Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (skierowane do ogłoszenia) obejmuje m.in. dorosłych pacjentów chorujących na cukrzycę – leczonych metodą intensywnej insulinoterapii, a także osoby niewidome i kobiety w ciąży – leczone insuliną. Do tej pory refundacja nowoczesnych systemów monitorowania glikemii metodą skanowania obowiązywała dla dzieci i młodzieży w przedziale wiekowym 4-18 lat, chorujących na cukrzycę typu 1 i 3.

Czytaj także na Prawo.pl: Nowe kryteria refundacyjne terapii stosowanych u pacjentów z cukrzycą typu 2>>

Zwiększenie refundacji – lepsza jakość leczenia cukrzycy w Polsce

– To bardzo dobra wiadomość, bo polscy pacjenci długo czekali na dostęp do tych terapeutycznych innowacji, Rozszerzenie refundacji na systemy ciągłego monitoringu, nie tylko o FGM, ale także o CGM, to bardzo istotny krok w kierunku poprawy jakości leczenia cukrzycy w Polsce – mówi Prawo.pl Mariusz Masiarek, prezes Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą Mojacukrzyca.pl, dodając, że osoby dorosłe, powyżej 18. roku życia będą mogły korzystać z najlepszych rozwiązań, jakie są aktualnie dostępne.

WZORY DOKUMENTÓW w LEX:

 

– Właściwe i skuteczne monitorowanie poziomu cukru we krwi stanowi podstawę do podejmowania codziennych decyzji terapeutycznych, na przykład dawek insuliny, ilości posiłku i rozpoczynania lub zaniechania aktywności fizycznej. Użytkowanie systemów monitorowania glikemii pomaga w wyeliminowaniu, praktycznie do zera, ostrych powikłań – hipoglikemii i hiperglikemii. To z kolei wpływa na zdecydowaną poprawę długofalowych wyników terapii a o to właśnie chodzi w prowadzeniu cukrzycy – tłumaczy Mariusz Masiarek, wskazując, że dobrze kontrolowana cukrzyca to cel każdego pacjenta oraz prowadzącego go lekarza. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że rozszerzenie refundacji to nie tylko bezsprzeczna korzyść dla pacjentów, ale także dla całego systemu ochrony zdrowia. Skuteczne leczenie, to mniej powikłań, mniej hospitalizacji i mniejsze koszty dla budżetu państwa podsumowuje prezes Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą Mojacukrzyca.pl.

Sprawdź odpowiedź w LEX: Czy lekarz chory na cukrzycę może pełnić dyżur medyczny w nocy? >>>

 

 

Monitorowanie glikemii jest ważne

Stałe monitorowanie stężenia glukozy metodą skanowania jest istotnym narzędziem edukacyjnym, usprawniającym współpracę pomiędzy członkami zespołu terapeutycznego i pacjentem. Jak wskazują specjaliści – jest to przełom w kontroli glikemii. Nowoczesne systemy pozwalają bardziej szczegółowo spojrzeć na glikemię – uwalniają chorego od konieczności wielokrotnego nakłuwania opuszek palców w ciągu doby, a także dostarczają wiele więcej informacji o dynamice zmian stężenia glukozy. Poza wskazywaniem aktualnej wartości glikemii, pokazują także trendy zmian i jej całodobowy wykres. Nowe technologie ciągłego monitorowania stężenia glukozy w leczeniu cukrzycy - to większa skuteczność oraz bezpieczeństwo insulinoterapii, przy większym komforcie życia.