Opieka koordynowana nad pacjentem z cukrzycą wdrażana jest w POZ od 10 miesięcy (przepisy weszły w życie 1 października 2022 r., a umowy najwcześniej były zawierane od 1 listopada 2022 r.). - Obecnie 25 proc. placówek POZ (1450) podpisało umowę z NFZ na realizację opieki koordynowanej. W tym 1018 placówek podpisało umowę na realizowanie ścieżki diabetologicznej – powiedział Maciej Karaszewski, zastępca dyrektora Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej Narodowego Funduszu Zdrowia na ostatnim posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy. To dane z końca czerwca.

Jak podkreślił Maciej Karaszewski, obecnie ok. 250 nowych podmiotów, które chcą przyłączyć się do opieki koordynowanej, czeka na rozpatrzenie wniosków.

Czytaj w LEX: Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego - wpływ na sektor ochrony zdrowia >

 

 

Brak diabetologów hamuje rozwój opieki koordynowanej

Wszystkich placówek POZ jest w Polsce 6100. – Najwięcej podpisało umowy na wszystkie cztery ścieżki możliwe do realizacji w opiece koordynowanej. – Często bywa tak, że placówki najpierw podpisują umowę na jedną ścieżkę, a potem po zorganizowaniu całego procesu, poszerzają umowy o kolejne ścieżki – podkreślił Maciej Karaszewski.

Jak dodał, opieka koordynowana będzie się rozwijać i liczba POZ przystępujących do programu wzrasta z miesiąca na miesiąc o kilkaset.

Częstą barierą dla POZ w zawarciu umowy np. na ścieżkę dla chorych z cukrzycą jest brak dostępu do specjalistów diabetologów czy specjalistów chorób wewnętrznych, którzy mają doświadczenie na oddziale szpitalnym diabetologii lub endokrynologii czy lekarza w trakcie specjalizacji – zaznacza prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej.

Sprawdź w LEX: Czy dziecko z cukrzycą, które korzysta z pompy insulinowej, może uczęszczać do przedszkola ogólnodostępnego? >

Czytaj także na Prawo.pl: NFZ sfinansuje program pilotażowy dla pacjentów z zespołem stopy cukrzycowej

W okresie styczeń – maj 2023 r. wykonano dla pacjentów z cukrzycą sześć tysięcy badań różnego rodzaju i trzy tysiące konsultacji oraz 160 konsultacji lekarz POZ – lekarz specjalista. Trzeba jednak brać poprawkę na te dane, jak podkreślił Maciej Karaszewski, ze względu na ciągły rozwój opieki koordynowanej i przyrastającą co miesiąc liczbę nowych POZ, które ją realizowały.

Sprawdź w LEX: Czy przepisy przewidują obowiązek posiadania i prowadzenia książeczki chorego na cukrzycę? >

 

Opieka kompleksowa nad pacjentem z cukrzycą

Opieka koordynowana daje pacjentowi z cukrzycą możliwość skorzystania z opieki kompleksowej, podczas której jest tworzony indywidualny plan opieki medycznej. – To także większy dostęp do badań diagnostycznych – wskazuje prof. Agnieszka Mastalerz-Migas.

Sprawdź w LEX: Kto odpowiada za dziecko dowożone autobusem szkolnym, które ma cukrzycę i należy mu badać poziom cukru? >

W ramach opieki koordynowanej lekarz podstawowej opieki zdrowotnej współpracuje z lekarzami specjalistami, pielęgniarką POZ i dietetykiem. Zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem, leczeniem i edukacją pacjenta na temat wybranych chorób z czterech ścieżek:

  • kardiologii
  • diabetologii
  • endokrynologii
  • pulmonologii

Sprawdź w LEX: Czy lekarz chory na cukrzycę może pełnić nocny dyżur? >