1 czerwca - rozpoczyna się rządowy program finansowania in vitro

Pacjent Finansowanie zdrowia

Z finansowania mogą skorzystać pary, które mają potwierdzoną dokumentacją medyczną niepłodność lub co najmniej przez rok przechodziły nieskuteczne leczenie. Szacuje się, że w Polsce niepłodność może dotyczyć ok. trzech mln osób. Wsparcie otrzymają też pacjenci przed lub w trakcie leczenia onkologicznego. Ministerstwo Zdrowia wybrało 58 ośrodków, do których mogą zgłaszać się pacjenci.

01.06.2024

Kto i kiedy przejrzy wyniki sekcji zwłok

Pacjent

Zasady dostępu do wyników sekcji zwłok zmarłego zależą od okoliczności, w których nastąpiła jego śmierć. Między innymi od tego, czy doszło do niej podczas pobytu w podmiocie wykonującym działalność leczniczą, na przykład w szpitalu, czy zachodzi podejrzenie, iż była ona wynikiem przestępstwa lub czy u zmarłego rozpoznano lub podejrzewano zakażenie lub chorobę zakaźną.

01.06.2024

Były minister zdrowia z zarzutem przekroczenia uprawnień

Prawo karne Pacjent Zawody medyczne

Zarzut przekroczenia uprawnień za upublicznienie informacji o lekach zażywanych przez jednego z lekarzy usłyszał były minister zdrowia Adam N. Dane te podał w mediach społecznościowych, odnosząc się do materiału o problemach z wystawianiem recept wyemitowanego w telewizyjnym serwisie informacyjnym.

28.05.2024

Płytki krwi coraz bardziej potrzebne. Zmieniono limity

Pacjent

Krwiodawcy mogą teraz częściej oddać płytki krwi, bo zniesione zostały limity i wymagane są krótsze przerwy między pobraniami. To korzystna zmiana, bo zapotrzebowanie na nie jest ogromne. Płytki krwi są szczególnie potrzebne są dla pacjentów onkologicznych. Można je jednak oddać tylko w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa - odległość może być barierą dla krwiodawców.

25.05.2024

Nowa lista antywywozowa leków, a na niej 238 pozycji

Pacjent Farmacja

Tak zwana lista antywywozowa obejmuje leki, określone produkty żywnościowe i wyroby medyczne, które mogą stać się produktem deficytowym, dlatego potrzebne są specjalne regulacje. W wykazie znalazło się 238 pozycji, między innymi środki stosowane u dzieci w diecie eliminacyjnej mlekozastępczej a także stosowany w leczeniu cukrzycy Ozempic. Nowy wykaz ma obowiązywać od 27 maja 2024 r.

24.05.2024

Dr Gawrońska: 20 proc. błędów w szpitalach dotyczy identyfikacji pacjenta i leków

Pacjent Zawody medyczne Zarządzanie

Wiele szpitali ma już wprawdzie nowoczesne roboty, ale przestarzałą logistykę. Prawie 20 proc. wszystkich błędów w trakcie hospitalizacji dotyczy ustalania tożsamości chorego i identyfikacji leków. Cyfryzacja procesów logistycznych przekłada się też na bezpieczeństwo personelu medycznego. Pozwala na jego odciążenie i uniknięcie nawet połowy zdarzeń niepożądanych – podkreśla dr Anna Gawrońska ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

24.05.2024

Zniesienie limitów na tomografię komputerową pomogło... na chwilę

Pacjent Opieka zdrowotna

Na badanie tomografem komputerowym czy rezonansem magnetycznym czeka się coraz dłużej. Do tego dochodzi długi czas oczekiwania na jego opis. W rezultacie diagnoza opóźnia się miesiącami. Tymczasem w większości przypadków badania obrazowe są podstawą rozpoznania klinicznego. Ministerstwo Zdrowia widzi problem i zapowiada zmiany. Nie zdradza jednak, w jakim kierunku miałyby one pójść. Dla pacjentów na razie nic się nie zmieni.

24.05.2024

Godna śmierć w szpitalu to ryzyko. Brakuje wytycznych

Pacjent Zawody medyczne

Medycyna ma coraz więcej możliwości podtrzymywania życia, nawet gdy ono nieodwracalnie zanika. Lekarz - zajmując się pacjentem u kresu życia - rozstrzyga między obowiązkiem ratowania, a prawem chorego do godnej śmierci. Brak wytycznych, jak w takich sytuacjach postępować, naraża pacjenta na dodatkowe cierpienie, a lekarza na odpowiedzialność, w tym karną.

23.05.2024

Pacjent zgłosi się do poradni kardiologicznej poprzez centralną e-rejestrację

Pacjent Opieka zdrowotna

Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić pilotaż centralnej e-rejestracji na wybrane świadczenia w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS). Potrwa około roku. Pacjent będzie mógł samodzielnie, elektronicznie, znaleźć dostępny termin wizyty w ramach opieki kardiologicznej, profilaktyki raka szyjki macicy i raka piersi. Nabór do programu pilotażowego będzie prowadzony przez NFZ z uwzględnieniem kolejności zgłoszeń.

22.05.2024

Nierzetelny dietetyk zostanie ukarany – może nawet utracić prawo do wykonywania zawodu

Pacjent Zawody medyczne

Pacjenci korzystający z usług dietetyków będą bezpieczniejsi – osoby udzielające porad żywieniowych niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną będą podlegać odpowiedzialności zawodowej. Za najcięższe przewinienia grozi im nawet utrata prawa do wykonywania zawodu na okres 10 lat. Karane będzie również posługiwanie się tytułem zawodowym dietetyka bez wymaganych uprawnień.

22.05.2024

Dawkowanie na receptach. Mililitry nie zastąpią tabletek i kropli

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Lekarz będzie mógł wpisać na recepcie rocznej dawkowanie w co najmniej kilku schematach. Rozwiązanie ma być elastyczne. W przypadku środka antykoncepcyjnego będzie możliwość uwzględnienia siedmiodniowej przerwy w cyklu jego stosowania. Pacjent, tak jak obecnie, będzie miał na recepcie instrukcję dawkowania podawaną w tabletkach czy kroplach, a nie mililitrach czy gramach.

21.05.2024

Szpital może wysłać pacjentowi wyniki badań pocztą

Pacjent

Placówka medyczna może wysłać pacjentowi wyniki badań pocztą zarówno tradycyjną, jak i elektroniczną. Jeśli wynik dla pacjenta jest niekorzystny i wymaga niezwłocznego podjęcia lub kontynuacji leczenia, placówka medyczna powinna skontaktować się z pacjentem na różne sposoby. Jeśli to jest bezskuteczne, może także skontaktować się z osobą upoważnioną przez pacjenta w dokumentacji medycznej. Tymczasem pacjenci zgłaszają do Rzecznika Praw Pacjenta skargi m.in. dotyczące zbyt późnego przekazania informacji o złych wynikach.

20.05.2024

RPP: Wysyłka pacjentowi dokumentacji medycznej na żądanie obowiązkiem placówki

Pacjent

15 maja 2024 r. przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie zapadł wyrok (sygn. akt V SA/Wa 1827/23), dotyczący kwestii udostępniania dokumentacji medycznej pacjentom. Sąd oddalił skargę podmiotu leczniczego i przyznał rację Rzecznikowi Praw Pacjenta w kwestii tego, że pacjent ma prawo żądać, aby placówka medyczna wysłała mu kopię jego dokumentacji medycznej pocztą na adres zamieszkania.

17.05.2024

W Sejmie odbyło się wysłuchanie publiczne projektów aborcyjnych

Pacjent

Do udziału zgłosiło się 30 organizacji i 307 osób. Organizacje dostały po cztery minuty na przedstawienie stanowiska, osoby indywidualne - po dwie. O kolejności zabierania głosu decydował termin złożenia zgłoszenia. Trwało osiem godzin i zakończyło się o godzinie 18.22. W wystąpieniach wybrzmiały zarówno stanowiska przeciwników aborcji, jak i zwolenników liberalizacji prawa regulującego tę sprawę.

16.05.2024

NFZ nie będzie karał za odmowę wydania tabletki "dzień po" osobie małoletniej

Pacjent Farmacja

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia poinformował, że zarówno wymaganie przez farmaceutę przedstawienia przez małoletniego pacjenta zgody opiekuna na wystawienie recepty, jak i odmowa udzielenia takiej usługi farmaceutycznej osobie poniżej 18. roku życia ze względu na brak zgody opiekuna, "nie będą stanowić naruszenia zasad realizacji programu pilotażowego".

15.05.2024

E-rejestracja do specjalisty nieprędko wyprze zapisy "na zeszyt"

Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie

Pacjenci, usiłujący bezskutecznie nawet przez kilka dni dodzwonić się do poradni lub wyczekujący godzinami przed drzwiami, aby zapisać siebie lub bliską osobę, mówią o naruszonej godności. E-rejestracja, którą już od 1 czerwca zapowiada minister zdrowia, tego nie naprawi. Będzie to pilotaż w zakresie podobnym do pilotażu sprzed dwóch lat, o którego wynikach jest cisza. Teraz, podobnie jak dwa lata temu, e-rejestracja ma objąć tylko kardiologię i wybrane badania.

14.05.2024

NIK: Coraz więcej białych plam w leczeniu stomatologicznym na NFZ

Pacjent Opieka zdrowotna

Z roku na rok spada liczba gabinetów stomatologicznych, które chcą podpisywać umowy z NFZ na usługi dentystyczne. Powodem jest m.in. zbyt niska wycena świadczeń przez publicznego płatnika i ograniczony zakres usług refundowanych przez Fundusz. Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że we wszystkich województwach były rejony, gdzie nie było dostępu do dentysty na NFZ.

07.05.2024

Tabletka "dzień po" w aptece. Ani usługa, ani świadczenie

Pacjent

Publikacja rozporządzenia, czyli wejście w życie planu "B", nie oznacza, że już 1 maja pacjentki otrzymają pigułkę w aptece bez recepty wystawionej uprzednio przez lekarza. Przystąpienie do pilotażu wymaga bowiem od aptek szeregu czasochłonnych procedur. Otwarte pozostaje też pytanie, ile z nich się na to zdecyduje. Farmaceuci ostrzegają, że ubezpieczyciele aptek mają wątpliwości, czy przepisy proponowane przez resort zdrowia są zgodne z innymi aktami prawnymi.

30.04.2024

Prof. Parczewski: Wiele krajów upraszcza testowanie na obecność HIV

Pacjent Opieka zdrowotna

Świat poszedł o krok do przodu - wiele krajów upraszcza testowanie, demedykalizuje je na rzecz prostszego samotestowania i szerszych programów przesiewowych, prowadzonych na przykład w klubach, dyskotekach czy punktach mobilnych – mówi w rozmowie z Prawo.pl prof. Miłosz Parczewski, konsultant krajowy ds. chorób zakaźnych.

29.04.2024

"Klauzula wyższego dobra" niekoniecznie dobra dla pacjentów

Pacjent Zawody medyczne

Wątpliwości budzi zniesienie odpowiedzialności karnej za uszkodzenie zdrowia pacjenta, w sytuacji gdy błędy medyczne i zdarzenia niepożądane są nierzadko ukrywane: nie rejestruje się ich ani nie analizuje. Nie do końca zasadny jest także argument lekarzy o pracy pod presją, w obawie przed karą. Rocznie oskarżanych jest zaledwie pół promila lekarzy i pielęgniarek. Tworzone za Zbigniewa Ziobry działy do spraw błędów medycznych w prokuraturach regionalnych wkrótce mają być zlikwidowane.

27.04.2024