Mandat za niezaszczepienie dziecka - takie plany ma Ministerstwo Zdrowia

Pacjent

Rodzice uchylający się od obowiązkowych szczepień ochronnych dzieci mieliby dostawać mandaty. Takie zmiany planuje Ministerstwo Zdrowia. Postępowania mandatowe zastąpiłyby obecne kilkuetapowe postępowanie egzekucyjne na różnych szczeblach administracji rządowej. Przygotowywane są także zmiany, które mają uszczelnić system i wprowadzą elektroniczną kartę szczepień.

06.06.2023

Pielęgniarki paliatywne odchodzą z hospicjów

Pacjent Opieka zdrowotna

Pielęgniarek z kwalifikacjami do opieki paliatywnej jest coraz więcej. Rzeczywistość nie jest jednak tak optymistyczna, jak pokazują to oficjalne dane. Tylko połowa pielęgniarek ze specjalizacją w tej dziedzinie pracuje w opiece paliatywnej. Hospicjom coraz trudniej znaleźć osoby chętne do pracy. Nie ma też komu jeździć do pacjentów wymagających długoterminowej opieki na wsi, bo usługa ta jest niedoszacowana.

05.06.2023

Ulga rehabilitacyjna także na montaż klimatyzacji i remont mieszkania

Pacjent Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Osoba niepełnosprawna może odliczyć wydatki na dostosowanie mieszkania do swoich potrzeb. Skarbówka potwierdza, że ulga rehabilitacyjna obejmuje zakup i montaż m.in. klimatyzacji, prysznica w łazience oraz pieca centralnego ogrzewania. Warunkiem jest wykazanie, w jaki sposób wydatek ułatwia codzienne życie. Trudno natomiast odliczyć wydatki na sprzęt taki jak np. laptop czy elektryczna hulajnoga.

03.06.2023

"Recepta na Ruch", czyli indywidualny program treningowy i dieta "na NFZ"

Pacjent Opieka zdrowotna

Pacjent w ramach programu pilotażowego „Recepta na Ruch” będzie mógł skorzystać z dwóch modułów. Pierwszym będą treningi stacjonarne prowadzone przez fizjoterapeutę. Drugim - własna praca pacjenta przy pomocy narzędzia w aplikacji mojeIKP. Pacjent otrzyma też zalecenia żywieniowe w Internetowym Koncie Pacjenta i od dietetyka. Projekt pilotażu Ministerstwa Zdrowia jest w konsultacjach.

01.06.2023

Rozpoczęły się bezpłatne szczepienia na HPV dla 12- i 13-latków

Pacjent Opieka zdrowotna

Bezpłatne szczepienie przeciwko HPV dla chłopców i dziewcząt w wieku 12 i 13 lat można wykonać w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. Co ważne – nie tylko w tej, w której leczy się dziecko. Jest też możliwość wyboru rodzaju szczepionki z dwóch dostępnych: Cervarix i Gardasil 9. Wcześniej jednak należy się upewnić, że wybrana szczepionka jest dostępna w danej przychodni.

01.06.2023

"Nawigator Pacjenta" - jest gotowy przewodnik po systemie

Pacjent

Kiedy zwrócić się po pomoc na Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR)? Do których specjalistów wymagane jest skierowanie? Czym jest Indywidualny Plan Opieki Medycznej? Między innymi na te pytania odpowiada "Nawigator Pacjenta", czyli przewodnik po systemie ochrony zdrowia przygotowany przez Rzecznika Praw Pacjenta. Publikacja jest dostępna na stronie internetowej RPP.

31.05.2023

Koordynator onkologiczny jest, ale bez jasno określonych kompetencji i zadań

Pacjent Opieka zdrowotna

Rolą koordynatorów onkologicznych jest „prowadzenie za rękę” pacjenta przez cały proces leczenia. Tymczasem wciąż nie mają określonych w przepisach kompetencji. Nie sprecyzowano także ich zadań, które według ekspertów - powinny być kompleksowe i obejmować opiekę psychologiczną i wsparcie socjalne pacjenta. Wyzwaniem jest też ustalenie jednolitych standardów, zapewnienie im odpowiednich warunków pracy i szkoleń.

30.05.2023

Trwają zapisy na bezpłatne szczepienie przeciwko HPV

Pacjent Opieka zdrowotna

27 maja, o godzinie 7 rano rozpoczęły się zapisy - przez e-rejestrację, infolinię 989 albo w przychodni - na bezpłatne szczepienie dla dzieci w wieku 12 i 13 lat przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Szczepienia w ramach powszechnego, dobrowolnego i darmowego programu rozpoczną się 1 czerwca. Ministerstwo Zdrowia uruchomiło serwis informacyjny z mapą punktów szczepień

27.05.2023

Szpital wykupi polisę. Za odszkodowanie zapłaci NFZ

Pacjent Finansowanie zdrowia

Płatnicy składki zdrowotnej złożą się na rekompensaty dla pacjentów poszkodowanych w publicznych szpitalach. To kolejne obciążenie dla publicznego płatnika, a mowa o kwocie, za którą NFZ mógłby sfinansować średniej wielkości program lekowy. Ani złotówki nie dołożą natomiast zakłady ubezpieczeń, chociaż nowy fundusz kierowany przez Rzecznika Praw Pacjenta, odciąży ich budżety.

26.05.2023

Psychoterapeuci rozważają daleko idącą reformę zawodu

Pacjent Zawody medyczne

Uznanie psychoterapeuty, tak jak lekarza i adwokata, za zawód zaufania publicznego, oznaczałby rewolucję. Certyfikaty wydawałby samorząd zawodowy, a nie stowarzyszenia. Taka ustawa wzmocniłaby kwestię tajemnicy zawodowej. Powstałby system odpowiedzialności zawodowej, kodeks etyki. Środowisko psychoterapeutów jest zgodne, że zmiany są potrzebne. Pytanie jednak, czy tak daleko idące? Zawód psychoterapeuty nie jest obecnie uregulowany w ustawie.

25.05.2023

Prezes PiS: Ustawa o bezpłatnych lekach w tej kadencji Sejmu

Pacjent Finansowanie zdrowia

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapewnił w środę, że trwają prace nad projektem dotyczącym bezpłatnych leków dla dzieci i osób w wieku 65 lat i więcej. Podkreślił, że prace są prowadzone, aby jeszcze przed zakończeniem obecnej kadencji Sejmu, "przynajmniej w wielkiej części te sprawy zostały uchwalone i wprowadzone w życie".

24.05.2023

Resort zdrowia przez lata przymykał oko na lekarzy handlujących e-receptami

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Ministerstwo Zdrowia trzy lata temu potwierdzało, że system informatyczny pozwala mu na wykrycie przypadków, kiedy lekarz wystawia niepokojąco dużą liczbę podobnych recept i przekazanie tych informacji izbom lekarskim. Jednak pierwszą listę z 17 nazwiskami lekarzy samorząd lekarski dostał z resortu zdrowia dopiero 13 kwietnia tego roku. Czyli wówczas, gdy o handlu e-receptami było już naprawdę głośno.

23.05.2023

Minister zdrowia: Koordynatorzy w ośrodkach onkologicznych już pomagają pacjentom

Pacjent Opieka zdrowotna

Od dziś w całym kraju, w ośrodkach onkologicznych pomagają pacjentom specjalni koordynatorzy. Ich rolą jest prowadzenie "za rękę" pacjenta przez cały proces leczenia. Tylko we wrocławskim Dolnośląskim Centrum Onkologii jest ich 27, a kieleckim Świętokrzyskim Centrum Onkologii - 12. Opieka onkologiczna w Polsce wchodzi na poziom wyżej - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski na Twitterze.

22.05.2023

Program PFRON także dla placówek medycznych

Pacjent Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Maksymalnie do 100 tys. zł mogą otrzymać podmioty lecznicze na likwidację barier w obsłudze pacjentów z niepełnosprawnością, m.in. na zakup odpowiedniego fotela ginekologicznego czy wag krzesełkowych lub platformowych. Wnioski można składać do 15 lipca 2023 r. Podmioty medyczne mogą wnioskować, pod warunkiem, że przestrzeń gabinetów i sanitariatów spełnia standardy dostępności.

22.05.2023

Rzecznik Praw Pacjenta z kolejną ustawą coraz bardziej rośnie w siłę

Pacjent Opieka zdrowotna

Nie tylko odszkodowania za niepożądane skutki szczepień, ale także za szpitalne zdarzenia medyczne i dla poszkodowanych uczestników badań klinicznych. Nad wszystkimi tymi postępowaniami ma sprawować pieczę Rzecznik Praw Pacjenta. W jego dyspozycji będą duże fundusze, a kolejne akty prawne potwierdzają, że pozasądowe dochodzenie roszczeń będzie się konsolidować właśnie u RPP.

22.05.2023

Usunięcie znamienia i korekta powieki na NFZ - możliwe, ale pod pewnymi warunkami

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Niepelnosprawność

Narodowy Fundusz Zdrowia nie finansuje zabiegów medycyny estetycznej. Jednak ubezpieczony pacjent może liczyć między innymi na refundowany zabieg usunięcia znamion, korektę opadającej powieki czy zbyt obfitego biustu, który powoduje dotkliwe bóle w kręgosłupie. Decydują tu wskazania medyczne, a nie estetyka. Najczęściej zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej opłacane przez publicznego płatnika wykonywane są u ciężko poparzonych pacjentów.

20.05.2023

Poselski projekt zawęża zasięg przepisów o jakości w opiece zdrowotnej

Pacjent

Poselski projekt o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta jest okrojoną wersją rządowej ustawy, odrzuconej przez Sejm. Obowiązkowa autoryzacja będzie dotyczyła tylko szpitali. Projekt mówi ogólnie o "wewnętrznym systemie", który ma zapobiegać zdarzeniom niepożądanym. W projekcie nie ma przepisów dotyczących odpowiedzialności karnej personelu medycznego, które były w odrzuconej rządowej ustawie.

19.05.2023

Szczepienia na HPV będą się odbywać „po cichu”

Pacjent Szkoła i uczeń

Od 1 czerwca dziewczynki i chłopcy w wieku 12 i 13 lat będą mogli za darmo zaszczepić się przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Dzieci będą miały możliwość przyjęcia szczepionki, o ile one lub ich rodzice w ogóle dowiedzą się o takiej możliwości. Powszechny, dobrowolny i darmowy program rozpoczyna się bowiem już za dwa tygodnie, ale na razie bez kampanii informacyjnej.

19.05.2023

Zgon stwierdzi koroner, ale wcześniej ratownik medyczny i pielęgniarka

Pacjent

Przepisy z lat 60 ubiegłego wieku dotyczące stwierdzania zgonu blokują finansowanie usług koronerów. Lekarzy brakuje, a rządowy projekt ustawy określający zasady powoływania koronerów przez wojewodów nie ma już szans na uchwalenie do czerwca. Wcześniej zapewne w życie wejdą przepisy, które pozwolą kierownikowi zespołu ratownictwa medycznego: ratownikowi i pielęgniarce, stwierdzenie zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej. Jest obawa, że pogotowie będzie jeździć do zmarłych.

18.05.2023