Coraz więcej sztucznej inteligencji w medycynie, ale nie zastąpi relacji lekarz-pacjent

Pacjent Opieka zdrowotna

Boty i sztuczna inteligencja w medycynie mogą wspierać pracę personelu na przykład w diagnostyce, ale nie zastąpią relacji lekarza i pacjenta, kluczowej w procesie leczenia. Tymczasem czasu na kontakt z pacjentem w niewydolnym systemie - publicznym, ale i prywatnym - jest coraz mniej. Tu z kolei jest pole do działania dla technologii, które personalizują kontakt na linii lekarz-pacjent.

15.02.2023

Polski instytut zbada innowacyjną terapię dla dzieci chorych na glejaka

Pacjent Opieka zdrowotna

Celem badania finansowanego przez Agencję Badań Medycznych jest umożliwienie przeprowadzenia dzieciom z rozlanym glejakiem pnia mózgu (DIGP) diagnostyki i ukierunkowanego leczenia w Polsce. Do tej pory podobne badania były dostępne tylko w Europie i USA. Udział w nich polskich pacjentów odbywał się często z inicjatywy rodziców i wiązał z ponoszonymi przez nich wysokimi kosztami.

14.02.2023

Pacjenci na wózkach ważą się u weterynarza i w masarniach

Pacjent Opieka zdrowotna

Osoby poruszające się na wózkach nie wiedzą ile ważą, bo przychodnie i szpitale nie mają odpowiednich wag. Tymczasem ważenie to istotny element diagnostyki, który może decydować o leczeniu i o ocenie stanu zdrowia. Jest to także świadczenie zdrowotne, które zgodnie z przepisami, powinno się odbywać z poszanowaniem godności pacjenta – a z tym też jest duży problem.

14.02.2023

Organizacje pacjentów chcą debaty o Krajowej Sieci Onkologicznej

Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie

Syntetyczny raport końcowy z pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO) nie potwierdza skuteczności rozwiązań zastosowanych w sieci i nie przemawia za wprowadzeniem KSO na terenie całego kraju - uważają organizacje pacjenckie, które od dawna domagały się upublicznienia całościowego raportu z pilotażu KSO. Syntetyczny raport końcowy w ostatnich dniach opublikowało Ministerstwo Zdrowia.

13.02.2023

Dolnoślązacy przebadali się w ramach Kampanii „Rak Chadza Wspak”

Pacjent

Ponad 13 tys. mieszkańców Dolnego Śląska wzięło udział w badaniach profilaktycznych w ramach Kampanii „Rak Chadza Wspak” – kolejni mają na to szansę. – Bardzo zależy nam, by trafiali do nas pacjenci we wczesnym stadium choroby nowotworowej, kiedy szanse na przeżycie są największe i temu służą również badania profilaktyczne – mówi dr Ireneusz Pawlak, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.  

13.02.2023

Polacy źle się odżywiają w miejscu pracy 

Pacjent BHP

Pracownicy mają często błędny obraz własnych nawyków żywieniowych. Analiza częstotliwości spożycia konkretnych kategorii produktów pokazuje, że dieta większości respondentów ma niskie natężenie cech prozdrowotnych – to niebezpieczna sytuacja – fałszywe przekonanie o wysokiej jakości diety nie będzie prowadzić do poprawy jej jakości – wskazują eksperci.

12.02.2023

Groźny dla dzieci wirus RSV będzie pod większą kontrolą

Pacjent Opieka zdrowotna

Po wykryciu ogniska epidemicznego wirusa RSV na oddziale, szpital będzie mógł zakazać odwiedzin. Wirus ten zostanie bowiem objęty przepisami ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Ponadto Ministerstwo Zdrowia doprecyzowuje przepisy dotyczące zgłaszania do Sanepidu pozytywnych wyników szybkich testów antygenowych wykrywających grypę i wirusa RSV.

11.02.2023

Rejestr zdarzeń niepożądanych według lekarzy: anonimowy i bez sankcji

Pacjent Zawody medyczne Zarządzanie

Zgodnie z projektem Naczelnej Izby Lekarskiej zgłoszenie zdarzenia niepożądanego do rejestru mogłoby się odbywać anonimowo i bez wskazywania konkretnych osób biorących w nim udział. Samorząd lekarski proponuje też zasadę no-fault, czyli przepis odnoszący się do Kodeksu karnego w zakresie odpowiedzialności za nieumyślne spowodowanie uszczerbku na zdrowiu podczas wykonywania świadczeń zdrowotnych.

09.02.2023

Tajny sprzęt dla osób z niepełnosprawnościami za 200 mln zł

Pacjent

Centralna wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, wyrobów medycznych i technologii asystujących dla osób z niepełnosprawnościami ma działać w ramach programu PFRON. W zeszłym tygodniu Rada Nadzorcza zatwierdziła program. Na razie wiadomo, że zakupiono sprzęt za 200 mln zł, który znajduje się w magazynie Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w Ełku. Nie jest znana lista, gdyż RARS dokonywał zakupów pod klauzulą tajności.

09.02.2023

Raportowanie zdarzeń niepożądanych nie musi oznaczać ścigania lekarzy

Prawo karne Pacjent Zawody medyczne Zarządzanie

System zgłaszania zdarzeń niepożądanych nie powinien narażać personelu medycznego na sankcje, ale zapewniać anonimowość i dobrowolność. Takie są zalecenia i rekomendacje Rady Unii Europejskiej i Rady Europy. Polski projekt ustawy o jakości w ochronie zdrowia nie tylko ich nie uwzględnia, ale wprowadza przepisy, które zdaniem sejmowych prawników powinny trafić do Kodeksu karnego.

08.02.2023

Blokowanie zamiany leków może się odbić na zdrowiu pacjenta

Pacjent Farmacja

Ministerstwo Zdrowia nie chce, aby lekarz mógł blokować możliwość wydania pacjentowi zamiennika leku w aptece. Chodzi o oznaczenie: "nie zamieniać" lub "NZ". Jeśli lekarz umieści je na recepcie, farmaceuta nie może zaproponować innego, na przykład tańszego leku. I chociaż przepis może być korupcjogenny, to ma uzasadnienie ze względów medycznych. Na przykład, gdy pacjent ze względu na uczulenie, ma bardzo precyzyjnie dobraną terapię.

07.02.2023

Pacjenci zgłaszają Rzecznikowi Praw Pacjenta problemy z kartą DiLO

Pacjent Opieka zdrowotna

Zgłoszenia do Biura Rzecznika Praw Pacjenta dotyczyły odmowy lekarza wystawienia karty DiLO - diagnostyki i leczenia onkologicznego -na prośbę pacjenta, czy odsyłania pacjentów do innych podmiotów po wystawienie karty. Organizacje pacjenckie zwracają zaś uwagę, że obecnie obok tych formalnych problemów, największy stanowi terminowość diagnostyki.

06.02.2023

Lekarz wystawiający „L4 w 5 min” naraża się na zarzuty korupcyjne

Pacjent Zawody medyczne

Jeśli konsultacja lekarska nie ma faktycznie miejsca, to przekazanie płatności za zwolnienie lekarskie można potraktować jako przekazanie łapówki za wystawienie dokumentu przez osobę pełniącą funkcję publiczną – ostrzegają prawnicy. Za przyjęcie łapówki grozi od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Karalne jest także udzielanie korzyści majątkowych osobie pełniącej funkcje publiczne.

06.02.2023

Wychowawca w ośrodkach dla młodzieży coraz częściej zastępuje pielęgniarkę

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Młodzieżowe ośrodki socjoterapii (MOS) i młodzieżowe ośrodki wychowawcze (MOW) nie zatrudniają pielęgniarek, chociaż ich wychowankowie mają przepisywane leki, w tym psychotropowe, które powinni brać o stałych porach, w tym w nocy. Leki podają więc pedagodzy na podstawie wewnętrznych regulaminów placówek. Problem się nasila, bo zapotrzebowanie na MOS-y jest coraz większe i od coraz wcześniejszych lat dziecka.

03.02.2023

Lekarze mówią o pomocy dzieciom, a NFZ o wyłudzeniu refundacji mleka

Pacjent

Sprawą ordynacji mleka dla dzieci zajmuje się Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA). NFZ stwierdził, że niezgodnie z zasadami refundacji ze środków publicznych wydano blisko 7,5 mln złotych. Sprawa dotyczy lekarzy, którzy przepisywali starszym dzieciom preparat mlekozastępczy ze zniżką, choć jest on refundowany tylko w pierwszych kilkunastu miesiącach życia. Lekarze mówią, że ratowali tym dzieciom życie.

02.02.2023

Rzecznik sprawdzi, czy krakowski szpital może z braku funduszy wstrzymać leczenie

Pacjent Finansowanie zdrowia

Dyrekcja Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie naruszyła zbiorowe prawa pacjenta, informując o tym, że po 31 marca kontynuowanie leczenia w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowych będzie wstrzymane - uważa rzecznik praw pacjenta, który poinformował w środę o wszczęciu postępowania wobec tej placówki. Szpital Uniwersytecki ma przygotować oświadczenie w tej sprawie.

01.02.2023

Wystartowała loteria, która ma zachęcić do korzystania z programu "Profilaktyka 40 Plus"

Pacjent Opieka zdrowotna

Pula nagród w loterii to 3,5 mln zł, a jeden los można otrzymać za samo wypełnienie ankiety przez Internetowe Konto Pacjenta. Ministerstwo Zdrowia uruchamiając loterię chce zachęcić do wzięcia udziału programie badań "Profilaktyka 40 Plus". Dotychczas bowiem z 20 mln uprawnionych do skorzystania z darmowego pakietu badań skorzystało niewiele ponad 1,5 mln osób.

01.02.2023

W kolejce po życie pacjent onkologiczny czeka coraz dłużej

Pacjent Opieka zdrowotna

W leczeniu onkologicznym spłacamy pandemiczny dług. Przybyło pacjentów, którzy zgłaszają się w bardziej zaawansowanych stadiach choroby, a z danych NFZ wynika, że czas oczekiwania na leczenie wydłużył się. Wyniki niepokoją też w województwach, w których realizowany jest pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO). Ministerstwo Zdrowia mówi o sukcesie tego projektu. Jednak potwierdzających to twardych danych nie udostępnia. 

01.02.2023

Samorząd lekarski nadal walczy o klauzulę no-fault

Pacjent Zawody medyczne

Rządowy projekt ustawy o jakości wypacza ideę prawdziwego no-fault, przekładającego się na bezpieczeństwo leczenia – podkreśla samorząd lekarski. Jego przedstawiciele poinformowali we wtorek, że przekazali parlamentarzystom poprawki do tego rządowego projektu. Jednocześnie Naczelna Rada Lekarska poinformowała o własnym projekcie ustawy w tej sprawie, który jest obecnie konsultowany.

31.01.2023

Skierowanie na fizjoterapię trzeba zarejestrować

Pacjent Opieka zdrowotna

Skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne, wyjątkowo, trzeba zarejestrować w zakładzie rehabilitacji w ciągu 30 dni od wystawienia. Łatwo się pomylić, bo inne skierowania do lekarzy specjalistów nie mają tego ograniczenia. W dodatku niekiedy lokalne systemy umożliwiają rejestrację skierowań po terminie, a o tym, że zabieg się nie odbędzie, pacjent jest informowany w ostatniej chwili.

31.01.2023
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski