Katarzyna Redmerska

Artykuły autora

Koordynator onkologiczny jest, ale bez jasno określonych kompetencji i zadań

Pacjent Opieka zdrowotna

Rolą koordynatorów onkologicznych jest „prowadzenie za rękę” pacjenta przez cały proces leczenia. Tymczasem wciąż nie mają określonych w przepisach kompetencji. Nie sprecyzowano także ich zadań, które według ekspertów - powinny być kompleksowe i obejmować opiekę psychologiczną i wsparcie socjalne pacjenta. Wyzwaniem jest też ustalenie jednolitych standardów, zapewnienie im odpowiednich warunków pracy i szkoleń.

30.05.2023

Testy combo wciąż w użyciu – NFZ nie ma zgłoszeń o braku ich skuteczności

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Jak dotąd Narodowy Fundusz Zdrowia nie otrzymał zgłoszeń dotyczących braku skuteczności tak zwanych testów combo. Wprowadzone w szczycie sezonu zachorowań testy wykrywające wirusy grypy, Sars-Cov-2 i RSV są wciąż finansowane ze środków publicznych. Zrobiło się o nich głośno, gdy specjaliści z Rady Przejrzystości AOTMiT uznali je za nie dość czułe.

12.05.2023

Salowe i sanitariusze upominają się o godną płacę i normy zatrudnienia

Prawo pracy Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Pracownicy niemedyczni domagają się uregulowania norm zatrudnienia. Uważają, że obecnie istnieje ciche przyzwolenie na omijanie przepisów o pensji minimalnej w ochronie zdrowia. Zarządzający szpitalami zmieniają nazwę stanowiska pracownika z "salowej" na "sprzątaczkę", aby uniknąć podniesienia wynagrodzenia. Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia odpowiada, że poprawę sytuacji tej grupy pracowników wymusi ustawa o jakości.

10.05.2023

ChatGPT zda egzamin medyczny, ale przełomu w leczeniu nie przyniesie

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Sukces ChatGPT, który radzi sobie z egzaminami medycznymi, nie zrewolucjonizuje leczenia. Medycyna potrzebuje bowiem wyspecjalizowanych algorytmów trenowanych na zbiorach danych stricte zdrowotnych lub medycznych. Chaty oparte na analizie języka, jak ChatGPT, teoretycznie mogą być natomiast przydatne w formułowaniu zaleceń dla pacjenta na podstawie krótkich wskazówek lekarza.

06.04.2023

Lekarze, edukując w mediach społecznościowych, narażają się na zarzut reklamy

Nowe technologie Zawody medyczne

Lekarze uważają, że ich obecność w mediach społecznościowych jest konieczna, by przeciwdziałać medycznym fake newsom. Przepisy nie zabraniają im co prawda zakładania kont, ale zakazują reklamowania się. Spotykają się więc z zarzutami, że przez prowadzenie profili, także tych edukacyjnych, promują swoją osobę. Od samorządu lekarskiego oczekują doprecyzowania przepisów.

17.03.2023
1  2  3  4  5  6  7  8  9    80
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski