Neurologia na rozdrożu - potrzebna zmiana strategii

Pacjent Zawody medyczne

Średni wiek neurologa i pielęgniarki neurologicznej to ponad 50 lat. Z powodu braku kadr już teraz zamykane są kolejne oddziały neurologiczne. Do tego dochodzą utrudniające organizację sztywne reguły, w tym nakaz pobytu w szpitalu po udarze przez osiem dób. Jednocześnie problemy neurologiczne mają charakter społeczny - chorych w starzejącym się społeczeństwie przybywa.

11.11.2022

Brak specjalistów może zastopować boom na roboty w chirurgii

Pacjent Opieka zdrowotna

Doświadczony operator wykonał co najmniej pół tysiąca zabiegów z udziałem robota, co oznacza około 10 lat praktyki. To brak specjalistów może być wąskim gardłem rozwoju chirurgii robotowej w Polsce - przewidują eksperci. Tymczasem kolejne ośrodki kupują urządzenia, czemu sprzyja większa konkurencyjność na rynku oraz finansowanie ze środków publicznych.

09.11.2022

Wykonanie zastrzyku z adrenaliny będzie udzieleniem pierwszej pomocy

Pacjent Zawody medyczne Farmacja

Pierwszą pomocą będzie wykonanie zastrzyku z adrenaliny. To zmiana, której oczekiwali pacjenci oraz rodzice dzieci zagrożonych wstrząsem anafilaktycznym. Ma to uregulować nowelizacja ustawy o ratownictwie. Obecnie szkoły i przedszkola mają wątpliwości dotyczące tego, kto i na jakich zasadach jest uprawniony do podania dziecku zastrzyku, Ministerstwo Zdrowia wydało zalecenia w tej sprawie.

08.11.2022

NFZ finansuje implanty słuchowe, ale awaria wyłącza pacjenta na lata

Pacjent Finansowanie zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje leczenie zaburzeń słuchu za pomocą kosztownych wszczepialnych protez. Jednak, gdy już po gwarancji procesor dźwięku w implancie słuchowym zepsuje się, dorośli pacjenci czekają kilka lat na jego wymianę. Są stawiani pod ścianą, bo bez sprawnego urządzenia tracą możliwość komunikowania się. Naprawiają więc procesor, jeśli mają taką możliwość, na swój koszt.

07.11.2022

ZUS sfinansuje pobyt w sanatorium, ale nie każdemu

Pacjent

Sanatorium to miejsce, gdzie chory może zadbać o zdrowie. Istnieje możliwość dofinansowania wyjazdu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tego typu dofinansowanie ma służyć prewencji rentowej, dlatego też wsparcie kierowane jest do pacjentów, których choroba zagraża utratą zdolności do pracy. Dla ZUS ważne jest, że ma to służyć prewencji rentowej.

05.11.2022

Będzie kontynuacja Narodowego Programu Zdrowia Psychicznego

Pacjent Finansowanie zdrowia

Jeszcze w tym roku rząd planuje przyjąć kontynuację Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030. Program stawia na opiekę środowiskową i trzy poziomy referencyjne w modelu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, a także na edukację i monitoring skuteczności programu.

02.11.2022

Opieka koordynowana to nie przymus - pacjent nie musi z niej korzystać

Pacjent Opieka zdrowotna

Pacjent nie ma obowiązku korzystania z opieki koordynowanej, nawet jeśli przychodnia ma w tej sprawie podpisaną umowę z NFZ. Fundusz wyjaśnia wątpliwości lekarzy, którzy zastanawiają się nad wdrożeniem nowego modelu współpracy z pacjentem. Gotowych na to jest niewiele poradni POZ. Z ankiety przeprowadzonej wśród przychodni wynika, że mowa o mniej niż 10 proc. podmiotów.

02.11.2022

Od 1 listopada refundacja nowego leczenia AZS - skorzystają dzieci i młodzież

Pacjent Finansowanie zdrowia Farmacja

Nowoczesne i skuteczne terapie dla pacjentów z postacią ciężkiego atopowego zapalenia skóry (AZS) od 1 listopada wchodzą na listę refundacyjną. Leczenie otrzymają dzieci i młodzież, którzy są szczególnie narażeni na problemy psychiczne związane z objawami tej choroby. Do tej pory w Polsce był dostępny wyłącznie jeden lek, z którego mogli skorzystać jedynie pacjenci dorośli.

01.11.2022

Dyżur w centrum powiadamiania ratunkowego nawet 16 godzin - związki protestują

Pacjent Opieka zdrowotna

Praca operatorów centrum powiadamiania ratunkowego (CPR), czyli numeru 112, wymaga od nich racjonalnego i trzeźwego myślenia. Wydłużenie ich dyżuru do 16 godzin zwiększy ryzyko błędu i obniży bezpieczeństwo obywateli, zamiast je podnieść - mówią związkowcy. Krytykują także proponowane przez MSWiA wprowadzenie dyżurów domowych i konieczność stawienia się operatora w pracy w ciągu czterech godzin od wezwania.  

31.10.2022

Po lek z Warszawy do Radomia - pacjent kursuje po kraju, bo rząd nie dzieli się danymi

Pacjent Farmacja

Przychodzi pacjent do lekarza, a gdy ten wypisuje mu receptę, w systemie elektronicznym pojawia się alert, że chory może mieć problem z jej realizacją, bo dostępność leku jest zagrożona. Takiego rozwiązania domagają się lekarze. Wówczas mogliby przepisać pacjentowi dostępny zamiennik, a pacjent nie musiałby szukać medykamentu w całym kraju. Obecnie często jest to konieczne.

29.10.2022

NSA: Fundusz nie zwróci za sprzęt do tlenoterapii po covidzie

Pacjent Opieka zdrowotna

Pacjent ciężko przeszedł zakażenie koronawirusem. Po wypisaniu ze szpitala do domu nadal skarżył się na trudności w oddychaniu. Nie udało mu się wypożyczyć koncentratora tlenu oraz pulsoksymetru, więc podjął decyzję o zakupie tych urządzeń. Narodowy Fundusz Zdrowia odmówił jednak zwrotu poniesionych kosztów. Sądy administracyjne przyznały rację organowi, ponieważ przepisy nie przewidują takiego uprawnienia.

28.10.2022

Krajowa Sieć Onkologiczna - po roku konsultacji ustawy, raportu wciąż brak

Pacjent Opieka zdrowotna

Przedstawiciele resortu zdrowia zapowiadali, że ustawa upowszechniająca sieć onkologiczną mogłaby wejść w życie już 1 stycznia 2023 r. Projekt nie trafił jednak jeszcze do Sejmu. Nie ma nawet raportu z konsultacji społecznych, które rozpoczęły się rok temu. Natomiast zmiany są potrzebne. Kilkuletni pilotaż pokazał, że Krajowa Sieć Onkologiczna jest właściwą drogą do poprawy jakości leczenia onkologicznego w Polsce.

27.10.2022

Pacjent szybko dostanie odszkodowanie, ale tylko po leczeniu w szpitalu i nie za powikłania

Pacjent Opieka zdrowotna

Na rekompensatę wypłacaną "szybką ścieżką", będą mogli liczyć wyłącznie pacjenci, którym udzielono świadczeń w szpitalach. Mimo tego że obowiązek monitorowania zdarzeń niepożądanych obejmie także m.in. POZ i poradnie specjalistyczne. W dodatku projekt w obecnym kształcie wyklucza możliwość otrzymania przez pacjenta świadczenia kompensacyjnego w przypadku powikłań.

26.10.2022

Nocna i świąteczna opieka medyczna ma być przy każdym SOR-ze i w szpitalu

Pacjent Opieka zdrowotna

Kolejki pacjentów czekających na szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR) mają być mniejsze, gdyż już od nowego roku przy każdym SOR-ze i w każdym szpitalu będzie działała nocna i świąteczna opieka medyczna. Takie zmiany zapowiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. 

25.10.2022

Jakość ma dotyczyć nie tylko szpitali - analiza najważniejszych zmian w projekcie

Pacjent Opieka zdrowotna

Wersja projektu z 6 października 2022 r. tzw. ustawy o jakości zawiera szereg zmian, w tym wprowadza wymóg uzyskania autoryzacji przez wszystkie podmioty wykonujące działalność leczniczą, a nie tylko szpitale, jeśli udzielają świadczeń finansowanych ze środków publicznych. Ponadto obowiązek prowadzenia wewnętrznego systemu zarządzania jakości czy monitorowania zdarzeń niepożądanych zostanie również rozszerzony na podmioty inne niż szpitalne.

25.10.2022

Prof. Bolanowski: Nie ma w pełni skutecznej ochrony przed skażeniem radiacyjnym

Pacjent Farmacja

Jod musi być podany nie wcześniej niż 24 godziny przed spodziewaną ekspozycją i nie później niż 8 godzin po niej. Jodek potasu nie chroni przed działaniem innych izotopów promieniotwórczych. U niektórych osób może spowodować nadczynność tarczycy z groźnymi następstwami, dlatego należy zwrócić uwagę na przeciwwskazania  – mówi profesor Marek Bolanowski, kierownik Katedry i Kliniki Endokrynologii USK we Wrocławiu, specjalista chorób wewnętrznych i endokrynologii, konsultant wojewódzki do spraw endokrynologii.

23.10.2022

Pacjent, który wyłudza od lekarza zaświadczenie, też może odpowiadać karnie

Pacjent Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Rodziny pacjentów niekiedy próbują wpływać na lekarzy, żeby wpisywali w zaświadczeniu nieprawdę, zwłaszcza kiedy chodzi o orzeczenie I stopnia niepełnosprawności, aby otrzymać tzw. 500 plus dla seniorów. Lekarz nie może wystawić zaświadczenia potwierdzającego nieprawdziwe informacje - grozi mu za to kara pozbawienia wolności. Ukarany może być jednak także pacjent, który wprowadza w błąd lekarza, próbując wyłudzić świadczenie.

22.10.2022

Ministerstwo Zdrowia planuje utworzyć centra zdrowia prokreacyjnego

Pacjent

W planach jest powstanie 12 ośrodków wyposażonych w nowoczesny sprzęt, sale wykładowe, zabiegowe i operacyjne, szkoły rodzenia czy oddział neonatologii. Nową edycję programu kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego zapowiedział w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Ministerstwo Zdrowia na program jeszcze w tym roku chce przeznaczyć 34 mln zł.

20.10.2022

Lekarz zajrzy do recept seniora bez jego zgody

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne RODO

Nie tylko lekarz rodzinny seniora, ale każdy uprawniony do wystawiania recept dla pacjentów 75+, ma otrzymać automatyczny dostęp do informacji o przepisanych starszej osobie lekach. Prawo ma się zmienić w trosce o seniorów, którzy są wykluczeni cyfrowo i nie korzystają z Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Jednocześnie, będzie to kolejna otwarta furtka do danych wrażliwych pacjenta.

19.10.2022

Szybsze rekompensaty dla poszkodowanych pacjentów, ale z limitami

Pacjent Opieka zdrowotna

Pacjent ma mieć wybór: albo dochodzenie roszczeń na drodze cywilnej, albo w trybie pozasądowym. Rekompensatę za zdarzenie medyczne pacjent ma otrzymać szybciej na nowej ścieżce, czyli z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Jednocześnie jednak Ministerstwo Zdrowia określiło w projekcie rozporządzenia maksymalne kwoty do uzyskania: rekompensata za śmierć to najwyżej 100 tys. zł.

18.10.2022