Narodowy Program Chorób Układu Krążenia (NPChUK) to program wieloletni na lata 2022-2032 wprowadzający kompleksowe zmiany w polskiej kardiologii i dziedzinach pokrewnych związanych z chorobami układu krążenia (ChUK). Jego głównym celem jest obniżenie zachorowalności i umieralności z powodu ChUK. Realizacja programu docelowo ma przyczynić się do zmniejszenia częstości występowania w populacji Polskiej klasycznych czynników ryzyka tych chorób, takich jak: nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu, zaburzenia lipidowe, otyłość, cukrzyca. Poprawić ma się także jakość życia pacjentów, zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu leczenia. Program ma zapewnić obywatelom równy i adekwatny do potrzeb dostęp do wysokiej jakości świadczeń zdrowotnych przez przyjazny, nowoczesny i efektywny system ochrony zdrowia. 

Odejście od rocznych harmonogramów 

Zmiany przyjęte na wtorkowym posiedzeniu rządu mają głównie charakter techniczny i zakładają odstąpienie od sporządzania rocznych harmonogramów i wprowadzenie jednego zbiorczego harmonogramu NPChUK na lata 2022‒2032. Będzie on aktualizowany w przypadku konieczności wprowadzenia zasadnych zmian w NPChUK i zaistnienia potrzeby modyfikacji terminów wdrażania działań. Odejście od sporządzania harmonogramu każdego roku wdrażania NPChUK ma pozwolić na przyjęcie długoletniej perspektywy i nie będzie wymagało corocznych zmian uchwały. Natomiast na bazie przyjętego harmonogramu NPChUK, rokrocznie, przy udziale pełnomocnika ministra zdrowia ds. Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia, będą ustalane zadania priorytetowe do realizacji w danym roku.

Jak wskazano w uzasadnieniu proponowanych zmian, w trakcie pierwszego roku wdrażania NPChUK zaistniała konieczność uszczegółowienia niektórych poddziałań, doprecyzowania ich zakresu bądź połączenia poddziałań zbieżnych. Zmiana wynika z ponownej analizy zakresu działań merytorycznych wobec informacji uzyskanych od komórek organizacyjnych Ministerstwa Zdrowia oraz innych jednostek w trakcie wdrażania NPChUK. Część zmian precyzuje działania związane z wdrażaniem w ramach NPChUK zadań związanych z krajową siecią kardiologiczną, co ułatwi dalsze ogólnokrajowe prace związane z wdrożeniem projektowanej ustawy o krajowej sieci kardiologicznej. Modyfikacja w części „Ramy finansowe programu” odnoszących się do podziału środków finansowych w latach 2025‒2032, polega na wprowadzeniu podziału środków na wydatki na cele inwestycyjne (środki majątkowe) oraz wydatki na cele nieinwestycyjne (środki bieżące) na dany rok, bez określania ich podziału na poszczególne obszary NPChUK, co ma na celu zwiększenie elastyczności w planowaniu wykorzystania środków, adekwatnie do potrzeb.

Czytaj również: Rząd przyjął projekt ustawy o Krajowej Sieci Kardiologicznej