Trudna droga do pieniędzy, gdy kancelaria odszkodowawcza zwleka z wypłatą

Wymiar sprawiedliwości Finanse Ubezpieczenia

Jeśli ubezpieczyciel robi problemy z wypłatą odszkodowania, ubezpieczony lub poszkodowany może skorzystać z pomocy radcy prawnego lub adwokata, ewentualnie iść po pomoc do kancelarii odszkodowawczej. Gorzej, jeśli taka kancelaria odbierze od ubezpieczyciela odszkodowanie, ale nie wypłaci go swojemu klientowi. A takie przypadki ostatnio się zdarzają.

15.09.2022

Firmy zapłacą więcej za polisy, bo łańcuchy dostaw nadal długie

Finanse Ubezpieczenia

Transport towarów z Azji zajmuje teraz o połowę więcej czasu niż przed pandemią. Zaburzenia łańcuchów dostaw to może być istotny element wyceny ryzyka w ubezpieczeniach. Opóźnienia wpływają nie tylko na ubezpieczenie mienia w transporcie, ale i polisy majątkowe, ponieważ mogą wydłużyć likwidację szkód będących skutkiem innych zdarzeń.

09.09.2022

Milionowe długi wobec ubezpieczycieli

Finanse Ubezpieczenia

Blisko 377 mln zł są obecnie winni towarzystwom ubezpieczeniowym konsumenci oraz firmy – podaje Krajowy Rejestr Długów. Najwięcej zaległości obciąża przedsiębiorstwa – 206,3 mln zł. Reszta to nieopłacone polisy osób fizycznych. Konsumenci nie regulują zobowiązań za polisy, bo często nie pamiętają, że powinni to zrobić po zawarciu umowy ubezpieczenia.

08.09.2022

Polisy OC droższe przez nowe zasady likwidacji szkód komunikacyjnych

Transport Ubezpieczenia

Ubezpieczyciele nie są zadowoleni z wprowadzonych właśnie przez KNF rekomendacji dotyczących likwidacji szkód komunikacyjnych i ostrzegają, że ich konsekwencją będzie wzrost cen polis. Z kolei rzecznik finansowy cieszy się, że rekomendacje poprawią sytuację konsumentów.

27.07.2022

KNF planuje zmiany w rekomendacji dotyczącej bankowości ubezpieczeniowej

Ubezpieczenia

Sprzedaż ubezpieczeń w bankach ma podlegać zmienionym zasadom. Nadzór skierował do konsultacji projekt nowelizacji Rekomendacji U dotyczącej dobrych praktyk w zakresie bankowości ubezpieczeniowej. W projekcie nie ma już rekomendacji do opracowywania i przekazywania klientowi materiału informacyjnego o produkcie ubezpieczeniowym.

11.07.2022

Turyści mają ochronę ubezpieczeniową także po drinku

Ubezpieczenia

Dzięki klauzuli alkoholowej ubezpieczenie zadziała i pokryje koszty leczenia, nawet jeśli turysta pod wpływem alkoholu zrobi sobie krzywdę. Inaczej może być wtedy, gdy ktoś wypije za dużo drinków i narozrabia. Jeszcze gorzej jest z narkotykami - tutaj ubezpieczyciele nie są już tak wyrozumiali i wyłączają ochronę.

09.07.2022

Piraci drogowi zapłacą więcej za polisy ubezpieczeniowe

Drogi Transport Ubezpieczenia

Od 17 czerwca 2022 roku zakłady ubezpieczeń będą mogły uwzględniać mandaty i punkty karne przy ustalaniu składek za komunikacyjne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Dla osób nagminnie popełniających wykroczenia drogowe to zła wiadomość, natomiast kierowcy jeżdżący przepisowo mogą zyskać na nowych przepisach.

17.06.2022

KUKE wznawia ubezpieczenia dla przedsiębiorców na terenie Ukrainy

Rynek Ubezpieczenia Ukraina

Polskie firmy ponownie mogą ubezpieczać w Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) sprzedaż na rynek ukraiński dóbr i usług, które nie są objęte moratorium płatniczym. KUKE przy wsparciu rządu i w ślad za pozytywną decyzją Komitetu Polityki Ubezpieczeń Eksportowych wznowiła od 13 czerwca br. możliwość ubezpieczania należności w kontraktach eksportowych z kontrahentami ukraińskimi.

13.06.2022

Rekomendacje nadzoru niekoniecznie korzystne dla powypadkowych napraw

Transport Ubezpieczenia

Ubezpieczyciele obawiają się, że proponowane przez KNF rekomendacje dotyczące likwidacji szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych wpłyną na zrównanie kosztorysowej i serwisowej metody rozliczenia szkody. Ich zdaniem nie skorzystają na tym poszkodowani, tylko warsztaty naprawiające samochody z wykorzystaniem najtańszych części, na których użycie klient nie będzie miał żadnego wpływu.

03.06.2022

Polska wypowiedziała umowy - Zielona Karta nie będzie ważna w Rosji i na Białorusi

Drogi Transport Ubezpieczenia

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wypowiedziało umowy dwustronne łączące je z Biurem Białoruskim oraz z Biurem Rosyjskim. Wypowiedzenie weszło w życie z 1 czerwca 2022 r. Zobowiązania dotyczące wzajemnego honorowania certyfikatów Zielonych Kart wygasną 31 maja 2023 r. o godz. 23:59 czasu środkowoeuropejskiego.

02.06.2022

Wojsko niszczy drogi przy granicy, zarządca odpowiada za szkody kierowców

Drogi Ubezpieczenia

​Stan dróg w pobliżu granicy z Białorusią pozostawia wiele do życzenia, szczególnie od czasu, gdy ruszyła budowa muru, a wcześniej pojawiło się wojsko. Zarządcy często nie nadążają z naprawianiem rozjeżdżonych przez ciężki sprzęt dróg, ale mimo tego to zwykle oni odpowiadają za szkody w pojazdach powstałe z powodu dziurawej nawierzchni.

28.05.2022

Ubezpieczenie od inflacji niemożliwe, ale są sposoby na cenowe ryzyko

Prawo gospodarcze Ubezpieczenia

Na rynku nie ma bezpośrednich rozwiązań związanych z zabezpieczeniem na wypadek wzrostu kosztów inwestycji, ale istnieją rozwiązania, które pomogą złagodzić straty. Np. sposobem na inflacyjne straty z powodu zbyt długiego oczekiwania na zapłatę za towar lub wykonane prace, gdy ceny szaleją, może być faktoring. Więcej na ten temat w Legal Alert.

26.05.2022

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji podróży nie pomoże w razie wojny

Rynek i konsument Ubezpieczenia

Rośnie popularność polis, które zapewniają zwrot kosztów imprezy turystycznej czy przelotu, jeśli klient z ważnych przyczyn zrezygnuje w podróży. Przyczyny te jednak muszą leżeć po stronie klienta, więc polisa nie zadziała, gdy rezygnacja wynikać będzie z obaw o strajk kontrolerów lotów czy o to, że w jakimś regionie świata wybuchnie wojna.

01.05.2022

Po stłuczce z Ukraińcem można łatwiej ustalić, kto zawinił

Ubezpieczenia Ukraina

Dwujęzyczne, polsko-ukraińskie druki wspólnego zgłoszenia szkody dostępne są na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Po kolizji z udziałem Ukraińca warto z nich skorzystać, to znacząco ułatwi ustalenie przebiegu zdarzenia i dalsze postępowanie.

26.04.2022

Kłopotliwe koszty usuwania zabrudzeń drogi po wypadku

Transport Ubezpieczenia

Kontrowersyjna uchwała Sądu Najwyższego ze stycznia tego roku, w myśl której sprawca wypadku odpowiada za zanieczyszczenie drogi płynami silnikowymi, rodzi pytania, czy zabrudzenie można uznać za zniszczenie lub uszkodzenie mienia. Uzasadnienia tego orzeczenia ciągle nie ma, a prawnicy zastanawiają się nad jego konsekwencjami, gdyż nie są one oczywiste.

23.04.2022

Rząd zabiega o upowszechnienie polis dla rolników

Prawo gospodarcze Ubezpieczenia

Rolnik zapłaci z opóźnieniem za ubezpieczenie upraw, a składka będzie mogła być przekazana ze środków z płatności bezpośrednich. Może to zwiększyć zainteresowanie ubezpieczeniem upraw, które nie cieszy się popularnością, co przy rosnących szkodach spowodowanych zmianami klimatu, stanowi duży problem. Także rząd zwiększa w tym roku fundusze na dopłaty do ubezpieczeń rolnych.

01.04.2022

Wyjazdy na Ukrainę - ryzyko większe, ale ubezpieczenia obowiązują

Transport Ubezpieczenia Ukraina

Polscy kierowcy kursują do Lwowa i innych miast zachodniej Ukrainy, żeby zawieść tam pomoc i wywieźć do Polski ludzi i zwierzęta potrzebujące pomocy. W czasie takiego wyjazdu pojawiają się różne niebezpieczeństwa. Jednak samo ryzyko konfliktu zbrojnego nie powoduje automatycznie, że ubezpieczenie nie zadziała. Stanie się tak, jeśli do szkody dojdzie bezpośrednio wskutek działań wojennych.

04.03.2022

Wjazd do Polski samochodem i obowiązek ubezpieczenia – przewodnik dla obywateli Ukrainy

Transport Ubezpieczenia Ukraina

Wielu obywateli Ukrainy wjeżdża do Polski swoimi samochodami. Poruszając się po polskich drogach, trzeba mieć zawarte ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Ubezpieczenie OC PPM zawarte z ukraińskim zakładem ubezpieczeń nie wystarczy. Niezbędna jest jeszcze Zielona Karta.

03.03.2022

Wichura uszkodziła dom lub samochód - polisa pomoże usunąć szkody

Prawo cywilne Nieruchomości Ubezpieczenia

Eunice, Antonia i Bibi przetoczyły się przez Europę, wyrządzając szkody. Także w Polsce widzieliśmy wiele zrujnowanych domów i zniszczonych samochodów. Ubezpieczenia nieruchomości oraz autocasco okazują się w tym czasie bardzo pomocne. Zakres ubezpieczenia AC niemal zawsze obejmuje uszkodzenie od zniszczeń wyrządzonych przez wichury, ale polisy chronią w różnym zakresie.

26.02.2022

Narciarz odpowiada, jeśli zawini i wyrządzi szkodę

Prawo cywilne Ubezpieczenia

Niedawne zderzenie narciarzy w Białce Tatrzańskiej, skutkujące złamaniem kręgosłupa u kobiety, pokazuje na znaczenie polisy ubezpieczeniowej dla narciarzy. W Polsce ubezpieczenia te nie są obowiązkowe, tak jak to ma miejsce we Włoszech, ale użytkownikom stoków mogą się przydać. Przy braku ubezpieczenia sprawca zdarzenia może płacić za jego skutki z własnej kieszeni.

12.02.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski