Rząd chce pomóc najemcom w galeriach, wynajmujący protestują

Rząd zapowiedział pomoc najemcom w galeriach handlowych. Wsparcie ma polegać między innymi na automatycznej, 80 proc. obniżce czynszu w okresie obowiązywania zakazu handlu, najemcy mają też płacić połowę czynszu przez 3 miesiące po zniesieniu zakazu. Wynajmujący protestują. Dowodzą, że propozycje rządu są bezprawne, bo ingerują w swobodę kształtowania umów.

02.04.2021

Ustawa o lepszym nadzorze nad instytucjami finansowymi podpisana

Rynek i konsument Finanse

Zwiększenie odporności banków i domów maklerskich na wypadek wystąpienia kryzysu na rynku finansowym to cel podpisanej w czwartek przez prezydenta nowelizacji Prawa bankowego i innych ustaw. Prawo bankowe ma objąć swoim zakresem finansowe spółki holdingowe i finansowe spółki holdingowe o działalności mieszanej, które choć mogą być jednostkami dominującymi grup bankowych, nie są obecnie objęte nadzorem finansowym.

01.04.2021

Sejm pracuje nad funduszem deweloperskim, w branży strach przed upadłościami

Rynek i konsument Budownictwo

Projekt ustawy ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym czeka już na drugie czytanie. Posłowie nie poparli praktycznie żadnej z poprawek zgłoszonych przez deweloperów. A ci nie mają wątpliwości, że nowe przepisy, są zbyt rygorystyczne i spowodują wzrost cen mieszkań, ale także wyeliminowanie z rynku małych i średnich deweloperów

01.04.2021

UOKiK: Wysokość kary zależna od czasu trwania przewinienia

Ochrona konkurencji

Wysokość kar nakładanych na przedsiębiorców za praktyki naruszające konkurencję będzie w większym stopniu niż obecnie uzależniona od okresu naruszenia, za który odpowiada przedsiębiorca, kary będą proporcjonalne do długotrwałości naruszenia - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, przedstawiając w środę zaktualizowane wyjaśnienia w tej sprawie.

31.03.2021

Rząd ma wkrótce zająć się zniesieniem ograniczeń dla energetyki wiatrowej

Budownictwo

Projekt tzw. ustawy odległościowej, która ma zliberalizować i uelastycznić obecne uregulowania odległościowe, w tym budowy domów w sąsiedztwie już istniejących elektrowni wiatrowych, jest już gotowy i czeka na wpis do wykazu prac rządu - poinformowała w środę wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka. I dodała, że ma nadzieję, że jeszcze w II kwartale 2021 r. trafi do parlamentu.

31.03.2021

W kwietniu rząd uruchomi tarcze dla poszkodowanych branż

Koronawirus Tarcza Antykryzysowa Tarcza finansowa

Przedsiębiorcy poszkodowani przez trzecią falę pandemii będą mogli starać się o zwolnienie ze składek ZUS, postojowe i mikropożyczki. Pomoc, tak jak dotychczas będzie uzależniona od kodu PKD - zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Z kolei Polski Fundusz Rozwoju umorzy subwencję z tarczy finansowej 1.0 dla firm objętych tarczą 2.0.

30.03.2021

Sejm przyjął senackie poprawki do noweli ustawy o transporcie kolejowym

Prawo unijne Transport

Sejm przyjął we wtorek senackie poprawki o charakterze legislacyjnym do noweli ustawy o transporcie kolejowym, wdrażającej przepisy UE. Nowela zakłada wdrożenie dyrektyw europejskich do polskich przepisów związanych z interoperacyjnością systemu kolei oraz bezpieczeństwem kolejowym w Unii Europejskiej. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

30.03.2021

Polisa na życie może ułatwić sukcesję w firmie

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Ubezpieczenia na życie od dawna były stosowane do zabezpieczenia sukcesji w spółkach i w jednoosobowej działalności gospodarczej, ale w czasie pandemii takie wykorzystanie polis zyskuje na popularności. Odpowiednio skonstruowane ubezpieczenie pozwala uniknąć sytuacji, w której spadkobiercy czy wspólnicy osoby zmarłej staną przed koniecznością spłaty nie swoich lub dodatkowych zobowiązań finansowych.

30.03.2021

Dostawca ciężarówek podejrzany o zmowę dzielącą rynek

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Importer ciężarówek Iveco wspólnie z oficjalnymi dystrybutorami tych pojazdów mogli zawrzeć wieloletnią zmowę ograniczającą konkurencję - podejrzewa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd wszczął w tej sprawie postępowanie antymonopolowe, a zarzuty otrzymało 11 firm i 11 menadżerów, którzy mogli być odpowiedzialni za niedozwolone działania.

29.03.2021

Banki bez wynagrodzenia od frankowiczów za korzystanie z kapitału - uważa polski rząd

Kredyty frankowe

Roszczenia banków o bezumowne korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy jest bezprawne. Gdyby było inaczej, konsument poniósłby dodatkową szkodę, a bank nie odczuł negatywnych skutków stosowania nieuczciwych klauzul. Banki składają takie pozwy przeciwko frankowiczom wyłącznie po to, by uzyskać efekt odstraszający. Takie stanowisko przedstawiła Polska w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej - dowiedział się serwis Prawo.pl.

29.03.2021

Ważna zmiana dla firm. PFR przyjmuje odwołania od negatywnych decyzji do 15 kwietnia

Koronawirus Tarcza finansowa

Do Polskiego Funduszu Rozwoju wpłynęło 54 200 wniosków o subwencję z tarczy finansowej 2.0. Aż 7,7 tysiąca firm dostało jednak decyzje odmowne. Często przyczyną odmowy są rozbieżności z danymi w ZUS, CEIDG i Krajowego Rejestru Sądowego. Na szczęście rząd wydłuża termin na złożenie odwołania. Można to zrobić do 15 kwietnia. Warto, bo wiele protestów PFR uznaje. Wówczas nowy wniosek o wsparcie można złożyć do 21 czerwca.

26.03.2021

Już 29 kwietnia kolejny wyrok TSUE w polskiej sprawie frankowej

Kredyty frankowe

29 kwietnia Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma się wypowiedzieć w kolejnej polskiej sprawie. Chodzi o pięć pytań prejudycjalnych Sądu Okręgowego w Gdańsku. Wyrok będzie miał wpływ na kwestie przedawnienia i wynagrodzenia za korzystanie z kapitału po stwierdzeniu nieważności umowy, o czym wkrótce będzie decydował także Sąd Najwyższy.

25.03.2021

UOKiK: Zarzuty dla firmy handlującej zbożami i rzepakiem

Ochrona konkurencji

Spółka PolishAgri, skupująca oraz sprzedająca zboża i rzepak, może nieuczciwie wykorzystywać swoją przewagę kontraktową wobec dostawców - uznał prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd postawił firmie zarzuty, ale też poinformował, że przyjrzy się również praktykom innych spółek skupujących zboże oraz rzepak.

25.03.2021

Sądy zostaną zalane pozwami frankowymi, ale ich rozstrzyganie będzie prostsze

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Sędziowie boją się, że po przewidywanym rozstrzygnięciu Sądu Najwyższego w sprawach kredytów frankowych zostaną zalani pozwami kredytobiorców. Broniący ich prawnicy są przekonani, że tak będzie. Dodają jednak, że dzięki uchwale rozpatrywanie takich spraw będzie i prostsze, i szybsze. I to od organizacji pracy sędziów zależy, czy poradzą sobie z napływem spraw.

25.03.2021

Kara za narzucanie minimalnych cen sprzętu sportowego

Rynek i konsument Ochrona konkurencji

Firma zapłaci pół miliona złotych kary za to, że przez prawie 8 lat ustalała minimalne ceny, po których sklepy internetowe mogły sprzedawać jej sprzęt sportowy, np. rolki czy hulajnogi. Prezes UOKiK uznał ją za organizatora antykonkurencyjnego porozumienia, ale kara jest mniejsza niż mogłaby być, ponieważ spółka skorzystała z programu łagodzenia kar leniency.

24.03.2021

Fundacja rodzinna do zastosowania już od przyszłego roku

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Po blisko dwóch latach przygotowań Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii skierowało do konsultacji publicznych projekt ustawy o fundacji rodzinnej. By ją założyć, fundator będzie musiał wnieść mienie o wartości co najmniej 100 tysięcy złotych. Beneficjentami będą osoby fizyczne, ale też organizacje pożytku publicznego. Świadczenia, które otrzymają, obniżą wartość zachowku.

24.03.2021

Unijna agencja konsultuje zasady używania wirtualnych asystentów głosowych

Rynek i konsument Prawo unijne

Europejska Rada Ochrony Danych rozpoczęła konsultacje publiczne dotyczące wytycznych w sprawie wirtualnych asystentów głosowych. Ich celem jest zarówno rozpoznanie wyzwań w tej dziedzinie jak i przedstawienie zaleceń i ewentualnie propozycji odpowiednich rozwiązań prawnych. Do 23 kwietnia 2021 r. EROD przyjmuje uwagi na ten temat.

23.03.2021

Rząd zmienia tarczę finansową dla dużych firm

Spółki Koronawirus Tarcza finansowa

Duże firmy wnioski o pożyczki płynnościowe z tarczy finansowej PFR mogą składać do 30 września 2021 roku. Ze wsparcia zostały wykluczone firmy średnie. Tak wynika z nowelizacji uchwały Rady Ministrów w sprawie tego programu, przyjętej przez rząd w trybie obiegowym.

23.03.2021

Wkrótce duże zmiany w tarczy finansowej PFR

Finanse Koronawirus Tarcza finansowa

Rząd chce ograniczyć liczbę podmiotów, które mogą starać się o pożyczkę płynnościową dla przedsiębiorców. Wnioski o pomoc będzie można składać do 30 września 2021 roku. Do końca roku będzie natomiast czas na zawieranie umów pożyczek. Założenia do projektu zmian trafiły w poniedziałek do wykazu prac legislacyjnych rządu.

22.03.2021

Rząd szykuje zmiany w pomocy dla przedsiębiorców

Finanse Koronawirus

W poniedziałek do wykazu prac legislacyjnych rządu trafił projekt zmian w przepisach antykryzysowych. Zmiany mają m.in. dotyczyć voucherów turystycznych. Chodzi też o wprowadzenie umorzeń w całości lub w części należności z tytułu otrzymanych przez przedsiębiorców instrumentów wsparcia. Dodatkową pomoc mają też dostać sklepiki szkolne.

22.03.2021