W ramach interpelacji poselskiej grupa posłanek i posłów pytała resort zdrowia o alarmująco niski poziom zgłaszania się kobiet na przesiewowe badania profilaktyczne. Jak wskazali, pomimo dostępności Programu Profilaktyki Raka Piersi, frekwencja badań mammograficznych pozostaje niezadowalająca. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że uczestnictwo w programie znacząco spada – w przypadku mammografii odnotowano spadek z 41 proc. w 2016 roku do 31,61 proc. w 2025 roku. Oznacza to, że mniej niż jedna trzecia uprawnionych kobiet korzysta z bezpłatnych badań mammograficznych, co jest wartością bardzo niską w porównaniu do prawie 70 proc. uczestnictwa w krajach Europy Zachodniej, takich jak Holandia czy Szwecja. Posłowie zaznaczyli, że dane epidemiologiczne jednoznacznie wskazują na konieczność podjęcia pilnych działań na rzecz poprawy efektywności profilaktyki raka piersi, w szczególności profilaktyki wtórnej, tj. funkcjonowania populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi. W interpelacji skierowanej do resortu zdrowia pytali o to, czy ministerstwo ma plan, by zwiększyć frekwencję i zachęcić kobiety do badań.
Mammografia nie w medycynie pracy
Ministerstwo Zdrowia wskazało, że prowadzi działania informacyjne, edukacyjne i promocyjne dotyczące profilaktyki przeciwnowotworowej, w tym raka piersi. Wszystkie te działania prowadzone są i finansowane w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej (NSO) na lata 2020-2030. Wymieniło m.in. prowadzenie kampanii edukacyjnych i uświadamiających, prowadzonych za pośrednictwem mediów (także w Internecie) i bezpośrednio.
Jedną z propozycji ekspertów, która mogłaby przyczynić się do zwiększonej frekwencji w zakresie zgłaszania się kobiet na badania, było włączenie mammografii do badań przeprowadzanych w ramach medycyny pracy. Resort zdrowia wskazał, jednak, że nie prowadzi prac nad takim rozwiązaniem. - Zgodnie z par. 6 (1) Kodeksu pracy, w przypadku gdy pracownik skierowany na wstępne, okresowe albo kontrolne badania lekarskie spełnia warunki objęcia programem zdrowotnym lub programem polityki zdrowotnej, lekarz przeprowadzający wstępne, okresowe albo kontrolne badania lekarskie kieruje pracownika, za jego zgodą, do udziału w programie zdrowotnym lub programie polityki zdrowotnej. Uwzględniając powyższe, aktualnie lekarz medycyny pracy może skierować pracownika, za jego zgodą, na badanie mammografii w ramach programu zdrowotnego profilaktyki raka piersi lub w ramach programu polityki zdrowotnej - wyjaśnił w odpowiedzi na interpelację wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny.
Czytaj również: W Polsce zgłaszalność na badania profilaktyczne jest bardzo niska
Przypomnienia w ramach pilotażu
Z kolei na pytanie o wykorzystanie środków komunikacji w celu przypominania o możliwości wykonania badań przesiewowych oraz przypomnienia o wizycie, resort zdrowia deklaruje wykorzystywanie narzędzi, takich jak SMS-y i komunikaty w moje IKP. Zaznacza, że z okazji Dnia Kobiet w aplikacji moje IKP zostały wysłane komunikaty przypominające o konieczności wykonania badań przesiewowych. - Kobiety, które kwalifikują się na takie badanie mogą umówić się na nie poprzez centralną e-rejestrację (taka funkcjonalność jest dostępna dla Pacjentek w IKP i moje IKP). Ministerstwo Zdrowia powtarza cyklicznie takie komunikaty. Natomiast funkcjonalność przypominania o umówionym badaniu jest realizowana w ramach centralnej e-rejestracji. Kobiety, które umówiły się na badanie cytologiczne lub mammografię poprzez centralną e-rejestrację otrzymują SMS-em informację z przypomnieniem o wizycie. Takie komunikaty są wysyłane 7 dni i 1 dzień przed badaniem - wyjaśnia wiceminister Konieczny.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.