Balicki: W sprawie dalszej reformy psychiatrii są tylko ogólne deklaracje

Pacjent

Na marcowym posiedzeniu Rady ds. Zdrowia Psychicznego Ministerstwo Zdrowia nie przedstawiło ani planu działania, ani harmonogramu, ani listy zaproszonych do współpracy ekspertów, a są to warunki niezbędne, żeby reforma psychiatrii mogła zakończyć się sukcesem -  podkreśla dr Marek Balicki, były minister zdrowia i były pełnomocnik ministra zdrowia ds. reformy w psychiatrii.

18.04.2024

Leszczyna: Pierwsze elementy e-rejestracji od 1 czerwca

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Wdrażanie e-rejestracji będzie stopniowe, a od czerwca obejmie określone specjalizacje. E-rejestracja służyć będzie pacjentom do zapisywania się, odwoływania wizyt, a koordynatorzy będą pilnować, by w systemie nie było niewykorzystanych "okienek" - zapowiedziała we wtorek minister zdrowia Izabela Leszczyna.

16.04.2024

Brakuje lekarzy specjalistów medycyny ratunkowej. MZ wydłuża termin dla SOR­-ów

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Szpitalne oddziały ratunkowe (SOR) dostaną czas do końca tego roku na zorganizowanie świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz na zapewnienie ordynatora SOR-u, którym będzie mógł być lekarz z odpowiednią specjalizacją. Ponad jedna trzecia SOR-ów do końca czerwca miałaby problem ze spełnieniem jednego z tych warunków.

16.04.2024

Koszty sądowe uderzają w pacjenta. Także wtedy, gdy sprawę o błąd wygra

Pacjent Zawody medyczne

Poszkodowani pacjenci ponoszą koszty sądowe nawet wtedy, gdy wygrali sprawę dotyczącą błędu medycznego. W skrajnych przypadkach wydatki na opinie biegłych wliczone w koszty w ciągnących się przez lata sporach sądowych zjadają znaczną część zasądzonego im zadośćuczynienia. Dzieje się tak na przykład, gdy w postępowaniu apelacyjnym sąd obniży wysokość przyznanej rekompensaty. Dlatego pojawił się postulat zmiany przepisów kodeksu postępowania cywilnego.

16.04.2024

Dobry posiłek także w ZOL-ach? Takie są postulaty

Pacjent Opieka zdrowotna

Kolejne szpitale przystępują do programu „Dobry posiłek w szpitalu”. Pierwotnie miał trwać tylko do końca czerwca tego roku. Ministerstwo Zdrowia zapowiada jednak, że program będzie przedłużony. Dyrektorzy szpitali uważają, że to dobry krok. Zaznaczają, że programem powinny zostać objęte także zakłady opiekuńczo-lecznicze. Obecnie pacjent zol-u działającego na terenie szpitala nie może liczyć na taki sam jadłospis, co pacjent szpitala.

15.04.2024

Szczepienia na HPV w szkołach. Kluczowa będzie organizacja

Pacjent Opieka zdrowotna

Przeciwko HPV zaszczepiło się dotąd zaledwie kilkanaście procent dzieci objętych powszechnym programem. Dlatego Ministerstwo Zdrowia chce, aby mogły one szczepić się, oprócz przychodni rodzinnych, także w szkołach. Eksperci sugerują natomiast, aby do współpracy zaprosić również sanepidy. Zauważają, że organizację szczepień, nie tylko przeciwko HPV, przyśpieszyłoby powołanie pełnomocnika ministra zdrowia do spraw szczepień.

13.04.2024

Ministra zdrowia: Położna przepisze tabletkę "dzień po"

Pacjent Zawody medyczne Farmacja

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna przekazała w piątek, że możliwość wypisania recepty na tzw. tabletkę dzień po, będą miały również położne. - Położne zwróciły się do mnie o to. One też mają kompetencję ordynacji leków i też wprowadzimy to do rozporządzenia, że położna będzie mogła to zrobić - poinformowała minister zdrowia.

12.04.2024

Opieka nad pacjentami z chorobą Parkinsona - zapomniany pilotaż

Pacjent

W Polsce z chorobą Parkinsona żyje już około 100 tys. osób. Często są one zbyt późno diagnozowane i nie otrzymują właściwej opieki. Sytuację może zmienić wprowadzenie skoordynowanej opieki nad pacjentem z chorobą Parkinsona. Ministerstwo Zdrowia deklarowało, że pilotaż opieki będzie wdrożony jesienią 2023 r, na początek w trzech województwach. Obietnic nie zrealizowano. Założenia pilotażu leżą w ministerialnej szufladzie od 2018 roku.

11.04.2024

MZ zapowiada finansowanie programu in vitro do 31 grudnia 2028 roku

Pacjent

Izabela Leszczyna, minister zdrowia, zapowiedziała w środę, że program finansowania in vitro będzie obowiązywał od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2028 r. W sumie na jego finansowanie rząd planuje przeznaczyć łącznie 2,5 mld zł. - Przywracamy dzisiaj nadzieję, a właściwie dajemy realną szansę tym wszystkim, którzy chcą zostać rodzicami - podkreśliła.

10.04.2024

Lekarz ma prawo do otrzymania wyniku zleconego przez siebie badania

Pacjent Zawody medyczne

Wynik badania przeprowadzonego na podstawie skierowania lekarskiego podmiot przeprowadzający badanie zobowiązany jest przede wszystkim przekazać lekarzowi, który na nie skierował. Pacjent ma natomiast prawo wglądu do wyników tego badania na zasadach ogólnych dostępu do dokumentacji medycznej, niezależnie od tego, czy odbędzie wizytę u lekarza, który go na to badanie skierował.

10.04.2024

Zgoda pacjenta na udział studentów w badaniu nie zawsze jest konieczna

Pacjent Zawody medyczne

Obecność innych osób niż udzielających świadczeń co do zasady wymaga zgody pacjenta i lekarza. Wyjątkiem od tej reguły jest leczenie odbywające się w klinikach i szpitalach akademii medycznych. Jednak nawet w takiej sytuacji udział studentów nie może dokonywać się bez jakichkolwiek gwarancji ochrony praw pacjenta.

09.04.2024

Opieka zdrowotna nad seniorami. Niespełnione obietnice

Pacjent

W sferze odległych planów pozostają powiatowe Centra Zdrowia 75+ z poradniami konsultacyjnymi i ośrodkami dziennej opieki geriatrycznej. Nie powstały Dzienne Centra Treningu Pamięci zapowiadane w ramowym dokumencie strategicznym Ministerstwa Zdrowia. W dodatku czynnych zawodowo w swojej specjalizacji jest zaledwie 560 lekarzy geriatrów.

08.04.2024

Nie będzie refundacji mrożenia tkanek jajnika - na przeszkodzie prawo

Pacjent

Ministerstwo Zdrowia nie planuje finansowania zamrażania tkanek jajnika pacjentek, które rozpoczynają leczenie onkologiczne. Ta metoda daje szanse na zajście ciążę, bez konieczności korzystania procedury in vitro. Jest w Polsce stosowana. Resort zdrowia zauważa natomiast, że kwestia pobrania i witryfikacji, czyli szybkiego mrożenia tkanki jajnika nie została uregulowana prawnie.

06.04.2024

Plan B w sprawie tabletki "dzień po" wypali tylko częściowo

Pacjent Farmacja

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna przekonuje, że nastolatka będzie mogła otrzymać w aptece tabletkę "dzień po" bez wiedzy i zgody rodziców. Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej i prawnicy zaznaczają z kolei, że konsultacja, po której farmaceuta będzie mógł wystawić receptę, jest świadczeniem zdrowotnym, czyli w przypadku osoby do ukończenia 18. roku życia - wymaga takiej zgody.

04.04.2024

Jest projekt rozporządzenia w sprawie pigułki "dzień po"

Pacjent

Każda apteka ogólnodostępna będzie mogła przystąpić do pilotażu, w ramach którego pacjenci, którzy ukończyli 15. rok życia, będą mogli otrzymać tzw. pigułkę "dzień po"- zakłada to opublikowany w środę projekt Ministerstwa Zdrowia. To tzw. plan B ministry zdrowia Izabeli Leszczyny, która zapowiedziała, że mimo prezydenckiego weta, tzw. antykoncepcja awaryjna będzie dostępna od 1 maja 2024 r.

03.04.2024

Pacjent kończy 18 lat i wypada z leczenia. To ma się zmienić

Pacjent

Obecny system niesie wysokie ryzyko, że pacjenci którzy zachorują przed 18. rokiem życia, nie będą mieli zapewnionej ciągłości leczenia, gdy osiągną pełnoletność. Odpowiedzią są standardy przejścia pacjenta pediatrycznego w opiekę wieku dorosłego, propozycje zmian organizacyjnych i legislacyjnych. Mają zostać wprowadzone do końca 2024 roku. Konkretne zapowiedzi na razie dotyczą jednak tylko młodych pacjentów onkologicznych.

03.04.2024

Kartę EKUZ można wyrobić w aplikacji mojeIKP

Pacjent Opieka zdrowotna

W aplikacji mojeIKP można wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego: złożyć wniosek o EKUZ i sprawdzić, na jakim etapie jest wydanie karty. Można też wystąpić w mojeIKP o elektroniczny certyfikat zastępujący EKUZ - poinformowało we wtorek Centrum e-Zdrowia.

02.04.2024

Neumann-Podczaska: Opieka geriatryczna wymaga zmian

Pacjent Zawody medyczne

Chciałabym uczynić rentowną modelową geriatrię, reumatologię i rehabilitację, które pokażą, jak powinny wyglądać standardy świadczeń w tych obszarach – mówi w rozmowie z Prawo.pl dr hab. n. med. Agnieszka Neumann-Podczaska, dyrektor Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie. Dodaje, że potrzeba praktycznych rozwiązań systemowych, które odpowiedzą na potrzeby demografii i międzyresortowego spojrzenia na budowanie systemu opieki dla osób starszych.

30.03.2024

Dyda: Komu służą prawa medyków? Pacjentom

Pacjent Zawody medyczne

Warunki, w których pracują medycy, często przekładają się na ich – nieraz wręcz skrajne – przepracowanie. Generuje to ogromne zagrożenie dla pacjentów. Dlatego bez poszanowania praw personelu medycznego trudno spodziewać się poprawy jakości opieki zdrowotnej - pisze dr n. prawn. Konrad Dyda.

30.03.2024

Pomoc lekarska w święta Wielkiej Nocy

Pacjent

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna działa na podobnych zasadach jak podstawowa opieka zdrowotna. Aby otrzymać pomoc medyczną w święta, nie potrzeba skierowania i wcześniejszej rezerwacji. Nie obowiązuje też rejonizacja, dlatego pacjenta przyjmie każda placówka nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej - nawet poza miejscem zamieszkania.

29.03.2024