Prawo do klauzuli sumienia. Tak, ale nie w publicznym szpitalu

Pacjent

Nowe prawo ma przymusić dyrektorów szpitali do egzekwowania obowiązku lekarzy uprzedniego powiadamiania na piśmie o zamiarze korzystania z klauzuli sumienia. Jednocześnie kodeks pracy nie pozwala odmówić zatrudnienia pracownika ze względu na jego wyznanie czy pogląd na aborcję. Dlatego, aby zabezpieczyć prawo kobiety do aborcji w szpitalu, do którego się zgłosi, konieczne może być wyłączenie klauzuli sumienia w publicznych podmiotach leczniczych.

13.03.2024

Pacjenci onkologiczni przed terapią bezpłatnie zamrożą gamety

Pacjent Finansowanie zdrowia

Pacjenci przed podjęciem terapii onkologicznej nie zawsze są informowani o tym, że w konsekwencji mogą mieć problemy z płodnością. Obecnie nie mają możliwości w ramach publicznego systemu zabezpieczenia swoich gamet na przyszłość, gdy będą chcieli zostać rodzicami. Ma się to zmienić z wejściem w życie programu finasowania z budżetu państwa procedury in vitro.

12.03.2024

Profilaktyka RSV dla wszystkich niemowląt - program jest gotowy

Pacjent Farmacja

Profilaktyką RSV powinny zostać objęte wszystkie niemowlęta do 1. roku życia, a nie tylko wcześniaki, dzieci z istotnymi wadami serca i dysplazją oskrzelowo-płucną. Podawany dzieciom lek – miałby być jedno, a nie pięcio-dawkowy - zakłada program przygotowany przez ekspertów. Konieczne jest jednak zatwierdzenie go przez Ministerstwo Zdrowia i w dalszej kolejności – aktualizacja wykazu leków refundowanych.

09.03.2024

Raport z pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej w końcu opublikowany

Pacjent Opieka zdrowotna

Ministerstwo Zdrowia opublikowało raport końcowy po przeprowadzonym pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO). Upominały się o to wielokrotnie organizacje pacjenckie. Termin publikacji był przesuwany. Ostatecznie miał być opublikowany do końca sierpnia ubiegłego roku. Jednak opinia publiczna nie mogła się z nim zapoznać w całości, wbrew terminom wynikającym z przepisów.

07.03.2024

Test na HIV u lekarza podstawowej opieki? Rośnie liczba zakażonych

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

O jedną piątą wzrosło zapotrzebowanie na leczenie zakażenia wirusem HIV, a eksperci prognozują, że zakażonych będzie przybywać. Potrzebne są zmiany. Dostęp do samodzielnych testów powinien być bezpłatny, a testy na HIV u pacjenta powinni móc wykonać lekarze podstawowej opieki. W dodatku obecnie prawa do bezpłatnego testu nie mają niepełnoletni, a w wyniku chaotycznych zmian prawa, problem z dostępem do leczenia mają nieubezpieczeni.

07.03.2024

MZ: Najczęstszym nowotworem złośliwym kobiet jest rak piersi

Pacjent Opieka zdrowotna

Program profilaktyczny, w ramach którego dostępne są bezpłatne badania mammograficzne, skierowany jest do kobiet w wieku od 45 do 74 lat. Muszą one spełnić jedno z kryteriów: w ciągu ostatnich 2 lat nie miały mammografii w ramach profilaktyki zdrowotnej, zakończyły okres 5 lat od leczenia chirurgicznego raka piersi i pozostają w trakcie uzupełniającej hormonoterapii (HT) lub zakończyły leczenie raka piersi i 5-letni proces monitorowania po zakończonym leczeniu.

06.03.2024

Projekty dotyczące aborcji mają być procedowane w Sejmie 11 kwietnia

Pacjent

W Sejmie są już trzy projekty poselskie dotyczące aborcji: Lewicy, Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi. Projekty Lewicy i KO zakładają legalną aborcję do 12. tygodnia ciąży. Projekt Trzeciej Drogi - podobnie jak projekty Lewicy i KO - przywraca przesłankę zezwalającą na aborcję, usuniętą z ustawy po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego.

05.03.2024

Zamiast porodówek oddziały geriatryczne - demografia wymusza reformę

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Demografia wymusza przestawienie opieki zdrowotnej na potrzeby seniorów. Łóżek dla schorowanych starszych osób brakuje już teraz. Jednocześnie odziały położnicze świecą pustkami i przynoszą milionowe straty. Lokalne władze boją się jednak zmian. Na likwidację oddziału nie ma szans przed wyborami. To działania wbrew logice, ekonomii i przepisom, które teoretycznie powinny wymuszać dostosowanie szpitali do warunków dyktowanych przez demografię.

05.03.2024

Infolinia Rzecznika Praw Pacjenta czynna całodobowo

Pacjent

Całodobowa infolinia 800 190 590 umożliwia szybkie wsparcie w sytuacjach krytycznych. Od 1 marca 2024 roku jest czynna całodobowo tj. przez 24 godziny we wszystkie dni tygodnia, w tym święta i dni wolne ustawowo od pracy. Działania interwencyjne podejmowane są w sprawach wymagających niezwłocznego działania, zwłaszcza zagrażających życiu i zdrowiu, ze szczególnym uwzględnieniem wsparcia kobiet w ciąży, osób starszych, niepełnosprawnych czy dzieci, jak również, wskazujące na wysokie zagrożenie naruszenia praw pacjenta.

03.03.2024

Robert Trzaskowski: Wspierane podejmowanie decyzji zamiast ubezwłasnowolnienia

Prawo cywilne Pacjent

Żaden z instrumentów, który ma zastąpić czy zająć miejsce ubezwłasnowolnienia, nie może pozbawiać osób z niepełnosprawnościami zdolności do czynności prawnych, ponieważ stanowi ona emanację podmiotowości człowieka. Kluczowa jest zatem realizacja woli osoby z niepełnosprawnością i jej preferencji – mówi w rozmowie z Prawo.pl dr Robert Trzaskowski, adwokat prowadzący własną kancelarię adwokacką Business&Law.

01.03.2024

Kwalifikacje lekarza podstawowej opieki zdrowotnej

Pacjent

To pacjent wybiera lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), a lekarz taki musi spełniać wymogi określone w przepisach. W Polsce definicja lekarza POZ wynika z dwóch różnych ustaw. Ustawodawca definiuje lekarza POZ przez pryzmat jego kwalifikacji. Niektórzy lekarze pracujący w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej muszą w tym roku odbyć kurs medycyny rodzinnej, aby kontynuować pracę w POZ.

29.02.2024

MZ: konsultant krajowy w dziedzinie psychoterapii wybrany nieprawidłowo

Pacjent Opieka zdrowotna

We wtorek wieczorem na liście konsultantów krajowych Ministerstwa Zdrowia w rubryce dotyczącej konsultanta w dziedzinie psychoterapii widniało nazwisko prof. dra hab. Wiesława Cubały. Miał zastąpić na tej funkcji Renatę Mizerską, prezes Polskiej Rady Psychoterapii. Jednak już w środę resort zdrowia ogłosił, że powołanie było nieprawidłowe, a kandydat zostanie wyłoniony z udziałem zainteresowanych środowisk.

28.02.2024

Raulinajtys-Grzybek: Obniżanie ryzyka wystąpienia błędu leży po stronie zarządzających

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne Zarządzanie

Włączenie do dyskusji o zarządzaniu jakością aspektów human factors pozwoli lepiej planować proces, bo obserwujemy go pod kątem tego, czy jest sprzyjający dla człowieka. Obecnie nie zastanawiamy się systemowo nad konsekwencjami tego, że pacjentów przyjmują przepracowani lekarze. Tymczasem błędy generują gigantyczne koszty - zarówno finansowe dla systemu, jak i koszty społeczne dla pacjentów i ich rodzin - mówi dr hab. Monika Raulinajtys-Grzybek, prof. SGH.

28.02.2024

Kaźmierczyk: Jesteśmy w tyle względem unijnych regulacji danych medycznych

Pacjent Opieka zdrowotna RODO

Nie mamy polskiej ustawy o zarządzaniu danymi. W praktyce więc część przepisów unijnych, które umożliwiają wtórne wykorzystywanie danych zebranych w podmiotach leczniczych, jest martwa. Nie wykorzystujemy potencjału informacji gromadzonych w celach naukowych, badawczo-rozwojowych, analitycznych, bo nie mamy narzędzi prawnych - mówi dr Paweł Kaźmierczyk z Kancelarii Rymarz Zdort Maruta.

26.02.2024

Bezpłatna antykoncepcja? Jest poselski projekt

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Kobiety do 25. roku życia miałyby dostęp do bezpłatnej antykoncepcji. Starsze z kolei mogłyby korzystać z refundowanej antykoncepcji w szerszym zakresie niż obecnie. Lista refundowanych środków miałaby się rozszerzyć o leki antykoncepcyjne nowej generacji, plastry, wkładki i minipigułki. Zakłada to poselski projekt Trzeciej Drogi, który trafił do Sejmu. Antykoncepcja miałaby być finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

24.02.2024

Trzecia Droga złożyła w Sejmie projekt w sprawie aborcji, chce też referendum

Pacjent Zawody medyczne

Przywrócenie przesłanki zezwalającej na aborcję, gdy wyniki badań wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkich i nieodwracalnych wad płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu zakłada projekt złożony w Sejmie przez posłów Trzeciej Drogi. Projekt jest składany z wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie dalej idącej liberalizacji prawa aborcyjnego - zaznaczono w uzasadnieniu.

23.02.2024

Rekomendacje dla ginekologów mają być poprawione

Pacjent

Towarzystwo naukowe ginekologów do jednego worka wrzuciło kobiety z nadciśnieniem tętniczym i te, które do przerwania ciąży uprawnia stan zdrowia psychicznego. W efekcie w obecnym brzmieniu, liczące niecałe sześć stron rekomendacje, są niezgodne z prawem. Przymuszają do leczenia psychiatrycznego pacjentki, które chcą przerwać ciążę z uwagi na zdrowie psychiczne.

23.02.2024

MRPiPS: Jednak wydłużenie urlopu macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków

Pacjent

Zarówno matce, jak i ojcu wcześniaka oraz dziecka, które po urodzeniu wymagało hospitalizacji, ma przysługiwać dodatkowy urlop w wymiarze odpowiadającym okresowi spędzonemu przez dziecko w szpitalu - to propozycje zespołu roboczego powołanego przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Są one spójne rozwiązaniami innych krajów UE.

16.02.2024

Potrzebna reforma systemu orzeczniczego, a nie lista chorób

Pacjent Niepelnosprawność

Ministerstwo rodziny i polityki społecznej nabrało wody w usta. Od miesięcy nie informuje o losach listy chorób - jak zespół Downa - które miały uprawniać do uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności na stałe. Przedstawiciele niektórych organizacji pacjentów i osób z niepełnosprawnościami mają nadzieję, że pomysł zarzucono. Przekonują, że problem leży w systemie i naruszaniu przepisów, gdy w sprawie dziecka z chorobą rzadką orzeka lekarz okulista.

16.02.2024

RPP radzi, na co zwrócić uwagę przy wyborze ośrodka opiekuńczego

Pacjent Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Szczegółowe sprawdzenie, jak działa dom pomocy społecznej czy zakład opiekuńczo-leczniczy, w którym chce się umieścić bliską osobę, ale i dokładne zapoznanie się z umową i regulaminem ośrodka – to kluczowe według Rzecznika Praw Pacjenta (RPP) kwestie przy wyborze placówki.

15.02.2024