Pacjent może wybrać szpital, ale nie chirurga

Pacjent Zawody medyczne

Prawo pacjenta do wyboru lekarza dotyczy tylko podstawowej opieki zdrowotnej. Jeśli trafi do szpitala, to o tym, kto będzie go operował, zdecyduje placówka. Pacjent może jednak zawsze zwrócić się do kierownika oddziału, aby operacja została przeprowadzona przez wskazaną osobę. Ostateczna decyzja należy jednak do kierownika oddziału.

24.06.2023

Tymiński: Nie ma potrzeby zmian prawa dotyczącego klauzuli sumienia

Pacjent Zawody medyczne

Są szpitale czy obszary Polski, w których się mówi: u nas nie wykonuje się aborcji. W takiej sytuacji szpital powinien stracić kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia albo przynajmniej dyrektor stracić stanowisko. Jednak mamy problem niewyciągania konsekwencji za nieprzestrzeganie przepisów - mówi Prawo.pl dr hab. n. praw. Radosław Tymiński, radca prawny, autor bloga prawalekarza.pl.

24.06.2023

Trzy zdrowotne ustawy 28 czerwca na posiedzeniach senackiej komisji

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Ustawy zdrowotne, dotyczące: jakości w ochronie zdrowia, pozasądowej ścieżki dochodzenia roszczeń dla poszkodowanych pacjentów oraz regulującej działalność kilkunastu zawodów medycznych m.in. opiekuna medycznego, instruktora terapii uzależnień i terapeutów zajęciowych w środę, 28 czerwca rozpatrzy senacka Komisja Zdrowia.

23.06.2023

Szpital stosuje klauzulę sumienia? Robi to bezprawnie, ale kontroli brak

Pacjent Zawody medyczne

Dyrektorzy szpitali, którzy deklarują: u nas nie robimy aborcji - nie ponoszą konsekwencji. Niewykonywanie zakontraktowanych świadczeń jest niezgodne z prawem i może być podstawą do zerwania umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Kontrola jednak szwankuje. To, czy szpital realizuje kontrakt, jest weryfikowane w praktyce dopiero wtedy, gdy dojdzie do tragedii wynikającej z naruszenia praw pacjenta.

22.06.2023

Od lipca będzie obowiązywać nowa lista refundacyjna

Pacjent Farmacja

Zmiany dotyczą m.in. refundacji leków na nadciśnienie tętnicze. Od 1 lipca zostanie rozszerzony zakres wskazań refundacyjnych wobec 238 produktów złożonych o działaniu hipotensyjnym. Do wykazu dodano 50 nowych produktów bądź wskazań. Obowiązywać będzie także nowa kategoryzacja opatrunków specjalistycznych dostępnych w aptece na receptę.

21.06.2023

Program szczepień na Covid-19 nie zakończy się 1 lipca

Pacjent Finansowanie zdrowia Koronawirus Koronawirus szczepienia

1 lipca zakończy się ponad trzyletni okres, w którym rząd naprzemiennie ogłaszał stan zagrożenia i epidemię Covid-19. Nie oznacza to jednak finału programu szczepień ochronnych przeciwko wirusowi Sars-Cov-2, chociaż chętnych na nie właściwie nie ma. Program będzie trwał, bo preparaty zalegają w magazynach, a spór wokół zawartych kontraktów jest w toku. Za niepotrzebne szczepionki zapłacimy ze składki zdrowotnej, czyli z pieniędzy, które powinny finansować leczenie.

21.06.2023

MZ: 420 placówek zgłosiło koordynatorów leczenia onkologicznego

Pacjent Opieka zdrowotna

Od 20 maja każdy szpital, który wchodzi do Krajowej Sieci Onkologicznej, musi mieć koordynatora wspierającego pacjenta podczas leczenia. Ich rolą jest „prowadzenie za rękę” pacjenta przez cały proces leczenia. Ministerstwo Zdrowia podało, że do systemu zgłoszono dotąd 1390 koordynatorów w 420 placówkach.

20.06.2023

Do 100 tys. zł odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu podczas badania klinicznego

Pacjent

Wysokość świadczenia kompensacyjnego będzie ustalana przez Rzecznika Praw Pacjenta. Projekt rozporządzenia ministra zdrowia przewiduje także, że łączna wysokość świadczenia w zakresie uszczerbku na zdrowiu nie może być wyższa niż 100 tys. zł, a w zakresie pogorszenia jakości życia nie może być wyższa niż 50 tys. zł.

19.06.2023

Jędrzejko: Aborcja płodu z wadą letalną jest legalna - to ratowanie życia lub zdrowia kobiety

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Przerwanie ciąży w przypadku wady letalnej płodu zostało w Polsce niesłusznie skryminalizowane, bo jedynym celem aborcji w takiej sytuacji jest uniknięcie zagrożenia dla zdrowia i życia kobiety. W cywilizowanych krajach europejskich ciąże z wadami śmiertelnymi traktuje się z założenia jak potencjalne zagrożenie co najmniej zdrowia, w tym zdrowia psychicznego, matki - mówi dr n. med. Maciej Jędrzejko specjalista ginekologii i położnictwa.

19.06.2023

Rzecznik Praw Pacjenta: Aborcja ze względu na zagrożenie zdrowia matki jest możliwa

Pacjent Opieka zdrowotna

Potrzebujemy "odczarowania" mitu, że wokół lekarza, który przeprowadzi zabieg aborcji, zaraz będzie krążył prokurator, taki lekarz będzie miał postępowanie i grozi mu skazanie. Nie przypominam sobie takiego postępowania, ani tego, aby jakikolwiek lekarz został skazany za przeprowadzenie zabiegu aborcji - mówi Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec w wywiadzie dla Prawo.pl.

16.06.2023

Odznaki dla zasłużonych dawców przeszczepów tylko listem poleconym

Pacjent

Zasłużeni dawcy przeszczepów nie będą już otrzymywać odznak i legitymacji podczas uroczystego ich wręczenia przez ministra zdrowia lub upoważnioną przez niego osobę. Mają je otrzymywać przesyłką poleconą za pośrednictwem poczty. Taki jest plan resortu zdrowia, jednak środowisko transplantacyjne uważa, że bardziej nobilitujące dla dawców jest uroczyste wręczanie im odznak, dla podkreślenia ich zasług i promocji dawstwa.

14.06.2023

NFZ sfinansuje program pilotażowy dla pacjentów z zespołem stopy cukrzycowej

Pacjent Opieka zdrowotna

Pacjenci z najcięższym przebiegiem zespołu stopy cukrzycowej będą mogli skorzystać w ramach programu pilotażowego z leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego pod kontrolą zespołu specjalistów. Ma to pomóc w wypracowaniu powszechnie przyjętych standardów leczenia zespołu stopy cukrzycowej. Na razie Polacy są w czołówce krajów europejskich, przewyższając 2-3-krotnie ich wskaźniki amputacji w wyniku powikłań zespołu stopy cukrzycowej.

14.06.2023

Chmielowiec: Odszkodowania dla pacjentów szpitali to pierwszy krok

Pacjent Zawody medyczne

Nie chcemy, aby system przyznawania rekompensat za zdarzenia medyczne stał się niewydolny już na samym początku. Dlatego zaczynamy od szpitali, a później chcielibyśmy sukcesywnie proponować kolejne rozszerzenia - zapowiada Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. Wyjaśnia, że sprawami poszkodowanych pacjentów zajmie się zespół kilkudziesięciu ekspertów medycznych.

13.06.2023

Dr Ignaciuk: Strywializowaliśmy medycynę estetyczną

Pacjent Zawody medyczne

Przed każdym zabiegiem medycyny estetycznej odpowiedzialny lekarz musi pacjenta zbadać, postawić diagnozę i zaproponować mu terapię lub korekcję. Jeśli zdarzą się powikłania, musi skutecznie sobie z nimi radzić. Kosmetolog nie ma tytułu do tego, żeby badać klienta i wybrać odpowiednią terapię – mówi Prawo.pl dr Andrzej Ignaciuk, założyciel i twórca polskiej medycyny estetycznej.

10.06.2023

NSA: Brak zgody pacjenta na monitoring na sali operacyjnej nie może wpływać na leczenie

Pacjent RODO

Monitoring podczas udzielania świadczeń zdrowotnych na salach operacyjnych, bez wyraźnej i świadomej zgody pacjenta, stanowi oczywiste naruszenie zbiorowych praw pacjentów do poszanowania intymności i godności - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. I podkreślił, że pacjent ma prawo nie wyrazić zgody, co powinno pozostawać bez wpływu na udzielone mu świadczenia zdrowotne.

08.06.2023

Przez aplikację mojeIKP można zamówić e-receptę

Pacjent Nowe technologie

Osoby, które stale przyjmują jakieś leki, mogą teraz poprosić lekarza o ponowne wystawienie e-recepty na nie przez aplikację mojeIKP. Do tej pory funkcjonalność ta była dostępna tylko na Internetowym Koncie Pacjenta. By korzystać z aplikacji, aplikacji trzeba wcześniej wybrać przychodnię POZ i lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

07.06.2023

Mandat za niezaszczepienie dziecka - takie plany ma Ministerstwo Zdrowia

Pacjent

Rodzice uchylający się od obowiązkowych szczepień ochronnych dzieci mieliby dostawać mandaty. Takie zmiany planuje Ministerstwo Zdrowia. Postępowania mandatowe zastąpiłyby obecne kilkuetapowe postępowanie egzekucyjne na różnych szczeblach administracji rządowej. Przygotowywane są także zmiany, które mają uszczelnić system i wprowadzą elektroniczną kartę szczepień.

06.06.2023

Pielęgniarki paliatywne odchodzą z hospicjów

Pacjent Opieka zdrowotna

Pielęgniarek z kwalifikacjami do opieki paliatywnej jest coraz więcej. Rzeczywistość nie jest jednak tak optymistyczna, jak pokazują to oficjalne dane. Tylko połowa pielęgniarek ze specjalizacją w tej dziedzinie pracuje w opiece paliatywnej. Hospicjom coraz trudniej znaleźć osoby chętne do pracy. Nie ma też komu jeździć do pacjentów wymagających długoterminowej opieki na wsi, bo usługa ta jest niedoszacowana.

05.06.2023

Ulga rehabilitacyjna także na montaż klimatyzacji i remont mieszkania

Pacjent Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Osoba niepełnosprawna może odliczyć wydatki na dostosowanie mieszkania do swoich potrzeb. Skarbówka potwierdza, że ulga rehabilitacyjna obejmuje zakup i montaż m.in. klimatyzacji, prysznica w łazience oraz pieca centralnego ogrzewania. Warunkiem jest wykazanie, w jaki sposób wydatek ułatwia codzienne życie. Trudno natomiast odliczyć wydatki na sprzęt taki jak np. laptop czy elektryczna hulajnoga.

03.06.2023