Niepewna przyszłość zadośćuczynienia dla bliskich osób w stanach wegetatywnych

Wymiar sprawiedliwości Pacjent Prawo rodzinne

Rzecznik Praw Pacjenta wycofał z Sądu Najwyższego wniosek o rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego dotyczącego przyznawania zadośćuczynienia rodzinie poszkodowanego w stanie wegetatywnym. Zwrócił się także do SN o wycofanie wniosku dotyczącego konstytucyjności przepisów, które weszły w życie w 2021 r. Nie wiadomo jednak, jaką decyzję podejmą sędziowie - a to, zdaniem prawników, negatywnie wpływa na zasadę pewności prawa.

09.05.2023

E-konsylia mają skrócić kolejki do lekarzy specjalistów

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

E-konsylium to rozwiązanie telemedyczne, które umożliwia pacjentom szerszy dostęp do specjalistów z dużych ośrodków. Ministerstwo Zdrowia w poniedziałek ogłosiło pilotażowy program, w którym weźmie udział 48 szpitali, 80 podmiotów podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Ma zostać przeszkolonych 700 pracowników medycznych. E-konsylia już wcześniej wprowadziły niektóre placówki, które samodzielnie pozyskały na to środki.

08.05.2023

Poradnie odchodzą od udzielania teleporad psychologicznych

Pacjent

Teleporady psychologiczne na początku pandemii stanowiły nawet ponad 50 proc. udzielanych świadczeń w tym zakresie. Na początku tego roku już tylko 10 proc. I chociaż prawo wciąż daje taką możliwość, to w praktyce ciężko z niej skorzystać, gdyż pierwsza wizyta i tak musi być osobista. A na tę poczekamy.

08.05.2023

Otyłość - miliony chorych bez choćby jednego leku refundowanego

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Leków wspierających redukcję masy ciała jest w Polsce zarejestrowanych kilka. Jednak części pacjentów nie stać na to, aby z nich skorzystać. Żaden z leków rekomendowanych do leczenia choroby otyłości nie jest bowiem refundowany. Jednocześnie popyt na nie rośnie. Szukają ich nie tylko chorzy, ale także chcący "zgubić kilka kilogramów", a receptę można uzyskać łatwo on-line. 

06.05.2023

Dopiero po interwencji RPP szpital wyznaczył termin kontroli oka dziecka

Pacjent Opieka zdrowotna

Szpital jest zobowiązany - w jak w najkrótszym czasie - pomóc dziecku i nie wyznaczać zbyt odległych terminów kontroli po urazie oka. Opiekun dziecka nie może być postawiony w sytuacji, w której jest zmuszony do samodzielnego poszukiwania pomocy w innej placówce medycznej, korzystając z wyszukiwarki NFZ - wyjaśnia Rzecznik Praw Pacjenta, który interweniował w sprawie dziecka, któremu szpital zlecił kontrolę, ale nie wyznaczył jej terminu.

05.05.2023

Proceder sprzedaży e-recept się nie skończy - potrzebne są kontrole

Pacjent Zawody medyczne Farmacja

Lekarz, który hurtowo wystawia e-recepty na leki psychotropowe, będzie robić to dalej. W propozycjach Ministerstwa Zdrowia, które mają ukrócić proceder przepisywania leków za opłatą, bez badania pacjenta, nie ma słowa o kontroli tych praktyk. Takich lekarzy już teraz można łatwo "wyłapać" dzięki danym zbieranym w systemie teleinformatycznym. Resort zdrowia ma do tych danych dostęp - wystarczy, że je odpowiednio wykorzysta.

05.05.2023

Centrum e-Zdrowia: trudności z zapisem i odczytem e-skierowań

Pacjent Zawody medyczne

Występują trudności z zapisem i odczytem e-skierowań. Trwają prace nad usunięciem problemu. Za utrudnienia przepraszamy – podało w czwartek Centrum e-Zdrowia na Twitterze. E-skierowanie wystawiane jest do szpitala, do lekarza specjalisty, na zabieg, badanie i do sanatorium.

04.05.2023

Szpitale wciąż ograniczają odwiedziny, pacjenci się skarżą

Pacjent Opieka zdrowotna

Odwiedziny w szpitalach nie powinny być ograniczane poniżej dwóch godzin. Jednak nawet dziś, blisko rok po odwołaniu epidemii, pacjenci spotykają się z zakazami. Ostateczna decyzja co do odwiedzin biskich należy bowiem do kierownika podmiotu leczniczego. W tym roku Rzecznik Praw Pacjenta odnotował 311 naruszeń praw pacjenta w tym względzie. W ubiegłym roku było ich ponad 6 tys.

04.05.2023

Pacjent nie może sprzeciwić się dostępowi do jego danych medycznych

Pacjent Opieka zdrowotna RODO

Prawo nie przewiduje instytucji sprzeciwu pacjenta wobec dostępu do jego dokumentacji medycznej. Część danych pacjenta w elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) jest udostępniona automatycznie personelowi medycznemu. W pozostałych przypadkach to zawsze pacjent sam decyduje. Tyle tylko, że system udzielania zgód przez IKP często nie jest znany ani pacjentom, ani lekarzom.

02.05.2023

Dr Grabowski: Są wioski, gdzie nie mogę wystawić e-recepty, bo nie ma zasięgu

Pomoc społeczna Pacjent Zawody medyczne

Są wsie, gdzie do przystanku idzie się 45 min., nie ma sklepu, oprócz obwoźnego raz w tygodniu. Jak ma sobie poradzić starsza kobieta, która ma nieuleczalnie chorego męża albo osoba chora z balkonikiem? – pyta dr Paweł Grabowski, chirurg szczękowo-twarzowy, specjalista medycyny paliatywnej, bioetyk. W 2009 założył Fundację Hospicjum Proroka Eliasza na Podlasiu – pierwsze w Polsce wiejskie hospicjum domowe.

01.05.2023

Niefrasobliwy kuracjusz dopłaci do pobytu w sanatorium

Pacjent Opieka zdrowotna

Kuracjusz, który zrezygnuje z pobytu w sanatorium przed końcem turnusu, zapłaci za niewykorzystane dni z własnej kieszeni, według cennika. Sanatoria w regulaminach zabezpieczają się w ten sposób przed niefrasobliwymi pacjentami, których pobyt finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. „Gapowe” płaci też kuracjusz, który spóźni się na turnus.

29.04.2023

E-recepty na leki psychotropowe - mechanizm do naprawy, nie do likwidacji

Pacjent Zawody medyczne Farmacja

Lekarz wystawiający e-receptę na leki psychotropowe ma ograniczoną możliwość sprawdzenia, czy zgłaszający się do niego pacjent nie nadużywa substancji psychoaktywnych. System co do zasady nie daje mu bowiem wglądu do wystawionych i zrealizowanych recept. Lekarz może taki dostęp uzyskać, ale potrzebuje do tego zgody pacjenta. W dyskusji o receptomatach pojawiają się więc głosy, by zwiększyć lekarskie uprawnienia w tym zakresie.

28.04.2023

Fundacja OnkoCafe: Uboga lista innowacyjnych onkologicznych terapii lekowych

Pacjent Opieka zdrowotna

Na wykazie technologii lekowych o wysokim poziomie innowacyjności (TLI) uwzględniono jedynie dwie terapie o działaniu przeciwnowotworowym - zauważa Fundacja OnkoCafe. Nie ma wśród nich ani jednej terapii do stosowania w leczeniu pacjentów z nowotworami krwi. - Nie wynika to z braku rejestracji takich technologii w ciągu ostatniego roku, ponieważ wiele z nich znajdowało się na liście technologii ocenionych przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) - podkreśla.

27.04.2023

Opieka paliatywna w domu - refundowana, ale nisko wyceniona i z limitami

Pacjent Opieka zdrowotna

Od 1 kwietnia NFZ wycenia oddzielnie poradę w domu pacjenta, co ma zwiększyć dostępność do świadczeń opieki paliatywnej i hospicyjnej. To krok w dobrą stronę, ale wciąż za mało, by system stał się wydolny - mówią eksperci. Problemem są niskie stawki: poradę w domu Fundusz wycenił na zaledwie około 116 zł. Kolejnym - limitowanie świadczeń dla dorosłych, w tym chorych onkologicznie.

25.04.2023

Niedzielski: Kwestia no-fault zostanie oddzielona od ustawy o jakości

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Kwestia no-fault, czyli odpowiedzialności karnej lekarzy za błędy medyczne, zostanie oddzielona od ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta - zapowiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Resort wycofuje się też z pomysłu likwidacji Centrum Monitorowania Jakości. Minister zdrowia chce, aby nowym projektem Sejm zajął się na najbliższym posiedzeniu.

24.04.2023

RPP: Szpital nie powinien wymagać zaświadczenia o braku przeciwwskazań do operacji

Pacjent Zawody medyczne

Każdy szpital ma obowiązek udzielić pacjentowi świadczeń zdrowotnych w sposób kompleksowy. Oznacza to wykonanie niezbędnych badań, w tym badań laboratoryjnych i diagnostyki obrazowej oraz realizacji procedur medycznych z tym związanych - przypomina Rzecznik Praw Pacjenta. Zaznacza, że szpitale nie powinny wymagać od lekarzy rodzinnych zaświadczeń o braku przeciwwskazań do przeprowadzenia operacji. Taka praktyka narusza prawa pacjenta.

24.04.2023

NSA: Rodzic nie decyduje swobodnie o terminarzu szczepień dziecka

Pacjent Opieka zdrowotna

Maksymalne granice wieku wyznaczone w rozporządzeniu, nie oznaczają, że rodzic może samodzielnie wyznaczać moment, kiedy zaszczepić dziecko. Terminy te nie wyznaczają też wymagalności obowiązku szczepień ochronnych, których przekroczenie jest podstawą do wszczęcia postępowania egzekucyjnego – wynika z orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego.  

24.04.2023

Skrócił się czas oczekiwania na sanatorium - nawet o kilka miesięcy

Pacjent

Z danych NFZ wynika, że w zależności od województwa czas oczekiwania na pobyt w sanatorium to obecnie od czterech do 12 miesięcy. To mniej niż rok temu. Nie zmieniły się, póki co, dopłaty do wyżywienia i zakwaterowania w sanatorium, które ponosi kuracjusz. Od 17 marca 2023 r. skierowania na leczenie uzdrowiskowe są natomiast wystawiane w formie elektronicznej. Tylko do 30 czerwca można je jeszcze otrzymać także w wersji papierowej.

22.04.2023

20 kwietnia weszły w życie przepisy o dwóch dniach wolnego dla dawców krwi

Pacjent Prawo pracy

Honorowym dawcom krwi na stałe, a nie tylko w czasie epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego, przysługują dwa dni wolnego: w dniu donacji oraz w dniu następnym. Zmiany do ustawy o publicznej służbie krwi wprowadzono przy okazji uchwalenia ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Opublikowane w Dzienniku Ustaw przepisy weszły w życie 20 kwietnia.

20.04.2023