– W moim szczególnym zainteresowaniu pozostaje sytuacja dzieci przebywających w szpitalach, w zakresie realizacji ich prawa do kontaktów z rodzicami i osobami bliskimi oraz sprawowania nad małoletnimi dodatkowej opieki pielęgnacyjnej przez te osoby podczas trwania hospitalizacji – napisała Monika Horna-Cieślak do kierowników podmiotów wykonujących działalność leczniczą z zakresu świadczenia szpitalnego. Rzeczniczka poprosiła o przesłanie skanów lub kserokopii regulaminów organizacyjnych albo innych dokumentów wewnętrznych, które regulują kwestie odwiedzin i pobytu rodziców, osób bliskich lub innych przedstawicieli ustawowych przy dziecku na każdym oddziale szpitalnym, dedykowanym małoletniemu.
Rzeczniczka praw dziecka stoi na stanowisku, że ograniczenia prawa do obecności osoby bliskiej przy chorym dziecku na oddziale powinny być stosowane indywidualnie i tylko w wyjątkowych okolicznościach – koniecznych dla bezpieczeństwa, ochrony zdrowia oraz wolności i praw innych osób. Z kolei kierujący szpitalami muszą zapewnić udzielanie świadczeń zdrowotnych w sposób umożliwiający realizację prawa do obecności osoby bliskiej przy chorym dziecku. W praktyce często jest tak, że pobyt rodziców przy dziecku nadal jest w ogóle niemożliwy albo ograniczany do kilku godzin w ciągu dnia, przy czym, jak zaznacza RPD, wynika to często z arbitralnie przyjętego sposobu organizacji pracy w oddziale, a nie z indywidualnych decyzji uwzględniających sytuację danego dziecka-pacjenta.
Petycja podpisana przez dziesiątki osób
W kwietniu Komisja ds. Dzieci i Młodzieży debatowała nad petycją dotycząca prawa rodziców do przebywania z dzieckiem na szpitalnym oddziale intensywnej terapii. Podpisało ją łącznie ponad 57 tys. osób. Rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec zaznaczał wówczas, że należy rozróżnić dwa prawa: do odwiedzin i prawo do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej. Podkreślił, że dodatkowa opieka pielęgnacyjna nabiera szczególnego charakteru w przypadku osób małoletnich, z niepełnosprawnością i starszych. Zaznaczył, że rodzic powinien mieć pełne prawo do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej, a jego ograniczenie powinno być wprowadzane wyjątkowo, w sposób najmniej uciążliwy, proporcjonalnie i powinno być ostatecznością.
Czytaj więcej: RPP: W szpitalu rodzic zawsze powinien móc pozostać przy dziecku
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.