Ankieta dostępna jest TU.

Od lipca 2015 r. każdej pacjentce podczas porodu przysługuje możliwość nieodpłatnego skorzystania ze znieczulenia zewnątrzoponowego. - Niestety jednak, jak wynika z danych udostępnionych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie naturalnym stosowane jest sporadycznie - zauważa biuro RPP. 

 

Dlatego w sierpniu 2023 r. biuro RPP wystąpiło do 245 podmiotów leczniczych na terenie całego kraju w celu ustalenia jakie są powody niestosowania znieczuleń zewnątrzoponowych oraz jakie formy znieczulenia podczas porodu naturalnego mogą uzyskać pacjentki. Szpitale przekazały stanowiska w sprawie, które obecnie są przez nas analizowane.

Czytaj także na Prawo.pl: Dostęp do znieczulenia podczas porodu - według MZ anestezjologów ma być więcej
- O opiece okołoporodowej i problemach z jakimi spotykają się kobiety w ciąży i połogu rozmawialiśmy także z organizacjami pacjentów m.in. Koalicją dla wcześniaka, Matkowe Love, Rodzić Po Ludzku oraz Matecznikiem - zaznaczono. 

Ankieta o doświadczeniu porodu

- Analizując stan opieki okołoporodowej w Polsce nie możemy jednak zapominać o głosie samych pacjentek. To ich doświadczenia, ich historie związane z porodem i łagodzeniem bólu, stanowią dla Rzecznika Praw Pacjenta najważniejsze źródło informacji. Opieka okołoporodowa powinna być dostosowana przede wszystkim do ich potrzeb. Mamy nadzieję, że głos pacjentek pomoże nam zidentyfikować obszary w opiece okołoporodowej, które wymagają poprawy - zauważa biuro RPP

- Chcą poznać doświadczenia kobiet w trakcie porodu przygotowaliśmy ankietę, którą kierujemy do pacjentek by zobaczyć, jak wygląda z ich perspektywy stosowanie podczas porodów naturalnych znieczuleń, jakie jest podejście pacjentek do znieczuleń podczas porodu oraz jakim doświadczeniem był dla nich poród. Pozyskane dane pozwolą nam lepiej ukierunkować działania w celu podniesienia jakości opieki okołoporodowej - podkreślono.