Katarzyna Nocuń

Katarzyna Nocuń

Całe życie zawodowe związana z dziennikarstwem newsowym i prawnym. Relacjonowała wydarzenia społeczne i polityczne, w tym zmiany w prawie dotyczące ochrony zdrowia i samorządu dla Polskiej Agencji Prasowej. W „Dzienniku Gazecie Prawnej” była redaktorem działu Samorząd i Administracja, w którym pisała m.in. o ochronie środowiska. Laureatka konkursu „Eko Dziennikarz” Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej za teksty o gospodarce odpadami.

Kontakt: katarzyna.nocun@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Lekarz rezydent znów zarobi więcej niż specjalista na etacie

Zawody medyczne

Wynagrodzenie zasadnicze lekarza rezydenta znów zbliży się do minimalnej płacy lekarza specjalisty. Jeśli dodać do niego bon dla rezydenta specjalizacji deficytowej, to będzie wyższe. Wypycha to lekarzy na kontrakty, na których mogą liczyć na wyższe zarobki, choć kosztem przywilejów wynikających z prawa pracy. Odbija się to rykoszetem na szpitalach, które w skrajnych sytuacjach płacą krocie, by lekarza zatrzymać.

01.07.2024

Psychologowie w końcu z samorządem - opublikowano projekt nowej ustawy

Pacjent Zawody medyczne

Nie będzie korekty, ale nowa ustawa regulująca wykonywanie zawodu psychologa. Powołany ma zostać w końcu niezależny samorząd zawodowy i powstać określony zamknięty katalog usług psychologicznych. Samorząd będzie mógł karać dyscyplinarnie, w tym pozbawiać prawa wykonywania zawodu. Za udzielanie świadczeń psychologicznych przez osobę nieposiadającą prawa wykonywania zawodu psychologa będzie groziła odpowiedzialność karna - obecnie przepis ten jest martwy.

28.06.2024

W lipcu wzrosną pensje minimalne w ochronie zdrowia

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Minimalna pensja lekarza ze specjalizacją od lipca 2024 r. to blisko 10,4 tys. zł brutto. Wzrosną też minimalne wynagrodzenia zasadnicze farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych i pielęgniarek. W najkorzystniejszym wariancie dla tych zawodów będzie to ponad 9,2 tys. zł brutto. To wyzwanie - nie tylko dla szpitali. Wynagrodzenia pochłaniają lwią część wzrostu nakładów na ochronę zdrowia.

28.06.2024

Profilaktyka 40 Plus. Program przedłużony do końca 2024 r.

Pacjent Opieka zdrowotna

Lekarze przekonują o skuteczności programu Profilaktyka 40 Plus, na który składają się podstawowe badania finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Po pandemicznej wyrwie w dostępie do opieki zdrowotnej miał skłonić do powrotu do badania się. Skorzystało z niego jednak zaledwie 12 proc. uprawnionych. Miał zakończyć się w czerwcu. Ministerstwo Zdrowia przedłużyło go do końca 2024 roku.

27.06.2024

Egzamin egzaminowi nierówny. Nowe pomysły na LEK

Zawody medyczne

Lekarski Egzamin Końcowy (LEK) wymaga korekt - tu jest konsensus. Zdawalność na poziomie 99 proc. każe pytać, czy to jeszcze egzamin. Najbardziej kontrowersyjnym elementem reformy będzie wskaźnik korygujący, który pozwoli porównać wynik starego i nowego LEK-u. Punktacja jest bowiem przepustką do specjalizacji i elementem rankingu uczelni z kierunkami lekarskimi. W izbie lekarskiej słyszymy, że LEK na nowych zasadach mógłby najwcześniej obowiązywać jesienią 2025 r., a najpóźniej wiosną 2026 r.

21.06.2024
1  2  3  4  5  6  7  8  9    162