Szykuje się kolejna zmiana w ustawie o odpadach. Projekt nowelizacji tej ustawy został opublikowany na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji i od razu trafił na Komitet Stały Rady Ministrów. Tym razem chodzi o Bazę Danych o Produktach (BDO). Zmiany będą dwie. Jedna dotyczy zwiększenia środków na rozwój BDO, a druga przesuwa w czasie uruchomienie jednego z modułów BDO.

Czytaj też: Coraz więcej przedsiębiorców zobowiązanych do rocznych opłat za BDO

 

Pieniądze na BDO 

BDO prowadzi minister klimatu i środowiska (MKiŚ) przy współudziale Instytutu Ochrony Środowiska-Państwowego Instytutu Badawczego (IOŚ-PIB), przy czym szczegółowy podział zadań między MKiŚ oraz IOŚ-PIB związany z realizacją i bieżącym funkcjonowaniem BDO wynika z zawartego między nimi porozumienia. Zgodnie z tym porozumieniem za kwestie związane z infrastrukturą techniczną odpowiada MKiŚ, natomiast za rozwój w warstwie aplikacyjnej i technicznej BDO odpowiada IOŚ-PIB.

Obydwa te zadania są finansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jednak przewidziany maksymalny limit wydatków ze środków NFOŚiGW określony w art. 251 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach do roku 2028 nie zapewnia odpowiedniego poziomu i długości finansowania związanego z dalszym utrzymaniem i rozwojem przedmiotowej bazy.

Nowe przepisy mają zwiększyć maksymalny limit wydatków ze środków NFOŚiGW na cele związane z BDO, poprzez zwiększenie środków zapisanych na lata 2025-2028. Będą również nowe środki na lata 2029-2034. Ponadto wpływy do budżetu państwa (64,35 proc.) z tytułu opłat rejestrowych i rocznych będą stanowiły bezpośredni przychód NFOŚiGW.

Czytaj też w LEX: Transgraniczne przemieszczanie odpadów wg nowych zasad >

 

Nowy moduł BDO będzie później

Jednocześnie do czasu uchwalenia nowej dyrektywy 94/62/WE w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych oraz nowego projektu ustawy dotyczącego systemu rozszerzonej odpowiedzialności, konieczne jest przesunięcie na dzień 1 stycznia 2026 r. terminu uruchomienia tzw. Modułu Potwierdzeń w BDO, w ramach którego planuje się umożliwić wystawianie odpowiednich dokumentów, potwierdzających recykling (np. DPR, EDPR) dla opakowań i produktów, oraz odpowiednich zaświadczeń dla sprzętu elektrycznego i elektronicznego, a także baterii i akumulatorów (od 1 stycznia 2027 r.).

Sprawdź też w LEX: Czy Marszałek ma prawo egzekwować opłatę roczną za BDO od podmiotów, które powinny być wpisane w działach płatnych, a nie są i nie wpłacają ww. opłaty rocznej? >