zapowiada w rozmowie z Prawo.pl ministra zdrowia Izabela Leszczyna.

09.07.2024

Sztuczna inteligencja może pomóc i pacjentowi, i lekarzowi - ale konieczna kontrola

Pacjent Prawo AI Opieka zdrowotna

Na świecie sztuczna inteligencja coraz częściej pomaga w ocenie zdjęć rentgenowskich i przeprowadzaniu skomplikowanych, niezwykle precyzyjnych operacji. Przykładów jej wykorzystania w ochronie zdrowia jest mnóstwo - a samo Ministerstwo Zdrowia chce wkrótce stworzyć oparte na niej narzędzia. I choć AI niewątpliwie może pomóc zarówno kadrze medycznej, jak i pacjentom, nie należy zapominać o tym, że nigdy nie zastąpi oceny człowieka.

08.07.2024

Nie ma autobusu, nie ma leczenia

Pacjent Opieka zdrowotna

Brak możliwości dojazdu do lekarza z powodu braku komunikacji publicznej jest jedną z przyczyn nierównego dostępu Polaków do zdrowia. Zdarza się, że pacjenci onkologiczni nie korzystają z programów lekowych, bo nie mają jak dojechać do placówki medycznej. Eksperci wskazują na światowe badania, z których wynika, że dystans większy niż 80 kilometrów lub godzinę jazdy do ośrodka medycznego opóźnia diagnozę.

06.07.2024

Pacjenci ze stwardnieniem rozsianym chcą kompleksowej opieki specjalistów

Pacjent Opieka zdrowotna

Blisko połowa chorujących na stwardnienie rozsiane (SM) chciałaby skorzystać z pomocy psychologicznej oraz konsultacji z innymi specjalistami. To jednak często jest niemożliwe, bo brakuje psychologów na oddziałach neurologicznych. Za mało jest także samych neurologów. I choć coraz więcej pacjentów z SM jest leczonych wysoko skutecznymi lekami w programie, to eksperci podkreślają, że konieczna jest poprawa organizacji opieki nad nimi.

05.07.2024

Psychiatra też wystawi receptę na bezpłatne leki

Pacjent Zawody medyczne

W obecnym stanie prawnym lekarze psychiatrzy nie mogą wystawiać recept na bezpłatne leki dla dzieci i osób 65+. Środowisko uznaje to za brak zaufania i kolejny przejaw dyskryminacji psychiatrii. A pacjenci tracą, bo osoby wypisywane z oddziału psychiatrycznego nie mogą przy tym otrzymać recepty na bezpłatne leki, mimo że te im przysługują. Wkrótce ma się to zmienić. Właśnie trwają konsultacje publiczne projektu zmian.

04.07.2024

Więcej uprawnień dla Rzecznika Praw Pacjenta, bez e-recept na część leków

Pacjent Opieka zdrowotna

Resort zdrowia zamierza walczyć z nieuczciwym wykorzystywaniem tzw. receptomatów, nie tylko doraźnie, ale również poprzez zmiany legislacyjne. Jak dowiedział się serwis Prawo.pl, wśród kwestii, nad którymi obecnie pracuje ministerstwo, jest zakaz wystawiania e-recept na leki uzależniające, nie tylko z grupy opioidów. Więcej uprawnień ma również zyskać Rzecznik Praw Pacjenta. - Chciałabym, aby miał kompetencje analogiczne do prezesa UOKiK - zapowiada ministra zdrowia Izabela Leszczyna.

04.07.2024

Zmiany w finansowaniu Ośrodków Eksperckich Chorób Rzadkich weszły w życie

Pacjent Opieka zdrowotna

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia określił warunki zawierania i realizacji umów na świadczenia ambulatoryjne chorób rzadkich. W zarządzeniu m.in. zmodyfikowano opis i zakres kompleksowej oceny genetycznej w przypadku występowania rzadkiego zespołu genetycznego oraz wprowadzono dodatkowe finansowanie dla porad konsultacyjnych. Zarządzenie weszło w życie 2 lipca br.

03.07.2024

Samodzielność ratowników medycznych pod znakiem zapytania

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że ratownicy medyczni nie mogą samodzielnie podawać leków pacjentowi podczas triażu lub po nim, ale jeszcze przed kontaktem z lekarzem na szpitalnym oddziale ratunkowym. Środowisko ratowników upomina się o samodzielność w tym obszarze. Inaczej nie będą mogli samodzielnie prowadzić np. resuscytacji i wykonywać innych czynności zawodowych, do których uprawniają ich przepisy.

02.07.2024

1 lipca wchodzi w życie nowa lista leków refundowanych

Pacjent Opieka zdrowotna

1 lipca wchodzi w życie zaktualizowana lista leków refundowanych. Do wykazu dodano 31 nowych terapii, wśród nich 8 terapii onkologicznych i 23 terapie nieonkologiczne, w tym 6 w chorobach rzadkich. Status "polskiego leku" nadano kolejnym 143 lekom. Na lipcowej liście uwzględniono również wejście w życie bezpłatnego programu leczenia niepłodności metodą in vitro.

01.07.2024

Ukarany podmiot leczniczy rejestruje się pod inną nazwą – konieczne zmiany

Pacjent Opieka zdrowotna

Nawet jeśli wiadomo, że dana osoba rejestruje nową działalność leczniczą pod inną nazwą, by kontynuować w ten sposób funkcjonowanie po nałożeniu kary, nie ma możliwości, by ukarać ją finansowo bez kolejnej decyzji i długiej procedury. Eksperci podkreślają, że do skutecznej kontroli rejestracji podmiotów leczniczych kompetencje powinny mieć urzędy wojewódzkie - to jednak nie takie proste.

01.07.2024

Nie wiadomo, czy technik masażysta przyjmie bez skierowania

Pacjent Zawody medyczne

Ustawa o niektórych zawodach medycznych i projekt rozporządzenia wykonawczego tylko częściowo regulują zasady wykonywania zawodu technika masażysty. Dodatkowo prace nad nim utknęły w martwym punkcie. Technicy pracujący w placówkach z kontraktem na NFZ oraz w prywatnych placówkach służby zdrowia nie powinni mieć problemów, gorzej z tymi pracującymi na wolnym rynku, którzy prowadzą własną działalność.

29.06.2024

Obiekcje co do sposobu leczenia? Pacjent może złożyć aż trzy skargi

Pacjent Opieka zdrowotna

Pacjent, który posiada zastrzeżenia co do sposobu jego leczenia lub w jego subiektywnej opinii doszło do naruszenia jego praw podczas pobytu w podmiocie leczniczym lub w czasie korzystania z jego usług, może poskarżyć się kierownikowi podmiotu leczniczego, zgłosić sprawę do okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej izby lekarskiej lub dochodzić swoich praw z udziałem rzecznika praw pacjenta.

28.06.2024

Psychologowie w końcu z samorządem - opublikowano projekt nowej ustawy

Pacjent Zawody medyczne

Nie będzie korekty, ale nowa ustawa regulująca wykonywanie zawodu psychologa. Powołany ma zostać w końcu niezależny samorząd zawodowy i powstać określony zamknięty katalog usług psychologicznych. Samorząd będzie mógł karać dyscyplinarnie, w tym pozbawiać prawa wykonywania zawodu. Za udzielanie świadczeń psychologicznych przez osobę nieposiadającą prawa wykonywania zawodu psychologa będzie groziła odpowiedzialność karna - obecnie przepis ten jest martwy.

28.06.2024

Dłuższy pilotaż „Dobrego posiłku w szpitalu”

Pacjent Opieka zdrowotna

Pilotaż programu MZ „Dobry posiłek w szpitalu” został przedłużony do końca br. Pierwotnie miał zakończyć się w czerwcu. Poza tym resort nie wprowadza do programu żadnych innych zmian. 

28.06.2024

Perspektywy rozwoju i problemy opieki paliatywnej w Polsce

Pacjent

Według Światowej Organizacji Zdrowia, liczba osób cierpiących z powodu poważnej choroby, potrzebujących opieki paliatywnej dynamicznie wzrasta. Wymaga to zmian w organizacji systemu ochrony zdrowia, poprawy finansowania i rozwoju kształcenia personelu, z którego niedoborem już teraz zmagają się polskie hospicja.

28.06.2024

W zakładach opiekuńczych dla dorosłych będzie mógł pracować każdy lekarz

Pacjent Opieka zdrowotna

Umożliwienie bardziej optymalnego wykorzystania lekarskich zasobów kadrowych, a także ułatwienie organizacji opieki w ramach świadczeń, bez negatywnego wpływu na bezpieczeństwo pacjentów - taki jest główny cel zmiany rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej. Umożliwi ona m.in. zatrudnianie lekarzy dowolnej specjalizacji.

27.06.2024

Alarmująco wzrasta liczba recept wystawianych na oksykodon

Pacjent Opieka zdrowotna

O ile statystycznie od 2019 roku recepty na fentanyl wystawiane są coraz rzadziej, o tyle niepokojąco wzrasta częstotliwość przepisywania przez lekarzy oksykodonu, który również należy do grupy leków opioidowych. Coraz więcej lekarzy i pacjentów korzysta z tzw. receptomatów, jednak przepisywane w ten sposób leki zazwyczaj nie są refundowane. To najważniejsze wnioski, które przedstawiono podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia.

27.06.2024

Pełnomocnictwo medyczne jest potrzebne, ale powinno być proste

Prawo cywilne Pacjent Opieka zdrowotna

Eksperci generalnie pozytywnie oceniają kierunek zmian dotyczący wprowadzenia instytucji pełnomocnictwa medycznego, które ma być zabezpieczeniem na wypadek utraty zdolności wyrażania woli, np. na skutek choroby czy w sytuacjach, w których szczególnie liczy się czas. Podstawową zaletą rozwiązania jest to, że sam pacjent wybierze osobę, która podejmie za niego decyzję. Prawnicy wskazują jednak, że procedurę warto jak najbardziej odformalizować.

27.06.2024

W pierwszym tygodniu ponad milion złotych z funduszu kompensacyjnego

Pacjent

W ciągu pierwszego tygodnia od rozpoczęcia wypłat na rzecz pacjentów i ich bliskich Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec przyznał ponad milion złotych ze środków Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. W 10 przypadkach świadczenie otrzymali pacjenci poszkodowani w wyniku zdarzenia medycznego w szpitalu, a w 7 – osoby bliskie w związku ze śmiercią pacjenta.

26.06.2024