Po latach wahań i zmian fiskus stawia sprawę jasno – darowizna nie może być w gotówce, nawet jeśli obdarowany sam wpłaci ją na konto bankowe. Obdarowany skorzysta ze zwolnienia tylko pod warunkiem, że to darczyńca przeleje pieniądze bezpośrednio na jego konto. Wiele rodzin wciąż wpada przez to w pułapkę, co oznacza konieczność zapłaty podatku. Jeszcze większe problemy mają rodziny, które przy zakupie nieruchomości przekazują darowiznę bezpośrednio na rachunek sprzedającego, z pominięciem konta osoby obdarowanej. 

Pułapka na otrzymujących gotówkę

Kwestię darowizny w gotówce przedstawia najnowsza interpretacja z 24 maja 2024 r. (nr 0111-KDIB2-3.4015.56.2024.3.JKU). Z pytaniem wystąpiła kobieta, która w 2023 r. otrzymała od rodziców. Rodzice najpierw wypłacili pieniądze ze swojego rachunku i przekazali córce gotówkę, którą ona sama wpłaciła pieniądze na konto osobiste. Z operacji bankowych wynika wiec dokładnie, skąd pochodzą pieniądze. Kobieta spisała z rodzicami umowę darowizny i zgłosiła otrzymanie pieniędzy do urzędu skarbowego na druku SD-Z2, by skorzystać ze zwolnienia z podatku.

Z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn wynika, że w przypadku gdy przedmiotem darowizny są środki pieniężne, dla skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania konieczne jest spełnienie trzech warunków:

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zaloguj się!
Nie masz jeszcze konta na Moje Prawo.pl? Załóż konto