Coraz więcej małżonków zawiera umowy ustanawiające rozdzielność majątkową (intercyza). Jednocześnie wielu z nich nadal ma wspólne rachunki bankowe, na które wpłacają środki np. na utrzymanie domu czy spłatę kredytu. Powstaje wówczas wiele wątpliwości, jak traktować takie wpłaty pod względem podatkowym. Środki trafiające na wspólny rachunek, zwłaszcza jeśli są to znaczne kwoty, mogą być uznane za darowiznę. 

Darowiznę od małżonka też trzeba zgłosić fiskusowi

Wpłata od małżonka może być opodatkowana podatkiem od spadków i darowizn. Jest jednak sposób, by uniknąć daniny, co potwierdza dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 30 sierpnia 2024 r. (nr 0111-KDIB2-2.4015.106.2024.1.DR). Sprawa dotyczyła kobiety, która ma z mężem rozdzielność majątkową, ale utrzymują wspólny rachunek bankowy. W 2023 r. podpisali nienotarialną umowę darowizny, na podstawie której mąż przekazał jej kwotę ponad 700 tys. zł, pochodzącą ze sprzedaży jego domu, który nie wchodził do majątku wspólnego. Pieniądze trafiły na wspólne konto, z którego kobieta przelała ponad połowę tej sumy na rachunek dewelopera - na poczet realizacji umowy na zakup domu.

Urząd skarbowy miał wątpliwości co do rozliczenia tej kwoty. Kobieta wystąpiła więc o interpretację, czy może skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Dyrektor KIS potwierdził, że tak. Zaznaczył, że środki otrzymane od męża są darowizną podlegającą ustawie o podatku od spadków i darowizn. Kobiecie przysługuje jednak zwolnienie z daniny, na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy, przewidziane dla osób należących do I grupy podatkowej. 

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zaloguj się!
Nie masz jeszcze konta na Moje Prawo.pl? Załóż konto