Jak przypomina Ministerstwo Zdrowia, EHDS zapewni, że każdy pacjent w UE będzie miał łatwy, bezpieczny i natychmiastowy dostęp do swojej dokumentacji medycznej – nie tylko w kraju, ale również w każdym innym państwie członkowskim.
Dzięki EHDS pacjenci będą mieli pełną kontrolę nad swoimi danymi zdrowotnymi. To oznacza, że sami zdecydują, kto i w jakim zakresie może mieć dostęp do ich elektronicznej dokumentacji medycznej. Niezależnie od tego, czy przebywają w Polsce, czy np. na wakacjach za granicą, lekarz będzie mógł (na wniosek pacjenta) szybko uzyskać dostęp do potrzebnych informacji, np. wyników badań, historii leczenia czy e-recept (tzw. patient summary). Będzie to miało wpływ na bezpieczeństwo.
Resort zdrowia wskazuje, że europejska przestrzeń danych dotyczących zdrowia będzie głównym tematem spotkania wysokiego szczebla, które odbędzie się 18 marca br. Wezmą w nim udział m.in. europejscy ministrowie zdrowia, nauki i cyfryzacji. Spotkanie odbędzie się w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE.
Czytaj również: Rozporządzenie EHDS: Wysokiej jakości dane medyczne to szansa dla Polski
Wkrótce rewolucyjne zmiany w dostępie do danych medycznych
Przepisy wprowadzane stopniowo
Europejska przestrzeń danych dotyczących zdrowia to nie tylko korzyści dla pacjentów i lekarzy. Eksperci podkreślają, że to także ogromna szansa dla naukowców i instytucji, którzy zajmują się ochroną zdrowia. Dane zdrowotne – odpowiednio zanonimizowane – będą mogły być wykorzystywane do badań naukowych, monitorowania stanu zdrowia społeczeństwa i przygotowywania skutecznych strategii zdrowotnych w całej Europie.
Co ważne, systemy elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) w różnych krajach będą musiały być ze sobą kompatybilne. Dzięki temu lekarz w każdym kraju UE będzie mógł odczytać i zrozumieć dokumentację pacjenta, nawet jeśli pochodzi z innego państwa.
Rozporządzenie co do zasady wejdzie w życie 26 marca 2025 r. Wdrażanie EHDS będzie jednak etapowe. Instytucje i część przepisów, które umożliwią działanie tego systemu, będą gotowe do 26 marca 2027 r. Do tego czasu Komisja Europejska opracuje zasady gromadzenia, przechowywania i wymiany danych, a państwa członkowskie wyznaczą, kto będzie zarządzać systemami elektronicznej dokumentacji medycznej w danym kraju. W przyszłości konieczne będą zmiany krajowych ustaw, które pozwolą dostosować prawo do nowych przepisów unijnych.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.