Będzie poślizg w uruchomieniu kolejnego modułu BDO - Sejm uchwalił przepisy

Odpady

Moduł w Bazie Danych o Odpadach (BDO), umożliwiający wystawianie odpowiednich dokumentów, potwierdzających recykling dla opakowań i produktów, oraz odpowiednich zaświadczeń dla sprzętu elektrycznego, elektronicznego i baterii, zostanie uruchomiony 1 stycznia 2026 roku. Na rozwój tej bazy będzie także więcej pieniędzy. Sejm zakończył prace nad przepisami w tej sprawie.

06.12.2024

Rozporządzenie GPSR – obowiązki dla firm już, polska ustawa wkrótce

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie

13 grudnia 2024 r. wejdzie w życie rozporządzenie GPSR, które zmienia podejście do bezpieczeństwa produktów. Nowe obowiązki czekają nie tylko producentów, ale też importerów, dystrybutorów, platformy sprzedażowe, a nawet e-sklepy. Praktycy przyznają, że przepisy budzą wiele pytań i wątpliwości. Polski ustawodawca nie zdążył przygotować na czas krajowych regulacji - prace nad nimi wciąż trwają.

06.12.2024

Nowy podatek od nieruchomości unieruchomi firmy?

Podatki i opłaty lokalne Prawo gospodarcze

Zmiany w prawie dotyczącym podatków od nieruchomości wzbudzają szereg kontrowersji. Nowa definicja budynku otwiera liczne furtki interpretacyjne. Zapisy ustawy budzą wątpliwości u podatników, zwłaszcza przedsiębiorców. Spod nowych przepisów zostały wyjęte OZE. To pozytywny sygnał dla branży, w której i tak część środków z dofinansowania trafia do inwestorów ze sporym opóźnieniem.

05.12.2024

Uproszczenia dla firm - pierwsze czytanie projektu

Prawo gospodarcze

Aż 27 ustaw dotyczących przedsiębiorców chcą zmienić posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Zmiany mają uprościć prowadzenie firm. W czwartek, 5 grudnia, po południu odbędzie się pierwsze czytanie projektu. Podobne rozwiązania procedował Sejm w poprzedniej kadencji, ale nie zakończył nad nimi prac.

05.12.2024

Ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania według kosztorysu - jest uzasadnienie uchwały

Domowe finanse Ubezpieczenia

Skuteczne żądanie zapłaty odszkodowania obliczonego jak równowartość nieponiesionych kosztów przyszłej naprawy pojazdu jest wykluczone, gdy naprawa jest już niemożliwa – wynika z pisemnego uzasadnienia do uchwały 7 sędziów Sądu Najwyższego, dotyczącej odszkodowania z komunikacyjnego ubezpieczenia OC.

05.12.2024

Ustawa o różnicowaniu cen maksymalnych w offshore do prezydenta

Energetyka

Senat nie zgłosił poprawek do nowelizacji ustawy o wsparciu energii elektrycznej z morskich farm wiatrowych, tym samym trafi ona do podpisu prezydenta. Nowe przepisy przewidują możliwość zróżnicowania ceny maksymalnej w aukcjach dla projektów offshore.

04.12.2024

Ustawa w sprawie finansowania bazy danych odpadowych wraca do Sejmu

Środowisko Odpady Małe i średnie firmy

Nowelizacja przepisów o bazie danych odpadowych (BDO) wraca do Sejmu. 4 grudnia Senat zaproponował do niej dwie techniczne poprawki. Nowe przepisy przewidują możliwość finansowania BDO ze środków, które są przeznaczone na rozwój projektów cyfrowych i teleinformatycznych. Przesuwają również w czasie uruchomienia tzw. modułu potwierdzeń dla recyklingu odpadów opakowaniowych i akumulatorów.

04.12.2024

Senat za nowelą Prawa energetycznego

Energetyka

Senat nie zgłosił poprawek do noweli ustawy Prawo energetyczne. Nowe przepisy przewidują m.in. powołanie operatora systemu przesyłowego, operatora systemu dystrybucyjnego wodorowego, operatora systemu magazynowania wodoru. Ustawa trafi do prezydenta.

04.12.2024

Ustawa o mrożeniu w 2025 r. cen energii elektrycznej wraca do komisji

Domowe finanse Spółki Energetyka

Podczas posiedzenia plenarnego Senatu zgłoszono do ustawy o zamrożeniu na poziomie 500 zł za MWh netto cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych do końca września 2025 r. w sumie 13 poprawek. Przepisami zajmie się ponownie komisja. Przewidują one m.in. by takie zamrożenie, dla części odbiorców, obowiązywało przez cały przyszły rok.

04.12.2024

Blisko tysiąc upomnień i nakazów rocznie. Sejm zagłosuje za sprawozdaniem prezesa UODO

Prawo europejskie Ochrona danych

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych przez rok wydał 1796 decyzji dotyczących skarg obywateli. W 965 przypadkach, w oparciu o art. 58 rozporządzenia RODO, zastosował środki naprawcze: upomnienia i nakazy. Dane pochodzą ze sprawozdania z działalności prezesa UODO w roku 2023, którym Sejm zajmie się na bieżącym posiedzeniu.

04.12.2024

Wyjaśnienie oferty nie może prowadzić do jej zmiany

Zamówienia publiczne

Kiedy zamawiający ma wątpliwości co do treści złożonej oferty, to może zwrócić się do wykonawcy o wyjaśnienia. Nigdy jednak nie mogą one prowadzić do modyfikacji oferty i muszą być oceniane przez jej pryzmat. Dlatego wykonawca powinien starać się jak najbardziej precyzyjnie napisać ofertę.

04.12.2024

Firmowa skrzynka do e-Doręczeń obowiązkowa, ale nie od razu w pełni funkcjonalna

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy e-Doręczenia

Po 1 stycznia 2025 r. nowo tworzone podmioty rejestrujące się w CEiDG lub KRS będą miały obowiązek posiadania adresu do e-Doręczeń. W następnych miesiącach wymóg ten zostanie rozszerzony o już istniejących przedsiębiorców. Nie oznacza to jednak, że firmy od razu załatwią elektronicznie wszystkie sprawy urzędowe. Procedowane są właśnie przepisy, które umożliwią administracji publicznej skorzystanie z 12-miesięcznego okresu przejściowego.

04.12.2024

Przełomowy wyrok w sprawie WIBOR-u, czy tylko kolejny kapiszon

Banki Kredyty frankowe

Sąd Okręgowy w Suwałkach uznał za nieważne postanowienie umowy kredytowej dotyczące WIBOR-u. Zdaniem części prawników reprezentujących złotówkowiczów, to przełomowy wyrok. Liczą, że wywoła efekt domina i sądy "spuchną" od spraw wiborowych. Inni wskazują jednak, że argumenty sądu są chybione, a wyrok zostanie szybko uchylony.

03.12.2024

UOKiK z policją u spółek z grupy Enea. Chodzi o przyłącza do sieci OZE

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji Energetyka

Działanie polegające na odmowie dostępu do infrastruktury kluczowej może stanowić praktykę nadużywania pozycji dominującej – uważa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Sprawdza, czy tego typu praktyki miały miejsce w grupie Enea, jednym z największych przedsiębiorstw energetycznych w Polsce.

02.12.2024

Poślizg ustawy o kryptoaktywach grozi zamieszaniem z AML

Finanse Prawo europejskie

Przepis o karach administracyjnych za niedopełnienie obowiązków związanych z AML wkrótce może okazać się martwy. Powód? Odsyła do unijnego rozporządzenia, które utraci moc 30 grudnia br. Rozwiązanie ma przynieść ustawa o rynku kryptoaktywów, jednak jej projekt nie dotarł jeszcze nawet do Sejmu. Przy braku regulacji nie będzie można nakładać kar wynikających z AML.

02.12.2024

Zwycięzca przetargu może korzystać z zasobów innego przedsiębiorcy

Zamówienia publiczne

Przedsiębiorca zainteresowany realizacją zamówienia publicznego nie musi samodzielnie spełnić wszystkich wymagań określonych w dokumentach postępowania. W określonych przypadkach może on skorzystać z zasobów innego przedsiębiorcy. Ważne tu jest nawiązanie współpracy, na mocy której oferent będzie mógł faktycznie korzystać z zasobów innego podmiotu.

30.11.2024

Temat ESG wzbudził emocje na konferencji w Senacie

Środowisko Prawo europejskie ESG

Raportowanie niefinansowe to szansa na rozwój i zyskanie zaufania klientów oraz inwestorów - uważają niektórzy. - Logika tego nowego systemu jest zabójcza – twierdzą inni. Obowiązek raportowania niefinansowego (ESG) wywołał ożywioną dyskusję podczas konferencji o przyszłości polskich przedsiębiorców.

29.11.2024

Biznes chce współpracy z Chinami i umowy z Mercosur

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

10 postulatów dla polskiej prezydencji w Radzie UE przedstawili w piątek przedstawiciele Konferencji Prezydentów BusinessEurope. To stowarzyszenie przedsiębiorców i pracodawców założone w 1958 r. Obradowało w Warszawie na zaproszenie jej polskiego członka, Konfederacji Lewiatan.

29.11.2024