Tomasz Ciechoński

Redaktor prowadzący sekcję Prawo w Biznesie.

Dziennikarz specjalizujący się w tematyce prawno-gospodarczej, z kilkunastoletnim doświadczeniem w mediach. Pracował m.in. jako redaktor serwisu internetowego GazetaPrawna.pl oraz jako dziennikarz „Dziennika Gazety Prawnej”, gdzie podejmował w szczególności tematy związane z wykonywaniem zawodów prawniczych oraz prawem własności intelektualnej i prawem konkurencji.

Kontakt: tomasz.ciechonski@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Operator przysłał e-mail o zmianach w prawie? To dobra wiadomość

Rynek i konsument

10 listopada br. zacznie obowiązywać Prawo komunikacji elektronicznej, określane niekiedy jako kodeks, a nawet konstytucja rynku telekomunikacyjnego. Klienci telekomów otrzymują właśnie informacje o nowych przepisach. Kryje się za tym wiele drobnych zmian, które ułatwią życie użytkownikom. Jedna z istotnych dla obecnych abonentów dotyczy warunków przedłużenia umowy.

11.10.2024

Rodzinna fundacja niebezpiecznym rozwiązaniem dla przyszłych spadkobierców

Trwa walka o kontrolę nad majątkiem jednego z najbogatszych Polaków - Zygmunta Solorza. Wszystko sprowadza się do pytania, czy mógł skutecznie odwołać oświadczenie notarialne, w którym przekazał swoim dzieciom współzarządzanie fundacjami rodzinnymi. Gdyby nawet sąd w Liechtensteinie stwierdził, że nie, to biznesmen może skorzystać z innych możliwości prawnych, również tych nieznanych polskiemu prawu.

10.10.2024

Wątpliwa sprawczość rządzącej koalicji – kluczowych reform brak

Prawo karne Prawo cywilne Podatki i opłaty lokalne Prawo pracy Prawo gospodarcze

Mija rok od wyborów wygranych przez partie z tzw. koalicji demokratycznej – wynik wzbudził nadzieję na zmiany, także legislacyjne. Niestety brakuje wielu istotnych reform w tym zakresie i spełnienia obietnic. Nadal mamy m.in. bałagan w wymiarze sprawiedliwości, rząd nie zajął się składką zdrowotną, podwyższeniem kwoty wolnej od podatku, wycofał się z kredytu zero procent. Projekt deregulacji dla przedsiębiorców nadal nie wyszedł z resortu rozwoju, a pacjenci wciąż czekają na centralną e-rejestrację. Problemów jest więcej.

09.10.2024

Zakłady zniszczone przez powódź mogą wnioskować o pomoc do urzędu pracy

Pomoc społeczna Małe i średnie firmy Niepelnosprawność Powódź

Pracodawca, który mimo zniszczenia części zakładu utrzymał zatrudnienie, może ubiegać się o zwrot kosztów na zachowanie aktualnych miejsc pracy – przypomina Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To jedna z form pomocy przewidzianej w tzw. specustawie powodziowej i wydanym na jej podstawie rozporządzeniu Rady Ministrów.

08.10.2024

Świadczenie interwencyjne. To firma decyduje, jak obliczyć wysokość wsparcia

Małe i średnie firmy Powódź

Przedsiębiorca poszkodowany przez powódź we wniosku o państwową pomoc musi sam obliczyć wysokość wsparcia, korzystając z jednej z dwóch możliwych metod. Kwota świadczenia nie może przekraczać wysokości poniesionych strat, ponadto zależy też od tego, czy przedsiębiorstwo było ubezpieczone od następstw klęsk żywiołowych.

08.10.2024
1  2