Otyłość - mnóstwo chorych, a lekarzy specjalistów brak

Pacjent Opieka zdrowotna

Chorzy na otyłość to największa grupa pacjentów w Polsce. Tymczasem uczelnie medyczne nie kształcą specjalistów obesitologii, czyli leczenia otyłości. Środowisko medyczne od lat apeluje o zmiany. Na razie bezskutecznie. Polska nie refunduje też żadnego z dostępnych preparatów stosowanych w leczeniu otyłości, zarejestrowanych w Unii Europejskiej. 4 marca obchodzony jest Światowy Dzień Otyłości.

04.03.2023

Opieka paliatywna nad dzieckiem powinna uwzględniać wsparcie dla rodziny

Pacjent Opieka zdrowotna

Nie ma oddzielnie wycenionej opieki stacjonarnej w hospicjach dla dzieci i dorosłych. Tymczasem opieka nad ciężko chorymi dziećmi stawia inne wyzwania niż nad dorosłymi. W przypadku takiej opieki, wsparcie powinna dostać także rodzina terminalnie chorego dziecka – wówczas przepisy byłyby zgodne z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia.

03.03.2023

NIK wykryła podwójne finansowanie świadczeń zdrowotnych

Wymiar sprawiedliwości Pacjent Opieka zdrowotna

Za te same świadczenia udzielone 80 osobom zapłaciły i NFZ, i władze województwa. W jednej z kontrolowanych placówek zdrowotnych podwójne finansowanie dotyczyło ponad 63 proc. pacjentów korzystających z programu rehabilitacyjno-edukacyjnego. Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, by skutecznie wyeliminować takie praktyki, konieczna jest zmiana przepisów.

02.03.2023

System automatycznie określi na recepcie poziom refundacji leku

Pacjent Zawody medyczne

Minister zdrowia w czwartek powołał zespół, który przygotuje koncepcję systemu informatycznego, który automatycznie określi na każdej z recept właściwy poziom refundacji dla danego leku. Funkcjonalność, która lekarskim aplikacjom gabinetowym pozwoli z automatu zaciągnąć do recepty każdego pacjenta informację o właściwym poziomie refundacji, powinna powstać jeszcze w tym roku.

02.03.2023

Zakaz sprzedaży napojów energetyzujących dzieciom? Eksperci od zdrowia są za

Pacjent Opieka zdrowotna

Nazwa "napoje energetyzujące" wprowadza w błąd, gdyż są one złudnym źródłem energii. Ich spożywanie to sposób na załatwienie problemów emocjonalnych chemicznie. W dodatku powikłania sercowo-naczyniowe należą do najczęściej występujących wśród spożywających energetyki. Dlatego eksperci - lekarze, dietetycy, psychoterapeuci - popierają pomysł wprowadzenia zakazu ich sprzedaży osobom do 18 roku życia i w szkołach. 

02.03.2023

Wchodzi w życie nowa lista leków refundowanych

Pacjent Farmacja

Od 1 marca 2023 r. zaczyna obowiązywać nowa lista leków refundowanych. Dodano 92 nowe produkty lub wskazania. 36 produktów lub wskazań wypadło z nowej listy w stosunku do poprzedniej. Pacjenci mniej dopłacą m.in. do leków na schizofrenię, za lek na astmę przy przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. W refundacji aptecznej finansowane będą trzy nowe leki.

01.03.2023

Biedne gminy nie szczepią przeciwko HPV - ma to zmienić powszechny program

Samorząd terytorialny Pacjent Opieka zdrowotna

Dzieci nie mają równego dostępu do bezpłatnych szczepień przeciwko HPV – wynika z kwerendy Prawo.pl. Duże miasta wydają na nie miliony złotych, a im mniejsza gmina, tym trudniej o pieniądze. W dodatku szczepionka jest dostępna w różnym zakresie. Na przykład nie wszędzie gminne programy obejmują chłopców. Szanse dzieci na profilaktykę w tym zakresie ma wkrótce wyrównać powszechny program zapowiedziany przez Ministerstwo Zdrowia.

01.03.2023

Drakońskie kary mają uporządkować handel suplementami diety

Pacjent Rynek i konsument Farmacja

Suplementy diety będą musiały zniknąć z półek w pobliżu "okienek" w aptekach, a także kas na stacjach benzynowych i w marketach. Za naruszenie przepisów opierających się na nieprecyzyjnych definicjach i przy braku kryteriów stosowanych podczas kontroli ma grozić od 10 tys. zł do 1 mln zł. W dodatku w konsekwencji proponowanych przez Ministerstwo Zdrowia zmian, w sklepach łatwiej będzie reklamować leki OTC niż suplementy diety - zauważają eksperci. 

28.02.2023

RPO interweniuje w sprawie działań CBA w gabinecie ginekologicznym

Prawo karne Pacjent Zawody medyczne

Po przeszukaniu gabinetu ginekologicznego funkcjonariusze CBA zabezpieczyli dokumentację medyczną i wszystkie karty leczonych tam pacjentek z ostatnich niemal 30 lat. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Prokuratury Regionalnej w Szczecinie o wyjaśnienia. To reakcja na skargi lekarki i pacjentek, które uważają, że działanie CBA było nieadekwatne i naruszało tajemnicę lekarską.

27.02.2023

W czerwcu ruszą darmowe szczepienia przeciw wirusowi HPV dla dzieci

Pacjent Opieka zdrowotna

Dziewczynki i chłopcy w wieku 12 i 13 lat otrzymają dostęp do bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. W poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że powszechny, dobrowolny i darmowy program szczepień rozpocznie się 1 czerwca tego roku. Dodał, że podpisał już obwieszczenie w tej sprawie.

27.02.2023

Fake newsom w zdrowiu sprzyja słaby dostęp do systemowej opieki

Pacjent Zawody medyczne

Zdrowie jest jednym z trzech obszarów najbardziej podatnych na rozpowszechnianie fałszywych informacji. Rzetelne wiadomości medyczne giną w gąszczu "klikalnych" doniesień o niesprawdzonych rozwiązaniach, w tym cudownych terapiach. Zasięgom fake newsów w ochronie zdrowia sprzyja utrudniony dostęp do lekarzy i diagnostyki, a szwankuje też edukacja zdrowotna.

25.02.2023

Pacjent musi wyrazić jasną zgodę na udzielanie informacji o jego zdrowiu

Pacjent Zawody medyczne RODO

Lekarz nie powinien się domyślać zgody pacjenta na przekazanie informacji o stanie zdrowia innym osobom – konieczne jest złożenie przez pacjenta jasnego oświadczenia w tym zakresie. Sama obecność innej osoby podczas rozmowy z pacjentem, nie oznacza automatycznie, że pacjent chce, aby w obecności tej osoby „opowiadać” o jego stanie zdrowia.

25.02.2023

Lekarz zapyta cierpiącego pacjenta, jak bardzo go boli

Pacjent Opieka zdrowotna

Przychodnie będą miały obowiązek prowadzenia terapii bólu, u wszystkich pacjentów, którzy na niego cierpią. Lekarze będą obowiązkowo dokonywać oceny natężenia bólu i jego wpływu na jakość życia chorego. Na dostosowanie się do nowych przepisów wprowadzających jednolity standard postępowania z cierpiącym pacjentem podmioty lecznicze dostały pół roku.

24.02.2023

Równi i równiejsi w niewydolnym publicznym systemie ochrony zdrowia

Pacjent Zawody medyczne

Prawo co prawda gwarantuje równy dostęp do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, jednak rzeczywistość się z nim rozmija. Nie chodzi jedynie o wizyty w gabinetach lekarskich, poza kolejnością, znajomych i rodziny, ale o niewydolny system i wykluczenie mieszkańców mniejszych miejscowości, którzy do specjalisty nie mają po prostu czym dojechać.

23.02.2023

Prywatny sektor medyczny łapie zadyszkę w pocovidowych realiach

Pacjent Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna

Kolejki do specjalistów wydłużają się również w prywatnych placówkach ochrony zdrowia. Z dodatkowych ubezpieczeń korzysta coraz więcej pacjentów, którzy nie mogą doczekać się świadczeń w ramach NFZ. Dlatego większość towarzystw ubezpieczeniowych skupia się obecnie na maksymalnym skróceniu czasu oczekiwania na wizyty i badania. Zmienia się także oferta, która jest rozszerzana o profilaktykę i ubezpieczenia szpitalne.

22.02.2023

Dr Lewandowska: Psychiatrię środowiskową dla dzieci budujemy od podstaw

Pacjent Opieka zdrowotna

Trzeba uczciwie powiedzieć, że do tej pory psychiatrii środowiskowej dla dzieci i młodzieży generalnie nie było. Co prawda mówimy o reformie, ale ja mam poczucie, że dopiero od podstaw budujemy pewną strukturę – mówi dr n. med. Aleksandra Lewandowska, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży. Wskazuje też na potrzebę koordynacji działań podejmowanych przez różne instytucje.

21.02.2023

Klinika hematologii we Wrocławiu z europejskim certyfikatem

Pacjent Opieka zdrowotna

Certyfikat potwierdzający europejskie standardy opieki nad dorosłymi chorymi na hemofilię i inne rzadkie skazy krwotoczne otrzymała Klinika Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Przyznały go European Association for Haemophilia and Allied Disorders (EAHAD) oraz European Hemophilia Consortium (EHC). Dotąd certyfikaty miały dwa ośrodki z Warszawy.

20.02.2023

Rzecznik: Pacjent na wózku ma prawo do zważenia się

Pacjent Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Placówka medyczna powinna zapewnić pacjentowi z niepełnosprawnością możliwość dokonania pomiaru wagi ciała - przypomina Biuro Rzecznika Praw Pacjenta. Jeśli jest to możliwe, udzielając pomocy w skorzystaniu z klasycznej wagi, a w przypadku, gdy stan zdrowia pacjenta to uniemożliwi, powinna zapewnić wagę platformową lub krzesełkową - zaznacza.  

20.02.2023

Witamina wlana do żyły - naciąganie klientów i wielki biznes

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

"Kliniki", "instytuty" i "centra", które przekonują, że dzięki wlewom witaminowym wspomogą powrót do zdrowia, w tym nawet leczenie chorób onkologicznych czy alergii, żerują na naiwności klientów i ryzykują ich zdrowiem. Kontrola nad rynkiem tych usług pozostawia wiele do życzenia. Nie oznacza to jednak, że lekarze i pielęgniarki firmujący i wykonujący wlewy witaminowe, bez wskazań medycznych, nie ryzykują odpowiedzialnością zawodową. 

20.02.2023

SN: Renta dla osoby poszkodowanej wypadkiem przed wydaniem wyroku nie przysługuje

Prawo cywilne Pacjent

W ocenie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego nieprawidłowe jest zasądzenie renty po wypadku drogowym za okres poprzedzający wydanie wyroku przez sąd I instancji. Celem renty jest kompensowanie szkody przyszłej i ciągłej. Kompensacja szkody powstałej w okresie poprzedzającym zasądzenie renty w skonkretyzowanej wysokości następuje wyłącznie przez zapłatę odszkodowania.

20.02.2023