Nawet 50 mln zł z NFZ może trafić do Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej

Pacjent Opieka zdrowotna

Sejmowa Komisja Zdrowia podniosła maksymalną kwotę z 20 milionów do 50 milionów złotych, którą minister zdrowia może przeznaczyć na zasilenie Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Pieniądze będą pochodzić z funduszu zapasowego NFZ. Dzięki nim samorządy mają sfinansować świadczenia fizjoterapeuty, wsparcie dietetyczne oraz psychologiczne dla dzieci podczas półkolonii.

08.03.2023

Nowe usługi w e-zdrowiu już w tym roku

Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie

E-Krew, e-Hemofilia i e-Poltransplant – pilotaże tych nowych usług Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić jeszcze w 2023 roku. Uruchamianie nowych funkcjonalności e-zdrowia ma pozwolić na przełamanie bariery w dostępie do świadczeń zdrowotnych. Tworzy jednak też nowe, dla wykluczonych cyfrowo - z Internetowego Konta Pacjenta korzysta obecnie zaledwie 22 proc. seniorów.

06.03.2023

Opłata za zaświadczenie lekarskie zależy od jego celu

Pacjent Opieka zdrowotna

To, czy pacjent będzie musiał zapłacić za zaświadczenie lekarskie, czy też otrzyma je nieodpłatnie uzależnione jest od celu, do którego to zaświadczenie jest mu potrzebne. Warto też wiedzieć, że nie każde zaświadczenie lekarz musi nam wystawić. - Jakie zaświadczenia lekarskie lekarz POZ jest zobowiązany wystawiać bezpłatnie, a za które może pobierać opłatę? – redakcję Prawo.pl zapytała o to Czytelniczka.

05.03.2023

Otyłość - mnóstwo chorych, a lekarzy specjalistów brak

Pacjent Opieka zdrowotna

Chorzy na otyłość to największa grupa pacjentów w Polsce. Tymczasem uczelnie medyczne nie kształcą specjalistów obesitologii, czyli leczenia otyłości. Środowisko medyczne od lat apeluje o zmiany. Na razie bezskutecznie. Polska nie refunduje też żadnego z dostępnych preparatów stosowanych w leczeniu otyłości, zarejestrowanych w Unii Europejskiej. 4 marca obchodzony jest Światowy Dzień Otyłości.

04.03.2023

Opieka paliatywna nad dzieckiem powinna uwzględniać wsparcie dla rodziny

Pacjent Opieka zdrowotna

Nie ma oddzielnie wycenionej opieki stacjonarnej w hospicjach dla dzieci i dorosłych. Tymczasem opieka nad ciężko chorymi dziećmi stawia inne wyzwania niż nad dorosłymi. W przypadku takiej opieki, wsparcie powinna dostać także rodzina terminalnie chorego dziecka – wówczas przepisy byłyby zgodne z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia.

03.03.2023

NIK wykryła podwójne finansowanie świadczeń zdrowotnych

Wymiar sprawiedliwości Pacjent Opieka zdrowotna

Za te same świadczenia udzielone 80 osobom zapłaciły i NFZ, i władze województwa. W jednej z kontrolowanych placówek zdrowotnych podwójne finansowanie dotyczyło ponad 63 proc. pacjentów korzystających z programu rehabilitacyjno-edukacyjnego. Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, by skutecznie wyeliminować takie praktyki, konieczna jest zmiana przepisów.

02.03.2023

System automatycznie określi na recepcie poziom refundacji leku

Pacjent Zawody medyczne

Minister zdrowia w czwartek powołał zespół, który przygotuje koncepcję systemu informatycznego, który automatycznie określi na każdej z recept właściwy poziom refundacji dla danego leku. Funkcjonalność, która lekarskim aplikacjom gabinetowym pozwoli z automatu zaciągnąć do recepty każdego pacjenta informację o właściwym poziomie refundacji, powinna powstać jeszcze w tym roku.

02.03.2023

Zakaz sprzedaży napojów energetyzujących dzieciom? Eksperci od zdrowia są za

Pacjent Opieka zdrowotna

Nazwa "napoje energetyzujące" wprowadza w błąd, gdyż są one złudnym źródłem energii. Ich spożywanie to sposób na załatwienie problemów emocjonalnych chemicznie. W dodatku powikłania sercowo-naczyniowe należą do najczęściej występujących wśród spożywających energetyki. Dlatego eksperci - lekarze, dietetycy, psychoterapeuci - popierają pomysł wprowadzenia zakazu ich sprzedaży osobom do 18 roku życia i w szkołach. 

02.03.2023

Wchodzi w życie nowa lista leków refundowanych

Pacjent Farmacja

Od 1 marca 2023 r. zaczyna obowiązywać nowa lista leków refundowanych. Dodano 92 nowe produkty lub wskazania. 36 produktów lub wskazań wypadło z nowej listy w stosunku do poprzedniej. Pacjenci mniej dopłacą m.in. do leków na schizofrenię, za lek na astmę przy przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. W refundacji aptecznej finansowane będą trzy nowe leki.

01.03.2023

Biedne gminy nie szczepią przeciwko HPV - ma to zmienić powszechny program

Samorząd terytorialny Pacjent Opieka zdrowotna

Dzieci nie mają równego dostępu do bezpłatnych szczepień przeciwko HPV – wynika z kwerendy Prawo.pl. Duże miasta wydają na nie miliony złotych, a im mniejsza gmina, tym trudniej o pieniądze. W dodatku szczepionka jest dostępna w różnym zakresie. Na przykład nie wszędzie gminne programy obejmują chłopców. Szanse dzieci na profilaktykę w tym zakresie ma wkrótce wyrównać powszechny program zapowiedziany przez Ministerstwo Zdrowia.

01.03.2023

Drakońskie kary mają uporządkować handel suplementami diety

Pacjent Rynek i konsument Farmacja

Suplementy diety będą musiały zniknąć z półek w pobliżu "okienek" w aptekach, a także kas na stacjach benzynowych i w marketach. Za naruszenie przepisów opierających się na nieprecyzyjnych definicjach i przy braku kryteriów stosowanych podczas kontroli ma grozić od 10 tys. zł do 1 mln zł. W dodatku w konsekwencji proponowanych przez Ministerstwo Zdrowia zmian, w sklepach łatwiej będzie reklamować leki OTC niż suplementy diety - zauważają eksperci. 

28.02.2023

RPO interweniuje w sprawie działań CBA w gabinecie ginekologicznym

Prawo karne Pacjent Zawody medyczne

Po przeszukaniu gabinetu ginekologicznego funkcjonariusze CBA zabezpieczyli dokumentację medyczną i wszystkie karty leczonych tam pacjentek z ostatnich niemal 30 lat. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Prokuratury Regionalnej w Szczecinie o wyjaśnienia. To reakcja na skargi lekarki i pacjentek, które uważają, że działanie CBA było nieadekwatne i naruszało tajemnicę lekarską.

27.02.2023

W czerwcu ruszą darmowe szczepienia przeciw wirusowi HPV dla dzieci

Pacjent Opieka zdrowotna

Dziewczynki i chłopcy w wieku 12 i 13 lat otrzymają dostęp do bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. W poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że powszechny, dobrowolny i darmowy program szczepień rozpocznie się 1 czerwca tego roku. Dodał, że podpisał już obwieszczenie w tej sprawie.

27.02.2023

Pacjent musi wyrazić jasną zgodę na udzielanie informacji o jego zdrowiu

Pacjent Zawody medyczne RODO

Lekarz nie powinien się domyślać zgody pacjenta na przekazanie informacji o stanie zdrowia innym osobom – konieczne jest złożenie przez pacjenta jasnego oświadczenia w tym zakresie. Sama obecność innej osoby podczas rozmowy z pacjentem, nie oznacza automatycznie, że pacjent chce, aby w obecności tej osoby „opowiadać” o jego stanie zdrowia.

25.02.2023

Fake newsom w zdrowiu sprzyja słaby dostęp do systemowej opieki

Pacjent Zawody medyczne

Zdrowie jest jednym z trzech obszarów najbardziej podatnych na rozpowszechnianie fałszywych informacji. Rzetelne wiadomości medyczne giną w gąszczu "klikalnych" doniesień o niesprawdzonych rozwiązaniach, w tym cudownych terapiach. Zasięgom fake newsów w ochronie zdrowia sprzyja utrudniony dostęp do lekarzy i diagnostyki, a szwankuje też edukacja zdrowotna.

25.02.2023

Lekarz zapyta cierpiącego pacjenta, jak bardzo go boli

Pacjent Opieka zdrowotna

Przychodnie będą miały obowiązek prowadzenia terapii bólu, u wszystkich pacjentów, którzy na niego cierpią. Lekarze będą obowiązkowo dokonywać oceny natężenia bólu i jego wpływu na jakość życia chorego. Na dostosowanie się do nowych przepisów wprowadzających jednolity standard postępowania z cierpiącym pacjentem podmioty lecznicze dostały pół roku.

24.02.2023

Równi i równiejsi w niewydolnym publicznym systemie ochrony zdrowia

Pacjent Zawody medyczne

Prawo co prawda gwarantuje równy dostęp do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, jednak rzeczywistość się z nim rozmija. Nie chodzi jedynie o wizyty w gabinetach lekarskich, poza kolejnością, znajomych i rodziny, ale o niewydolny system i wykluczenie mieszkańców mniejszych miejscowości, którzy do specjalisty nie mają po prostu czym dojechać.

23.02.2023

Prywatny sektor medyczny łapie zadyszkę w pocovidowych realiach

Pacjent Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna

Kolejki do specjalistów wydłużają się również w prywatnych placówkach ochrony zdrowia. Z dodatkowych ubezpieczeń korzysta coraz więcej pacjentów, którzy nie mogą doczekać się świadczeń w ramach NFZ. Dlatego większość towarzystw ubezpieczeniowych skupia się obecnie na maksymalnym skróceniu czasu oczekiwania na wizyty i badania. Zmienia się także oferta, która jest rozszerzana o profilaktykę i ubezpieczenia szpitalne.

22.02.2023

Dr Lewandowska: Psychiatrię środowiskową dla dzieci budujemy od podstaw

Pacjent Opieka zdrowotna

Trzeba uczciwie powiedzieć, że do tej pory psychiatrii środowiskowej dla dzieci i młodzieży generalnie nie było. Co prawda mówimy o reformie, ale ja mam poczucie, że dopiero od podstaw budujemy pewną strukturę – mówi dr n. med. Aleksandra Lewandowska, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży. Wskazuje też na potrzebę koordynacji działań podejmowanych przez różne instytucje.

21.02.2023

Klinika hematologii we Wrocławiu z europejskim certyfikatem

Pacjent Opieka zdrowotna

Certyfikat potwierdzający europejskie standardy opieki nad dorosłymi chorymi na hemofilię i inne rzadkie skazy krwotoczne otrzymała Klinika Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Przyznały go European Association for Haemophilia and Allied Disorders (EAHAD) oraz European Hemophilia Consortium (EHC). Dotąd certyfikaty miały dwa ośrodki z Warszawy.

20.02.2023