Rzecznik praw obywatelskich (RPO) zwraca uwagę w wystąpieniu do ministra zdrowia na nierówność w dostępie do niezbędnych narzędzi terapeutycznych dla osób dorosłych z cukrzycą typu 1. Z refundacji pomp insulinowych mogą oni skorzystać do 26. roku życia, potem muszą sami zakupić sprzęt, a to koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych. - Tymczasem podawanie insuliny przy użyciu pompy zapewnia chorym bardzo dobre efekty. Mimo że pompa umożliwia prawidłowe wyrównanie glikemii w przypadku wszystkich chorych - co zdecydowanie zmniejsza ryzyko powikłań cukrzycowych, tj. retinopatii, stopy cukrzycowej, dysfunkcji nerek i układu krążenia czy neuropatii - to refundacja jest kierowana wyłącznie do pacjentów poniżej 26. roku życia – wskazuje RPO.
System CGM nie dla każdego
Z kolei refundacja systemu ciągłego monitorowania glikemii – CGM dla osób z cukrzycą typu 1 lub 3 została rozszerzona na osoby po 26. roku życia (wymagające intensywnej insulinoterapii, z nieświadomością hipoglikemii), ale wielu pacjentów nadal nie spełnia kryteriów i musi finansować urządzenie. - Skarżący w pismach do rzecznika podkreślają, że niezbędne jest wydłużenie okresu refundacji pomp insulinowych oraz systemów CGM oraz objęcie nią dorosłych pacjentów, aby zapewnić im ciągłość leczenia na najwyższym poziomie. Za niezbędne uznają także ułatwienie dostępu do nowoczesnych technologii medycznych dla wszystkich pacjentów z cukrzycą typu 1, niezależnie od wieku, co przyczyni się do poprawy jakości ich życia i zmniejszenia ryzyka powikłań – informuje RPO.
Przepisy do poprawy
Rzecznik zwraca także uwagę na niespójność przepisów. Leczenie insuliną z zastosowaniem pompy insulinowej oraz systemów CGM jest świadczeniem gwarantowanym finansowanym ze środków publicznych zgodnie z rozporządzeniem w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Ale te przepisy nie korespondują z rozporządzeniem w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie w zakresie grup osób, którym przysługują produkty wspomagające kontrolę glikemii. Jako przykład RPO podaje, że zgodnie z lp. 23 załącznika nr 5 do rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, system CMG jest skierowany do dzieci i młodzieży do 26. roku życia z cukrzycą typu 1, leczonym za pomocą pompy insulinowej. Tyle tylko, że regulacja nie odnosi się do innej grupy osób, czyli chorych po 26 roku życia z cukrzycą typu 1 lub 3, którym przysługuje system CMG zgodnie z rozporządzeniem w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie.
RPO w związku z tym pyta ministrę zdrowia Izabelę Leszczynę, czy planowana jest zmiana przepisów w tym zakresie.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.