Katarzyna Redmerska

Artykuły autora

Lekarze, edukując w mediach społecznościowych, narażają się na zarzut reklamy

Nowe technologie Zawody medyczne

Lekarze uważają, że ich obecność w mediach społecznościowych jest konieczna, by przeciwdziałać medycznym fake newsom. Przepisy nie zabraniają im co prawda zakładania kont, ale zakazują reklamowania się. Spotykają się więc z zarzutami, że przez prowadzenie profili, także tych edukacyjnych, promują swoją osobę. Od samorządu lekarskiego oczekują doprecyzowania przepisów.

17.03.2023

Fake newsom w zdrowiu sprzyja słaby dostęp do systemowej opieki

Pacjent Zawody medyczne

Zdrowie jest jednym z trzech obszarów najbardziej podatnych na rozpowszechnianie fałszywych informacji. Rzetelne wiadomości medyczne giną w gąszczu "klikalnych" doniesień o niesprawdzonych rozwiązaniach, w tym cudownych terapiach. Zasięgom fake newsów w ochronie zdrowia sprzyja utrudniony dostęp do lekarzy i diagnostyki, a szwankuje też edukacja zdrowotna.

25.02.2023

Lekarz zapyta cierpiącego pacjenta, jak bardzo go boli

Pacjent Opieka zdrowotna

Przychodnie będą miały obowiązek prowadzenia terapii bólu, u wszystkich pacjentów, którzy na niego cierpią. Lekarze będą obowiązkowo dokonywać oceny natężenia bólu i jego wpływu na jakość życia chorego. Na dostosowanie się do nowych przepisów wprowadzających jednolity standard postępowania z cierpiącym pacjentem podmioty lecznicze dostały pół roku.

24.02.2023

Klinika hematologii we Wrocławiu z europejskim certyfikatem

Pacjent Opieka zdrowotna

Certyfikat potwierdzający europejskie standardy opieki nad dorosłymi chorymi na hemofilię i inne rzadkie skazy krwotoczne otrzymała Klinika Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Przyznały go European Association for Haemophilia and Allied Disorders (EAHAD) oraz European Hemophilia Consortium (EHC). Dotąd certyfikaty miały dwa ośrodki z Warszawy.

20.02.2023

Dyrektywa dotycząca cyberbezpieczeństwa obejmuje także szpitale

Nowe technologie Zarządzanie

Dyrektywa NIS2 przebudowuje ramy europejskiego porządku infrastruktury krytycznej oraz cyfrowej. Wśród szczególnie narażonych na cyberatak podmiotów są szpitale. Wyzwaniem dla nich jest obecnie moc obliczeniowa potrzebna w systemach IT, która ulega dynamicznej zmianie. Do tego dochodzą rosnące koszty informatyczne i brak wykwalifikowanego personelu IT. 

17.02.2023
1    1  2  3  4  5  6  7  8  9    80