Nadanie statutu Urzędowi Komisji Nadzoru Finansowego.

ZARZĄDZENIE Nr 15
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 4 lutego 2019 r.
w sprawie nadania statutu Urzędowi Komisji Nadzoru Finansowego

Na podstawie art. 14 ustawy z dnia 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym (Dz. U. z 2024 r. poz. 135) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Nadaje się statut Urzędowi Komisji Nadzoru Finansowego, stanowiący załącznik do zarządzenia.
§  2. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 2019 r. 1

ZAŁĄCZNIK

STATUT URZĘDU KOMISJI NADZORU FINANSOWEGO

§  1. 
1. 
Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego, zwanym dalej "Urzędem Komisji", kieruje Przewodniczący Komisji przy pomocy Zastępców Przewodniczącego Komisji oraz dyrektora generalnego, dyrektorów zarządzających i dyrektorów komórek organizacyjnych.
2. 
Przewodniczący Komisji może udzielać pracownikom Urzędu Komisji pełnomocnictw i upoważnień w zakresie przysługujących mu uprawnień.
§  2. 
1. 
W skład Urzędu Komisji wchodzą następujące komórki organizacyjne:
1)
Centrum Analiz Danych Nadzorczych;
2)
Departament Administracji;
3)
Departament Analiz Ekonomicznych;
4)
Departament Audytu Wewnętrznego;
5)
Departament Bankowości Komercyjnej;
6)
Departament Bankowości Równoległej;
7)
Departament Bankowości Spółdzielczej;
8)
Departament Bezpieczeństwa i Ochrony Informacji;
9)
Departament Compliance;
10)
Departament Cyberbezpieczeństwa;
11)
Departament Finansów;
12)
Departament Firm Inwestycyjnych;
13)
Departament Funduszy Inwestycyjnych i Funduszy Emerytalnych;
14)
Departament Informatyki;
15)
Departament Infrastruktury i Obrotu Giełdowego;
16)
Departament Innowacji Finansowych FinTech;
17)
Departament Inspekcji Bankowych;
18)
Departament Inspekcji Ubezpieczeniowych;
19)
Departament Instytucji Pożyczkowych;
20)
Departament Komunikacji Społecznej;
21)
Departament Licencji Bankowych;
22)
Departament Licencji Ubezpieczeniowych;
23)
Departament Nadzoru nad Systemem Zarządzania i Dystrybucją Ubezpieczeń;
24)
Departament Nadzoru Ubezpieczeniowego;
25)
Departament Postępowań Sankcyjnych;
26)
Departament Prawny;
27)
Departament Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy;
28)
Departament Rozwoju Regulacji;
29)
Departament Spółek Publicznych;
30)
Departament Spraw Karnych;
31)
Departament Strategii i Efektywności Organizacyjnej;
32)
Departament Współpracy Międzynarodowej;
33)
Departament Zakupów;
34)
Departament Zarządzania Zasobami Ludzkimi;
35)
Gabinet Komisji;
36)
Zespół Nadzoru nad Rynkiem Kryptoaktywów;
37)
Zespół Nadzoru nad Rynkiem Wtórnym Nieobsługiwanych Kredytów.
2. 
W skład Urzędu Komisji wchodzą także utworzone przez Przewodniczącego Komisji samodzielne zespoły oraz samodzielne stanowiska pracy.
§  3. 
1. 
Przewodniczący Komisji, w drodze zarządzenia, nadaje regulamin organizacyjny Urzędu Komisji, w którym określa zasady organizacji i funkcjonowania Urzędu Komisji oraz podział zadań pomiędzy komórki organizacyjne, o których mowa w § 2.
2. 
Regulamin organizacyjny Urzędu Komisji może określać piony obejmujące co najmniej dwie komórki organizacyjne, o których mowa w § 2.
3. 
O nadaniu regulaminu organizacyjnego Urzędu Komisji oraz o jego zmianach Przewodniczący Komisji niezwłocznie zawiadamia Prezesa Rady Ministrów.
§  4. 
1. 
Przewodniczący Komisji, w drodze zarządzenia, określa bezpośrednią podległość pionów, o których mowa w § 3 ust. 2, oraz komórek organizacyjnych, które nie wchodzą w skład pionów, Przewodniczącemu Komisji, Zastępcom Przewodniczącego Komisji oraz dyrektorowi generalnemu.
2. 
Pionami, o których mowa w § 3 ust. 2, kierują dyrektorzy zarządzający.
3. 
W przypadku nieobsadzenia stanowiska dyrektora zarządzającego pionem kieruje bezpośrednio Przewodniczący Komisji, Zastępca Przewodniczącego Komisji albo dyrektor generalny, stosownie do podległości wynikającej z zarządzenia, o którym mowa w ust. 1, albo wskazany przez Przewodniczącego Komisji dyrektor komórki organizacyjnej, o której mowa w § 2 ust. 1.
4. 
Komórkami organizacyjnymi, o których mowa w § 2 ust. 1, kierują dyrektorzy.
5. 
(uchylony).
§  5. 
1. 
W komórkach organizacyjnych, o których mowa w § 2 ust. 1, mogą być wyodrębniane zespoły, sekcje oraz samodzielne stanowiska pracy.
2. 
Szczegółowy zakres zadań oraz organizację wewnętrzną komórek organizacyjnych, o których mowa w § 2, określają regulaminy wewnętrzne ustalane, w drodze zarządzenia, przez Przewodniczącego Komisji.
§  6. 
Przewodniczący Komisji może, w drodze zarządzenia, tworzyć komitety, rady lub zespoły jako organy pomocnicze lub opiniodawczo-doradcze o charakterze stałym lub doraźnym, określając ich nazwę, skład osobowy, zakres zadań i tryb działania.
1 Niniejsze zarządzenie było poprzedzone zarządzeniem nr 111 Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 października 2017 r. w sprawie nadania statutu Urzędowi Komisji Nadzoru Finansowego (M.P. poz. 947 oraz z 2018 r. poz. 103 i 1006), które traci moc z dniem 1 kwietnia 2019 r. zgodnie z art. 47 ust. 1 ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem nadzoru nad rynkiem finansowym oraz ochrony inwestorów na tym rynku (Dz. U. poz. 2243).

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024