Polisa nie pomoże, gdy przyczyną rezygnacji z podróży jest zmiana planów

Ubezpieczenia

Nie można się ubezpieczyć od zdarzeń pewnych, więc na zakup ubezpieczenia koszów rezygnacji będzie za późno, gdy rozchorujemy się przed samym wyjazdem i będziemy chcieli zrezygnować z podróży i otrzymać zwrot kosztów wyjazdu z polisy. Ubezpieczyciele chronią się przed nadużyciami ze strony klientów i taką polisę można kupić w krótkim terminie po nabyciu wycieczki czy biletu lotniczego.

24.02.2024

Ubezpieczenia W&I jako coraz popularniejsza praktyka w transakcjach M&A

Ubezpieczenia

Ubezpieczenia W&I weszły już do standardu procesów M&A. Coraz częściej stają się narzędziem do alokacji ryzyka pomiędzy stronami transakcji i zastępują przy tym tradycyjne ograniczenie ryzyk. Pozwalają stronom osiągnąć lepszy efekt planowanych transakcji oraz przyczyniają się do wzrostu rynku ubezpieczeń, który nie był obecny w Polsce jeszcze 6-8 lat temu - piszą Andrzej Laprus, radca prawny, Counsel w EY Law oraz Marta Sadowska, radca prawny, Associate w EY Law.

21.02.2024

Za wypadek na nartach rzadko odpowiada właściciel stoku

Prawo cywilne Ubezpieczenia

Właściciel stoku odpowiada za zaniedbanie swoich obowiązków, takich jak kontrola zabezpieczeń na trasie, oznakowanie remontów, odpowiednie oświetlenie stoków dostępnych po zmroku. Jego odpowiedzialność jest jednak oparta na zasadzie winy. Musi ją udowodnić narciarz, który ubiega się o odszkodowanie za szkody, do których doszło podczas jazdy na nartach.

13.01.2024

Gmina może się ubezpieczyć bez przetargu

Samorząd terytorialny Ubezpieczenia

Samorządy nie muszą stosować przepisów o zamówieniach publicznych do umów ubezpieczenia zawieranych z towarzystwem ubezpieczeń wzajemnych. To jedna z przyczyn, dla których ubezpieczają się w tych podmiotach, ale są też minusy takiego rozwiązania, o których także trzeba pamiętać.

02.01.2024

Ubezpieczenia gwarantowane pobudzą eksport do Ukrainy

Ubezpieczenia Ukraina

Po uzyskaniu zgód Unii Europejskiej KUKE będzie mogło oferować wsparcie reasekuracyjne w zakresie ryzyk politycznych w ubezpieczeniach casco pojazdów i przedmiotów w transporcie oraz innych szkód rzeczowych, odpowiedzialności cywilnej, kredytów i innych ryzyk finansowych dla zdarzeń poza Polską.

27.12.2023

Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego nie gwarantuje odszkodowania

Domowe finanse Ubezpieczenia

Smartfony, tablety, laptopy - sprzęt elektroniczny często jest świątecznym prezentem. Nie jest on tani, a gdy się zepsuje, naprawa również jest kosztowna. Sprzedawcy oferują co prawda ubezpieczenie sprzętu elektronicznego, ale nie każda polisa spełni pokładane w niej oczekiwania. Klienci często spodziewają się wiele po polisach, ale w praktyce po szkodzie nie zawsze mogą liczyć na odszkodowanie.

22.12.2023

Specjalistyczna wiedza biegłego jest kluczowa w sprawach o szkody drogowe

Prawo cywilne Ubezpieczenia

W środę na uczelni Łazarskiego odbyła się trzecia edycja konferencji prawno-technicznej „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym a standardy likwidacji szkód komunikacyjnych w ramach ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych i rola biegłego sądowego”. Eksperci dyskutowali m.in. o roli specjalistycznej wiedzy biegłego w trakcie prowadzenia postępowania i dzielili się przemyśleniami na temat tego, co należałoby zmienić.

25.10.2023

TSUE: Elektrycznego roweru nie trzeba obowiązkowo ubezpieczać

Domowe finanse Prawo unijne Ubezpieczenia

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w ubiegłym tygodniu, że rower ze wspomaganiem elektrycznym nie jest objęty obowiązkiem ubezpieczenia pojazdów mechanicznych. Przesądza o tym fakt, że nie jest on napędzany wyłącznie siłą mechaniczną. Sprawa dotyczyła obywatela Belgii, ma jednak znaczenie również dla polskich rowerzystów.

25.10.2023

Nawet rosomak musi mieć widoczny numer rejestracyjny

Transport Ubezpieczenia Wojsko

Wojskowe pojazdy to codzienność na przygranicznych drogach na Podlasiu, a wiele z nich porusza się pod drogach bez tablic rejestracyjnych albo z zakrytymi tablicami. Jeśli taki pojazd wyrządzi szkodę albo gdy wojskowi z auta zachowają się w sposób kontrowersyjny, to trudno jest ustalić, kto ponosi odpowiedzialność.

21.10.2023

DLA Piper & Marsh: Rośnie popularność ubezpieczeń W&I w transakcjach na spółkach publicznych

Finanse Ubezpieczenia

Coraz więcej inwestorów w transakcjach fuzji i przejęć na polskim rynku korzysta z ubezpieczenia na wypadek nieprawdziwości oświadczeń i zapewnień (ubezpieczenie W&I, ang. warranty and indemnity insurance) - wskazują prawnicy z kancelarii DLA Piper oraz eksperci brokera ubezpieczeniowego Marsh. Ubezpieczenia W&I najczęściej wykorzystywane są przy przejęciach spółek prywatnych, ale ich popularność rośnie także przy przejęciach spółek publicznych.

20.10.2023

Najczęstsze błędy przy zgłaszaniu szkody z OC

Ubezpieczenia

Eksperci ubezpieczeniowi apelują, aby nie zwlekać ze zgłoszeniem szkody – są na to aż 3 lata, ale po czasie trudniej właściwie określić wysokość odszkodowania. Do najczęstszych błędów popełnianych przez zgłaszających szkodę kierowców należą m.in. pozyskanie niepełnych danych od sprawcy kolizji oraz brak dokumentacji zdjęciowej.

18.10.2023

Będzie większe wsparcie ubezpieczeniowe dla eksporterów

Prawo gospodarcze Ubezpieczenia

Polskim firmom będzie łatwiej eksportować do Ukrainy, ze względu na ułatwienia w ubezpieczeniach eksportowych. Nowe przepisy wprowadzają mechanizmy, dzięki którym Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) może przejąć na siebie ryzyka standardowo nieubezpieczalne przez komercyjnych ubezpieczycieli. Eksperci oceniają, że rozwiązania mogą pozytywnie wpłynąć na polskich przedsiębiorców.

28.09.2023

Kradzież auta na wakacjach. AC nie zadziała w każdym kraju

Ubezpieczenia

Pozostawienie samochodu z otwartymi oknami czy kluczyków w stacyjce może skończyć się tym, że ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania z autocasco w przypadku kradzieży pojazdu. Poszkodowany nie może też zwlekać ze zgłoszeniem szkody towarzystwu.

12.08.2023

Wyrejestrowanie samochodu na zimę - branża bije na alarm

Prawo karne Samorząd terytorialny Ubezpieczenia

Komisja deregulacyjna chce umożliwić czasowe wycofanie z ruchu dowolnego zarejestrowanego pojazdu, a nie tak jak jest do tej pory, jedynie niektórych pojazdów i tylko w szczególnych przypadkach. Przedstawiciele firm ubezpieczeniowych biją na alarm, że takie rozwiązanie może otworzyć „puszkę Pandory”. A pozorne oszczędności dla wielu, mogą stać się wydatkiem dla wszystkich właścicieli pojazdów.

02.08.2023

Nierówne traktowanie poszkodowanych w wypadkach

Turystyka Transport Ubezpieczenia

Rzecznik praw obywatelskich i rzecznik finansowy chcą rozszerzenia prawa do renty szczególnej po wypadkach komunikacyjnych także na osoby, które odniosły szkody poza Polską. Senacki projekt zmian w przepisach od roku tkwi w sejmowej zamrażarce. Według RPO wykluczenie części obywateli spod ustawy przewidującej szczególne uprawnienia osób poszkodowanych w przypadku wyczerpania sumy gwarancyjnej jest trudne do zaakceptowania.

21.07.2023

Wzrosła liczba polskich piratów na zagranicznych drogach

Turystyka Domowe finanse Transport Ubezpieczenia

W 2022 roku, po trzech z rzędu latach spadków, spowodowanych w dużej mierze ograniczeniami wywołanymi pandemią, wzrosła liczba kolizji z winy kierujących pojazdami z polskimi tablicami rejestracyjnymi na zagranicznych drogach. Polscy zmotoryzowani byli w ostatnim roku sprawcami 63 tysięcy tego typu zdarzeń. To o trzy tysiące więcej niż w 2021 roku. Postępowanie po kolizji za granicą różni się od postępowania po szkodzie w Polsce. Trzeba pamiętać, by za granicę zabrać papierowe potwierdzenie polisy.

15.07.2023

W ubezpieczeniach eksportowych będą zmiany, we wtorek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie

Ubezpieczenia

We wtorek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie przepisów, dzięki którym pojawi się możliwość reasekuracji przez KUKE ubezpieczeń casco i OC w transporcie, dotyczących żeglugi morskiej i śródlądowej oraz przedmiotów w transporcie, a także niezwiązanych z transportem pozostałych szkód wywołanych przez grad lub mróz oraz inne przyczyny jak np. kradzież. Nowe uregulowania będą miały zastosowanie w sytuacjach nadzwyczajnych. 

11.07.2023

Klient kupujący polisę w banku będzie lepiej chroniony

Finanse Banki Ubezpieczenia

Komisja Nadzoru Finansowego zmieniła swoje rekomendacje dotyczące dobrych praktyk chroniących klientów banków przed zakupem ubezpieczeń. Bank musi zapewnić swoim klientom produkty ubezpieczeniowe o odpowiedniej wartości. Pewna część składki powinna być przeznaczona na ich ochronę. KNF oczekuje, że banki dostosują się do rekomendacji do 1 lipca 2025 r.

11.07.2023

Użytkownikowi dwóch kółek przyda się polisa OC, ale jej posiadanie nie jest obowiązkowe

Drogi Turystyka Transport Ubezpieczenia

Rowerzysta odpowiada na zasadzie winy - niezależnie od tego, czy spowodował wypadek lub kolizję z pieszym, innym rowerzystą czy też pojazdem mechanicznym. Daje mu to korzystną pozycję w razie zderzenia z samochodem, gdy kierowca auta odpowiada na zasadzie ryzyka. Cyklista musi jednak pamiętać, że po drodze może się poruszać tylko wyjątkowo.

02.07.2023
1  2  3  4  5