Zakaz pożyczek w kryptoaktywach wprowadzany na ostatnią chwilę

Prawo cywilne Finanse Prawo europejskie

Projektodawca powinien rozważyć uregulowanie udzielania i zaciągania pożyczek w kryptoaktywach, tymczasem wprowadza zakaz prowadzenia takiej działalności - zwróciło uwagę Ministerstwo Rozwoju i Technologii na ostatniej prostej prac nad projektem ustawy o rynku kryptoaktywów. Eksperci oceniają, że rozwiązanie to jest błędne i osłabi pozycję Polski jako rynku atrakcyjnego dla firm kryptowalutowych.

12.12.2024

Premier zapowiada wpisanie TVN-u i Polsatu do wykazu firm strategicznych

Spółki Prawo gospodarcze

Rozporządzenie Rady Ministrów ws. wykazu podmiotów podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli ma zostać uzupełnione o dwie prywatne stacje telewizyjne: TVN i Polsat. Jak wyjaśnił premier Donald Tusk, "decyzja o uzupełnieniu listy oznacza, że bez zgody polskiego rządu nie będzie można przejąć, kupić firm, które są na tej strategicznej liście, firm, które podlegają ochronie".

11.12.2024

Wizz Air z zarzutami UOKiK. Chodzi o skargi na uszkodzony bagaż

Turystyka Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zarzucił spółce Wizz Air Hungary naruszenie zbiorowych interesów konsumentów. Przyczyną są skargi pasażerów, według których zgłoszenia uszkodzonego bagażu pozostają bez odpowiedzi, a próby kontaktu w sprawie reklamacji okazują się bezskuteczne.

11.12.2024

Jutro TSUE orzeknie, czy frankowicze z Getinu dostaną odszkodowanie

Banki Prawo europejskie Kredyty frankowe Upadłość

12 grudnia to ważny dzień dla frankowiczów z Getin Noble Bank. Będzie to odpowiedź na cztery pytania Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, w którym czekają na rozpatrzenie tysiące spraw kredytobiorców. Korzystne orzeczenie TSUE otworzy im drogę do domagania się odszkodowań od Skarbu Państwa.

11.12.2024

Syndyk Getin Noble Banku - pierwsze propozycje ugód dla kredytobiorców

Banki Kredyty frankowe Upadłość

Syndyk masy upadłości Getin Noble Bank S.A. Marcin Kubiczek przedstawił pierwszą transzę propozycji ugodowych dla frankowiczów sędziemu komisarzowi nadzorującemu postępowanie upadłościowe GNB. Teraz sędzia musi zatwierdzić warunki programu ugód i dopiero wtedy propozycje ugodowe otrzymają kredytobiorcy. Prawnikom frankowym propozycja syndyka się nie podoba.

11.12.2024

Trwa wyścig po warunki zabudowy na starych zasadach

Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości

Za rok, kiedy wejdą w życie plany ogólne, tysiące działek może stracić charakter budowlany. Dlatego też inwestorzy dwoją się i troją, żeby zdążyć uzyskać warunki na starych, obowiązujących jeszcze zasadach. Prawnicy uważają, że wystarczy tylko samo złożenie wniosku. Niektóre samorządy zaczęły jednak zawieszać wydawanie warunków z powodu rozpoczęcia prac nad ogólnym planem.

11.12.2024

Ustawa o segregowaniu odpadów budowlanych zacznie obowiązywać 1 stycznia

Odpady

Prezydent podpisał we wtorek 10 grudnia nowelizację ustawy o segregacji odpadów budowlanych. Nowe przepisy zakładają m.in. zmianę w organizacji systemu segregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych (BiR). Stworzony zostanie jednolity system selektywnej zbiórki takich odpadów. Będzie możliwość przekazywania ich innemu uprawnionemu podmiotowi i wysegregowanie niektórych odpadów poza miejscem ich wytworzenia.

10.12.2024

Prezydent podpisał ustawę o zamrożeniu cen prądu

Finanse samorządów Prawo gospodarcze Energetyka

Ustawa przewiduje zamrożenie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, ale także obejmie samorządy i podmioty wrażliwe. Cena maksymalna na poziomie 693 zł za MWh netto będzie obowiązywać tylko do końca marca 2025 roku. We wtorek, 10 grudnia, prezydent złożył podpis pod ustawą.

10.12.2024

Kod CN oleju napędowego zostanie zastąpiony dwoma nowymi

Prawo gospodarcze Prawo europejskie Energetyka

Zmiana kodu nomenklatury scalonej (CN) dotycząca oleju napędowego będzie obowiązywać od 1 stycznia 2025 r., wraz z wejściem w życie rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2024/2522. We wtorek 10 grudnia rząd przyjął projekt nowelizacji dostosowującej polskie ustawy do nowych przepisów europejskich.

10.12.2024

Rada Przedsiębiorczości broni WIBOR-u

Banki Kredyty

Rada Przedsiębiorczości wyraża zaniepokojenie wobec działań mających na celu podważenie wiarygodności, rzetelności i zgodności z prawem wskaźnika referencyjnego WIBOR, który od wielu lat pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu polskiego rynku finansowego. Ostrzega, że działania takie nie tylko wpływają na wszystkich uczestników rynku finansowego, ale także podważają stabilność całego rynku finansowego w Polsce.

10.12.2024

Resort cyfryzacji uwzględni część uwag do projektu o AI

Prawo AI Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Zakończyły się konsultacje rządowego projektu ustawy o systemach sztucznej inteligencji, które spotkały się z olbrzymim zainteresowaniem organizacji i osób prywatnych. Ministerstwo Cyfryzacji zgadza się z częścią propozycji, m.in. co do doprecyzowania przepisów dotyczących interpretacji generalnych i indywidualnych dla przedsiębiorców. Zapowiada publikację nowej wersji projektu.

10.12.2024

Kurator w fundacjach Solorza

Spółki Fundacja Rodzinna

Sąd w Liechtensteinie wprowadził kuratora do fundacji TIVI oraz Solkomtel, kontrolujących majątek rodzinny miliardera Zygmunta Solorza. To dobra wiadomość dla dzieci biznesmena, nie kończy jednak rodzinnego sporu o sukcesję, którego różne odsłony, poza Liechtensteinem, toczą się w Polsce i na Cyprze.

10.12.2024

We franczyzie rządzi silniejszy

Rynek Poprawmy prawo Franczyza

Sieci franczyzowe, do których chcą wejść mali przedsiębiorcy, nie zawsze chcą negocjować umowę. Często narzucają swoje warunki. Franczyzobiorca i jego bliscy czy znajomi wspólnie podpisują też weksle in blanco albo nawet oświadczenia notarialne o poddaniu się egzekucji. Grzechów niektórych franczyzodawców jest znacznie więcej. Dlatego coraz częściej mówi się o konieczności kompleksowego uregulowania franczyzy. Raz już taki projekt powstał. Trafił jednak do kosza, tuż po tym, jak skończyła się kadencja Sejmu.

10.12.2024

Mrożenie cen prądu w 2025 r., wolno skorygować wystawioną już fakturę

Domowe finanse Energetyka

Do końca września 2025 r. cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh netto. Nie będzie też na razie opłaty mocowej. W parlamencie zakończono pracę nad ustawą mrożącą cenę energii. Trafiła ona na biurko prezydenta i czeka na jego podpis. Problem w tym, że konsumenci dostali już faktury na 2025 r. Operatorzy uspokajają można się zwrócić do nich z wnioskiem o ich korektę.

09.12.2024

UOKiK: Rezygnujesz z angielskiego a dalej płacisz - to może naruszać prawo

Angielski online? Sprawdź, ile zapłacisz, gdy się rozmyślisz. Klienci Tutlo nie wiedzieli do końca, jakie koszty wiążą się z rezygnacją z umowy. Spółka trafiła pod lupę UOKiK. Jeśli zarzuty się potwierdzą, firma może zapłacić karę finansową wynoszącą do 10 proc. rocznych obrotów. Natomiast Tutlo zapewnia, że współpracuje z UOKiK-iem w celu wyjaśnienia wątpliwości.

09.12.2024

Feminatywów w ustawie o równowadze płci nie ma i nie będzie

Prawo gospodarcze Finanse Prawo europejskie

Klaruje się ostateczny kształt ustawy wprowadzającej parytety we władzach spółek giełdowych. Osoby obu płci mają znaleźć się i w zarządach, i w radach nadzorczych. Kontrowersje budzi pomysł rozciągnięcia tych wymagań na duże spółki z udziałem Skarbu Państwa, które nie są notowane na giełdzie. Tekst ustawy nie posługuje się feminatywami, a projektodawca broni swojej decyzji.

09.12.2024

Znak towarowy roku. Znamy laureatów I edycji konkursu

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Własność intelektualna

W pierwszym tego rodzaju konkursie w Polsce zarówno profesjonalne jury, jak i publiczność wybierały najbardziej unikatowe znaki towarowe. Nagrody zostały przyznane w kategoriach Słowny znak towarowy, Graficzny znak towarowy, Słowno-graficzny znak towarowy, Niekonwencjonalny znak towarowy oraz Nagroda internautów.

06.12.2024

Będzie poślizg w uruchomieniu kolejnego modułu BDO - Sejm uchwalił przepisy

Odpady

Moduł w Bazie Danych o Odpadach (BDO), umożliwiający wystawianie odpowiednich dokumentów, potwierdzających recykling dla opakowań i produktów, oraz odpowiednich zaświadczeń dla sprzętu elektrycznego, elektronicznego i baterii, zostanie uruchomiony 1 stycznia 2026 roku. Na rozwój tej bazy będzie także więcej pieniędzy. Sejm zakończył prace nad przepisami w tej sprawie.

06.12.2024

Rozporządzenie GPSR – obowiązki dla firm już, polska ustawa wkrótce

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie

13 grudnia 2024 r. wejdzie w życie rozporządzenie GPSR, które zmienia podejście do bezpieczeństwa produktów. Nowe obowiązki czekają nie tylko producentów, ale też importerów, dystrybutorów, platformy sprzedażowe, a nawet e-sklepy. Praktycy przyznają, że przepisy budzą wiele pytań i wątpliwości. Polski ustawodawca nie zdążył przygotować na czas krajowych regulacji - prace nad nimi wciąż trwają.

06.12.2024
1  2  3  4  5    929