Ustanowienie przez rząd Krajowej Sieci Kardiologicznej (KSK) ma poprawić efektywność leczenia pacjentów. Zdaniem rządu będzie to możliwe dzięki standaryzacji, ujednoliceniu procedur oraz monitorowaniu jakości świadczeń kardiologicznej opieki zdrowotnej.

Trzy poziomy zabezpieczenia

Projekt przewiduje, że podmioty lecznicze, które spełniają kryteria określone w ustawie, utworzą Krajową Sieć Kardiologiczną. KSK zostanie podzielona na trzy poziomy zabezpieczenia opieki kardiologicznej.

  • Na I poziomie zapewniona będzie podstawowa diagnostyka kardiologiczna.
  • Na II poziomie funkcjonować będzie koordynacja i ciągłość opieki kardiologicznej, czyli m.in. kompleksowa diagnostyka kardiologiczna oraz  leczenie, w tym kardiologia interwencyjna i leczenie ostrych zespołów wieńcowych, a także dostęp do rehabilitacji kardiologicznej.
  • Na III poziomie zapewniona będzie koordynacja i ciągłość opieki kardiologicznej oraz realizowane będą najbardziej skomplikowane procedury medyczne, np. kardiochirurgia, rehabilitacja i leczenie powikłań ChUK.

Prezes NFZ będzie przyznawał zakwalifikowanym podmiotom leczniczym status Centrum Doskonałości Kardiologicznej. Będą to jednostki wyspecjalizowane w diagnostyce i leczeniu określonego rodzaju lub grupy jednostek chorobowych ChUK, np. wrodzonych wad serca.

Trzy lata na spełnienie wymagań

Podmioty lecznicze będą miały trzy lata na spełnienie wymagań przystąpienia do KSK na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki kardiologicznej.

  • Pierwsza kwalifikacja zostanie przeprowadzona nie później niż sześć miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.
  • Kwalifikacji ośrodków kardiologicznych będzie dokonywał Prezes NFZ.
  • Kwalifikacja na poszczególne poziomy KSK będzie procesem wystandaryzowanym, opartym na obiektywnych kryteriach, odnoszących się m.in. do liczby i kwalifikacji personelu medycznego oraz potencjału diagnostycznego i terapeutycznego.

Elektroniczna Karta Opieki Kardiologicznej

Wprowadzona zostanie Elektroniczna Karta Opieki Kardiologicznej (e-KOK).  Pozwoli ona na monitorowanie i standaryzację przebiegu leczenia pacjentów. Dokument generowany będzie przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz specjalistów i zastępować będzie skierowanie. Wprowadzenie e-KOK usprawni przepływ informacji między lekarzami i wyeliminuje zbędne biurokratyczne procedury.

Monitorowanie jakości opieki kardiologicznej w ramach KSK będzie prowadzić Narodowy Fundusz Zdrowia.

  • Każdy ośrodek kardiologiczny będzie oceniany na podstawie wskaźników jakości i skuteczności leczenia.
  • Ośrodki kardiologiczne będą publikować roczne raporty dotyczące jakości opieki kardiologicznej.
  • Spełnienie docelowych wskaźników jakości opieki kardiologicznej (najwyższa jakość opieki) będzie wiązało się ze zwiększonym finansowaniem z NFZ.

Utworzona zostaje Krajowa Rada Kardiologiczna, która będzie pełniła funkcję opiniodawczo-doradczą dla ministra zdrowia i prezesa NFZ. Projekt ustawy o Krajowej Sieci Kardiologicznej realizuje reformę zapisaną w Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Więcej o założeniach projektu przeczytaj:  Krajowa Sieć Kardiologiczna ma zapewnić pacjentom kompleksową opiekę

 

Zakładane efekty powstania KSK

  • Zmniejszy się liczba zgonów i powikłań związanych z chorobami układu krążenia. Skróci się także czas oczekiwania na leczenie.
  • Pacjenci będą mieli łatwiejszy dostęp do specjalistycznej opieki, dzięki dobrze działającej sieci ośrodków kardiologicznych i wsparciu koordynatorów opieki kardiologicznej.
  • Standardy diagnostyki i terapii leczenia zostaną ujednolicone w całym kraju.
  • Dostęp do skoordynowanej opieki kardiologicznej będzie bardziej dostępny także w mniejszych miejscowościach – głównie w poradniach specjalistycznych i szpitalach powiatowych.
  • Ograniczone zostanie dublowanie badań i świadczeń oraz poprawi się zarządzanie miejscami w szpitalach i poradniach.