20 kwietnia weszły w życie przepisy o dwóch dniach wolnego dla dawców krwi

Pacjent Prawo pracy

Honorowym dawcom krwi na stałe, a nie tylko w czasie epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego, przysługują dwa dni wolnego: w dniu donacji oraz w dniu następnym. Zmiany do ustawy o publicznej służbie krwi wprowadzono przy okazji uchwalenia ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Opublikowane w Dzienniku Ustaw przepisy weszły w życie 20 kwietnia.

20.04.2023

Sanatorium dla bogatych? Resort zapowiada i... wycofuje się z kontrowersyjnych planów

Pacjent Finansowanie zdrowia

Wyjazd do sanatorium oferującego nowoczesne zabiegi może być wkrótce w zasięgu tylko bogatszej części społeczeństwa. Organizacje uzdrowiskowe podniosły alarm, że taki będzie efekt rządowych reform. W odpowiedzi udzielonej Prawo.pl Ministerstwo Zdrowia zaznacza jednak, że nie planuje zmian w systemie częściowej odpłatności pacjenta za wyżywienie i zakwaterowanie w sanatorium uzdrowiskowym. Wcześniej resort zdrowia sygnalizował takie zmiany.

19.04.2023

Pacjent na psychoterapię „na NFZ” czeka nawet dwa lata

Pacjent Opieka zdrowotna

W stanie zagrożenia epidemicznego, który wciąż obowiązuje, nie jest potrzebne skierowanie na wizytę do psychologa finansowaną przez NFZ. Nie oznacza to jednak, że świadczenie to jest dostępne. Na wizytę do psychologa, a w szczególności na rozpoczęcie refundowanej terapii, trzeba zwykle czekać o wiele dłużej, niż pokazują statystyki samego Funduszu. W praktyce są to nawet dwa lata.

18.04.2023

Nie będzie kar, gdy pacjent nie odwoła wizyty w poradni

Pacjent Opieka zdrowotna

Ministerstwo Zdrowia nie planuje wprowadzać opłat ani innych kar w przypadku, gdy pacjent nie odwoła wizyty u lekarza i termin przepada. Kary finansowe w takich wypadkach stosują niektóre kraje skandynawskie, żeby zwiększać społeczną odpowiedzialność. Nieodwołanie wizyty to przecież dłuższe kolejki i późne leczenie innych pacjentów. Polski resort zdrowia stawia na kampanie edukacyjne.

15.04.2023

Ustawa o jakości w zdrowiu idzie do kosza - Sejm nie odrzucił senackiego weta

Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie

Podczas piątkowych głosowań w Sejmie zabrakło jednego głosu, aby odrzucić senackie weto do ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Flagowa ustawa obecnego kierownictwa Ministerstwa Zdrowia została więc odrzucona. Zastrzeżenia Senatu dotyczyły konstytucyjności przepisów. Opozycja krytykowała z kolei między innymi "wrzutkę" do ustawy o przekazaniu z NFZ 50 mln zł na Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej i Sportu.

14.04.2023

Farmaceuta wystawi receptę na szczepionkę przeciwko grypie

Pacjent Farmacja

Farmaceuta będzie mógł wystawić receptę na pełnopłatną szczepionkę przeciwko grypie. Dzięki temu pacjent w aptece będzie mógł otrzymać receptę, kupić szczepionkę i od razu zaszczepić się. Rozwiązanie było oczekiwane, bo pacjenci coraz chętniej szczepią się w aptekach. Nowe przepisy wchodzą właśnie w życie, czyli po zakończeniu sezonu grypowego 2022/2023, kiedy NFZ płacił za usługę szczepienia.

14.04.2023

Resort nie pokazał listy schorzeń uprawniających do orzeczenia o niepełnosprawności na stałe

Pomoc społeczna Pacjent Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Posłowie nie zapoznali się w piątek z listą schorzeń, które uprawniałyby do otrzymania bezterminowego orzeczenia o niepełnosprawności. Były oczekiwania, że przygotowywana od miesięcy lista zostanie przedstawiona na posiedzeniu Komisji Zdrowia. Wiceminister rodziny Paweł Wdówik poinformował jednak, że co prawda lista jest gotowa, ale sam otrzymał ją dzień wcześniej, czyli w czwartek, i nie jest gotowy odnieść się do przygotowanego przez ekspertów materiału.

14.04.2023

Psychiatrów dziecięcych jak na lekarstwo - zaledwie kilku na województwo

Pacjent Opieka zdrowotna

Są województwa, w których pracuje mniej niż dziesięciu psychiatrów dzieci i młodzieży, na przykład w województwie opolskim zaledwie sześciu. Ministerstwo Zdrowia zauważa, że problemy kadrowe są obecnie główną barierą w dostępie do opieki psychiatrycznej dla tej grupy osób. Lekarzy brakuje – potwierdzają eksperci - ale w publicznym systemie. W prywatnym, czyli za pieniądze, młody pacjent do specjalisty dostanie się już kolejnego dnia.  

14.04.2023

Dostęp do lekarza poza kolejnością nie oznacza, że nie trzeba czekać

Pacjent Opieka zdrowotna

Pacjenci uprawnieni do świadczeń zdrowotnych i usług farmaceutycznych bez kolejki często odchodzą z kwitkiem. Okazuje się, że pracownicy rejestracji nie znają przepisów i odsyłają takiego pacjenta bezpośrednio do lekarza, aby ten podjął decyzję. Z drugiej strony sami pacjenci też nie zawsze właściwie rozumieją to uprawnienie, żądając natychmiastowej usługi np. w przychodni.

11.04.2023

Prawnicy: Możliwy konflikt interesów ośrodków w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Ośrodki niższego szczebla w strukturach Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO) zasadniczo podlegać będą ośrodkom wyższego szczebla, gdyż będą przez nie nadzorowane i monitorowane. W toku prac nad ustawą eksperci podnosili, że równolegle podmioty te będą konkurować w konkursach organizowanych przez NFZ, a to może powodować konflikt interesów.

10.04.2023

Nie ma terminu na udostępnienie dokumentacji medycznej

Pacjent Zawody medyczne

Wydanie dokumentacji medycznej powinno nastąpić tak szybko, jak to możliwe w normalnym toku czynności w danej placówce, możliwie jak najszybciej. Więcej czasu potrzeba na odszukanie i wydanie dokumentacji papierowej sprzed kilku lat, która jest przechowywana w archiwum, a mniej czasu zajmie sporządzenie wydruku z dokumentacji prowadzonej w postaci elektronicznej, czy z wizyty z bieżącego roku.

10.04.2023

Adrenalina w przedszkolu? Lek ratujący życie problemem dla personelu

Pacjent Zarządzanie oświatą Farmacja

Luki w przepisach ułatwiają przedszkolom wykluczanie dzieci, których życie zależy od podania leku podczas wstrząsu anafilaktycznego. Aplikacja adrenaliny nie mieści się w definicji pierwszej pomocy, wychowawca dziecka nie ma więc obowiązku jej podania. Są placówki, które idą krok dalej: blokują dzieciom-alergikom możliwość przynoszenia ze sobą leków ratujących życie, zasłaniając się zasadami bezpieczeństwa.

08.04.2023

Będą rekompensaty dla poszkodowanych podczas badań klinicznych

Prawo cywilne Pacjent Opieka zdrowotna

Będzie można uzyskać rekompensatę za szkody poniesione na zdrowiu w wyniku udziału w badaniu klinicznym lub śmierć bliskiej osoby, która uczestniczyła w takiej eksperymentalnej terapii. Ustawa o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi ustanawia Funduszu Kompensacyjny, który będzie zasilany przez sponsorów badań klinicznych. Więcej na ten temat piszemy w Legal Alert.

07.04.2023

ChatGPT zda egzamin medyczny, ale przełomu w leczeniu nie przyniesie

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Sukces ChatGPT, który radzi sobie z egzaminami medycznymi, nie zrewolucjonizuje leczenia. Medycyna potrzebuje bowiem wyspecjalizowanych algorytmów trenowanych na zbiorach danych stricte zdrowotnych lub medycznych. Chaty oparte na analizie języka, jak ChatGPT, teoretycznie mogą być natomiast przydatne w formułowaniu zaleceń dla pacjenta na podstawie krótkich wskazówek lekarza.

06.04.2023

Dr Gawrońska: Automatyzacja w szpitalach to więcej czasu dla pacjentów

Pacjent Opieka zdrowotna

Niektóre szpitale już teraz skanują kody kreskowe, co automatyzuje określone czynności w zarządzaniu przepływem wyrobów medycznych. Badania wykazały, że oprócz poprawy bezpieczeństwa pacjenta, wpływa to na ograniczanie biurokracji, np. czas rejestracji podania wyrobu medycznego pacjentowi przez pielęgniarkę skraca się nawet o 84 minuty - zauważa dr Anna Gawrońska z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny.

29.03.2023

Psychiatria dziecięca - terapeuci środowiskowi mają rok więcej na zrobienie kursu

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Czas przewidziany na wejście na rynek odpowiednio wyszkolonych terapeutów i terapeutów środowiskowych okazał się za krótki. Dlatego Ministerstwo Zdrowia śpieszy się z nowelizacją rozporządzenia dotyczącego systemu opieki środowiskowej w opiece psychiatrycznej dzieci i młodzieży. Przepisy muszą wejść w życie najpóźniej 31 marca. W innym wypadku zespoły opieki środowiskowej będą miały problemy z wykazaniem odpowiedniej liczby wykwalifikowanej kadry.

28.03.2023

Resort zdrowia wycofuje się z płacenia za lek na Covid-19; szpitale są w kropce

Pacjent Finansowanie zdrowia Koronawirus

Szpitale, które będą chciały kontynuować terapię pacjentów chorych na Covid-19 Remdesivirem, będą musiały pokryć część kosztu zakupu tego leku. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że nie będzie dalej finansować zakupu ze środków publicznych. Szpitale sygnalizują, że leku już brakuje w magazynach Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Oznacza to znacznie wyższe koszty leczenia pacjentów.

27.03.2023

UOKiK postawił zarzuty poznańskiej spółce Polmediq

Pacjent Rynek i konsument

Spółka poprzez ulotki i stronę internetową zaprasza osoby w wieku 40-85 lat na bezpłatne badania odporności, deklarując udzielenie porad medycznych i wystawienie skierowania na morfologię. Z ustaleń prezesa UOKiK wynika, że konsumenci nie są informowani o handlowym charakterze tego zaproszenia ani samych badań i mogą zostać wprowadzeni w błąd odnośnie stanu swojego zdrowia.

27.03.2023

Loteria Profilaktyka 40 Plus nie wywołała pospolitego ruszenia na badania

Pacjent Opieka zdrowotna

Loteria, która ma zachęcać do programu Profilaktyka 40 Plus, nie przyniosła spektakularnych wyników. W ciągu miesiąca przebadało się zaledwie około 8 tys. jej uczestników. To problem dla Ministerstwa Zdrowia, któremu nie udaje się skutecznie zachęcić 40-latków i starszych do badań. Problemem może być nie brak chęci pacjentów, ale możliwości, by badania profilaktyczne w ogóle zrealizować.

27.03.2023